"Щоранку прокидається, п'є чай і виходить на прогулянку". Жителька Кіровоградщини відзначила 100-річний ювілей

"Щоранку прокидається, п'є чай і виходить на прогулянку". Жителька Кіровоградщини відзначила 100-річний ювілей

Ексклюзивно
"Щоранку прокидається, п'є чай і виходить на прогулянку". Жителька Кіровоградщини відзначила 100-річний ювілей
Міський голова Знам'янки Володимир Сокирко праворуч від нього ювілярка Клавдія Соломаха/фото Знам'янської міськради

Жителька міста Знам'янка Кропивницького району Кіровоградської області Клавдія Соломаха відзначила 100-річний ювілей. Разом з чоловіком жінка виховала трьох дітей, має четверо внуків та правнука, розповіла Суспільному донька ювілярки Валентина Бурковська.

Приїхала у Знам'янку 70 років тому

Клавдія Соломаха народилася в Росії у Челябінській області. Батька репресували і заслали у місто Красноуральськ. Там дівчина закінчила школу і пішла на курси медсестер. Коли їй ще не було 18 років, призвали на військову службу. Сержантка, санінструкторка у складі 404-го артилерійського дивізіону Балтійського флоту брала участь в обороні Ленінграда під час Другої світової війни.

"У блокадному Ленінграді познайомилися мої тато і мама. Вони служили в одному дивізіоні, тато – лікарем, а мама – медсестрою, – розповіла донька. – А ще там вона врятувала від голодної смерті сім’ю Федотових. Потім вони спілкувалися не одне десятиліття. Коли я навчалася у медичному училищі в Ленінграді, мене прихистила ця сім’я – я мешкала в Анни Іванівни та Віри Андріївни. Не було жодного дня, щоб вони не згадали маму добрим словом".

100-річна жителька Знам'янки
Клавдія Соломаха. фото Надії Коленченко

Клавдія та Іван разом пережили блокаду міста, одружившись після війни приїхали у Красноуральськ. Там народили сина Володимира, через три роки – доньку Валентину. Оскільки чоловік був родом з України, 70 років тому сім'я приїхала до Знам’янки. У місті купили земельну ділянку, почали зводити будинок. Народили третього сина.

"Батько працював у залізничній лікарні фельдшером, а мама займалася нашим вихованням і численним господарством: тримали свиней, курей, гусей, мали кілька городів. Коли діти підросли, пішла працювати медсестрою у Знам’янській водолікарні, а згодом – фельдшером у медпункті станції Знам’янка-пасажирська Одеської залізниці".

Щоранку виходить на прогулянку подвір'ям

Нещасний випадок забрав життя старшого сина Володимира. Після цього помер чоловік. "Коли шість років тому у мами було запалення легенів, а згодом захворів і мій менший брат Сергій, який жив разом з нею, я приїхала з Дніпра доглядати за ними. Мама вилікувалась, а брат тривалий час хворів, чотири місяці тому його не стало. Мама цей факт просто не визнає, він у неї в пам’яті," – розповіла Валентина Бурковська.

"Загалом мама на свій вік ще дуже добре тримається. Вранці прокидається, умивається, зачісується, одягається, п’є чай і виходить на прогулянку подвір’ям, – говорить донька. – Повернувшись, все намагається мені чимось допомогти – вимагає роботу, турбується, чи я їла. Часто розглядає наші сімейні фото, пригадує конкретні випадки з життя і не вірить, що багатьох родичів уже немає в живих".

Зі слів Валентини, Клавдія Соломаха любить дивитися телевізор і перепитує, чи правда, що Росія воює проти України. "На мою ствердну відповідь знову не вірить: – "Такого не може бути! Як їм не соромно?"– Її внук і правнук боронять Україну від російських загарбників".

Секрет довголіття

Ювілярка завжди вела здоровий спосіб життя, ніколи не хворіла, лише у 94 роки мала запалення легенів. На погане самопочуття зазвичай скаржиться, коли змінюється погода.

"Вона ніколи не переїдає – харчується так, щоб вгамувати голод (має цю звичку після пережитого у блокадному Ленінграді). Не їсть сало, холодець, оселедець, рибу – тільки морську. Споживає просту їжу, в основному овочі, п’є багато чаю. Полюбляє солоденьке – печиво, цукерки, шоколадки. Навіть під час війни у блокадному Ленінграді цигарки міняла на смаколики".

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок