20 листопада — 270-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Росія випустила понад 4 700 ракет за 270 днів повномасштабної війни, повідомив президент Зеленський. У Генштабі пояснили, чому в Україні часто оголошують повітряну тривогу.
- Спецслужби Росії планують провокації на білоруських об’єктах критичної інфраструктури, зокрема на білоруській АЕС, заявили в Головному управлінні розвідки. На думку розробників "проєкту", це має прискорити втягування білоруської армії у війну в Україні, зазначили в ГУР.
- Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак 19 листопада відвідав Київ та зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Він пообіцяв надати Україні додаткову військову допомогу, зокрема 120 зенітних установок.
- У Пентагоні заявили, що Росія завдає масованих ракетних ударів заради виснаження протиповітряної оборони України, щоб військова авіація Росії змогла встановити домінування в українському небі.
- Генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тімченко закликав українців подумати про те, щоб за можливості виїхати на кілька місяців на тлі російських атак на об’єкти енергетичної інфраструктури. У компанії запевнили, що нагальної потреби у виїзді немає, натомість українцям слід намагатись зменшити споживання електроенергії.
Росія застосувала понад 4700 ракет за 270 днів повномасштабної війни
Росія застосувала понад 4700 ракет за 270 днів повномасштабної війни.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у зверненні до учасників Міжнародної організації Франкофонії.
"Сотні наших міст просто спалені. Тисячі людей загинули. Сотні тисяч силою депортовані в Росію. Мільйони поїхали з України до інших країн, рятуючись від війни. Ми маємо це зупинити. Маємо зупинити російську агресію. Повернення миру можливе! Але воно можливе, коли кожен у світі розуміє, що ніхто не заслуговує жодного дня терору", — додав він.
Суспільне завершує онлайн 270 дня війни. Хроніку 21 листопада — читайте тут.
У Росії різко зросла кількість скарг населення на депресію — ЗМІ
Після оголошення часткової мобілізації, в Росії спостерігається різке зростання скарг населення на депресію. Про це з посиланням на центри надання психологічної допомоги повідомляє російська агенція РБК.
Як розповіли психологи, початок "військової операції", якою називають в Росії розв’язану проти України повномасштабну війну, та часткова мобілізація по-різному вплинули на психологічний стан росіян. Після початку воєнних дій серйозного зростання кількості звернень не спостерігалося. У деяких психологічних центрах перші два тижні після 24 лютого отримували запити "що робити" і "як впоратися з тривогою", але потім кількість звернень знизилася.
Та після 21 вересня, коли президент Путін оголосив часткову мобілізацію, різко зросла кількість росіян, які скаржаться на тривожний стан, порушення сну, депресію, знижений настрій і занепад сил, а також нерозуміння, як жити далі й будувати плани на майбутнє. У багатьох почали виявлятися апатія, астенія та неспроможність щось робити, що також є наслідком депресивного стану.
Лубінець закликав міжнародну спільноту жорстко відреагувати на нові удари росіян по ЗАЕС
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав міжнародну спільноту жорстко відреагувати на чергові обстріли російськими військами Запорізької АЕС.
"Сьогодні зафіксували більше десятка прильотів на майданчик ЗАЕС. Росія продовжує демонструвати свій "статус" країни-терориста. Результатом обстрілів стало пошкодження інфраструктури станції", — зазначив він.
За інформацією Лубінця, ідеться саме про ту інфраструктуру, що давала б змогу запустити п'ятий і шостий енергоблоки для відновлення виробництва електроенергії ЗАЕС для потреб України.
Як зауважив омбудсмен, Росія нехтує перебуванням на ЗАЕС експертів Міжнародного агентства з атомної енергії, а також "здоровим глуздом і безпекою не лише тих, хто перебуває на станції, а й тих людей, які можуть стати жертвами непоправної трагедії".
"Вкотре наголошую на тому, що перебування на атомній станції російських військ — це пряма загроза всьому світу! Закликаю міжнародну спільноту жорстко відреагувати та попри все змусити РФ вивести з території станції та міста Енергодара всіх російських військових для того, щоб Запорізька АЕС повернулася під повний контроль України. Тільки це є гарантією безпеки всього світу", — підкреслив уповноважений ВР.
Увечері 19 листопада та вранці 20-го в районі Запорізької атомної електростанції пролунали потужні вибухи. За даними МАГАТЕ, обстрілами на майданчику ЗАЕС були пошкоджені деякі будівлі, системи та обладнання, але ці пошкодження "не є критичними для ядерної безпеки та захищеності".
Згодом у мережі з'явилося відео з наслідками ударів по ЗАЕС.
Росіяни зменшили атаки через негоду, але кількість обстрілів надзвичайно висока — Зеленський
Найбільш жорсткі бої, як і раніше, на Донеччині, повідомив під час вечірнього звернення президент Зеленський.
"Хоча атак цієї доби менше – через погіршення погоди, кількість російських обстрілів залишається, на жаль, надзвичайно великою. Луганщина – потроху і з боями рухаємося. Станом на цей час загалом на сході вже майже 400 обстрілів із початку дня. Дякую кожному й кожній, хто тримає позиції і хто допомагає нашим силам оборони. Південь – тримаємо оборону, послідовно, дуже прораховано знищуємо потенціал окупантів", — розповів він.
Зеленський розповів про українську формулу миру учасникам Міжнародної організації Франкофонія
Президент Володимир Зеленський розповів про українську формулу миру учасникам Міжнародної організації Франкофонія, яка об’єднує понад 50 держав.
"Українська формула миру дуже чітка – і кожен її пункт абсолютно пропрацьований. Радіаційна і ядерна безпека. Продовольча безпека. Енергетична безпека. Звільнення всіх полонених і депортованих. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку. Виведення російських військ і припинення бойових дій. Повернення справедливості. Протидія екоциду. Недопущення ескалації. Фіксація закінчення війни. Кожен із цих пунктів – це конкретні рішення, те, що потрібно зробити для безпеки. Російська агресія не просто припиниться – буде відновлено стабільність і передбачуваність для всіх у світі. Ось чому наша формула миру – це формула миру для світу. І я пропоную всім лідерам, усім сумлінним країнам обрати той елемент формули миру, який ви можете допомогти нам реалізувати", — сказав він.
Зеленський запропонував світовим лідерам обрати той елемент формули миру, який вони можуть допомогти Україні реалізувати. Оскільки, як наголосив глава Української держави, для відновлення миру наша держава потребує підтримки.
Міжнародна організація співробітництва франкомовних країн світу Франкофонія об’єднує понад 50 держав, а також 27 держав є її членами-спостерігачами.
У Херсоні чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного.
UNICEF присвоїв Патрону титул першого у світі "Пса Доброї Волі"
До Всесвітнього дня дитини Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та представники ДСНС України за участю Пса Патрона підписали Меморандум про співпрацю.
Про це повідомляє Міністерство внутрішніх справ. Зазначається, що документ поглиблює співпрацю фонду та відомого пса у підтримці психічного здоров’я дітей та популяризації теми мінної освіти та безпеки.
Окрім домовленостей, Пес Патрон отримав титул від ЮНІСЕФ в Україні "Пса Доброї Волі".
"Немає дитини в Україні, яка б не знала про Пса Патрона. Патрон завоював довіру та серця всіх українців, і спільно з ЮНІСЕФ Патрон буде просувати вкрай важливі речі для українського суспільства, такі як мінна просвіта та психічне здоров’я. Завдяки своїм власникам, Патрон як ніхто інший знає все про вибухонебезпечні предмети та заміновані поля та місця, і постійно долучається до активностей з мінної просвіти. Також він вміє підбадьорити, щиро поспівчувати, з почуттям гумору втішити. Спостерігати та комунікувати з ним - це допомагає не тільки малечі, але і дорослим подолати стрес та підняти настрій", — зазначив голова Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мурат Шахін.
Моравецький про трагедію у Пшеводуві: Поки невідомо, звідки випущено ракету
Станом на сьогодні, слідство ще остаточно не встановило, звідки було запущено ракету, яка 15 жовтня впала у польському селі Пшеводув біля кордону з Україною. Про це під час спільної пресконференції з главою уряду Фінляндії Саною Марін заявив у Гельсінкі прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
Відповідаючи на запитання, чи українська сторона визнала, що це була їхня ракета, глава польського уряду зазначив, що польська сторона “поки що цього не знає” (чия це була ракета — ред.).
“Нехай над цим працюють експерти і прокурори”, — підкреслив Моравецький, додаючи, що до розслідування запрошено українських, а також міжнародних експертів, зокрема американських та країн НАТО.
Мобілізованих росіян обманом заманюють на фронт — ГУР
Окупант розповів своєму другові про особливості проходження служби у підрозділах зс рф на передовій. Цю розмову перехопило та опублікувало ГУР:
"Я уйду в «сочи» [самовольно оставить часть], если будут так относиться. От укропов 120 метров – раз засунули, отсидел 2 недели. Потом сделали ротацию, 6 дней посидел на домике, опять засунули, еще ближе. Дней 13 народ сидел на фронте. Я сказал командиру: «Я возвращаться не буду, пошел ты нах*й». Он так стелился: «Пацаны, буду с вами. Никто там сидеть не будет, будем на второй линии, потому что мы РОП [ротный опорный пункт]». И мы все резко в пехоту превратились. На*уй оно надо".
На Харківщині зафіксували загибель тварин на 13 фермах під час окупації регіону — ОВА
На 13 фермах Харківської області зафіксували загибель сільськогосподарських тварин під час окупації. У 14 ферм є руйнування, 20 листопада повідомили у пресслужбі обладміністрації.
За даними ОВА, загалом за час вторгнення постраждали 70 сільськогосподарських підприємств області й щонайменше 322 одиниці сільськогосподарської техніки.
"На деокупованих та ще тимчасово окупованих територіях Харківської області перебувають 46 тваринницьких господарств (29,1% від загальної кількості), зокрема, 37 підприємств молочного скотарства, 9 свинарських підприємств, 6 вівчарських та 4 птахівничих", — сказано у повідомленні.
"Історія варта фільму". Українським морпіхам допомогли втекти з полону
Українських морпіхів вдалося повернути на підконтрольну Україні територію, організувавши їхню втечу з полону. Як повідомляло Військово-морські сили України, понад тиждень тому, "в результаті проведених заходів під керівництвом ВМС ЗС України з окупованої території було виведено трьох військовослужбовців окремого батальйону морської піхоти". Зазначається, що військовослужбовцям була надана першочергова медична, психологічна допомога.
“Військово-Морські Сили України вкотре доводить, що лозунг «Своїх не полишаємо» для нас не просто слова”, — наголосили у відомстві.
Народний депутат "Слуги народу" Ігор Копитін у Фейсбук розповів, що зустрічався із військовими як представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
За його словами, історія їх визволення "вартує того, щоб про неї зняли фільм".
"Хлопці під час бойових дій потрапили в полон до російських окупантів. Їх утримували на не підконтрольній наразі території України. Про це дізналися у Командуванні ВМС та морської піхоти, де вирішили спланувати операцію, щоб спробувати витягнути хлопців з полону, бо своїх не кидаємо. В результаті вдалося організувати втечу розвідників з полону, а потім переправити їх на підконтрольну Україні територію. Наразі хлопці у безпеці”, — написав він.
Завтра у всіх регіонах будуть планові відключення світла
21 листопада у всіх регіонах України будуть планові відключення електроенергії, повідомили в Укренерго.
Аварійних відключень наразі не прогнозують.
Росія застосувала понад 4700 ракет за 270 днів повномасштабної війни
Росія застосувала понад 4700 ракет за 270 днів повномасштабної війни.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у зверненні до учасників Міжнародної організації Франкофонії.
"Сотні наших міст просто спалені. Тисячі людей загинули. Сотні тисяч силою депортовані в Росію. Мільйони поїхали з України до інших країн, рятуючись від війни. Ми маємо це зупинити. Маємо зупинити російську агресію. Повернення миру можливе! Але воно можливе, коли кожен у світі розуміє, що ніхто не заслуговує жодного дня терору", — додав він.
Росія зосереджує основні зусилля на Донбасі — Генштаб
На Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках Росія зосереджує основні зусилля та намагається наступати.
"Проводить обстріли з танків та всього спектру артилерії в районах населених пунктів Андріївка, Бахмут, Бахмутське, Білогорівка, Верхньокам’янське, Веселе, Времівка, Вугледар, Кліщіївка, Майорськ, Опитне, Роздолівка, Парасковіївка, Соледар, Спірне та Яковлівка Донецької області", — повідомили в Генштабі.
В Генштабі поясили, чому так часто в Україні оголошують повітряну тривогу
У вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ ідеться, що Білорусь і надалі підтримує збройну агресію Росії проти України, надаючи їй інфраструктуру, територію та повітряний простір.
"Літаки повітряно-космічних сил збройних сил РФ майже щоденно здійснюють польоти в повітряному просторі республіки Білорусь. Літак Міг-31К, який підіймається з аеродрому Мачулищі, є носієм гіперзвукових ракет “Кинжал”, що здатні вражати об’єкти на всій території України. Саме через це ми вимушені так часто оголошувати повітряну тривогу у всіх областях нашої держави", — зазначили в Генштабі.
Там також повідомили, що у прикордонних районах Брянської та Курської областей окупанти продовжують утримувати окремі підрозділи своїх військ.
Росія вивела в Чорне море один ракетоносій із чотирма "Калібрами" — ВМС
На бойовому чергуванні в Чорному морі перебувають вісім російських кораблів, зокрема один ракетоносій із чотирма "Калібрами" на борту. Про це повідомляють Військово-морські сили Збройних сил України.
В Азовському морі РФ продовжує контролювати морські комунікації, утримуючи на бойовому чергуванні два кораблі. У Середземному морі зафіксовані десять ворожих кораблів, зокрема п'ять носіїв "Калібрів" із загальним залпом 76 ракет.
Протягом доби, за даними ВМС, в інтересах Росії прохід Керч-Єнікальською протокою здійснили: до Азовського моря – два судна, жодне з яких не вийшло з протоки Босфор; до Чорного моря – 20 суден, одне з яких продовжило рух у напрямку протоки Босфор.
Росія продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 р. (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS) на цивільних суднах в акваторії Азовського моря.
Напередодні війська РФ здійснили один авіаційний та чотири ракетні удари, а також 59 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.
Лубінець прокоментував "відео з розстрілом російських військовополонених"
Уповноважений Верховної ради України з питань прав людини Дмитро Лубінець 20 листопада прокоментував відео, на якому російські військові здаються в полон, а потім один з них відкриває вогонь. Він наголосив, що фіктивна здача в полон є воєнним злочином.
Лубінець повідомив, що РФ повідомила міжнародні організації і звинуватила Україну.
"Ми воюємо з цинічним ворогом, для його не існує правил ведення війни. Це стосується як ведення самих бойових дій, так і дезінформаційних кампаній навколо них", — зазначив він.
Інцидент, який, ймовірно, стався і потрапив на відео, відбувся 12 листопада або раніше у селищі Макіївка на лінії фронту на Луганщині.
Однак, російські високопосадовці почали розкручувати цю історію лише пару днів тому, оскільки до цього "популярністю" в Росії користувалася інша новина — як росіяни страчують власного громадянина Нужина, який повернувся з полону, пише Лубінець.
"Цей випадок ніколи не буде розслідувати Слідчий комітет РФ і по ньому не звернуться до міжнародних організацій росіяни. Метою всіх цих інформаційних кампаній Кремля є одне - припинити здачу в полон новомобілізованих невмотивованих російських солдат, налякавши їх стратою, в разі вчинення таких дій", — додав він.
Омбудсмен додав, що з окремих шматків відео про інцидент можна зробити висновок, що скориставшись інсценуванням здачі в полон, російські військовослужбовці вчинили воєнний злочин, а саме — відкрили вогонь на ураження військових Збройних сил України.
"У такому випадку особи з-поміж російських військовослужбовців не можуть вважатися військовополоненим, а є такими, що ведуть бій і вчиняють віроломство. Вогонь у відповідь не є воєнним злочином. Навпаки, ті, хто хочуть скористатися захистом міжнародного права для вбивства — повинні бути покараними", — додав він.
Українські правоохоронні органи та експерти вивчають походження цього відео, його справжність не підтверджена, додав Лубінець.
"Як Омбудсман я буду слідкувати за розслідуванням цього інциденту і пізніше надам детальніші роз’яснення. Україна є частиною цивілізованого світу і воює за свою незалежність з диктатором і терористом максимально дотримуючись міжнародних норм. Єдиною причиною загибелі російських військовослужбовців на території Україні є злочинна політика Російської Федерації, яка розпочала необґрунтовану геноцидну війну проти українського народу. Припинити загибель росіян можна, припинивши війну проти цивільного населення і критичної інфраструктури України. І це може зробити Росія, це може зробити Путін без нашої допомоги. А, значить, він сам хоче продовження смертей своїх громадян. Не дивно, що такі «вкиди» зі звинуваченнями відбуваються саме на фоні звільнення Херсону і викриття тисяч нових фактів воєнних злочинів Кремля. Перемикнути увагу не вдасться. Вбивці залишаються вбивцями, а воєнних злочинців очікує трибунал", — додав Уповноважений.
З 15 листопада світло повернулося до 10 млн українців — Харченко
Станом на 15 листопада, коли відбулася атака з боку Росії, було пошкоджено 50% енергетичної інфраструктури України. Сьогодні цей відсоток вже значно менший.
"До понад 10 млн українців які були фактично відключені 15 листопада, світло повернулося. Ще не цілодобово і постійно, але всі підключені. І щонайменше половину — 60% часу мають підключення навіть в тих регіонах, де найскладніша ситуація", — зазначив в ефірі Суспільного директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
У Мінреінтеграції розповіли про ситуацію із соціальними виплатами на деокупованих територіях
Попри проблеми зі звязком та подекуди відсутність живлення на деокупованих територіях, зокрема на Херсонщині, уряд виплачує українцям соцвиплати: переважно через Приват та Ощад банки та за допомогою Укрпошти.
За словами заступника міністра з питань реінтеграції ТОТ України Павла Козирєва, Укрпошта наразі розглядає можливість виплати українцям на цих територіях одразу всієї накопиченої за 8 місяців окупації суми.
Представник Мінреінтеграції наголосив, що отримати всю суму на звільнених територіях Херсонщини можна буде, адже в області немає відповідних обмежень, як, наприклад, на так званих старих ТОТ Донеччини та Луганщини.
Україна може вступити в ЄС і до завершення війни — Стефанішина
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що процес вступу України до Європейського Союзу не прив'язаний до питання завершення війни чи повної деокупації українських територій.
"Я не буду робити жодних прогнозів щодо часу, але коли йдеться про членство, то динаміка війни не буде вирішальним фактором. Ми можемо вступити в ЄС навіть у разі, якщо війна не буде остаточно завершена", — зазначила міністерка.
Чи притягнуть до відповідальності пропагандистів РФ, як в Нюрнберзькому процесі. Відповідає радник міжнародних судів
Експерт з міжнародного кримінального права та виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів Марк Елліс розповів Суспільному, що притягнути до відповідальності російських пропагандистів за аналогом Нюрнберзького процесу, що відбувся 77 років тому, цілком можливо, хоча є й певні труднощі.
"Ми вже бачили таке і в Руанді. Там були судові процеси над представниками ЗМІ, які відігравали значну роль у підбурюванні до вбивств та інших злочинів. Але не йдеться про геть всю пропаганду. Вона — це просто частина конфлікту. Але вам потрібно буде пов’язати цей акт зі злочинами, які скоюються, встановити цю взаємозалежність", — зазначив Елліс.
За його словами, довести причетність пропагандистів до злочинів буде непросто, адже Міжнародний кримінальний суд "не буде розбиратися", коли Москва казатиме про так звану "спецоперацію" та заперечуватиме сам факт ведення війни.
Експерт також зауважив, що міжнародні суди ймовірно матимуть ідеологічне та виховне значення, як і свого часу сам Нюрнберзький процес.
"Міжнародне правосуддя через судові процеси, наприклад, через МКС, створює об'єктивний наратив, що базується на фактах, і фіксує події, які відбулися. Це буде важливо й для Росії. Це може вплинути не відразу: судові процеси лише починаються, з’являються звинувачення, та й ми все ще перебуваємо у розпалі цієї політичної драми", — сказав Елліс.
Він додав, що такі судові процеси, як Нюрнберзький, здатні відігравати важливу роль у глобальній трансформації країни: такій, що сталася з Німеччиною вже після правління Гітлера та після Голокосту і відповідно після Нюрнберзького процесу.
Кількість шахрайств з початку року збільшилася практично на 30% у порівнянні з минулим роком. Про це Суспільному в ефірі єдиного телемарафону розповіла речниця Нацполіції України Мар’яна Рева. Шахраї почали адаптовувати свої схеми під ситуацію в країні.
Це і ситуації, які пов’язані і з воєнним станом, і з пошуком рідних, пояснила Рева. Загалом, цих схем багато. Одна із найпоширеніших — це оренда житла.
“Вона була одна з найбільш розповсюдженіших на початку війни, коли багато людей з прифронтових населених пунктів ринулися у західну частину держави у пошуках житла. Шукали через сайти оголошень квартири, і траплялося багато випадків, коли людей ошукували. Ми всі ці моменти висвітлювали”, — сказала Рева.
За її словами, в першу чергу, люди повинні самі себе убезпечити. Розуміти, що шахраї, у тому числі, ще й психологи.
“Якщо ми говоримо про телефонних шахраїв, то під час розмови вони відчувають, готові ви чи ні потрапити на гачок”, — пояснила речниця Нацполіції.
За її словами, майже вдвічі збільшилася кількість онлайн-шахрайств. Це, зокрема, переказ коштів через фішингові сайти, викрадення даних, надання своїх контактів, реквізитів банківських рахунків, паролів та іншого.
Єврокомісія виділяє Україні 14 мільйонів євро на шкільні автобуси
Європейська Комісія виділяє 14 мільйонів євро на шкільні автобуси в Україні. Про це повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Російські бомби зруйнували школи в Україні, змушуючи дітей довго, а часом і небезпечно, їздити на навчання. Європейська Комісія виділяє 14 мільйонів євро на шкільні автобуси в Україні. Але потрібно більше”, — написала фон дер Ляєн.
У Бахмуті триває безкоштовна видача вугілля містянам. Хто отримає
У Бахмуті продовжується безкоштовна видача вугілля жителям, які подали заяви, інформує Бахмутська міська військова адміністрація.
"Згідно з поданими до Управління соціального захисту населення заявами жителів міста, які мають твердопаливні котли, буржуйки або пічне опалення отримують вугілля для обігріву осель в зимовий період. Тверде паливо було закуплено для жителів громади за рахунок коштів місцевого бюджету", — йдеться у повідомленні Бахмутської МВА.
За даними МВА, бахмутянам, які подавали заяви, але вугілля ще не отримали, треба звернутися до пункту видачі вугілля за адресою вул. Румянцева, 2 і перевірити себе у списках.
Генератори і буржуйки: як запобігти пожежі — пояснення ДСНС
Відключення електроенергії призвело до зростання кількості пожеж, яка і так завжди зростає в осінньо-зимовий період. Про це Суспільному розповів пресофіцер ДСНС України Олександр Хорунжий.
За його словами, одна із основних причин пожеж — це порушення правил пожежної безпеки під час використання відкритого вогню і під час користування нагрівальними приладами.
40% пожеж фіксується у житловому секторі, розповів Хорунжий. Він відзначив, що збільшилась кількість пожеж на промислових об’єктах, на агрокомплексах внаслідок обстрілів РФ. Але житловий сектор займає величезну, якщо брати у процентному відношенні, складову усіх пожеж від початку року.
“Від початку року виникло понад 70 тисяч пожеж. Більше 1200 людей загинули на цих пожежах. Це величезна кількість.Надзвичайно важливо дотримуватися правил пожежної безпеки”, — сказав представник ДСНС.
Він пояснив, що генератори працюють на легкозаймистих рідинах. Загроза в тому, що вони виділяють велику кількість токсичних продуктів.
“Це як завести автомобіль в гаражі, і весь час залишатися в закритому приміщенні. Людина може просто отруїтися чадним газом. Він дуже небезпечний”, — розповів Хорунжий.
За його словами, генератори потрібно встановлювати не в приміщеннях, а на відкритій території. Відстань від генератора до вікон і вхідних дверей має бути не менше, ніж 6 метрів. Це запобігає тому, щоб ці токсичні продукти не потрапили в приміщення, щоб люди не задихнулися.
“Є ще такий пристрій — детектор чадного газу. Ми радимо їх встановлювати і у приміщеннях для того, щоб під час пічного опалення або користування іншими теплогенеруючими приладами, детектор міг сигналізувати про перевищену кількість чадного газу і передати гучним звуковим сигналом”, — сказав Хорунжий.
Він додав, що встановлювати генератори на балконі категорично не можна. Також відповідно до державних будівельних норм опалення, вентиляції та кондиціонування, заборонено використання буржуйок в багатоповерхових будинках, в цокольних та підвальних приміщеннях.
“Це чадний газ та пожежна небезпека. Їх можна використовувати в приватному секторі в будівлях до 2-го поверху. Щодо генераторів — те ж саме”, — сказав речник ДСНС.
По-перше, це пожежна небезпека, не можна зберігати дома легкозаймисті речовини. По-друге, це токсичні продукти горіння.
“Було кілька випадків у Києві, коли ми виїжджали на вибухи газових балончиків під час того, як люди, покористувавшись газовими пальниками, залишали їх на електричних плитах. Коли вмикали світло, газові балони нагрівалися і вибухали. Це призводило до травмування людей та пожеж”, — розповів Хорунжий.
Тому головне — не залишати газові пальники без нагляду. Коли покористувалися, потрібно від’єднати газовий балончик від пальника і покласти в безпечне місце, подалі від дітей. Діти не мають знати, де ці балончики лежать. Захищати їх від сонячних променів або інших теплових проявів енергії, щоб вони не вибухнули. Купувати газові пальники потрібно в ліцензованих точках продажу. Вони мають бути сертифіковані.
Щодо пунктів обігріву, за словами представника ДСНС, це прерогатива місцевих органів влади. Але ДСНС долучається до цього процесу там, де є необхідність, надзвичайна ситуація і критична ситуація.
У звільнені населені пункти Луганщини привезуть буржуйки для опалення
У деокуповані населені пункти Луганської області привезуть буржуйки для опалення, про це в ефірі телемарафону заявив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
"Ми приготували, у нас є буржуйки — різні за об'ємом, різні за потужністю. І ми готові теж до людей приїжджати, одразу відкривати якісь центри, де люди можуть просто прийти й обігрітися. Проблема в тому, що треба знайти приміщення. Тому що, якщо намети ДСНС ми готові розміщувати, то, наприклад, у приміщення школи ми зайти не готові. Скоріше за все там усе буде заміновано", — зазначив Гайдай.
За його словами, у населених пунктах Луганщини неможливо провести опалювальний сезон через зруйновану інфраструктуру.
У Рівному пораненим військовим виплачуватимуть допомогу. Скільки та як отримати
У Рівному військові, які отримали поранення або захворіли під час відсічі збройній агресії РФ, мають право на матеріальну допомогу. Про це інформує пресслужба міської ради. Розмір такої виплати визначає комісія в кожному конкретному випадку та виходячи з обставин, що склалися.
Максимальний розмір матеріальної допомоги становить 20 тисяч гривень — для тих, хто отримав поранення, контузії, травми, інвалідність. 10 тисяч можуть отримати ті бійці, які отримали захворювання.
Для прийняття рішення щодо призначення матеріальної допомоги заявник чи законний представник має подати до Департаменту соціальної політики заяву та документи:
- паспорт чи ID – картку та їх копії;
- довідку про присвоєння ідентифікаційного номера фізичної особи платника податків та його копію;
- документ, що підтверджує факт реєстрації місця проживання на території Рівненської міської територіальної громади станом на дату звернення та на дату введення в Україні воєнного стану, та його копію;
- документ з медичного закладу про отримані поранення, контузії, каліцтва, травми, захворювання під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, та його копію;
- документ, що підтверджує факт участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (за наявності);
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в Рівненській міській територіальній громаді та її копію (для ВПО);
- інші документи, що підтверджують належність до осіб, які мають право на отримання матеріальної допомоги та їх копії;
- реквізити рахунку, відкритого в установі банку, для зарахування коштів.
Жителі Херсонщини отримають виплати від Червоного Хреста
Жителі Херсонщини отримають одноразову виплату у розмірі 1200 гривень від Комітету Червоного Хреста в Україні. Про це в ефірі загальнонаціонального марафону розповів представник Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні Олександр Власенко.
За його словами навесні був підписаний меморандум з Міністерством соціальної політики України щодо виплати тим людям, які проживали в охоплених конфліктом регіонах України і які постраждали, немає значення чи залишалися вони в тих регіонах, чи були евакуйовані в більш безпечні місця. Ці люди отримували тричі допомогу в розмірі 2500 грн.
"Подаватися на допомогу ніяк не потрібно. Ці дані ми отримуємо від Мінсоцполітики, і користуючись ними, будемо нараховувати людям кошти. Поки що йдеться про разову допомогу", — сказав представник МКЧХ в Україні.
Отримати виплати можна через банк або Укрпошту. Перед цим людина отримає смс-повідомлення на телефон від Червоного Хреста. В повідомленні буде вказано алгоритм отримання грошей.
"Допомога розрахована на всіх та немає обмеження за віком. На кожну людину 1200 грн. Це не єдиний проєкт, який здійснюється на Херсонщині. На півночі області буде здійснюватися інший проєкт. Зокрема про виділення коштів людям, які втратили житло, або житло зазнало середніх чи сильних ушкоджень. Такі люди отримають грант у розмірі 25 тисяч гривень", — говорить Олександр Власенко.
Демонтовані пропагандистські банери з деокупованого Херсона презентували у Національному музеї історії України у Києві
Демонтовані банери з деокупованого Херсона презентували у Національному музеї історії України у Києві. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
На виставці символічно представлені 11 об'єктів, бо саме 11 листопада було визволено Херсон. Зібрав ці банери під час експедиції генеральний директор Музею Юрій Савчук.
"Насправді, подібні виставки допомагають нам бути набагато рішучими. Треба викорінювати насаджену нам століттями неправду. Від Суворова і до Радянського часу насаджування нам російської пропаганди і всі ці скрепи, які слава богу вже не працюють у нас", — сказав генеральний директор музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
За його словми, виставка — це одна з дуже яскравих ілюстрацій цієї російської пропаганди, нав'язування їхніх стереотипів. Особливо в тих регіонах, які десь були найбільше піддатними.
"Я знаю наскільки це важливо. Наскільки це, з одного боку навіть небезпечно, і важлива для майбутніх поколінь робота. Збирання усних історій, свідчень", — сказав Пошивайло.
Зима відступить завтра, а грудень буде з дощами — синоптик
Погода цієї зими буде подібна до торішньої. Про це в ефірі Суспільного сказав синоптик Станіслав Щедрін. Він зазначив, що "зима відступить вже завтра".
"Зима не повинна бути занадто холодною, сильних морозів не буде, як минулої та позаминулої зими. Холодними будуть кінець січня та лютий. Грудень фактично весь буде теплий. Будуть дощі, вологий сніг і слабкий мороз. На різдвяно-новорічні свята погода буде такою ж, як і минулого року — без великих морозів, малосніжна, здебільшого тепла, з дощами", — додав Щедрін.
У Москві в районі площі трьох вокзалів сталася велика пожежа
У РФ у Москві в районі площі трьох вокзалів сталася велика пожежа. Про це інформує, зокрема, телеграм-канал Baza. Що стало причиною пожежі наразі невідомо. За даними МНС Росії, пожежа біля Комсомольської площі в Москві сталася у двоповерховій цегляній складській будівлі, пишуть “Риа Новости”.
Площа пожежі в центрі Москви досягла 2 тис. квадратних метрів , повідомили в екстрених службах. Залізничники повідомили, що пожежа в районі Комсомольської площі не загрожує пасажирам, не впливає на рух поїздів, а місце пожежі не відноситься до “Російських залізниць”.
З будівлі, що горить у районі Комсомольської площі в центрі Москви, евакуювали 7 людей, до гасіння залучили 80 надзвичайників, 20 одиниць техніки, в готовності вертоліт Ка-32 МАЦ, повідомили в МНС.
Як повідомив телеграм-канал Baza, у будівлі, що горить у центрі Москви, стався вибух. На площі 500 квадратних метрів обвалилися перекриття.
Російські військові весь ранок обстрілювали ЗАЕС: більше 12 влучань в об’єкти інфраструктури станції
Вранці 20 листопада внаслідок численних російських обстрілів зафіксовано щонайменше 12 "прильотів" на майданчик Запорізької АЕС. Про це повідомили в "Енергоатомі". У результаті пошкоджено естакади зв‘язку зі спецкорпусами, баки запасу хімобессоленої води, система продувки парогенераторів, допоміжні системи одного з двох загальностанційних дизелів та інше обладнання інфраструктури станції. Також зафіксовано три влучання в районі підстанції "Райдуга". Відомості про пошкодження та руйнування там ще з’ясовуються. Характер та перелік пошкодженого обладнання ЗАЕС свідчить про те, що росіяни цілили та вивели з ладу саме ту інфраструктуру, яка була необхідна для запуску енергоблоків 5 та 6 і відновлення виробництва електроенергії Запорізькою АЕС для потреб України. Нещодавно "Енергоатомом" було ухвалено рішення, а Держатомрегулювання надано дозвіл щодо виведення енергоблоків 5 та 6 на мінімально контрольований рівень потужності для отримання пари, яка критично необхідна в зимовий період року для забезпечення безпеки енергоблоків, персоналу, населення та довкілля, нагадують у компанії. "Рашисти всіляко намагались не дати українському персоналу станції запустити енергоблоки. Фейковим директором станції від "Росатому" Романенком, за сприяння російських військових, що захопили ЗАЕС і використовують її як власну військову базу, було заблоковано підготовку енергоблоків для виведення на мінімальний рівень потужності", — йдеться у повідомленні. Однак цього їм виявилось недостатньо, і сьогодні росіяни обстріляли та пошкодили саме те обладнання, відмова якого унеможливлює будь-які подальші дії щодо запуску енергоблоків ЗАЕС.
"Рашисти вкотре влаштовують ядерний шантаж та своїми діями наражають на небезпеку весь світ! Вчергове звертаємося до міжнародного співтовариства із закликом невідкладно вжити заходів для якнайшвидшої демілітаризації ЗАЕС, виведення з території станції та міста Енергодару всіх російських військових і повернення Запорізької АЕС під повний контроль України заради безпеки всього світу!" — заявили в "Енергоатомі".
Окупанти РФ випустили ракети С-300 по навчальному закладу у селі на Харківщині
Російські окупанти випустили дві ракети типу С-300 по навчальному закладу у селі Старовірівка, що у Куп'янському районі. Заклад зазнав пошкоджень 19 листопада, повідомила пресслужба Харківської обласної прокуратури.
"Попередньо, ворог обстріляв населений пункт двома ракетами типу С-300", — йдеться у повідомленні.
Російська армія продовжує атакувати на Бахмутському та Авдіївському напрямках — Череватий
Російська армія продовжує атакувати позиції українських військових на Авдіївському та Бахмутському напрямках з метою захопити всю Донеччину. На цих напрямках щодня армія РФ атакує по кілька десятків разів. Про це в ефірі Суспільного повідомив речник Східного угрупування військ Сергій Череватий.
"Проте уже понад чотири місяці ціною мужності, героїзму, навченості, злагодженості дій, правильним ураженням противника наші війська не дають це зробити. Щодоби ворог несе дуже значні втрати. Вони нараховуються десятками й сотнями загиблих та поранених", — розказав Череватий.
Армія РФ обстрілює позиції українських військових з усіх видів артилерії, РСЗВ, мінометів, танків та авіації.
Він зазначив, що тактика російської армії не змінилась з часів СРСР, що дає можливість українському командуванню прорахувати їх дії.
"Ми намагаємося щодоби вражати їхню логістику, накопичення боєприпасів, техніки, велике скупчення військ. Тому ми ведемо постійно турбуючий артилерійський вогонь. Не маючи переваги в кількості, ми маємо дещо якіснішу зброю, зокрема, завдяки нашим партнерам, високоточну. І доволі філігранно наші артилеристи вміють її використовувати. І майже кожна з таких видів зброї влучає в ціль", — зазначив Череватий.
Відступ військ РФ з Херсона був організованішим за попередні відступи росіян — британська розвідка
Нещодавній відступ російського війська з Херсона пройшов відносно злагоджено порівняно з попередніми великими відступами Росії під час війни в Україні. Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.
За даними британських розвідників, під час відступу втрати транспортних засобів, ймовірно, обчислювалися десятками, а не сотнями. А значна частина техніки, яка залишилася, була успішно знищена російськими військами, щоб не дісталася Україні.
“Цей відносний успіх, ймовірно, частково пояснюється більш ефективним єдиним оперативним командуванням під керівництвом генерала Сергія Суровікіна. Тим не менш, сили все ще розколоті через погане керівництво молодшого та середнього рівня та культуру прикриття”, — зазначили у розвідці.
Наприклад, за останні місяці дві роти, підпорядковані СВО, втекли після вбивства їх командира. Інші офіцери, ймовірно, збрехали, намагаючись приховати інцидент, повідомляє британська розвідка.
Сапери проводять навчання з мінної безпеки для звільнених громад Харківщини
На деокупованих територіях Харківщини піротехніки почали навчання з мінної безпеки. Комунальникам, освітянам, керівникам та жителям громад пояснюють, де може ховатися вибухівка, чому не варто наближатися до незнайомих предметів та сходити з перевірених доріг. Про це повідомляють кореспонденти Суспільного.
Найчастіше на деокупованих територіях і там, де велися бойові дії, місцеві жителі знаходять гранати, касетні елементи від ракет та протитанкові міни,.
"Треба утримуватися від необдуманих походів у ліси, у поля, у незвідані дороги. На жаль, з настанням зими робота піротехнічних підрозділів ускладнюється. І тому ми просимо місцеве населення, де проводилися бойові дії, утримуватися, перетерпіти зимовий період", — розповів старший сапер Андрій Діденко.
У МАГАТЕ повідомили про обстріли ЗАЕС
“Минулої ночі та сьогодні вибухи сколихнули територію Запорізької АЕС. Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС повідомляють про понад дюжину вибухів від очевидного обстрілу та пошкодження деяких будівель, систем і обладнання, але поки що жоден із них не є критичним для ядерної безпеки”, — йдеться у повідомленні МАГАТЕ.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі знову звернувся до України та Росії з вимогою якомога швидше погодити та запровадити зону ядерної безпеки та безпеки навколо ЗАЕС, зазначили в МАГАТЕ.
“Я не здамся, доки ця зона не стане реальністю”, — сказав Гроссі.
Спецслужби РФ готують провокації на білоруській АЕС — ГУР
Російські спецслужби планують провокації на білоруських об’єктах критичної інфраструктури, зокрема на білоруській АЕС. Про це інформує Головне управління розвідки Міноборони України.
За даними розвідки, найближчим часом на території Білорусі заплановано проведення низки терактів – штучно спровокованих техногенних катастроф на об’єктах критичної інфраструктури. Місце проведення імовірних “інцидентів” — території, що межують з кордонами країн ЄС та України, зокрема Гродненської та Брестської областей. Одна з головних цілей — білоруська атомна електростанція “Островець”.
Розробкою та реалізацією “проєкту” займаються російські спецслужби. Натомість, білоруський КДБ просто поставлений до відома, повідомили в ГУР.
“Відповідальними за теракти традиційно призначать громадян країн НАТО та України, які начебто будуть перевдягнені у білоруську військову форму”, — йдеться у повідомленні розвідки.
Наразі підрозділи білоруських КДБ, МВС та прикордонних військ вже приведені в стан підвищеної бойової готовності.
“На думку розробників “проєкту” все це має прискорити втягування білоруської армії у війну в Україні на боці окупантів. А також створити необхідну для Кремля суспільну думку в білоруському суспільстві”, — зазначили в розвідці.
Як нагадали у ГУР, АЕС “Островець” побудовано режимом Лукашенка у 2020-му році за російським проєктом і на російські гроші. Міжнародні експерти відзначають, що будівництво відбулось із грубими порушеннями технологічних та екологічних норм. Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо безпеки на білоруській атомній електростанції “Островець” та висловив занепокоєння у зв’язку початком її комерційної експлуатації. Одразу після запуску в роботу на станції відбулось кілька серйозних аварій, які супроводжувались вибухами обладнання.
Київ відвідав міністр оборони Нової Зеландії
У неділю, 20 листопада, Україну відвідав міністр оборони Нової Зеландії Піні Енаре.
"Візит до Києва є сильним сигналом того, що Нова Зеландія підтримує народ України і що наша підтримка українських оборонних зусиль проти незаконного вторгнення Росії є непохитною", – заявив Енаре, передає уряд країни.
Він зазначив, що Нова Зеландія нещодавно продовжила місію з навчання українських бійців у Великій Британії до липня 2023 року. Минулого тижня країна заявила, що відправить до країни ще 66 своїх військовослужбовців для допомоги в навчанні бійців ЗСУ.
Росія намагається вирахувати позиції української ППО — Гуменюк
Російські війська намагаються вирахувати позиції української протиповітряної оборони, повідомила керівниця пресцентру Сил охорони та оборони оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк.
Вона наголосила, що саме тому військові просять не спішити повідомляти про те, що десь спрацювала ППО.
"Окупантам не дає спокою наша протиповітряна оборона, її якість і налаштування, вони все ж таки намагаються, зокрема, і вирахувати ці позиції захисту. Тому ми завжди просимо не спішити попереджати, що ось у такому регіоні спрацювала ППО, що вибухи, які ви чуєте, — спокійно, працюють наші. Пам'ятайте про те, коли працюють наші, вони працюють для того, щоб була безпека, і не треба сповіщати ворога про цю роботу. Навіть якщо ви не називаєте конкретних координат, ви орієнтуєте, де і на яких напрямках зосереджені ці сили", — наголосила речниця.
До України за минулу добу прибули 38 тисяч осіб — ДПСУ
За добу 19 листопада західні кордони України з ЄС та Молдовою перетнули 76 тисяч осіб та 21 тисяча транспортних засобів, повідомляє Західне регіональне управління Держприкордонслужби України.
"З України минулої доби вибули 38 тисяч осіб. 23 тисячі з них перетнули кордон з Польщею, решта прослідували до інших країн ЄС та Молдови. До України за минулу добу прослідували 38 тисяч осіб, 34 тисячі з них – наші співгромадяни", — йдеться у повідомленні.
Зазначається також, що оформлено 65 вантажівок з гуманітарною допомогою. За спробу незаконного перетину держкордону України затримані 9 осіб – 4 з них намагалися незаконно перетнути кордон у пунктах пропуску, ще 5 осіб затримані поза ними.
Крім того, прикордонники повідомили, що не пропущено через кордон 5 чоловіків, оскільки були підозри у дійсності їхніх документів про «інвалідність» і «непридатність до військової служби».
Фахівці завершили обстеження місця вибуху ракети у Польщі — ЗМІ
У польському селі Пшеводув фахівці завершили обстеження місця вибуху ракети, внаслідок якого загинули дві людини.
Про це повідомляє Польське агентство преси (РАР). Станом на ранок 20 листопада поліцейські припинили охорону місця вибуху. Слідчих та експертів також немає.
Єрмак про завершення війни до весни: "Звучить як мрія"
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак вважає, що завершити розв'язану Росією війну до кінця весни наступного року Україні навряд чи вдасться. Таким чином він прокоментував висловлювання заступника міністра оборони України Володимира Гаврилова про те, що українські сили можуть повернутися в Крим до кінця грудня, а вся війна з Росією завершиться навесні.
"Звучить, ніби ця фраза заступника міністра оборони України, — це мрія. Звісно, мільйони українців мріють, аби ця війна завершилася якомога швидше. Утім, я буду більш реалістичним", — зауважив глава ОП.
Єрмак додав, що цього року Україна досягла успіхів на полі бою, визволивши Херсон та просунувшись на Харківському напрямі.
"Утім, ця війна триває, і я не готовий назвати точний день і час, коли ми переможемо. Але це точно станеться", — наголосив керівник офісу президента.
Війська РФ обстріляли центр Авдіївки з "Градів"
Війська Росії обстріляли центр Авдіївки з РСЗВ "Град", жертв серед цивільних немає. Про це повідомив начальник Донецької ОВА Павло Кириленко.
"На Донецькому напрямку росіяни вкотре обстріляли Авдіївку з Градів – поцілили у центральну частину міста. На щастя, минулося без жертв серед цивільних", — йдеться у повідомленні.
На Горлівському напрямку, за словами Кириленка, були поодинокі обстріли біля Міньківки, Роздолівки, Яковлівки і Бахмутського Соледарської громади та на околицях Торецької громади. Також у Часовоярській громаді росіяни поцілили в інфраструктурний об’єкт – без постраждалих, об’єкт продовжує роботу.
На Лисичанському напрямку не припиняються масові обстріли Торського і Зарічного Лиманської громади. Вночі РФ обстріляла Святогірськ – наслідки з'ясовують.
Рятувальники за добу ліквідували 10 пожеж, спричинених ворожими обстрілами
Рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій упродовж минулої доби, 19 листопада, ліквідували 10 пожеж, спричинених обстрілами РФ.
“Підрозділами ДСНС протягом доби 19 листопада здійснено 181 виїзд на ліквідацію наслідків обстрілів окупантами населених пунктів та об’єктів інфраструктури, ліквідовано 10 пожеж, врятовано 7 людей. Надано психологічну допомогу 136 особам”, — ідеться у повідомленні.
З початку війни рятувальники здійснили 67 тисяч 945 виїздів на ліквідацію наслідків обстрілів, ліквідовано 13 тисяч 199 пожеж, врятовано 2 тисяч 907 осіб, надано психологічну допомогу 184 тис. 961 людині.
Станом на 9:00 20 листопада, армія Росії минулої доби атакувала сім областей України.
У Херсоні відкриваються супермаркети
У звільненому від російських загарбників Херсоні відновлюють роботу супермаркети АТБ: один відкривається сьогодні, 20 листопада, ще два запрацюють із середи. Про це повідомив начальник Херсонської ОВА Ярослав Янушевич.
"У Херсон повертається мережа супермаркетів “АТБ-маркет”. Відсьогодні свої двері для покупців відчиняє супермаркет за адресою: Миколаївське шосе, 30-б. Із середи, 23 листопада, у Херсоні запрацюють ще два магазини", — зазначив Янушевич.
За його словами, запрацюють заклади на вул.Благоєва,1 (Шуменський мікрорайон) та на 49-ої Херсонської Гвардійської дивізії, 22а (Таврійський мікрорайон). Надалі супермаркети відкриватимуться в інших районах Херсона та населених пунктах області.
Москва скасовує новорічні концерти і феєрверки, щоб дати грошей на російську армію
У Москві скасують новорічні феєрверки та великі вуличні концерти на тлі війни РФ проти України. Про це повідомив мер міста Сергій Собянін. Зустріч Нового року, за його словами, присвятять військовим та людям, які "зводять оборонні споруди".
"На "Ялинку Мера" Собянін запросить дітей мобілізованих та "рєбятішек з "ДНР", "ЛНР", Херсонської та Запорізької областей". Частину прибутку з проведення ярмарків та всі доходи міського бюджету відправлять "на підтримку воїнів, їхніх сімей та відновлення постраждалих районів".
До РФ депортували понад шість тисяч українських дітей — Секретаріат Ради
Росія втратила на війні проти України понад 84 тисячі військових
Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.
"Особового складу — близько 84210 (+330) осіб ліквідовано", — ідеться у повідомленні.
Загальні бойові втрати РФ з 24 лютого по 20 листопада склали:
- танків — 2886 (+1) од,
- бойових броньованих машин — 5817 (+2) од,
- артилерійських систем – 1868 (+1) од,
- РСЗВ / MLRS — 393 (+0) од,
- засоби ППО — 209 (+0) од,
- літаків — 278 (+0) од,
- гелікоптерів — 261 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1537 (+1),
- крилаті ракети — 480 (+0),
- кораблі /катери — 16 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн — 4371 (+3) од,
- спеціальна техніка — 161 (+0).
Дані уточнюються, додали в Генштабі.
Іранські безпілотники виготовлятимуть в Росії — The Washington Post
Москва та Тегеран уклали угоду про виробництво іранських безпілотників у Росії. Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на дані розвідки США та трьох чиновників, знайомих із цим питанням.
Російські та іранські офіційні особи домовилися про виробництво безпілотників під час зустрічі в Ірані на початку листопада, зазначає видання. Виробництво можуть запустити протягом кількох місяців.
У статті наголошується, що Росія домовилася з Іраном про виробництво сотень безпілотників на своїй території.
За оцінками розвідки США, із серпня Росія застосувала в Україні понад 400 бойових безпілотників іранського виробництва, причому багато хто з них використовувався для ударів по об'єктах цивільної інфраструктури.
"Укренерго" попереджає про фейковий телеграм-канал для начебто сповіщень про відключення світла
Низка телеграм-каналів та ботів поширює фейкову інформацію про нібито створений телеграм-канал "Укренерго" для сповіщення про відключення світла. "Укренерго" не створювало жодних спеціальних каналів про відключення електроенергії, зазначили у компанії.
Як минула ніч у регіонах — зведення ОВА
Запорізька область: за добу окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Залізничне, Гуляйполе, Оріхів, Преображенка, Дорожнчнка, Червоне, Мала Токмачка, Щербаки, Новоданилівка, Чарівне, Степногірськ, Степове. Про це станом на 9 ранку повідомили Суспільному у зведенні військово-цивільних адміністрацій.
Надійшло 30 повідомлень про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури внаслідок обстрілів військовослужбовцями РФ.
Протягом доби проводилась евакуація цивільного населення з тимчасово окупованої території.
На Дніпропетровщині росіяни знову стріляли по Нікопольщині. Били по чотирьох громадах — Нікопольській, Червоногригорівській, Марганецькій та Мирівській. Найбільше постраждав Нікополь. Поранено одну людину. Пошкоджені 20 багатоповерхових та приватних будинків, господарські споруди, автівки, гуртожиток, газопроводи та лінії електропередач.
У інших громадах минулося без постраждалих.
Понівечені приватні будинки та господарські споруди.
Харківщина: протягом доби під артилерійським вогнем росіян опинялися Куп‘янський, Чугуївький та Ізюмський райони.
У Куп’янську внаслідок обстрілу елеватору виникла пожежа. Постраждалих немає.
Крім того, зазнали пошкоджень приватні домоволодіння та господарчі споруди.
За добу внаслідок обстрілів окупантів постраждали 2 людей, обоє отримали вибухові травми та осколкові поранення, госпіталізовані у важкому стані.
Піротехнічні групи продовжують працювати з розмінуваннями на Харківщині. За добу знешкодили 269 вибухонебезпечних предметів.
Луганщина: упродовж доби росіяни на Куп’янському та Лиманському напрямках намагалися тримати оборону на захоплених рубежах.
Російські обстріли з мінометів, ствольної та реактивної артилерії зафіксовано, зокрема, в районах Новоселівського, Стельмахівки, Новоєгорівки, Греківки, Макіївки, Площанки і Невського.
У Луганську зафіксовано збільшення кількості російських військових.
Донеччина: ввечері відбувся обстріл Курахового, пошкоджені мережі електропостачання, частина трьох населених пунктів громади без електрики (приватний сектор Курахового, с. Дальнє, с.Успенівка).
Впродовж ночі — обстріли позицій та окраїн Торецької громади із важкого озброєння. Ситуація напружена, але контрольована в районі Нью-Йорку, смт Північне, Південне, Курдюмівка, Шуми, Дружба, Магдалинівка та м.Залізне.
Впродовж ночі поодинокі обстріли відбувались поблизу с.Міньківка,
с.Роздоловка с.Яковлівка с. Бахмутське Соледарської громади.
Вночі також зафіксовано обстріли Часовоярської громади, зокрема, Часовоярської фільтрувальної станції, пошкоджено техніку та будівлі. Сама станція в робочому стані, працівники не постраждали.
Протягом доби відбулися обстріли Авдіївки та Авдіївської громади.
На Донеччині за добу: 1 загиблий, 2 поранених цивільних.
Миколаївська область: вночі військо РФ завдавало ударів із РСЗВ по акваторії й населеному пункту Очаківської громади. Внаслідок обстрілу виникла пожежа господарчої будівлі. Детальна інформація щодо наслідків уточнюється.
Херсонщина: ситуація на Херсонщині залишається складною. За інформацією ГШ ЗСУ, військо РФ здійснювало обстріли з танків, реактивної та ствольної артилерії по районах населених пунктів Червоний Маяк, Качкарівка, Токарівка, Чорнобаївка, Антонівка та міста Херсон.
В Білозерці, під час роздачі хліба, російські окупанти обстріляли гуманітарну точку. Внаслідок обстрілу поранено 5 осіб.
До області надходять гуманітарні вантажі з різних областей.
Відносно спокійно, без обстрілів ніч минула на Волині, Закарпатті, на Рівненщині, в Івано-Франківській, Одеській, Кіровоградській, Хмельницькій, Чернівецькій, Львівській, Тернопільській областях, на Полтавщині, Вінничині, Черкащині, Житомирщині, Сумщині, Чернігівщині та Київщині.
РФ обстріляла Куп'янський район на Харківщині: двоє людей поранені, на території елеватора спалахнула пожежа
Російські окупанти обстріляли Куп'янськ, внаслідок чого на території одного з підприємств спалахнула пожежа на площі 300 кв.м.
Про це вранці 20 листопада повідомила пресслужба обласного управління ДСНС. Пожежа виникла на території елеватора, уточнили в ОВА. Поранених внаслідок обстрілу підприємства немає.
"Горіло насіння в силосі на площі пожежі 300 кв.м. До ліквідації пожежі від ДСНС було залучено 12 людей особового складу", — йдеться у повідомленні.
Крім елеватора, окупанти пошкодили приватні будинки та господарчі споруди.
Військові РФ обстріляли також Куп'янський район, внаслідок чого двоє людей отримали поранення. Це 54-річна жінка та 60-річний чоловік, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"Обоє отримали вибухові травми та осколкові поранення, пацієнти у важкому стані", — написав Синєгубов.
Рятувальники продовжують працювати на деокупованих територіях. Протягом останньої доби жителям Куп’янська та Ізюма доставили 8 тонн питної води.
Піротехніки за добу знешкодили 269 вибухонебезпечних предметів.
Ювенальні прокурори: 437 дітей загинуло внаслідок збройної агресії РФ в Україні
Станом на ранок 20 листопада більше ніж 1275 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 437 дітей загинули та щонайменше 838 отримали поранення різного ступеню тяжкості. Про це повідомили в Офісі Генпрокурора.
Ці цифри не остаточні, зазначили в ОГПУ.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 424, Харківській — 266, Київській — 117, Миколаївській — 77, Запорізькій — 75, Чернігівській — 68, Луганській — 64, Херсонській — 64, Дніпропетровській — 32.
19 листопада внаслідок обстрілу військом РФ м. Вугледар Донецької області отримав поранення 15-річний підліток.
Через бомбардування та обстріли збройними силами РФ пошкоджено 2719 закладів освіти. 332 з них зруйновано повністю.
Київ і більшість областей — повітряна тривога!
Україна не експортує електрику, світла нема не через це — КОВА
У КОВА спростували інформацію, що нібито Україна продовжує експортувати електроенергію до країн ЄС. І нібито через це відбуваються масові відключення світла.
"Експорт електроенергії з України було зупинено і не здійснюється з 11.10.2022 рішенням Міністерства енергетики після першої ж атаки ворога на нашу енергосистему", — йдеться у повідомленні.
Відведеними з Херсона силами РФ зміцнює свої позиції на Донбасі і Запоріжжі — ISW
Російські війська починають зміцнювати свої позиції на окупованих територіях Луганської, Донецької та Запорізької областей особовим складом з Херсонської області та мобілізованими військовослужбовцями. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Генштаб Збройних Сил України повідомив про збільшення чисельності російських військових у Луганську та зазначив, що російські війська розміщують військовослужбовців у покинутих будинках у Красному та Сімейкиному приблизно за 30 км на південний схід від Луганська, відзначили аналітики.
Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що російські війська перекидають залишки російських ВДВ із правобережної Херсонської області до Луганської. У Луганській обласній військовій адміністрації додали, що частина передислокації російських військ прибуває в Новоайдар, приблизно за 55 км на схід від Сєвєродонецька.
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко також повідомив про прибуття до Маріуполя передислокованого особового складу та військової техніки. Він заявив, що російські війська розміщують у районі Маріуполя від 10 до 15 тисяч військовослужбовців. Новомобілізовані, імовірно, перекидаються у західну частину Донецької області через Маріуполь.
Повідомляється, що російські війська намагаються розосередити сили шляхом розгортання деяких елементів у напрямку Гуляйполя на сході Запорізької області, йдеться в аналітичному звіті.
“Росія також, ймовірно, залучить додаткові мобілізовані сили в найближчі тижні, враховуючи те, що мобілізовані частини російської 2-ї мотострілецької дивізії 1-ї танкової армії завершили навчання в Брестській області, Білорусь”, — відзначили аналітики.
Ймовірно, російські війська продовжуватимуть використовувати мобілізованих і передислокованих військовослужбовців для відновлення наступальних дій у Донецькій області та утримання оборонних позицій у Луганській області, зазначається у звіті.
На Миколаївщині вночі війська РФ обстріляли Очаківську громаду
У ніч проти 20 листопада, орієнтовно о 4:16, збройні сили Російської Федерації завдали ударів з реактивних систем залпового вогню по акваторії та території одного з населених пунктів Очаківської громади. Про це повідомили в Миколаївській обласній військовій адміністрації.
Внаслідок обстрілу виникла пожежа господарчої будівлі. Детальна інформація про наслідки обстрілу уточнюється, повідомили в ОВА.
У місті Миколаєві, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах день та ніч минули спокійно.
На Донеччині від обстрілів з боку армії РФ поранені двоє людей
Протягом 19 листопада від обстрілів з боку російської армії поранення отримали двоє людей у Бахмуті та Вугледарі. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1216 людей, ще 2613 людей отримали поранення. Встановити точну кількість загиблих та поранених у Маріуполі та Волновасі зараз неможливо.
Війська РФ обстріляли чотири громади Дніпропетровщини: поранений 59-річний чоловік
У ніч на 20 листопада війська РФ вдарили по Червоногригорівській, Мирівській, Марганецькій та Нікопольській громадах Дніпропетровщини. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
За його словами, на Нікополь протягом ночі російські війська спрямували близько 40 снарядів. Поранений 59-річний чоловік. Йому надали допомогу, він лікується вдома.
Пошкоджені 20 багатоповерхових та приватних будинків, господарські споруди, автівки, гуртожиток профтехучилища, газопроводи та лінії електропередач.
Генштаб ЗСУ уточнив втрати окупантів на Запоріжжі
У Генштабі ЗСУ підтвердили результати вогневого ураження підрозділами Сил оборони скупчень живої сили окупантів 18 листопада у населених пунктах Василівка, Новобогданівка, Михайлівка (Василівського району) та Комиш-Зоря на тимчасово зайнятій території Запорізької області. Втрати окупантів склали понад 160 військовослужбовців пораненими. Знищено близько 10 одиниць військової техніки різних типів та склад боєприпасів. Інформація щодо загиблих уточнюється.
За добу українські воїни збили БпЛА типу “Орлан-10” та уразили пункт управління і склад боєприпасів окупантів.
На фронті тривають обстріли — Генштаб
На Волинському, Поліському та Сіверському напрямках обстановка без суттєвих змін, ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 20 листопада.
На Слобожанському напрямку, у прикордонних районах Бєлгородської області, окремими підрозділами військо РФ продовжує прикриття російсько-українського кордону, проводить демонстраційні і провокаційні дії. Здійснило мінометний обстріл в районі населеного пункту Стариця Харківської області.
На Куп’янському та Лиманському напрямках окупанти ведуть оборону на захоплених рубежах. Російські обстріли з мінометів, ствольної та реактивної артилерії зафіксовано, зокрема, в районах населених пунктів Крохмальне, Табаївка Харківської області, Новоселівське, Стельмахівка, Макіївка, Площанка і Невське Луганської області та Берестове на Донеччині.
На Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках росіяни зосередилися на наступі. Обстрілюють із танків та всього спектру артилерії райони населених пунктів Верхньокам’янське, Спірне, Білогорівка, Роздолівка, Веселе, Яковлівка, Соледар, Бахмутське, Бахмут, Опитне, Кліщіївка, Андріївка, Курдюмівка, Озарянівка, Красногорівка, Первомайське, Мар’їнка, Новомихайлівка, Вугледар та Времівка Донецької області.
На Запорізькому напрямку окупанти обороняються на захоплених рубежах. Від артилерійського вогню росіян постраждали райони населених пунктів Новопіль, Нове, Червоне, Гуляйполе, Дорожнянка, Залізничне, Мала Токмачка, Оріхів, Плавні, Степногірськ та Вищетарасівка Запорізької області.
На Криворізькому та Херсонському напрямках військо РФ веде позиційну оборону, удосконалює фортифікаційне обладнання та логістичне забезпечення передових підрозділів, не припиняє артилерійські обстріли позицій українських військ і населених пунктів на правому березі річки Дніпро. Для уточнення позицій українських військ та коригування вогню артилерії веде повітряну розвідку БпЛА.
Військові РФ обстріляли з танків, ствольної та реактивної артилерії райони Качкарівки, Токарівки, Антонівки, Чорнобаївки та міста Херсон.
У Генштабі ЗСУ не виключають спроб проникнення ДРГ з Росії та Білорусі
У прикордонних районах Брянської та Курської областей військові РФ утримують свої підрозділи. Не виключається, що військо РФ здійснить спроби збройних провокацій на державному кордоні, а також спроби проникнення диверсійно-розвідувальних груп із території Російської Федерації та Республіки Білорусь. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 20 листопада.
Сили оборони відбили атаки окупантів на Донбасі — Генштаб
Росіяни не припиняють завдавати ударів по об’єктах промисловості, намагаються стримувати дії Сил оборони, інженерно облаштовувати лінії оборони і продовжують наступати на окремих напрямках. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 20 листопада. За добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських окупантів в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Спірне, Яковлівка, Бахмутське, Бахмут, Опитне і Кліщіївка на Донеччині.
Військові РФ завдали одного авіаційного та 4 ракетних удари, здійснили 59 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Ракетних ударів Російської Федерації зазнали об’єкти цивільної інфраструктури міст Святогірськ та Краматорськ.
Обмеження споживання 20 листопада: деталі відключень
20 листопада у всіх регіонах України з 8:00 до 24:00 будуть застосовуватись планові відключення. Додаткові аварійні відключення не прогнозуються, повідомили в "Укренерго". "Вчора нам вдалося дещо пом’якшити обмеження споживання. Ми продовжуємо працювати, щоб повернути світло українцям, яке намагаються забрати у нас рашисти, атакуючи ракетами наші енергоооб’єкти", — зазначили у компанії. Енергетики кажуть, що це складно, часом довше, ніж очікували, але вони знаходять рішення, заживлюють і тримають баланс в енергосистемі.
"На те ми й українські енергетики, щоб створювати і нести світло, а не руйнувати та заганяти у темінь, як це роблять "енергетики" Росії спільно з їхніми військовими. Витримка та мужність — те, що маємо проявити цієї зими, щоб протистояти ворогу на енергетичному фронті", — йдеться у повідомленні.
На Київщині дітям переселенців почали роздавати зимовий одяг. Як отримати
Мінреінтеграції спільно з ЮНІСЕФ реалізують гуманітарний проєкт із забезпечення зимовим одягом дітей-переселенців.
"У приміщені Борщагівської селищної ради було передано партію зимового дитячого одягу внутрішньо переміщеним особам, які проживають у селі Софіївська Борщагівка та місті Вишневому Київської області. Комплекти розподілялися згідно з отриманими напередодні заявками від переселенців", — повідомили у Мінреінтеграції.
️Загалом було видано 74 комплекти одягу, які розраховані на дітей віком від 0 до 8 років. Вони підходять як дівчаткам, так і хлопчикам і складаються з куртки, светра або світшота, термобілизни, штанів, шкарпеток, черевиків, шапки та рукавичок. Першочергово такими наборами забезпечуються багатодітні родини ВПО.
️Щоб подати заявку на отримання комплекту, необхідно зателефонувати на гарячу лінію Мінреінтеграції: 15-48 або до Офісу Уповноваженого з питань внутрішньо переміщених осіб за номером:+38 (066) 813-62-39.
У Раді назвали суму збитків від масованої атаки РФ 15 листопада
Про це повідомив голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Атака 15-го числа призвела до від половини до мільярда доларів прямих збитків економіці нашої держави", — заявив Гетманцев.
Він також нагадав, що Мінекономіки скоригувало свій прогноз у бік збільшення падіння ВВП до 39 % у жовтні та додав, що в листопаді ці атаки не зменшилися, тому і падіння, на думку парламентарія, продовжиться. Гетманцев зауважив, що, крім прямих, є ще непрямі збитки, коли, зокрема, підприємства не можуть працювати через вимкнення електропостачання.
Естонія передасть в Україну 27 міських автобусів і 13 електрогенераторів
Про це повідомив міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу, передає ЕRR. Він наголосив, що на додачу до військової та політичної підтримки Україні також необхідно надавати гуманітарну допомогу, щоб українське суспільство могло якнайкраще функціонувати, незважаючи на війну.
МЗС Естонії спільно з талліннською владою також планує найближчим часом відправити в Україну два автомобілі швидкої допомоги.
Естонське відділення клубу Lions також повідомило в суботу, що завдяки коштам, зібраним у рамках кампанії "Світла і тепла Україні", буде куплено 13 електрогенераторів, які відправлять в Україну найближчими днями. Голова клубу Алар Ряст зазначив, що допомога Україні має невпинно тривати, тому що українці борються за збереження всієї Європи.