"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині

"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині

"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині
фото: pixabay

Ціни на продовольчі товари у Полтавській області зросли до 20%. Найбільше подорожчали яйця та гречана крупа. Про те, як може змінюватися вартість продуктів харчування найближчим часом, Суспільному розповіла кандидатка технічних наук Полтавського університету економіки й торгівлі Аліна Ткаченко.

Прогноз на найближчий час

На Полтавщині індекс продовольчої інфляції від початку року становить приблизно 15–20%. Водночас, він може сягнути 25%, говорить експертка.

"Це усереднена сума, тому що є такі продукти, які в ціні зросли на 60%, є продукти, які в ціні зросли не суттєво. Але для українців визначальною є вартість борщового набору. Якщо порівнювати з минулим роком, то його вартість зросла практично вдвічі. Тому так, це суттєвий ріст цін".

Однак, за словами Аліни Ткаченко, ціни в області лишаються на середньому рівні порівняно з іншими регіонами України.

"Найбільше зросли ціни – це окуповані, деокуповані регіони. Зокрема, найбільше це Луганська область, далі Харківська область. Особливо зросли ціни на цукор, олію. Але в Полтавській області такого завищеного росту цін ми не бачимо. Бачимо значний ріст цін на яйця, на крупу гречану".

Узимку ціни ще будуть зростати, говорить кандидатка технічних наук. Це пов’язано з тим, що нині продають попередній урожай.

Ціни на овочі та фрукти

На полтавських ринках середні ціни на картоплю стартують від 8 гривень за кілограм, цибуля коштує від 30 гривень і більше. Яблука можна купити щонайменше по 10 гривень за кілограм, говорять продавці.

"Традиційно овочі і фрукти вирощувалися у нас у південних регіонах. На жаль, вони зараз тимчасово окуповані або там ведуться активні бойові дії. Логістика ускладнена, а частина земель, звичайно, не була зайнята під садівництво, овочівництво. Тому розуміємо, що таким чином зменшилася кількість продукції, овочів, фруктів. І тому вони подорожчали", – каже Аліна Ткаченко.
"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині
Овочі на ринку. фото: pixabay

Ціни на яйця та м’ясо

Приблизна вартість свинини на ринку – 170 гривень за кілограм. Це на третину більше, ніж було на початку року, говорять продавці. Ціна буде зростати залежно від вартості кормів для тварин.

"Ціни на м’ясо формує ціна на свинину. Якщо ціна на свинину буде зростати, ціни на курятину, інші види м’яса будуть зростати. Сьогодні ми спостерігаємо ріст, при чому досить суттєвий ріст у цінах. Я думаю, що в подальшому ми його будемо спостерігати також".
"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині
Яйця курячі. фото: pixabay

Чи не найбільше у регіоні подорожчали курячі яйця. Нещодавно за десяток продавці просили до 90 гривень, нині їх можна купити від 55. Водночас, ціни на початку року були удвічі нижчими.

"На жаль, через бойові дії були випадки, що і птахофабрики були зруйновані і таке інше. Окрім того, ціну на яйце формує комбікорм. І також при подорожчанні комбікорму ми розуміємо, що і яйце також буде дорожчати".

Ціни на крупи та хліб

Більшість круп у регіоні від початку року не подорожчали суттєво. Найбільше виросла в ціні гречка. Найдешевше її можна придбати приблизно за 70 гривень за кілограм.

"Її (гречку – ред.) до війни експортували найбільше в Російську Федерацію та Білорусію. Зараз ми побачимо, що вона трохи здешевиться, бо її буде дуже багато, а покупців, відповідно, буде менше. І я думаю, що на гречану крупу ціни може навіть трішки упадуть".
"На гречану крупу ціни може трішки упадуть": що буде із вартістю продуктів на Полтавщині
Хліб у магазині. фото: Суспільне Полтава

Щодо хліба та інших продуктів, які потребують переробки, ціни будуть збільшуватися. Це пов’язано, зокрема, з подорожчанням виробництва.

"Коли в країні руйнуються електростанції, є дефіцит електроенергії, є подорожчання електроенергії, то будь-яке виробництво буде потребувати додаткових витрат і, безумовно, ціни будуть зростати".

Прогноз на 2023-й рік

Наступного року на ціни на продукти будуть впливати, зокрема, урожай, бойові дії, стан де окупованих територій та налагодження логістики, говорить Аліна Ткаченко.

"Я думаю, що все ж таки, мабуть, до літа трошечки воно стабілізується (ціноутворення – ред.). Тому будемо вірити у перемогу, вірити у Збройні сили України, сподіватися, що регіони деокупують, логістика буде простішою, південні регіони зможуть на наступний сезон засіяти свої площі".

Читайте також

На Полтавщині в Опішнянській громаді вирощують овочі та зелень

На початок