Український інститут національної пам'яті випустив 4-хвилинний ролик про Другу світову війну з російськими субтитрами, в якому оприлюднена позиція очільника інституту Антона Дробовича щодо моделі пам'яті про цю війну.
"Україна зробила великий внесок у перемогу над нацизмом. Ціною перемоги стали значні втрати упродовж 1939-1945 років", — сказав Дробович.
Він пояснив, що День пам'яті і примирення символізує не тріумф переможців над переможеними, а має нагадувати про страшну трагедію, а також бути застереженням, що не можна силою вирішувати конфлікти між народами.
За його словами, найважливішим уроком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично та безкомпромісно його захищати. Пам'ять же є запобіжником від повторення подібних лих.
"Саме тому ми обираємо відповідальну європейську модель пам'ятання під гаслом "Ніколи знову", а не маніпулятивну агітку "Можем повторить". Тільки негідники або ті, що не розуміють пекла війни можуть бажати її повторення", — сказав голова Інституту нацпам'яті.
Він додав, що зараз Україна так само воює з агресором — путінською Росією, що посягає на українські території, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки і погрожує миру у Європі.
"Ця боротьба триває уже шість років і ми не маємо права програти, бо так само, як і 75 років тому, ми захищаємо рідну землю. Пам'ятаємо ж, що міць наших Збройних сил є запорукою існування держави, а також гарантією прав і свобод людини і громадянина", — підкреслив Дробович.
Він також нагадав, що комуністи, як і нацисти, однаково не рахувалися з ціною людського життя під час Другої світової, а єдиним справді українським суб'єктом у роки війни був визвольний рух — люди й організації, які боролися за незалежність України від обох тоталітарних режимів.
У зйомці брав участь Національний музей історії України.
Що відомо
- 23 грудня новий голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович заявив, що серед його першочергових завдань на посаді — створення відкритого архіву репресивних органів, посилення роботи з закладами освіти та протидія російській пропаганді в Україні.
- До введення карантинних обмежень Інститут нацпам'яті планував провести меморіально-мистецькі акції, виставки і круглі столи до Дня пам’яті та примирення.
- Дробович заявив, що УІНП має розказувати про людей, які зробили свій внесок, зокрема й проливали кров за українську незалежність, а визначати, хто з них є героєм, має народ.
- Інститут національної пам'яті мав намір провести цикл лекцій з декомунізації по школах та інших навчальних заходах України.
- В Українскому інституті національної пам'яті заявляють, що у зв’язку з продовженням карантину всі заходи інституту до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом відбудуться онлайн, і сподіваються, що українці не порушуватимуть карантинні заходи.
- Дробович заявляє про відмову телеканалу Дім від трансляції 4-серійної стрічки українського режисера Ігоря Кобрина "1945".