Українські гастролі Сергія Прокоф’єва. Як “зникла” емаль у ванній, але з’явився одеський секретар

Українські гастролі Сергія Прокоф’єва. Як “зникла” емаль у ванній, але з’явився одеський секретар

Українські гастролі Сергія Прокоф’єва. Як “зникла” емаль у ванній, але з’явився одеський секретар

У 1927 році композитор та піаніст Сергій Прокоф’єв приїхав до трьох українських міст України – Києва, Харкова та Одеси – на гастролі. Якими він побачив ці міста, як прийняла його музику публіка та чому емаль у ванній кімнаті в Харкові зникла, а невідомий секретар в Одесі з’явився розповіла Наталка Писанка в ефірі Радіо Культура.

“Одного сонячного дня я йшов Арбатом і побачив незвичайного чоловіка: він ніс у собі зухвалу силу та оминув мене, ніби явище. В яскравих жовтих черевиках, з червоно-оранжевою краваткою. Я не міг не обернутися йому вслід. Це був Прокоф’єв”, – згадує українського композитора піаніст Святослав Ріхтер.

Сергій Прокоф’єв народився у селі Сонцівка на Донеччині. Після смерті батька у 1910 році, він більше ніколи не повертався на свою малу Батьківщину, але охоче відвідував інші міста України. У травні 1918 року, у віці 27 років композитор виїхав з Росії: його закордонні гастролі затягнулися на 18 років. Проте за цей час він здійснив кілька концертних поїздок до СРСР.

Перша з них датована 1927 роком. Після гучного успіху за кордоном, Прокоф’єв повернувся у статусі зірки: концертні організації навперебій намагалися перехопити його одна в одної – вдалося узгодити шість концертів у трьох українських містах.

Читайте також: "Віктору Придувалову — 50. Згадуємо хіти головного українського рок-кліпмейкера"

Харків, 7 березня

Прокоф’єв подорожує разом з першою дружиною, співачкою Ліною Кодіна, яку він ніжно називає “пташкою”. Дорога знайома йому з дитинства і навіює багато спогадів. Поїзд прибуває до Харкова пів на шосту вечора. Серед тих, хто зустрічає – товариш Воробйов – один з членів українського уряду, який перед тим надсилав телеграми, погрожуючи, що якщо Прокоф’єв замість українських держтеатрів виступить у Харкові від якоїсь іншої організації, то його концерти заборонять взагалі. Коли ж усе владналось так, як хотів урядовець, він зустрів Прокоф’єва скромно та привітно.

Ліна Прокоф'єва (Кодіна) з сім'єю у 1936 році

Ліна Прокоф'єва (Кодіна) з сім'єю у 1936 році

Харків, як згадує композитор, “великий, брудний і некрасивий”. Прокоф’єва заселили у найкращий на той час готель “Червоний”, який до революції називався “Метрополь”. Щоправда, була й прикрість – рояль у номер композитора так і не надіслали, тож довелося вправлятися у сусідньому номері директора готелю.

Згодом відбувся перший концерт у Харкові. Як занотував у щоденнику Прокоф’єв: “театр був заповнений, рояль – досить непоганий”. Великий успіх та вигуки захвату. Після концерту слідували зустрічі з театральними діячами та давніми знайомими, тому не дивно, що Прокоф’єв втомився. Але прийняти ванну у харківському готелі йому так і не вдалось: з неї злізла емаль і вигляд вона мала вельми неоковирний. Як на зло, персоналу у готелі того вечора майже не було через місцеві вибори. Зрештою Прокоф’єву пояснили, що ванна така ряба не від бруду, а навпаки – від чистоти, бо після кожного пожильця її вимивали кислотою, яка й з’їла емаль.

Перед другим концертом Прокоф’єв також виступив у харківській консерваторії. Студенти були у захваті та, між іншим, спілкувалися з ним українською мовою. Ввечері був другий концерт, де прозвучали п’ята та четверта фортепіанні сонати. На думку автора це була досить безглузда програма, оскільки його п’яту сонату ніхто не розуміє, а четверта – надто повільна, щоб викликати ентузіазм. Проте уривки з опери “Любов до трьох апельсинів” та ще кілька мініатюр, які Прокоф’єв виконав на завершення концерту, розворушили публіку.

Прощання з Харковом не минуло без пригод: останньої миті з’ясувалось, що автомобіль, який мав забрати Прокоф’євих, не приїде. Тож довелося екстрено домовлятися з візником, почалися шалені перегони через усе місто з мокрим снігом, калабанями та вибоїнами на дорозі.

Сергій Прокоф'єв

Сергій Прокоф'єв

Київ, 11 березня

Сергій Прокоф’єв з дружиною прибув до Києва. “Нас зустріли на вокзалі. У доволі поганому автомобілі повезли до готелю “Континенталь”. На противагу потворному Харкову – Київ дуже красивий”, – пише Прокоф’єв у щоденнику.

В перший день композитор давав інтерв’ю, а ввечері – в заповненому оперному залі відбувся перший концерт. Й тут не обійшлося без курйозів: під час концерту біля ніг Прокоф’єва у суфлерській кабінці раптом спалахнуло світло. Потім воно згасло, але з’явилась якась фізіономія, яка уважно слухала концерт. Згодом фізіономія зникла, але знову спалахнуло світло. Це жахливо дратувало Прокоф’єва, який боровся зі спокусою копнути фізіономію черевиком.

І перший, і другий концерт у Києві були успішними для Прокоф’єва, але ще одна подія залишила слід у його пам’яті. Йдеться про відвідини іспиту у київській консерваторії, під час якого юні студенти, віком від 10 до 16 років, грали й аналізували його твори. “Дуже добре, що є заклади, де так обтесують молодь”, – читаємо у щоденнику Сергія Прокоф’єва.

Пам'ятник композитору Сергію Прокоф’єву у рідному селі Сонцівка

Пам'ятник композитору Сергію Прокоф’єву у рідному селі Сонцівка

Одеса, 14 березня

На платформі композитора зустрічає десяток невідомих людей: представники філармонії та академічної опери. Прокоф’єву незрозуміло, він кого з них він виступатиме. Зрештою з’ясувалося, що спершу його заангажувала опера, але, оскільки його конче прагнула філармонія, то опера перепродала Прокоф’єва за подвійною ціною.

Ввечері – концерт в оперному театрі. Публіка спочатку сприймала стримано виступ, але розігрілася. Хоча реакція була менш емоційною, ніж напередодні у Києві. Наступного дня Прокоф’єв виступав для студентів, тепер вже Одеської консерваторії. І хоча грав він не дуже багато, але публіка у вщент заповненій залі реагувала бурхливо. Коли композитор вже збирався поїхати до готелю, то майже вся консерваторія вийшла на вулицю гучно проводжати.

Перед від’їздом Прокоф’єва з Одеси стався ще один кумедний інцидент: якийсь розумник уже другий день харчувався в ресторані готелю, стверджуючи, що він приїхав з Прокоф’євим як його секретар. Він розповідав історії з життя композитора, а господар слухав і записував харчі на рахунок композитора. Коли під час від’їзду з’ясувалося, що цей тип жодним чином не причетний до Прокоф’єва, у готелі почався справжній переполох. Самого ж композитора та піаніста відпустили з почестями.

Читайте також: "Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Всесвітнього дня джазу"
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше