"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?". Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані

"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?". Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані

Ексклюзивно
"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?". Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані
Фото: особистий архів Валерія Гарагуца

21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Цього дня дев`ять років тому на Майдані у Києві розпочалася багатомісячна акція протесту, яка отримала назву "Євромайдан" та переросла у силове протистояння з тодішньою владою та Революцію Гідності.

Журналіст та волонтер з Дніпра Валерій Гарагуц — один з учасників Євромайдану, якого жорстоко побили бійці "Беркута" та якому інкримінували участь у масових заворушеннях на Банковій під адміністрацією президента. Про події тих днів і чим для нього став Майдан — чоловік розповів Суспільному.

Валерій згадує: допоки в Києві проходили мирні протести — був у Дніпрі. Та все змінилося після жорсткого побиття студентів у ніч на 30 листопада. Тоді разом з друзями ухвалили рішення — потрібно їхати. У столицю прибули десь о 5-ій ранку 1 грудня.

Штурм, побиття і кілька годин на бруківці перед адміністрацією президента

"Прийшли на Майдан, пішли ходою, людей багато. Мобільний зв`язок був поганий, але хтось написав, що штурмують адміністрацію президента на Банковій. Стало зрозуміло, що історія твориться там, і дуже хотілося до неї доторкнутися. Ми вирушили туди, бачили, як летять шумові гранати. З друзями домовилися тримати один одного в полі зору", — розповів дніпрянин.

Поки відбувався штурм, з`явився зв`язок, Валерію зателефонував син. Чоловік відійшов до сусіднього дворику, аби переговорити з ним. Поговоривши, вирішив повернутися до машини. Але побачив, як назустріч йшов чоловік, який ніс бинти.

Дніпрянин каже: з`явилося відчуття, ніби тікає. А оскільки має навички надання першої допомоги, то вирішив повернутися і допомогти. У тому самому дворику, де кількома хвилинами раніше розмовляв із сином, Валерій став надавати допомогу тим, хто отримав травми. Каже: бачив, як на протестувальників пішов "Беркут", та чекав, коли усе закінчиться.

"Але коли "беркутівці" поверталися, то вони "зачищали" навколишні подвір`я, добивали усіх. Зайшли й туди, де був я. Я показав їм бинт, посвідчення журналіста, але все одно отримав кийком по нозі", — говорить Валерій.

На щастя, перелому не було. Чоловік перечекав і вирішив йти. Шкультигаючи почав виходити, а коли розпочався другий штурм — зайшов до іншого двору. І тут побачив, як "беркутівець" б`є кийком по голові фотографа. Здалося, що йому розбили голову.

"Я підійшов до нього, подивитися, чи він цілий. Виявилося, що він встиг прикрити голову руками. Поки я дивився, мені заламали руки. З цього моменту все і почалося. Мене вели нахиленого, і скільки вели, стільки й били", — каже "майданівець".

Його поклали на бруківку перед входом до адміністрації президента, де також лежали побиті учасники Євромайдану. Кілька годин вони лежали там, а всі, хто хотів — підходили і били.

"Я лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи? Чи вивезуть живими і вб`ють десь в посадці? Але вони зробили з нас злочинців. Затримали і звинуватили в організації масових заворушень. Це при тому, що ми один одного бачили вперше", — розповідає дніпрянин.

Від протестувальника до організатора масових заворушень

"Врятувало" усіх те, що в одного з побитих протестувальників почалися конвульсії, а міліцейський лікар відмовився надати допомогу, тому викликали "швидку". Лікар, який приїхав, надав допомогу усім побитим і просто таки наполіг на тому, щоб усіх відвезли до лікарні. Приїхала ще одна "швидка": усіх забрали в лікарню "швидкої допомоги"

Увесь цей час Валерій не міг повідомити своїм друзям, де він і що з ним, один з телефонів забрали одразу. На іншому, який працював у режимі польоту, він набрав смс-ку і при огляді у лікаря тихенько попросив того, аби він увімкнув телефон, щоб повідомлення надійшло адресату.

"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?". Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані
Валерій Гарагуц (крайній ліворуч) з друзями на Майдані, 31 грудня 2013 року. Валерій Гарагуц (крайній ліворуч) з друзями на Майдані, 31 грудня 2013 року. Фото: Оксана Томчук

Вже через кілька годин до лікарні приїхали адвокати, яких довго не допускали до затриманих навіть за підтримки народних депутатів. Стало зрозуміло: підмога є.

3 грудня Валерія та інших побитих "майданівців" повезли в суд, але ухвала щодо запобіжного заходу — арешту на 60 діб, була виписана 4-го. Майже добу довелося сидіти чекати, за цей час їм навіть не запропонували води.

"Лікарям треба поставити пам`ятник. Вони робили все, щоб нас не перевели в СІЗО. Там все ж таки інші умови", — говорить чоловік.

Розголос пішов, в лікарню мали доступ багато публічних людей, які приходили підтримувати.

За два тижні усіх затриманих відпустили по апеляції.

"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?".Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані
Валерій Гарагуц (крайній ліворуч) з іншими в`язнями Банкової рік потому, грудень 2014 року. Фото: Марія Томак

"Просто був там, де вважав за потрібне бути"

"У квітні 2014 року кримінальну справу закрили з аргументацією, що мої дії здійснювалися у зв’язку з крайньою необхідністю з метою захисту конституційних прав та інтересів громадян. У вересні 2016 року указом Президента звільнено суддю Гриньковську, яка виносила ухвалу, у зв'язку з порушенням присяги судді", — розповідає Валерій.

Він каже: нічого героїчного не зробив. Просто був там, де вважав за потрібне бути, і робив те, що вважав за потрібне. І вірив, що люди, які поруч, думають і діють так само.

"Я вірив в людей, які були поруч, що вони "тримають стрій". І це давало сили тримати свій стрій. Можливо, це найголовніший урок, який я виніс з цих історичних подій. Історію змінили не мої дії чи власні думки, історію змінили громадяни України. Хочеться вірити, що я зміг допомогти історії, трошки її прискорив, і що найважливіше — не втратив при цьому своєї гідності", — говорить учасник Євромайдану.

Валерій ще кілька разів приїздив на Майдан, почав волонтерити, возив допомогу та людей, які хотіли допомогти там. Однією з таких була лікарка Ольга, яка дві доби надавала допомогу пораненим у Михайлівському соборі.

"Лежав і думав: цікаво, нас тут уб`ють, а потім вивезуть трупи?".Історія дніпрянина, побитого "беркутівцями" на Майдані
Валерій Гарагуц з лікаркою Ольгою, 20 лютого 2014 року. За пів години до розстрілів на Майдані. Фото: особистий архів Валерія Гарагуца

Історія з Майданом для дніпрянина ще не закінчилася. Досі тривають суди щодо колишнього начальника харківського "Беркута", чиї підлеглі били протестувальників на Майдані. Валерій виступає у цій справі як потерпілий.

Триває й волонтерська діяльність чоловіка, розпочата у 2014-му. Він возить допомогу бійцям, які боронять Україну з часів анексії Криму і війни, яка у лютому 2022-го стала повномасштабною.

Читайте також

У Києві презентували план заходів до Дня Гідності та Свободи

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок