Свідчення з окупації. Жителів Сватового, які виїхали за кордон, так звана влада намагається повернути на роботу

Свідчення з окупації. Жителів Сватового, які виїхали за кордон, так звана влада намагається повернути на роботу

Свідчення з окупації. Жителів Сватового, які виїхали за кордон, так звана влада намагається повернути на роботу
Мурал, присвячений протидії насильству, на стіні сватівського ліцею №7, листопад 2021 року. Фото: Сватівська райдержадміністрація/Facebook

Мешканці Сватового свідчать про те, що окупаційна влада намагається повернути на роботу тих, хто покинув захоплене росіянами місто. Мета відновити роботу закладів, які припинили працювати під час контрнаступу ЗСУ через загрозу звільнення міста. Місцеві розповідають, що отримують смс-повідомлення про необхідність прибути на робоче місце протягом тижня. Тих, хто залишився, за кордон не випускають.

Мешканка Сватового Лариса (ім'я змінене з міркувань безпеки), яка місяць тому із родиною виїхала за кордон і підтримує зв’язок зі знайомими містянами, розповіла Суспільному, що три дні тому отримала від керівництва комунального підприємства, де вона працювала, СМСку. В тексті вимога: "протягом тижня відновити свою діяльність на робочому місці". В інакшому випадку їй загрожує "звільнення за статтею, за прогули".

Її родина залишилась в окупованому на початку березня місті з особистих причин, зокрема через брак коштів на виїзд з окупації. "Моя родина спочатку довго вагалась що робити, а потім, коли всі шляхи евакуації були відрізані, стало пізно. Великих заощаджень у нас не було, тому мені потрібно було виходити на роботу", — розповіла жінка. Вона працювала у абонентському відділі одного із місцевих комунальних підприємств.

Свідчення з окупації. Жителів Сватового, які виїхали за кордон, так звана влада намагається повернути на роботу
Пожежа на військових складах в окупованому Сватовому 24 червня. Фото: Сергій Гайдай

Коли наприкінці вересня Сили оборони України звільнили Куп’янськ Харківської області і почали просуватись у напрямку Сватового, її родина вирішила заради безпеки виїхати з міста: "Три ночі поспіль ми провели у підвалі, коли у місті підірвали один за одним склади з боєприпасами орків. Ми зрозуміли, що звільнення близько і залишатись тут із дітьми надто небезпечно. Тож зайняли у родичів грошей і попрямували через Мілове, кордон із Росією до Москви, а потім на Латвію. Виходить тут (за кордоном — ред.). ми вже більше місяця".

Вона розповіла, що коли почався контрнаступ, "директор" підприємства та його найближче оточення першими виїхали за межі міста. Так само, за даними жительки Сватового, вчинили "всі так звані керманичі у білому домі".

"А потім я з телефонного спілкування із рідними дізналася, що їх усіх за тиждень повернули до роботи, а працівників адміністрації, навіть рядових, взагалі не випускають за кордон. Їх списки там є", — зауважила жителька Сватового.

За її інформацією, повернути на роботу намагаються не тільки співробітників міських підприємств, а й вчителів: "Гадаю, що окупантам просто потрібні "живі щити" у місті — люди, за спинами яких вони сподіваються заховатись. Крім цього, так вони створюють пропагандистську картинку наче у прифронтовому місті "все добре". Але всі ми, хто виїхав, тримаємо зв'язок із рідними, які залишились, і знаємо, що наші армійці вже близько і що звільнення незабаром".

Що відомо

  • 3-го листопада Генштаб ЗСУ повідомляв, що на окупованій Луганщині, зокрема у Сватове, людей змушують працювати на підприємствах і в школах, де армія РФ розміщує свої підрозділи.
  • Про те, що траса Сватове-Кремінна перебуває під контролем Сил оборони України, 28 жовтня повідомив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий. Наступного дня жителі Сватового розповідали Суспільному, що "чують" наближення фронту.
  • 24 жовтня українські військові витіснили російських окупантів з населених пунктів між Сватовим та Кремінною: Кармазинівки, М’ясожарівки і Невського Луганської області.
  • 8 березня 2022 року із третьої спроби, попри протести місцевих жителів, військовим РФ вдалось захопити районний центр та центр об'єднаної тергромади Сватове.
  • За даними міської ради, до повномасштабного російського вторгнення у Сватовому проживали близько 17 тисяч людей.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок