19 листопада — 269-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак 19 листопада відвідав Київ та зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Він пообіцяв надати Україні додаткову військову допомогу, зокрема 120 зенітних установок.
- У Пентагоні заявили, що Росія завдає масованих ракетних ударів заради виснаження протиповітряної оборони України, щоб військова авіація Росії змогла встановити домінування в українському небі.
- Генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тімченко закликав українців подумати про те, щоб за можливості виїхати на кілька місяців на тлі російських атак на об’єкти енергетичної інфраструктури. У компанії запевнили, що нагальної потреби у виїзді немає, натомість українцям слід намагатись зменшити споживання електроенергії.
- У Києві відбулися дві акції на підтримку полонених "азовців". Зранку мешканці столиці зібралися на благодійний "Забіг з перешкодами", кошти від якого підуть на автомобільний транспорт для військових на передовій. Крім того, на Софійській площі столиці близько 100 родичів та друзів полонених "азовців" вийшли, щоб привернути увагу суспільства до умов утримання захисників.
- З російського полону були визволені троє військовослужбовців окремого батальйону морської піхоти. Звільненим військовослужбовцям була надана першочергова медична, психологічна допомога.
- У ніч проти 19 листопада військові РФ завдали ракетного удару по Запоріжжю, внаслідок чого, зокрема, пошкоджено трубопроводи централізованого опалення у 123 багатоповерхових будинках. Без тепла залишилися більше 17 тисяч абонентів.
- Росія втратила у війні з Україною майже 84 тисячі особового складу. За добу росіяни також втратили 6 танків, 7 бойових броньованих машин та 2 артилерійські системи.
- "Укрзалізниця" запустила потяг до деокупованого Херсона.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн 269 дня війни. Нову хроніку 20 листопада — читайте тут.
Україна із союзниками готує декларацію про український повітряний щит
Про це заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час виступу на Міжнародному форумі з безпеки у британському Галфіксі.
"Оскільки російські удари по українських містах та об’єктах критичної інфраструктури вочевидь триватимуть, Україні вкрай необхідна ефективна протиракетна оборона. Дуже оперативно, до настання зими", — зазначив посадовець.
За його словами, ефективний захист українського неба — важлива складова гарантій безпеки.
"Тому Україна разом із найближчими союзниками розпочала розробку спільної декларації про український повітряний щит. Ми маємо на меті побудувати комплексну багаторівневу систему протиповітряної та протиракетної оборони України. І це буде внеском у спільну авіаційну безпеку всього Європейського континенту", — наголосив Єрмак.
Якщо обстрілів не буде, то через кілька днів ситуація в енергосистемі буде краща — голова правління "Укренерго"
"Якщо обстрілів не буде, то через кілька днів ситуація в енергосистемі буде краща. Якщо будуть нові обстріли, ми будемо готові відновлювати знов і знов. І незважаючи на те, що потрібно готуватись до можливих значних перерв в енергопостачанні, я б хотів, щоб споживачі електроенергії знали: якщо десь вимкнули світло, це означає, хтось там, далеко, на підстанції, на електростанції вже займається ремонтом", — зазначив голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький в інтерв’ю на каналі 1+1.
Лінія російсько-українського фронту становить 3,7 тисячі кілометрів
Про це повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак.
"Російська агресія проти України – це найбільший збройний конфлікт у Європі з часів Другої світової війни. І він, поза сумнівом, є найбільшою загрозою безпеці людства з початку XXI сторіччя. Головна червона лінія світу сьогодні – це лінія російсько-українського фронту. Лінія вогню, крові, поту й смерті протяжністю 3,7 тисячі кілометрів. Кордон між США та Мексикою коротший на 640 кілометрів", — заявив Єрмак під час виступу на Halifax International Security Forum.
За минулу добу на Запоріжжі через обстріли окупантів загинуло 8 людей
Про це повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух. Посадовець розповів, що вчора окупанти атакували Запоріжжя 5-ма ракетами С-300:
"Дуже потужний обстріл. У промислове підприємство. Руйнування значні: одна з будівель повністю зруйнована. На жаль, загинув один зі співробітників підприємства".
Голова ЗОВА зазначив, що також вчора було вбито російськими терористами ще 7 цивільних осіб в межах області:
"В цілому, по області було майже 40 обстрілів. З них, більше 20 обстрілів по 16-тьох громадах. Зруйновано більше трьох десятків об‘єктів".
Посадовець зауважив, що пошукові роботи після обстрілу окупантами Вільнянська Запорізького району завершено. Під завалами опинилися 10 людей, троє з яких неповнолітні, усі вони загинули.
На пошкодженому окупантами транспорті: з Харкова до Ізюма курсує автобусний маршрут
У Харкові запустили автобусний маршрут до Ізюма, який ходить чотири дні на тиждень. Такий розклад обрали через невелику кількість пасажирів.
Єдиний водій на маршруті — житель Ізюма Сергій Максименко. Його автобус під час окупації міста пошкодили російські військові.
"Під час окупації орки забрали автобус. Приїхали й забрали автобус. Вони малювали знак Z. Вікна від їхніх обстрілів побиті", — говорить Сергій.
З Харкова запустили автобусний маршрут до Ізюма всередині листопада, говорить водій.
"Маршрут іде з Ізюма о 06:00 ранку, до Харкова прибуваємо о 08:45. З "Барабашово" відправляємося о 14:00, о 14:45 — з автостанції №6 Харкова і прямуємо на Ізюм", — каже Сергій.
За словами Сергія, зараз пасажирів небагато, автобус ходить чотири рази на тиждень.
"В Ізюм учора приїхали з Харкова 5 людей, позавчора — 8. Мало хто з людей знає про цей маршрут. З "Барабашово" до Ізюма й у зворотньому напрямку проїзд коштує 250 гривень, а на проміжних зупинках — дешевше", — говорить водій.
РФ стягує війська у Луганську область та в Маріупольський район
Російські окупаційні війська стягують сили у Маріупольський район та на Луганщину. Військові РФ селяться у базах відпочинку та вцілілих будинках, висиляють людей з власних помешкань. Про це повідомляє генеральний штаб ЗСУ.
"У Луганську відзначається збільшення російських військ. В населених пунктах Красне та Сімейкине, на тимчасово окупованій території Луганської області, противник розміщує особовий склад у залишених помешканнях та примусово виселяє цивільне населення з домівок в інші населені пункти", — йдеться у повідомленні.
Також за даними радника міського голови Маріуполя Петро Андрющенко, Росія продовжує нарощування військовий контингент в Маріуполі та Маріупольському районі. Військові частини з Херсонського напряму розквартировано на узбережжі від Урзуфу до села Мелекіне.
"Зафіксовано розгортання пункту зв’язку в селі Юр’ївка, розміщення щонайменш 30 танків на території одного з сільгосп підприємств в селі Ялта. Зафіксовано розміщення живої сили в селах Мангуш, Нікольське, Кальчик та інших", — повідомив Петро Андрющенко.
Андрющенко додав, що у порівнянні з вереснем, кількість російських військових збільшилась у 10 разів, і наразі ставить близько 10 -15 тисяч окупантів у Маріупольському району.
На Одещині відновили патрулювання на українсько-молдовському кордоні, зупинені через повномасштабне вторгнення
На частині кордону між Україною та Молдовою в Одеській області відновили спільні патрулювання. Про це повідомили в Південному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України.
Наразі прикордонники Ізмаїльського загону спільно з підрозділами Регіонального Управління "Південь" Прикордонної Поліції Республіки Молдова вже провели десять таких патрулювань.
Такі патрулювання почали проводитися у липні 2012 року, але через широкомасштабне вторгнення РФ на територію України їх призупинили.
300 тіл не ідентифіковані: харківська розслідувачка про поховання у траншеях на кладовищі №18
1220 людей поховані у спільних могилах і без трун на кладовищі №18 у Харкові — у секторі для тих, хто не має близьких або близькі відмовилися від родинного поховання. Від кінця лютого і до вересня людей ховали у мішках, попри те, що в частини померлих є родини: вони розшукували своїх зниклих близьких.
Принаймні 300 з похованих на секторі №124 взагалі не ідентифіковані, в інтерв’ю Суспільне Харків розповіла авторка розслідувань про 18-те кладовище Іванна Скиба-Якубова.
За словами розслідувачки, нині до неї продовжують звертатися родичі загиблих, які поховані на кладовищі №18.
"Після розголосу та привернення уваги очевидно, що ситуація змінилася. У жовтні я бачила поховання на цьому секторі, і це вже були труни. Нам вдалося зупинити на сьогодні такий тип поховань", — говорить Скиба-Якубова.
Експерти з прав людини, екологи та медики говорять, що внаслідок таких поховань можлива санітарно-епідемічна загроза, зазначила розслідувачка.
Повний текст інтерв’ю читайте за посиланням.
Агресія РФ є найбільшим викликом від часів Другої світової — Пентагон
Російська збройна агресія є найбільшим викликом, що постав перед Сполученими Штатами від часів Другої світової війни. Про це 19 листопада під час Міжнародного форуму з безпеки у британському Галіфаксі заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
"Наше інвестування у безпеку України — це інвестиція у нашу власну безпеку та процвітання. Путінська війна викликала найбільший безпекову кризу у США від початку Другої світової війни", — наголосив посадовець.
За його словами, агресія РФ загрожує Європі та світовому устрою.
"Я хочу розказати про 4 причини, чому Україна стосується кожного з нас: 1) путінська війна — це загроза усій Європі; 2) російська агресія — це прямий виклик нашим союзникам по НАТО; 3) російська невибіркова жорстокість — це посягання на наші спільні цінності та на права людини; 4) російська війна руйнує світоустрій, який зберігає нашу безпеку", — підкреслив Остін.
Готуються до блекауту: Monobank попередив про регламентні роботи
У ніч на 20 листопада платіжний онлайн-сервіс Monobank проводитиме регламентні роботи на випадок тотального відключення електроенергії, у зв’язку з чим низка сервісів не працюватиме. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив співзасновник Monobank Олег Гороховський.
"Готуємо системи для працездатності у разі повного блекауту тому сьогодні вночі. З 00:30 до 05:00 ми проводимо регламентні роботи", — розповів він.
За словами Гороховського у цей період відбуватиметься встановлення оновлень на внутрішніх системах.
"У цей час не буде доступне відкриття нових карток, рахунків, депозитів, банок, розстрочок", — пояснив бізнесмен.
Окрім того, із 3:00 до 5:00 не будуть доступні операції за картками (платежі, поповнення, та перекази).
Людей з Херсона будуть евакуйовувати через Миколаїв — міністерка з питань тимчасово окупованих територій
Станом на 19 листопада готується добровільна евакуація з деокупованих територій. Людей з Херсона планують евакуйовувати через Миколаїв. Про це під час пресконференції в Миколаєві розповіла міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (ТОТ) України Ірина Верещук.
За словами посадовиці, вже розроблені варіанти евакуаційних заходів.
"В нас є зараз декілька варіантів і ми їх будемо пропрацьовувати з Віталієм Кімом. Коли ми говоримо про Херсон, то це через Миколаїв", — сказала Ірина Верещук.
У ДТЕК запевнили, що нагальної потреби у виїзді українців немає
Компанія ДТЕК заявила, що нагальної потреби у виїзді українців немає, натомість українцям слід намагатись зменшити споживання електроенергії.
"ЗСУ, енергетики і кожен українець роблять диво, втримуючи енергосистему. І саме тому сьогодні нема нагальної потреби залишати Україну. Втримувати роботу енергосистеми вдається унікальними рішеннями і складною системою балансування, в тому числі, за допомогою стабілізаційних відключень", — йдеться у повідомленні ДТЕК.
Харківська, Запорізька області — повітряна тривога.
Уряд починає добровільну евакуацію людей з півдня України — Верещук
Уряд розпочинає добровільну евакуацію з південних регіонів України, при цьому всі видатки на себе бере держава. Про це під час брифінгу у Миколаєві заявила віцепрем’єрка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"Добровільна евакуація з деокупованих територій Півдня України вже розпочинається, а держава бере на себе всі витрати та відповідальність, пов’язані з цим процесом. Тобто, йдеться про те, що кожен за бажанням може виїхати в більш безпечні регіони, а держава забезпечить їх доставку, проживання, медичне забезпечення і таке інше", — зазначила вона.
Верещук розповіла, що їй вдалося поспілкуватись із мешканцями деокупованого Херсона, при цьому деякі з них висловили бажання виїхати з міста.
"Наше завдання — дійти до кожного, запропонувати їм виїхати через Миколаїв або Кривий Ріг у західні області. У нас є на це кошти, є розуміння і найголовніше – досвід... Бо ми вже це робили на Харківщині, Донеччині тощо", — зауважила Верещук.
Мобілізовані росіяни деморалізовані через незадовільне забезпечення — Генштаб
Громадяни Росії, яких приходять на навчання перед відправленням у зону бойових дій на території України, перебувають у поганому психологічному стані через незадовільне матеріально-технічне забезпечення. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.
"За наявною інформацією, завершились військові навчання підрозділів 2 мотострілецької дивізії 1 танкової армії Збройних сил Російської Федерації, які проходили на території Брестської області Республіки Білорусь. Військовослужбовці, призвані в ході проведення так званої часткової мобілізації, мають низький рівень морально-психологічного стану, зокрема, через незадовільне забезпечення", — йдеться у повідомленні.
За даними Генштабу, мобілізовані отримали стару військову форму, вживане спорядження та несправну техніку.
"Частина зазначеного особового складу отримала стару форму одягу та спорядження, яке вже використовувалось. Військова техніка здебільшого в поганому технічному стані — весь час потребує ремонту", — зазначається в дописі.
При цьому Генштаб має дані про зростання концентрації російських збройних формувань на Луганщині.
"У місті Луганськ відзначається збільшення кількості окупаційних підрозділів російських військ. В населених пунктах Красне та Сімейкине, на тимчасово окупованій території Луганської області, противник розміщує особовий склад у залишених помешканнях та примусово виселяє цивільне населення з домівок в інші населені пункти", — розповіли в ГШ.
У Миколаєві потребує заміни понад 240 кілометрів труб водопровідної мережі
Через заповнення водопровідної системи Миколаєва солоною водою з Дніпро-Бузького лиману, корозією пошкоджені труби по всьому місту. Загалом заміни потребують понад 240 кілометрів труб. Про це кореспондентам Суспільного розповів генеральний директор Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" Борис Дуденко.
За словами Бориса Дуденка, розпочата співпраця з "Товариством Червоного Хреста", "UNICEF". Вартість ремонту міської мережі є настільки масштабною, що його не подужає ні місцевий бюджет, ні державний.
"Дуже серйозна корозія відбувається, і всі наші труби стають непридатними для того, щоб ми їх використовували і подавали воду в місто", — сказав Борис Дуденко.
Так, з 15 по 17 квітня Миколаїв залишався без води через повне руйнування шестиметрового відрізка залізобетонної труби на міській магістралі.
Енергетика та бої на сході: Зеленський провів засідання Ставки
Президент Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного головнокомандувача. Про це він повідомив на своєму Telegram-каналі.
"Щойно провів чергове засідання Ставки. Основні питання — це фронт. Забезпечення наших військових, ситуація на конкретних ділянках передової і те, що ми плануємо, щоб збільшити кількість українських прапорів у містах на півдні та сході країни. Окремо обговорили бої на Донеччині. Були доповіді. Робимо все, щоб допомогти нашим героям витримувати російські атаки", — зазначив гарант.
Окрему увагу приділили енергетиці, додав президент.
"По всій країні працюємо, щоб стабілізувати ситуацію. Найбільше проблем з електрикою — Київ і область, Одеса і область, Харків і область. Вінниччина, Тернопільщина, Черкаси, Чернігів та інші регіони. Енергетики роблять все можливе, щоб дати людям нормальне життя.
Також він подякував прем’єр-міністру Великої Британії Ріші Сунаку за його візит у Київ та військову підтримку України.
"Готуємо вагомі міжнародні події — уже найближчим часом. Усе, що потрібно для нашого захисту, забезпечимо. Усіх, кого можна залучити до підтримки нашої держави, залучаємо. Дякую всім, хто працює для України! Дякую всім, хто воює за Україну!", — зазначив Володимир Зеленський.
В Одеській області тим, хто довго лишається без світла, можуть повернути його до ранку — голова ОВА
В Одеській області тим, хто тривалий час лишається без електроенергії, можуть повернути її до ранку 20 листопада. Про це у своєму відеозверненні 19 листопада повідомив голова Одеської ОВА Максим Марченко.
"Нашими спільними зусиллями вдалося значно стабілізувати ситуацію в області щодо подачі електроенергії. Але й на цю годину (18:03 — прим. ред.) залишаються лінії, які тривалий час були відключені. Я сподіваюся, що завтра до ранку нам вдасться вирішити й це питання", — повідомив голова ОВА Максим Марченко.
Також за його словами, відключення триватимуть, однак вимикати електроенергію за графіком. Втім, це за умови відсутності пошкодження ліній електростанцій.
Стабілізаційні погодинні графіки відключень електроенергії в Одеській області почали діяти 19 листопада.
Через масований ракетний удар РФ по Україні 15 листопада в Одесі та деяких районах області було відсутнє світло. Після чого в регіоні почали застосовувати екстрені відключення, а попередньо складені графіки перестали діяти.
Росія намагається виснажити ППО України за допомогою ракетних ударів — Пентагон
Однією з цілей російських масованих ракетних ударів є виснаження протиповітряної оборони України, щоб військова авіація Росії змогла встановити домінування в українському небі. Про це 19 листопада заявив головний політичний радник Пентагону Колін Каль, повідомляє Reuters.
"Вони (росіяни — ред.) справді намагаються придушити та виснажити українські системи ППО", — сказав Каль журналістам під час поїздки на Близький Схід.
За його словами, західні союзники України усвідомлюють наміри Росії та докладають зусиль, щоб зірвати ці плани.
"Ми знаємо, що таке російська теорія перемоги, і ми прагнемо того, щоби вона не спрацювала, переконавшись, що українці отримують те, що їм потрібно для підтримки життєздатності своєї протиповітряної оборони", — наголосив Колін Каль.
Російські військові обстріляли 12 населених пунктів Харківщини — Генштаб
Протягом доби російські збройні формування обстріляли не менш як 12 населених пунктів Харківської області на двох напрямках. Про обстріли повідомив Генеральний штаб Збройних сил України ввечері 19 листопада.
Зокрема, російські війська завдали удари:
- на Слобожанському напрямку — по районах населених пунктів Стрілеча, Стариця, Огірцеве, Охрімівка, Зарубинка, Чугунівка і Амбарне;
- на Куп’янському напрямку — по районах населених пунктів Новомлинськ, Орлянка, Котлярівка, Крохмальне і Табаївка.
За інформацією Генштабу, російські військові гатили по області з артилерії, танків та мінометів.
Одне з найбільших укриттів у Черкасах може лишитися без електропостачання
Використання приміщення як сховища під час тривог обходиться у чималу копійку одному із черкаських ТРЦ. За підрахунками їхніх бухгалтерів від початку повномасштабного вторгнення тільки електроенергії вони напалили на понад 700 тисяч гривень, розповіла Суспільному директорка закладу Тамара Скалецька.
У цьому торговельному центрі, при необхідності можуть сховатися понад три тисячі людей, зазначила Тамара Скалецька. Хоч приміщення і не є бомбосховищем у класичному розумінні, але відповідну сертифікацію пройшло.
Їхні двері, як розповіла Скалецька, відкриті 24/7 від початку повномасштабного вторгнення для всіх, хто шукає сховок під час повітряних тривог. Відтак, довелося змінювати робочі графіки персоналу. На межі можливостей працюють і технічні системи — каналізаційна помпа от-от вийде з ладу, зауважила жінка:
"Зростає наша заборгованість з електроенергії і відповідно організації з енергопостачання постійно погрожують нам відключенням. У цілому, як сховище, ми витратили близько 700-800 тисяч гривень".
З цими розрахунками Тамара Скалецька прийшла до міських обранців, аби ті допомогли з фінансовими питаннями центру. Її звернення розглянули у мерії. Проте допомогти не можуть, пояснив заступник міського голови Віктор Беззубенко.
"Це складна юридична програма. Дуже важливо зробити це в законодавчому полі, щоб потім при перевірці не було запитань, чому ми бюджетні кошти перерахували приватній структурі", — зазначив він.
Щоб хоч якось підтримати приватників, які надають свої приміщення під сховища, їм безоплатно надають питну воду, а також ліхтарі, розповів заступник міського голови. Що ж до відшкодування витрат за електроенергію, можуть лише провести перемовини з енергетиками, аби ті не відключали приміщення за борги.
Прикордонник розповів, як захищав "Азовсталь" та вижив у полоні
Павло Ткаченко понад 20 років служить у Донецькому прикордонному загоні. Зараз він проходить реабілітацію після російського полону, куди потрапив з "Азовсталі". Його поранили в бою у квітні. Коли прикордонник виходив з комбінату, потребував серйозного лікування. Але майже два місяці росіяни не надавали полоненому належної допомоги.
Павло Ткаченко розповів Суспільному, як захищав Маріуполь та із важким пораненням пережив полон.
25–го квітня під час вуличних боїв Павло отримав поранення. Його доставили до шпиталю у бункері на“Азовсталі”, там зробили операцію.
"Була дуже велика втрата крові. Тричі зупинялося серце. Робили укол в серце, дотепер шрам залишився", — згадує Павло.
Комбінат був оточений російськими силами, у військових медиків, які лікували оборонців "Азовсталі" закінчувалися ліки та хірургічні інструменти. Після перемовин 264 поранених захисників Маріуполя вийшли з комбінату у полон.
Павло був серед цих військовослужбовців, яких переправили до шпиталю в окупованому Донецьку. Каже, там поранених українських захисників не лікували, рани перев‘язували простирадлами.
"Як вони кажуть, цитую їх слова: "Ми на вас не будемо переводити бинти. В нас є наші хлопці, яких ви вбиваєте, калічите. Ми їм робимо операційні перев’язки". Вони казали: в нас знеболювальних нема, максимум, що ми тобі можемо дати, то це валер’янку, щоб ти поспав. А я зовсім не міг спати, хотілося, та я не міг від болю".
У полоні Павло пробув майже два місяці. 29–го червня його та ще понад 140 бійців обміняли.
Прикордоннику зробили п‘ять операцій на руці та нозі. Чоловік знов почав ходити та може рухати рукою. У вересні повів доньку до першого класу.
В Україні анонсували флешмоб до Дня гідності й свободи
21 листопада, у День гідності й свободи, українців та весь демократичний світ закликають пов'язати жовту стрічку, викласти у соцмережі фото з нею та хештегом #ЖовтаСтрічка, щоб підтримати опір на окупованих територіях.
Про це повідомляється у пресрелізі руху громадянського спротиву "Жовта стрічка", який виник навесні 2022 року в Херсоні майже одразу після того, як його захопили російські війська, і швидко поширився на інші окуповані території, зокрема у Бердянську Енергодарі, Луганську, Новій Каховці, Криму та окупованих містах Донеччини.
Активісти зазначили, що "Жовта стрічка" на Херсонщині щасливий фінал — 11 листопада українська армія звільнила Херсон та всю правобережну Херсонщину.
"Проте близько 20% території України залишається окупованою. Там продовжують чинити спротив сміливі українці", — зазначається в дописі.
Відтак на знак підтримки й вдячності до всіх, хто не зламався під російським тиском, у День гідності та свободи спільнота "Жовта стрічка" закликає увесь світ долучитися до флешмобу.
"Ми закликаємо весь світ підтримати мужніх людей, які висловлюють непокору окупації. 21 листопада пов’яжіть на одяг чи розмістіть у себе на дверях, балконі, паркані, в офісі жовту стрічку на знак того, що вболіваєте за українців на тимчасово окупованих територіях та підтримуєте їхнє прагнення свободи", — зазначив один із координаторів руху спротиву.
Подробиці про флешмоб та спротив на тимчасово окупованих територіях можна дізнатися на сайті ініціативи.
На Дніпропетровщині після обстрілів відновили електропостачання для понад 3,5 тисячі родин
Протягом 18 листопада на Дніпропетровщині відновили електропостачання у двох населених пунктах, що зазнали обстрілів армії РФ напередодні. Про це йдеться у пресрелізі компанії "ДТЕК Дніпровські електромережі", який отримало Суспільне.
"Південь Дніпропетровщини продовжує зазнавати обстрілів, через що регулярно пошкоджуються електромережі, а жителі залишаються без світла. Енергетики продовжують лагодити пошкоджені лінії й обладнання та роблять усе можливе для того, аби повернути світло в найкоротші терміни", — йдеться у повідомленні.
Протягом доби енергетикам вдалося поновити роботу електромереж для 3600 родин. Нині електропостачання повністю відновлено.
У Миколаївській області працювало угруповання, яке вивозило "ухилянтів" за кордон — СБУ
Служба безпеки України повідомила про підозру шістьом учасникам угруповання, які, за версією слідства, пропонували призовникам виїхати за кордон. Діяли у п'яти регіонах України, серед яких Миколаївщина. Про це повідомляє пресслужба СБУ.
Члени угруповання пропонували потенційним призовникам виїхати до Південного Кавказу або країн Європи через територію Російської Федерації. Вартість послуг становила від 2,5 до 8 тисяч доларів.
За ці гроші клієнтам пропонували виїхати до окупованого Криму через Запорізьку область, а далі Керченським мостом до Росії. Для цього угруповання налагодило контакт з кадровим співробітником прикордонногото підрозділу.
Ще один "маршрут", який пропонували підозрювані, пролягав через прикордонні райони Сумської області. Для переправлення призовників планували використовувати "обхідні" шляхи поза контрольно-пропускними пунктами.
Ще один канал нелегальної міграції проходив через західні регіони України. Щоб його реалізувати, підозрювані обіцяли оформити своїх клієнтів як водіїв агропромислових підприємств, які транспортують сільгосппродукцію до ЄС.
Під час понад 20 обшуків за місцями перебування учасників угруповання у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Львівській та Чернівецькій областях правоохоронці виявили речові докази діяльності, зокрема мобільні телефони.
Шістьом учасникам угруповання повідомлено про підозру за статтею "Організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчинена у складі організованої групи". Вирішується питання щодо обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Комунальники продовжують відновлювати водовід Дніпро-Миколаїв
У суботу, 19 листопада, бригади підприємств "Миколаївводоканал" та "Оператор газотранспортної системи України" продовжили роботи по відновленню магістрального водоводу Дніпро-Миколаїв. Про це повідомила пресслужба Міського комунального підприємства (МКП) "Миколаївводоканал".
У шостий день ремонтно-відновлювальних робіт бригади працюють одночасно на третій та четвертій пошкоджених ділянках.
"Встановили ще одну трубу довжиною чотири метри, замість тріснутої 16-тонної засувки. Виконуються зварювальні роботи як ззовні, так й всередині труб", — йдеться в повідомлені.
За словами керівника МКП "Миколаївводоканал" Бориса Дуденка, 20 листопада бригади продовжать відновлювати водогін.
Росіяни обстріляли пункт видачі гуманітарної допомоги на Херсонщині — Офіс президента
Російські збройні формування 19 листопада завдали удар по пункту видачі гуманітарної допомоги у Білозерці Херсонської області, поранення дістали п’ятеро людей. Про це повідомив радник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко.
"Російські терористи обстріляли гуманітарну точку під час роздачі хліба. Сталося це в Білозерці на Херсонщині. Внаслідок підступного обстрілу поранено 5 осіб", — написав він.
Посадовець також додав, що 18 листопада на відрізку дороги між населеними пунктами Берислав-Зміївка автомобіль наїхав на міну. Внаслідок цього одна людина загинула, ще одна дістала поранення.
Укрпошта доставила в Херсон посилки, на які адресати чекали з початку війни
До Херсона Укрпошта доставила понад 2 000 посилок. Це ті відправлення, які не отримали адресати через повномасштабне вторгнення та окупацію міста. Посилки доставив спеціальний поштовий вагон у складі потягу Київ-Херсон.
Також Укрпошта надіслала до Херсона марки воєнного часу, конверти, листівки та періодичні видання за передплатою та для роздрібного продажу.
З 21 листопада можна буде відправляти нові посилки з чи в Херсон. Також доставка Укрпоштою наявна у більшості аптечних мереж.
На цьому тижні відновили роботу:
- 73002, вул.Перекопська, 151;
- 73003, просп.Ушакова, 41;
- 73008, вул.Чорноморська, 64;
- 73020, вул.Лавреньова, 11;
- 73021, вул.Шенгелія, 4;
- 73039, просп.200-річчя Херсону, 43.
Загалом Укрпошта надає послуги у 73 населених пунктах Херсонщини.
Ріші Сунак пообіцяв Україні додаткову військову підтримку
Ріші Сунак пообіцяв Україні додаткову військову допомогу. Про це він заявив під час візиту до Києва.
За словами політика, Велика Британія надасть Україні 120 зенітних установок, радіолокаційні станції, а також спеціальне зимове обладнання для військових.
"Поки українським Збройним силам вдається відкинути російські війська на землі, цивільне населення зазнає жорстоких бомбардувань з повітря. Сьогодні ми надаємо нові засоби протиповітряної оборони, включаючи зенітну зброю, радари та засоби боротьби з безпілотниками, а також посилюємо гуманітарну підтримку на тлі холодної та суворої зими", — сказав Сунак.
Черкаський міський голова попросив власників аптек та магазинів вимкнути світлові вивіски
Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко звернувся до власників аптек та закладів торгівлі вимкнути всі світлові вивіски, аби підтримати енергосистему України. За словами Анатолія Бондаренка, нині всі мають об'єднатися заради заощадження електричної енергії.
"Звертаюся до власників аптек, магазинів та інших торговельних закладів. Попрошу вас вимкнути всі світлові вивіски. Розумію, що вони небагато беруть (ред. — електроенергії). Ми — тилове місто. Але ми повинні бути солідарними для того, щоб підтримувати нашу енергетичну систему та наших енергетиків", — пояснив міський голова.
У Черкасах роблять все необхідне, щоб енергосистема витримала, розповів він:
"Сьогодні ми максимально заощаджуємо нашу електричну енергію для того, щоб працювали світлофори, вуличне освітлення в аварійному режимі (тобто чотири ліхтарі не горять, один — горить). Ми максимально робимо все, щоб енергосистема витримала".
Міський голова повідомив, що вони 24 години на добу на зв'язку з керівниками "Обленерго" та Черкаського РЕМу.
"Їм велика вдячність за ту роботу, яку вони виконують, щоб наше місто жило, працювало і робило все можливе для нашої перемоги", — прокоментував Анатолій Бондаренко.
Для Херсона закупили вісім сучасних машин "швидкої допомоги" — МОЗ
Міністерство охорони здоров'я у рамках закупівель придбало для Херсона вісім сучасних машин "швидкої допомоги" класу В. Їх вже направили у регіон, йдеться на Telegram-каналі МОЗ.
"Після деокупації наша херсонська "екстренка" не дорахувалася карет "швидкої", частина яких була вивезена або знищена ворогом. Проте на відміну від окупантів, для нас найголовніше — дбати про здоровʼя людей, тому першочергово ми подбали про те, щоб екстрена медична допомога могла швидко прибути до пацієнтів та врятувати їхні життя", — йдеться в повідомленні.
Також у МОЗ повідомили, що у Херсоні запрацювали шляхи пацієнта і здійснюється доставлення гуманітарної медичної допомоги.
Харківська область — повітряна тривога.
Енергетична компанія України здійснила другу тестову поставку електрики зі Словаччини
Державний енерготрейдер АТ "Енергетична компанія України" здійснив повторну тестову поставку імпорту електроенергії з Європи. Про це йдеться у пресрелізі, поширеному компанією.
"Тестову поставку імпортної електроенергії зі Словаччини потужністю 1 МВт протягом 2 годин державний енерготрейдер АТ "Енергетична компанія України" успішно здійснив 19 листопада 2022", — зазначається в його тексті.
У компанії зазначили, що за останній місяць це вже друга тестова поставка за імпортними контрактами АТ "ЕКУ". Перший тест імпорту електроенергії компанія здійснила 27 жовтня 2022 року.
"Наразі імпорт електроенергії не носить комерційного характеру та здійснюється для перевірки можливості отримувати електроенергію зі Словаччини у разі потреби для енергосистеми", — підкреслили в АТ "ЕКУ".
За словами гендиректора компанії Віталія Бутенка, у перспективі це дозволить забезпечити додаткову стабілізацію енергетичної інфраструктури України.
"Ситуація з енергопостачанням в Україні внаслідок ракетних обстрілів залишається складною та змінюється щодня. Ми продовжуємо тестувати можливість імпорту, що
У Києві відбулася акція до півріччя виходу бійців з "Азовсталі"
У Києві відбулася мирна акція "Пів року полону, пів року невідомості" до півріччя виходу українських військових з "Азовсталі". Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
Учасники акції намагалися звернути увагу суспільства та світової спільноти на катастрофічне становище з українськими військовополоненими, яких утримує РФ, яка нехтує нормами Женевської конвенції поводження з військовополоненими.
"Ми хочемо нагадати МКЧХМіжнародний комітет Червоного Хреста про його функції, особливо напередодні зими", — зазначають організатори акції.
На акцію прийшла Охріменко Галина, сестра полоненої медсестри полку "Азов". Жінка працювала у пологовому будинку, була активною учасницею Євромайдану, а коли почалася війна на Донбасі, їй запропонували бути медиком в "Азові" і вона погодилася.
"З 2014 року вона в полку "Азов". В полон потрапила разом з усіма, коли вийшла з "Азовсталі". 16 травня увечері ми ще розмовляли, а 17-го вона вийшла... Ми зібралися, щоб світ і країна знали про своїх героїв. Це стосується не тільки моєї сестри, а всіх: і "азовців", і прикордонників, і рядових, і офіцерів, які зараз у полоні. Ми всі їх дуже чекаємо і дуже вдячні їм за подвиг. Вони повинні повернутися до своїх родин", — сказала вона.
Ще одна учасниця заходу — Галина Стафійчук — мати 47-річного "азовця" Олександра.
"Син прослужив в азові з 2015 року. Уже пів року він у полоні. Жодної звісточки... Повідомили з Червоного Хреста, що він у полоні і більше жодних новин. Востаннє спілкувалася з ним перед виходом з "Азовсталі". Була СМСка: "Головне, мам, я живий. Скоро зустрінемося", — сказала вона.
В деокупованій Киселівці, що на Миколаївщині, російськими обстрілами зруйновано храм
Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у селі Киселівка зруйновано російськими обстрілами. У будівлі відсутній дах, дощем та обсипаною штукатуркою знищено найстаріші ікони.
Про це кореспондентам Суспільне Миколаїв розповів настоятель парафії Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії отець Олександр.
Вперше після деокупації Киселівки отець Олександр потрапив у село 12 листопада. Перше, що побачив — храм понівечений обстрілами, вціліло лише декілька стін, даху немає.
"Є кімнатка, в якій збереглися наші літургійні речі. Зокрема чаша для "крові Господньої". Дізналися від нашої парафіянки, що вона там перед тим, як загорівся храм, сховала наші ікони, образи, які були в центральній частині. Більшість образів ми врятували, але основну частину понищили дощі, багато понищили польові миші", — розповів отець Олександр.
У храмі зберігалися найстаріші ікони Божої Матері. Їх врятувати не вдалося. За словами настоятеля парафії, образи несли велику цінність для парафіян.
"Їх передали люди, які зберегли ці ікони від знищення комуністичною владою. Тому вони мали таку вартість. Ці люди переховували ікони у своїх будинках, і потім, коли вже храм відновили, вони їх принесли сюди. На жаль, не вдалося їх врятувати. Вони були дуже засипані, дощі їх розмочили і вони знищені", — зазначив настоятель.
За його словами, храм повністю зруйнований і відновити його неможливо, лише побудувати наново.
Харківська, Донецька області — повітряна тривога.
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак відвідав Київ
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак 19 листопада відвідав Київ та зустрівся з президентом Зеленським. Про це повідомляється на офіційному Telegram-каналі президента.
"Із перших днів війни Україна та Велика Британія були потужними союзниками. Під час сьогоднішньої зустрічі ми обговорили найважливіші питання як для наших країн, так і для глобальної безпеки", — йдеться у повідомленні.
Ріші Сунак запевнив, що Британія продовжить підтримку України.
"Британія знає, що означає боротися за свободу. Ми з вами до кінця", — написав він у своєму Twitter.
Президент додав, що британська підтримка посилює Україну.
"Разом ми сильніші й досягнемо бажаних результатів", — наголосив Зеленський.
На Одещині прикордонники виявили іноземця — прихильника "руського миру" — ДПСУ
На кордоні з Молдовою українські прикордонники спільно з працівниками СБУ викрили іноземця, у телефоні якого знайшли матеріали з російською пропагандою, фото в підтримку армії РФ. Про це повідомили у Південному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України.
25-річний громадянин Молдови їхав в Україну. В галереї його телефону були фото з російською символікою та очільників влади РФ.
Чоловіка через кордон не впустили та надалі заборони в'їзд до України.
Російські окупанти планують встановити у Маріуполі пам'ятники Леніну
У тимчасово окупованому Маріуполі росіяни знайшли на серед металобрухту два памʼятника Леніну та планують встановити їх на площах міста. Про це повідомляє Маріупольська міська рада.
"У Маріуполі на території "Азовмашу", під час збору металобрухту окупанти знайшли два демонтованих пам’ятника "вождю пролетаріату". Один — з площі Свободи, другий — з Кальміуського району", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що окупаційна влада збирається встановити знайдені памʼятники на площах міста. Пам’ятник Леніна на площі Свободи знесли невідомі у серпні 2014.
На Херсонщині іде процес боротьби з наслідками русифікації — міністр культури та інформполітики
Зараз на Херсонщині іде процес боротьби з наслідками русифікації, і він буде опрацьований, заявив на брифінгу у Херсоні міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
"У нас є закон про декомунізацію, а немає закону про дерусифікацію. Сподіваюсь, він також найближчим часом запрацює", — сказав Ткаченко.
На запитання кореспондента Суспільного, як долатимуть вплив роспропаганди на херсонців міністр відповів, що у Херсон повертають українську пресу, радіо і телебачення.
"Ми повертаємо пресу в Херсон. Привезли друк газети "Новий день", певне телевізійне обладнання, яке дозволить отримувати радіо та телебачення українське. З того, що я бачив, херсонці не піддалися на пропаганду. Той, хто хотів займатися колаборацією і займався, вже зник", — сказав Олександр Ткаченко.
Міністр розповів, що втрати херсонських музеїв великі, їх фонди вже поповнять картини Національної спілку художників України.
"На жаль, вкрадено приблизно 80% від колекції Херсонського художнього музею, приватної, більш цінної. В краєзнавчому музеї трошки менше, але напевно теж повикрадали цінні речі, це археологічні надбання, монети, медалі, зброю. все, що говорить про ідентичність українського народу, про гордість херсонських музеїв. Ми привезли картини, які зібрала НСХУ. Це буде, по суті, перший вклад у відновлення експозиції музею", — повідомив Ткаченко.
В Росії у Ленінградській області стався вибух на газопроводі
Як повідомляють російські ЗМІ, вибух газопроводу стався в районі селища Бергардівка Ленінградської області. Офіційних коментарів з цього приводу поки немає.
Голова ДТЕК закликав українців подумати про виїзд на три-чотири місяці
Про це генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко заявив у інтерв'ю BBC. Він зазначив, що російські атаки пошкодили майже половину енергетичної системи України.
"Якщо вони (українці — ред.) зможуть знайти альтернативне місце для проживання ще на три-чотири місяці, це буде дуже корисно для системи", — сказав Тимченко.
Гендиректор ДТЕК додав, що система стає менш надійною з кожною російською атакою, і скорочення споживання електроенергії є ключем до збереження її роботи.
"Пошкоджена енергетична система все ще не в змозі виробляти достатньо електроенергії для задоволення поточних потреб, тому будь-який спосіб скорочення споживання, у тому числі виїзд з країни, слід розглядати як допомогу Україні у війні проти Росії, —пояснив Тимченко. — Якщо ви будете менше споживати, то лікарні з пораненими солдатами будуть гарантовано забезпечені електроенергією. Саме так можна пояснити, що зменшуючи споживання або виїжджаючи, ви також допомагаєте іншим людям".
Німеччина поставила Україні 30 зенітних установок САУ Gepard від початку війни
Про це повідомляє посольство Німеччини у Facebook.
"На захисті українського неба: з початку повномасштабної війни Німеччина поставила Україні 30 зенітних установок (САУ) Gepard. Gepard став ефективною зброєю проти іранських безпілотників Shahed-136. Його використовують для захисту критичної інфраструктури", — йдеться у повідомленні.
Російські військові вкрали з Херсона медичні автомобілі
Про це повідомляє пресслужба Міністерства охорони здоров'я.
"Після деокупації наша херсонська "екстренка" не дорахувалася карет "швидкої", частина яких була вивезена або знищена ворогом", — йдеться у повідомленні.
В рамках чергової закупівлі МОЗ придбав 8 сучасних машин "швидкої" класу В, які вже направлені у регіон. Раніше повідомлялося, що роботу "екстренки" вже повністю відновлено у Миколаївській області, а у Херсоні запрацювали "шляхи" пацієнта і здійснюється доставлення гуманітарної медичної допомоги.
40-тисячне місто Нетішин повністю опинилося без електроенергії
Про це повідомляє виконавчий комітет Нетішинської міської ради
"За повідомленням АТ "Хмельницькобленерго" зв'язку з перевантаженням електромережі, сталося аварійне відключення на невизначений термін на всій території міста. До електромережі підключена тільки критична інфраструктура: медсанчастина та подача води на місто", — йдеться у повідомлені.
У Кривому Розі не будуть встановлювати центральну новорічну ялинку
Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник військової адміністрації міста Олександр Вілкул.
"Ми не будемо встановлювати у цьому році центральну ялинку в парку Героїв і велику ялинку на проспекті Поштовому також", – написав він.
Втім, доповнив Вілкул, якщо райони, мікрорайони, підприємства захочуть, то зможуть встановити свої невеликі ялинки. Також можуть скасувати заборону на продаж алкоголю в Інгулецькому районі та деяких громадах Криворізького району.
Крім цього у Кривому Розі планують скоротити комендантську годину: замість обмеження з 22:00 до 5:00, зробити з 23:00 до 5:00.
У Міноборони дали прогноз щодо визволення Криму і закінчення війни
Збройні сили України можуть повернутися в Крим до кінця грудня, а війна з Росією закінчиться до весни. Такий прогноз в інтерв'ю Sky News озвучив заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов.
"Ми можемо зайти в Крим, наприклад, до кінця грудня. Можливо, можливо. Не виключено, що так і буде", — сказав він.
Гаврилов також переконаний, що українські війська продовжать воювати взимку, використовуючи свій потенціал, попри суворі умови, низькі температури та втому.
За його словами, Україна не має вибору, оскільки будь-яка пауза в операціях дасть Росії більше шансів поповнити свої запаси та залучити підкріплення.
Рух спротиву "Жовта стрічка" закликає долучитися до флешмобу 21 листопада
Рух громадянського спротиву "Жовта стрічка" закликає українців на 21 листопада на День гідності й свободи, українців пов'язати жовту стрічку та викласти у соцмережі фото з нею та хештегом #ЖовтаСтрічка, щоб підтримати опір на окупованих територіях.
Рух громадянського спротиву "Жовта стрічка" виник навесні 2022 року в Херсоні майже одразу після того, як його захопили російські війська, і швидко поширився на інші окуповані території. Попри постійну загрозу життю, викрадення й тортури активісти продовжували підпільний протест. На вулицях міст з'являлися проукраїнські плакати та графіті, а на парканах, деревах і навіть будівлях окупаційних адміністрацій — пов'язана жовта стрічка як символ опору російській окупації.
На знак підтримки й вдячності до всіх, хто не зламався під російським тиском, спільнота "Жовта стрічка" пропонує всьому світу долучитися до флешмобу.
У Києві розпочалася акція до півріччя виходу захисників з "Азовсталі"
Організатори повідомили, що мають на меті вчергове звернути увагу суспільства та світової спільноти на катастрофічне становище з українськими військовополоненими, яких утримує Російська Федерація.
"Ми хочемо нагадати МКЧХ про його функції, особливо напередодні зими", — зазначили організатори заходу.
Усього підтримати військовополонених прийшли близько 100 людей.
Учасниця акції Галина розповіла Суспільному, що є сестрою полоненої медсестри полку "Азов".
"До цього часу вона не звільнена знаходиться в полоні. Усе своє життя вона попрацювала пологовому будинку міста Києва номер 7, була учасником Майдану дуже активним а потім коли події закінчилися в Києві Майдан і все почалося на Донбасі, тоді вже там сформувався полк "Азов" і медикам запропонували долучитися, вона погодилась. Вона так як і всі вийшла з "Азовсталі", 16 травня ми ввечері що з нею розмовляли, а 17 вони вийшли", — розповіла Суспільному Галина.
Вона зазначила, що вийшла на акцію тому, щоб світ і країна знали про своїх героїв.
Як у Херсоні зустрічали перший "Потяг перемоги" з Києва. Відео
Зустріти перший за час повномасштабної війни потяг прийшли близько сотні людей — херсонців та переселенців з Херсонщини та Миколаївщини. Кажуть: це відчуття свободи та повернення до мирного життя.
В Офісі президента спростували будь які конспірологічні теорії про "здачу України"
Про це написав у Twitter радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
"Будь-які конспірологічні теорії про "здачу України" чи таємні переговори Заходу з Путіним не враховують одну "маленьку деталь" – українців. Такі домовленості просто не могли б бути втілені, Україна ніколи не стане на коліна перед росіянами. Це не питання політики. Це питання життя", — зазначив Подоляк.
У Херсоні ДБР виявило список колаборантів
Співробітники Державного бюро розслідувань знайшли докази державної зради в офісі окупаційної поліції у Херсоні – "Журнал принятия (сдачи) поста и проверки несения службы по охране здания Управления уголовного розыска ГУ МВД Херсонской области" та повні списки з адресами, телефонами, званнями, позивними колаборантів-поліціянтів.
Зрадники обрали собі позивні Дукаліс, Кобра, Джокер, Кілер, Купець, Мать, Вано, йдеться в повідомленні ДБР. Останній – колишній співробітник ГУ Нацполіції в Херсонській області, якому вже заочно повідомили про підозру у державній зраді.
Співробітники ДБР встановили, що він особисто, спільно з представниками окупаційної влади та військовими РФ, брав участь в обшуках у співробітників поліції та вилученні наявної у них вогнепальної зброї та боєприпасів. За це він отримав звання майора та посаду "заступника начальника відділу управління".
Наразі ДБР готується повідомити про підозру у державній зраді усім фігурантам. Санкції статі передбачає покарання у вигляді довічного позбавлення волі з конфіскацію майна.
На Херсонщині зафіксували вже 485 воєнних злочинів РФ
Про це повідомив перший заступник голови МВС Євгеній Єнін в ефірі Радіо НВ.
"На території деокупованої Херсонщини лише підрозділами Національної поліції зареєстровано 485 воєнних злочинів, за минулу добу додалися 25. Ми перевірили понад тисячу осіб щодо можливої їх причетності до колабораційної чи диверсійної діяльності, затримано 14 осіб, які можуть бути причетними до співпраці з окупаційною владою, шпигунства, колабораційної, диверсійної або іншої ворожої діяльності", — сказав Єнін.
Також, за його словами, правоохоронці продовжують встановлювати місця, де росіяни катували людей: "Значна частка поліцейських відділків чи управлінь були перетворені фактично на катівні й використовувались російськими окупантами для знущання над нашими громадянами, для того, щоб змусити їх переписати їхні бізнеси чи власність на російську окупаційну владу".
З ворожого полону повернулись троє морських піхотинців
Як повідомляє командування ВМС України, з російського полону визволені троє військовослужбовців окремого батальйону морської піхоти. Звільненим військовослужбовцям була надана першочергова медична, психологічна допомога.
"Військово-Морські Сили України вкотре доводить, що лозунг "Своїх не полишаємо" для нас не просто слова", — йдеться у повідомленні.
СБУ знешкодила ділків, які пропонували ухилянтам виїхати до Росії
Операція проводилася у кількох областях України. Організатори схеми пропонували потенційним призовникам приховано виїхати до Південного Кавказу або країн Євросоюзу через територію РФ
"Ціна питання" становила від 2,5 до 8 тис. доларів за одного клієнта. За ці гроші зловмисники обіцяли вивезти до окупованого Криму через Запорізьку область, а далі "Керченським мостом" до РФ. Для цього налагодили контакт з кадровим співробітником прикордонного підрозділу ФСБ Росії. Саме він за гроші мав забезпечувати безперешкодний "прохід" ухилянтів через російський кордон.
Офіс генерального прокурора розпочав провадження через ракетну атаку Запоріжжя
ОГПУ розпочав досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).
За даними слідства, 18 листопада 2022 року о 22:35 збройні сили країни-агресора випустили по Запоріжжю 5 ракет С-300. Внаслідок атаки загинула людина. Зазнало руйнувань одне з промислових підприємств. Вибуховою хвилею пошкоджено багатоповерхівки, розташовані поряд.
У Запоріжжі внаслідок ракетного удару пошкоджено трубопроводи опалення
Про це повідомляє голова Запорізької ОВА Олександр Старух.
"Наслідком нічного ворожого удару по Запоріжжю стало порушення теплопостачання в одному з районів міста. Вибухи ракет призвели до пошкодження трубопроводів централізованого опалення та припинення подачі теплоносія у 123 багатоповерхових будинки, в яких проживає більше 17 тисяч абонентів", — зазначив Старух.
Він додав, що аварійні служби та тепловики ведуть необхідні роботи. У 60 будинків тепло уже пішло. Орієнтовний час повного відновлення теплопостачання — 23:00 19 листопада.
У Києві правоохоронці арештували активи російської компанії на 40 мільйонів гривень
Як повідомляє пресслужба Міністерства внутрішніх справ, слідчі виявили фірму, зареєстровану на території країни-агресора. Підприємство займалося продажем паливно-мастильних матеріалів та речовин. Наразі арештоване та вилучене пальне передали на потреби ЗСУ.
Кримінальне провадження розпочали за ч.3 ст.258-5 (Фінансування тероризму). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
До Херсону першим потягом з Києва прибув спеціальний вагон "Залізна пошта"
У складі поїзда Київ — Херсон поїхав поштовий вагон проєкту "Залізна пошта", повідомив генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.
"В ньому ті посилки, які ми не встигли доставити під час окупації. Сподіваюсь, вони стануть у нагоді. В ньому газети, які можна читати навіть, коли немає зв’язку та кросворди, які можна вирішувати зі свічкою, коли немає світла", — зазначив Смілянський.
"
У Києві розпочався благодійний забіг на підтримку ОЗСП "Азов"
Організатором заходу стала асоціація родин захисників "Азовсталі". Як розповів Суспільному організатор забігу Олексій Вовк, це буде не змагання, головна мета цього заходу це підтримка наших військових.
"Мета — це об'єднати людей і дати можливість виплеснути свої емоції в спорт. Захід цей благодійний абсолютно всі кошти будуть потрачені на закупівлю автомобілів для військових. Ця подія дійсно покликана змінити ситуацію на краще допомагати нашому допомагати боку "Азову", — розповів Вовк.
За його словам на забіг зареєструвалися понад 300 учасників.
"Сьогодні ми прийшли командою, мої дві доньки теж будуть бігти, — розповіла Суспільному учасниця Ірина. — Цей забіг в першу чергу це допомога військовим допомога рідним, які пережили ці тяжкі часи, це звісно про спорт про участь в забігу, і цей драйв, відчуття спільноти".
"Я можу стати частиною чогось великого і допомогти зібрати кошти на дуже важливу справу. Поки що нічого не чув про маршрут, сьогодні чудова погода", — поділився враженнями ще один учасник Микола.
Як минула ніч у регіонах. Ранкове зведення від ОВА
"Відносно спокійно, без обстрілів ніч минула на Волині, Закарпатті, на Рівненщині, в Івано-Франківській, Одеській, Миколаївській, Кіровоградськїй, Хмельницькій, Чернівецькїй, Львівській, Тернопільській областях, на Полтавщині, Вінничині, Черкащині, Житомирщині, Чернігівщині та Київщині", — повідомляється у ранковому зведенні від обласних військових адмінстрацій.
Сумщина: вночі росіяни з артилерії обстрілювали Зноб-Новгородську територіальну громаду. Інформація про постраждалих, руйнування об’єктів інфраструктури не надходила. Вчора протягом дня військові РФ обстріляли три прикордонні громади. Росіяни випустили по цих територіях 69 мін, снарядів та іншої вибухівки. Без жертв. Є руйнування та пошкодження у Шалигинській громаді.
Запорізька область: вночі війська РФ завдали ракетного удару по Запоріжжю, попередньо сімома ракетами. Пошкоджено об’єкти промислової інфраструктури. На місці події працюють рятувальники. За минулу добу окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Запоріжжя, Зарічне, Червоне, Малинівка, Залізничне, Гуляйполе, Кам'янське, Павлівка, Малі Щербаки, Дорожнянка, Ольгівське, Новоандріївка, Новоданилівка, Полтавка, Мала Токмачка, Степногірськ.
Надійшло 33 повідомлення про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ. Протягом минулої доби проводилась евакуація цивільного населення з тимчасово окупованої території.
На Дніпропетровщині росіяни вночі обстрілювали Нікопольщину. Били з "Градів" та важкої артилерії по трьох громадах — Нікопольській, Марганецькій та Мирівській. Є пошкоджене житло, господарські споруди та автівки. Деталі обстрілів уточнюються.
Харківщина: минулої росіяни з мінометів, танків та артилерії вели обстріл населених пунктів Куп'янського, Чугуївського та Харківського районів, що розташовані поруч з лінією зіткнення та кордом з РФ. В Куп'янську обстрілами пошкоджені дахи будинків та дорожнє полотно. У Вовчанську частково зруйновані житлові та господарські будівлі. Попередньо – без постраждалих.
