Журналістів позбавили акредитації за репортажі з Херсона. Медійники вимагають її повернути

Журналістів позбавили акредитації за репортажі з Херсона. Медійники вимагають її повернути

Журналістів позбавили акредитації за репортажі з Херсона. Медійники вимагають її повернути
Херсон, 12 листопада 2022 року. Чоловік із прапором України стоїть на авто, люди святкують звільнення міста від Росії. Фото: Тарас Ібрагімов / Суспільне

Українські та іноземні журналісти й медійні організації вимагають від влади повернути акредитацію українським та закордонним медійникам, які висвітлювали події в Херсоні. Про це йдеться в заяві, адресованій президенту Володимиру Зеленському, головнокомандувачу Збройних сил Валерію Залужному та міністру оборони Олексію Резнікову.

Крім того, журналісти вимагають провести внутрішнє розслідування щодо роботи комунікаційного відділу ОК “Південь” і загалом комунікаційного сектору Міністерства оборони України і “прийняти відповідні кадрові рішення”.

Підписанти заяви вважають за потрібне прибрати зайву бюрократію, зокрема документи й узгодження, впроваджені Об’єднаним координаційним пресцентром Сил оборони півдня.

“В журналістів вже є акредитація МО, яка є офіційним дозволом на роботу. Додаткові документи й дозволи, які до того ж застосовуються непрофесійно і вибірково, ускладнюють роботу журналістів і негативно відбиваються на висвітленні найважливіших подій в Україні для української і світової аудиторії”, – йдеться в заяві.

У документі також зазначається, що репортажі українських і закордонних журналістів, зроблені у звільненому Херсоні, “стали величезним вкладом у перемогу”.

“Весь світ облетіли кадри колег із CNN, SkyNews та інших провідних іноземних та українських медіа. Вони засвідчили радість, із якою херсонці зустрічають українську армію, спростовуючи тим самим брехню російської пропаганди. Їхні матеріали є також надважливими документами української історії, яка твориться зараз”, — йдеться у заяві.

Натомість комунікаційні структури Міноборони, які не спромоглися побудувати механізм допуску журналістів, вирішили просто заборонити абсолютно всім журналістам працювати, посилаючись на небезпеку перебування в щойно звільненому місті, наголошують медійники. Вони нагадують, що професійні журналісти, які отримали офіційну акредитацію МО, мають відповідні навички, пройшли численні тренінги, мають міжнародні сертифікати з безпеки і величезний досвід роботи на передовій.

“Ті українські та зарубіжні журналісти, які потрапили до Херсона, не виконавши всіх вимог Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня, сьогодні позбавлені акредитації та більше не зможуть висвітлювати події на передовій та в прифронтовій зоні, а зарубіжні кореспонденти, можливо, взагалі не працюватимуть в Україні”, — йдеться у заяві.

Заяву, зокрема, підписали Медіарух, Центр прав людини ZMINA, Texty.org.ua. Документ відкритий до підписання.

Що цьому передувало

Як повідомляв Інститут масової інформації, низці представників ЗМІ після їхньої роботи у звільненому Херсоні в Міноборони скасували дозвіл на роботу, а їхні прескарти визнали нечинними. Зокрема, позбавили акредитації журналістів hromadske Анастасію Станко та Миколу Пастико, CNN та SkyNews. Окрім них, у Херсоні після звільнення також працювали знімальні групи Суспільного, а також в ефірі каналу "Рада" було ввімкнення з Херсона.

У Генштабі зауважили, що наказ Головнокомандувача Збройних Сил України №73 від 03.03.2022 доводиться всім представникам ЗМІ разом з видаванням прескарт.

11 листопада, у день визволення Херсона, ОК "Південь" повідомило, що доступ представників медіа до населених пунктів, які були деокуповані в листопаді 2022 року, тимчасово обмежено.

"Звертаємо увагу, що робота в населених пунктах, які знаходяться в районі проведення бойових дій, регулюється наказом головнокомандувача ЗСУ №73 від 03.03.2022, порушення якого є підставою для позбавлення акредитації. Доступ до цих населених пунктів буде тільки після проведення силами оборони стабілізаційних заходів", — наголосили військові.

Що відомо

  • 11 листопада в Херсон зайшли Збройні сили України. Звільнені також низка міст та селищ в Херсонській області.
  • 12 листопада до Херсона прибули та починають працювати керівник ОВА Янушевич, представники СБУ та Нацполіції. У місті запроваджують комендантську годину, яка діятиме з 17:00 до 8:00, повідомив керівник ОВА Янушевич. Він попередив про обмеження на в’їзд ти виїзд з міста.
  • Херсон був єдиним обласним центром, який Росія змогла окупувати під час повномасштабної війни. Місто перебувало в російській окупації з 2 березня по 11 листопада.

Читайте також

Прапори, обійми та сльози. Як херсонці святкують свободу і зустрічають українських військових

На початок