В області триває розмінування. За добу піротехніки ДСНС знешкодили 228 одиниць мін, вибухівок та боєприпасів.
Луганщина: минулої доби росіяни відкривали вогонь по Греківці, Макіївці, Новоселівському, М’ясожарівці, Новоєгорівці, Площанці, Невському і Стельмахівці на Куп’янському та Лиманському напрямках. Протягом доби ворог шість разів атакував позиції ЗСУ. Провів 22 артобстріли та наніс два авіаудари.
У Новоайдарі зафіксовано переміщення окремих підрозділів російських окупаційних військ, які перекинули з Херсонського напрямку. Роздача повісток триває у Новопскові. У першу чергу, отримують їх ті чоловіки, які мають паспорт так званої "ЛНР", або перебувають на обліку в росіян.
Донеччина: вночі — обстріл Курахового (тип зброї встановлюється). Пошкоджені приватні будинки. Також сьогодні вночі — два прильоти по Святогірську. За попередньою інформацією, без постраждалих. Впродовж ночі — незначні обстріли позицій у Мар'їнській та Торецькій громадах. Активізація і нарощення потужності обстрілів з 05.30.
Ситуація напружена, але контрольована в районі Нью-Йорку, Північне, Південне, Курдюмівки, Шумів, Дружба, Магдалинівка та м.Залізне. Інформації щодо постраждалих серед мирного населення не надходило. За добу по області: 2 загиблих, 3 поранених.
Херсонщина: обстановка в області все ще складна. Росіяни не припиняють застосовувати реактивні системи залпового вогню, артилерію та міномети для вогневих ударів по позиціям наших військ на правому березі Дніпра та прилеглих територіальних громадах. Мінометних та артилерійських обстрілів зазнали райони населених пунктів Милове, Червоний Маяк, Берислав, Антонівка, Білозерка, Миколаївка, Одрадокам’янка, Чорнобаївка та Херсон.
У Бериславі внаслідок атаки дрону поранено місцевого мешканця.
До звільненого Херсона прибув перший потяг з Києва
Напередодні поїзд вирушив зі столиці о 22:14. На ньому у деокуповане місто відправилися ті, хто придбав благодійні "Квитки до перемоги". Кошти з їхнього продажу будуть передані на потреби Збройних сил.
Росіяни зі ствольної артилерії обстріляли прикордоння Чернігівщини
Після 17:00 години 18 листопада російські війська обстріляли прикордоння Чернігівщини. Вогонь вели зі ствольної артилерії по околицях двох населених пунктів Новгород-Сіверської громади.
Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
З її слів, загалом прикордонники зафіксували 18 прильотів артилерійських снарядів зі сторони російського населеного пункту Случовськ.
СБУ встановила ще 11 організаторів псевдореферендуму у Запорізькій області
Служба безпеки встановила особи ще 11 колаборантів, які брали участь в організації незаконного референдуму у тимчасово окупованих районах Запорізької області. Зловмисники входили до складу створених агресором "территориальных избирательных комиссий" в Енергодарі, Мелітополі та Кам’янці-Дніпровській.
Серед одинадцяти викритих колаборантів четверо перебували на "посадах" так званих голів "теризбиркомов". Вони організовували агітаційну кампанію на підтримку фейкового плебісциту і закликали людей брати в ньому активну участь. Також зловмисники збирали персональні дані місцевих жителів для "виборчих списків" та направляли їх до окупаційної адміністрації.
Наразі слідчі Служби безпеки повідомили їм про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність) Кримінального кодексу України.
Тернопільський студент продає власні картини, щоб допомогти ЗСУ
Тернопільський студент Максим Марфіян продає власні картини, аби зібрати гроші для ЗСУ. Хлопець почав писати картини на початку повномасштабної російсько-української війни. За словами Максима, він створює картини на військову тематику.
"Я не знав, як маю допомогти військовим. Тому вирішив малювати і цим якось допомогти армії. Можливо якісь благодійні аукціони організовувати, продати картини і виручені кошти віддати для ЗСУ".
437 дітей загинуло внаслідок збройної агресії РФ в Україні
Як повідомляє Офіс генерального прокурора, станом на ранок 19 листопада 2022 року більше ніж 1274 дитини постраждали в Україні внаслідок агресії РФ. 437 дітей загинуло та понад 837 отримали поранення різного ступеню тяжкості.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області — 423, Харківській — 266, Київській — 117, Миколаївській — 77, Запорізькій — 75, Чернігівській — 68, Луганській — 64, Херсонській — 64, Дніпропетровській — 32.
18 листопада у селі Комиш-Зоря Запорізької області у власному житловому будинку впритул військовослужбовцями РФ розстріляно родину разом з двома дітьми віком 5 та 14 років.
17 листопада у лікувальному закладі від отриманих поранень помер 4-місячний хлопчик. Він бу поранений під час обстрілу ворогом селі Циркуни Харківської області.
Стало відомо про ще одну загиблу дитину внаслідок ракетного удару по приватному будинку 17 листопада в місті Вільнянськ Запорізької області.
Росія втратила у війні з Україною майже 84 тисячі особового складу
Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, загальні бойові втрати противника з 24 лютого по 19 листопада орієнтовно склали:
- особового складу ‒ близько 83880 (+420) осіб,
- танків ‒ 2885 (+6) од,
- бойових броньованих машин ‒ 5815 (+7) од,
- артилерійських систем – 1867 (+2) од,
- РСЗВ – 393 од,
- засоби ППО ‒ 209 од,
- літаків – 278 од,
- гелікоптерів – 261 од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1536 (+0),
- крилаті ракети ‒ 480 од,
- кораблі /катери ‒ 16 од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 4368 (+2) од,
- спеціальна техніка ‒ 161 од.
Росія для підтримки витрат на оборону випустила боргові зобов'язання на 13,6 млрд доларів
Як повідомляє Міністерство оборони Великої Британії, 16 листопада 2022 року Росія здійснила найбільший в історії випуск боргових зобов'язань за один день, залучивши 820 млрд рублів (13,6 млрд доларів).
"Випуск боргових зобов'язань є ключовим механізмом для підтримки витрат на оборону, які значно зросли після вторгнення в Україну. Задекларовані витрати Росії на "національну оборону" на 2023 рік заплановані на рівні приблизно 5 трильйонів рублів (84 мільярди доларів США), що більш ніж на 40% більше, ніж у попередньому бюджеті на 2023 рік, оголошеному в 2021 році", — йдеться у повідомленні.
Розмір цього аукціону, зазначають у британському Міноборони, показує, що Міністерство фінансів Росії сприймає поточні умови як відносно сприятливі, але очікує більшої невизначеності протягом наступного року.
ЄС до 5 грудня планує впровадити граничну ціну на російську нафту
Європейський Союз розраховує завершити розробку нормативних актів вчасно до введення в дію плану "Великої сімки" щодо обмеження ціни на російську нафту з 5 грудня, заявив глава Єврокомісії з питань енергетичної політики в інтерв'ю агентству Reuters.
Очікується, що ЄС заборонить імпорт російської нафти, а з 5 лютого — російських нафтопродуктів. Це позбавить Росію доходів від продажу нафти і змусить одного з найбільших світових виробників і експортерів нафти шукати альтернативні ринки збуту.
Щоранку о 9:00 вшановуємо хвилиною мовчання пам’ять загиблих у війні українців.
МАГАТЕ загострило риторику через захоплення Росією ЗАЕС — ISW
В Інституті вивченні війни відзначили "різке загострення риторики МАГАТЕ", яке оголосило, що не визнає незаконне захоплення Росією та експлуатацію Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) або незаконну анексію окупованої території України.
Про це йдеться у звіті Інституту.
В ISW нагадали, що Рада управителів МАГАТЕ 17 листопада виступила із заявою, в якій закликала Росію "негайно відмовитися від своїх безпідставних претензій щодо власності на АЕС" і вивести "військовий та інший персонал" із ЗАЕС через "серйозну стурбованість" щодо цілісності ЗАЕС.
18 листопада МАГАТЕ оприлюднило заяву про те, що російські удари 17 листопада частково або повністю вимкнули електроенергію на українських Хмельницькій АЕС і Рівненській АЕС, а генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що ці удари демонструють "потенційну ядерну небезпеку", ризики, з якими стикаються всі ядерні об’єкти України під час цієї жахливої війни, а не лише Запорізька атомна електростанція.
"ISW нещодавно оцінив, що зміна риторики МАГАТЕ свідчить про те, що російський фізичний контроль та експлуатаційні повноваження над ЗАЕС викликають тривогу в МАГАТЕ", — зазначили аналітики.
Російські війська обстріляли Очаківську громаду на Миколаївщині
Ввечері 18 листопада російські війська обстріляли Миколаївський район. Завдали удари по акваторії Очаківської громади. Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.
За інформацією ОВА, обстріли Очаківської громади зафіксовані орієнтовно о 16:27. Війська Російської Федерації гатили з реактивних систем залпового вогню по акваторії громади. Постраждалих внаслідок обстрілу немає.
"У місті Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах день та ніч пройшли відносно спокійно", — йдеться у повідомленні.
В Чорному морі маневрують сім бойових кораблів російської армії
Вони укриваються поблизу берегів тимчасово окупованого Криму від шторму, повідомили в ОК "Південь".
Серед цих кораблів — один підводний ракетоносій з чотирма "Калібрами".
Польща претендує на місце РФ у G20
Росії немає місця в "Великій двадцятці". За словами , Польща повинна замінити Росію у G20 — групі найбільш промислово і політично розвинених країн світу. Про це заявив віцеміністр культури Ярослав Селлін, повідомляє Polskie Radio.
За словами посадовця, після підтримки України Польща покращила своє геополітичне значення на міжнародній арені.
"Я вважаю, що якщо G20 було задумане так, що це 20 економічно та політично найважливіших держав, то ситуація дозріла до цього. В економічних рейтингах Польща посідає приблизно 20-те місце у світі, тоді як геополітичне значення Польщі значно зросло завдяки допомозі, наданій Україні", — заявив Селлін.
Він наголосив, що Росію необхідно визнати терористичною державою. Це одразу розв'яже питання, чому не варто запрошувати її на засідання G20 чи ОБСЄ.
На Донеччині від обстрілів російської армії загинула одна людина
Протягом 18 листопада через обстріли російської армії на Донеччині загинула одна людина. У Кримках правоохоронці виявили тіло одного цивільного, який загинув під час російської окупації.
Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
"Під час бойових дій загинув житель населеного пункту Торське. Ще 3 людини в області отримали поранення", — повідомив він.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1216 людей, ще 2611 людей отримали поранення. Встановити точну кількість загиблих та поранених у Маріуполі та Волновасі зараз неможливо.
З німецького міста Дортмунд передали допомогу Миколаєву
У Миколаїв відправилася колона гуманітарного вантажу від німецького міста Дортмунд. Місту передали автотранспорт, матеріали для будівництва доріг та ремонту труб, а також одяг, медикаменти та техніку.
Про це повідомили у Департаменті житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.
"У складі вантажу — машини та матеріали для будівництва доріг, динадцять фургонів та два автобуси, конструкції для з’єднання труб і трубопровід протяжністю майже два кілометри, бензопили та інше технічне обладнання, теплий одяг, взуття, медикаменти, комп’ютерна техніка, та навіть футбольні м’ячі для дітей", — зазначено в дописі.
Таку допомогу збирали силами місцевої влади Дортмунда, бізнесу та волонтерів.
Війська РФ продовжують наступ на Донбасі, ЗСУ відбили 6 атак — Генштаб
Війська РФ зосереджують зусилля на стримуванні дій Сил оборони на окремих напрямках і водночас ведуть наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. ЗСУ відбили шість атак росіян. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
"За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки російських військ в районах Білогорівки, Зеленопілля, Кліщіївки, Первомайського, Водяного та Новомихайлівки Донецької області", — зазначили у Генштабі.
За минулу добу росіяни завдали 10 авіаційних та 10 ракетних ударів, здійснив 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню.
"Противник продовжує завдавати ударів по критичній інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. Так, ракетного удару зазнали об’єкти цивільної інфраструктури міста Запоріжжя", — йдеться у повідомленні
На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Білорусь і надалі продовжує підтримувати збройну агресію РФ проти України.
На інших напрямках російські війська здійснювали обстріли:
- на Сіверському напрямку – з мінометів та реактивної артилерії, по районах населених пунктів Атинське і Нововолодимирівка Сумської області;
- на Слобожанському напрямку – з мінометів та ствольної артилерії, по районах населених пунктів Стрілеча, Стариця, Огірцеве, Охрімівка і Зарубинка на Харківщині;
- на Куп’янському та Лиманському напрямках – з танків та всього спектру артилерії, по районах населених пунктів Новомлинськ, Орлянка, Котлярівка, Крохмальне і Табаївка Харківської області; Новоселівське, М’ясожарівка, Новоєгорівка, Площанка і Невське на Луганщині та Торське, Андріївка і Берестове Донецької області;
- на Бахмутському напрямку – з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії, по районах населених пунктів Бахмут, Бахмутське, Білогорівка, Верхньокам’янське, Веселе, Зеленопілля, Курдюмівка, Майорськ, Нью-Йорк, Серебрянівка, Соледар, Спірне та Яковлівка на Донеччині;
- на Авдіївському напрямку – з танків та артилерії різних типів, по районах населених пунктів Водяне, Первомайське, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка, і Новомихайлівка Донецької області;
- на Новопавлівському та Запорізькому напрямках – з танків та різнокаліберної артилерії, по районах населених пунктів Богоявленка, Благодатне, Времівка і Вугледар на Донеччині та Кам’янське Запорізької області;
- на Криворізькому напрямку – з танків, ствольної та реактивної артилерії, по районах населених пунктів Милове та Червоний Маяк;
- на Херсонському напрямку – з танків та артилерії, в районах Антонівки, Берислава, Одрадокам’янки, Чорнобаївка та міста Херсон.
"За уточненою інформацією, у період з 10 по 16 листопада, в місто Горлівка з напрямку Майорська, до лікарняних закладів доставлено близько 500 поранених військовослужбовців російських окупаційних військ, значна частина яких - нещодавно мобілізовані", — йдеться у повідомленні.
У Генштабі підтвердили вогневе ураження району зосередження російських військ у населеному пункті Михайлівка Скадовського району. Втрати особового складу склали до 40 осіб загиблими та 70 – пораненими. Їх відвезли до лікарняних закладів на тимчасово окупованій території АР Крим.
Авіація Сил оборони протягом доби завдала 7 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки росіян.
Воїни українських ракетних військ і артилерії за минулу добу уразили пункт управління, понад 12 районів зосередження солдатів та ОВТ і засіб протиповітряної оборони військ РФ.
Російські війська обстріляли три громади Дніпропетровщини
У ніч на 19 листопада війська РФ обстріляли Нікопольську, Марганецьку та Мирівську громади Нікопольського району Дніпропетровщини. Про це повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.
За його словами, всього випустили понад 60 снарядів з "Градів" та важкої артилерії. Поранених та загиблих немає.
Пошкоджене житло, господарські споруди та автівки.
Наразі фахівці обстежують територію.
Збройні сили України вдарили по скупченнях російських окупантів на Кінбурнській косі та в районі Олешок.
Збройні сили України вдарили по скупченнях російських окупантів на Кінбурнській косі та в районі Олешок. Про це повідомляє Оперативне командування "Південь".
За даними військових, росіяни ведуть оборону на лівому березі Дніпра Херсонської області, облаштовують фортифікації з поглибленням на територію регіону, а також перекидають підрозділи на максимальну відстань від зони ураження української артилерії.
Ракетні та артилерійські підрозділи ЗСУ виконали 33 вогневі завдання — на Кінбурнській косі вражено район зосередження особового складу, озброєнь та техніки росіян. Звідти вони обстрілювали портові буксири та зернові баржі у Дніпро-Бузькому лимані.
Знищено сім російських військових, дві одиниці автомобільної та броньованої техніки, а також пункт базування.
На лівому березі Дніпра попередні втрати росіян склали 26 осіб та два танки в районі Олешок.
Війська РФ завдали 20 ракетних та авіаударів по Україні
За минулу добу війська РФ завдали 10 авіаційних та 10 ракетних ударів, здійснив 42 обстріли з реактивних систем залпового вогню. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Росіяни продовжують завдавати ударів по критичній інфраструктурі та помешканнях цивільного населення, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни. Так, ракетного удару зазнали об’єкти цивільної інфраструктури міста Запоріжжя.
Від початку війни до Естонії понад 115 000 біженців з України
Про це повідомляє ERR.
"За статистикою Департаменту соціального страхування, станом на 17 листопада в Естонію прибуло 115 367 українських біженців, зокрема 27 615 (23,9%) неповнолітніх. 52 711 осіб (45,7% біженців) переїхали до інших країн, а 62 656 українців залишилися в Естонії", —наголосили у Департаменті.
Найбільші вікові групи серед біженців обох статей становлять діти до 5 років, а також діти 6-11 та 12-17 років. Наступними за величиною віковими групами є 30-35-річні та 36-41-річні дорослі, поменше прибуло біженців у віці 18-23, 24-29 та 42-47 років.
На Україну зараз йде шалений тиск з боку проросійського лобі — експерт
"На Україну зараз йде шалений тиск і з боку те, що називається, корисних ідіотів, і з боку проросійського лобі в різних країнах. Цей тиск на те, щоб змусити Україну йти на перемовини. А в таких формаціях — це фактично здача. Хитрість, чого хоче досягти Росія через своїх агентів впливу на заході. Вона хоче вивести Україну на якісь перемовини для того, щоб нам припинили надавати зброю", — розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини" політтехнолог Тарас Загородній.
У Європі є консенсус, що умови для перемовин має визначати Київ — Стулик
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив старший аналітик Центру “європейські цінності” в Празі, речник представництва ЄС в Україні (2007-2019) Давид Стулік.
"У Європі є більш-менш консенсус, що умови для перемовин має визначати, в першу чергу, Київ. Єдине, що деякі західні лідери заохочують Україну, президента Зеленського, щоб він дав сигнал, що Україна готова такі переговори вести. Якщо Зеленський каже, що переговори мають бути публічними, то для Заходу це означає, що Україна так собі бажає. І, я думаю, західні лідери це підтримують", — наголосив дипломат.