У Чернігові стартує новий культурний проєкт "Академія української музики": в чому його особливість

У Чернігові стартує новий культурний проєкт "Академія української музики": в чому його особливість

У Чернігові стартує новий культурний проєкт "Академія української музики": в чому його особливість
ФОТО: Суспільне Чернігів

"Академія української музики" – новий культурний проєкт високого концертного сезону у Чернігові. І не тільки культурний. Яка основна ідея і хто братиме участь, чому треба просвіщати українців щодо української музичної культури, куди підуть зібрані кошти, про меценатів, культурну спадщину Чернігівщини і битву за імена митців, розповідали начальник управління культури та туризму Чернігівської міськради Олександр Шевчук і директор музичного коледжу ім. Л.М. Ревуцького Володимир Суховерський в ефірі Українського радіо “Чернігівська хвиля”.

У Чернігові стартує новий культурний проєкт "Академія української музики": в чому його особливість
Олександр Шевчук та Володимир Суховерський. ФОТО: Суспільне Чернігів

В чому ідея проекту “Академія української музики”?

Розповідає начальник управління культури та туризму ЧМР Олександр Шевчук

"Академія української музики” – це продукт війни, й основна ідея – українська музика для українців. Ми хочемо, щоб українці розумілися на своїй музиці, щоб вони знали, який скарб має Українська, зокрема, Чернігівська земля.

Назва "Академія” має прямий зміст: ми вчимося слухати, відкриваємо невідоме для українців, зокрема, музичну спадщину Чернігівщини.

Проєкт є багатофункціональним. Окрім того, що ми готуємо концертні програми, ми проводимо певну просвітницьку роботу, розповідаємо про композиторів, про твори, про виконавців. І ми даємо знання не тільки про українську класичну музику і композиторську школу, ми знайомимо людей і з сучасною українською музикою. До речі, зараз сучасні композитори і виконавці мають проблеми із реалізацією своєї творчості, тому ми вирішили дати майданчик і їм.

Для того, щоб люди мали змогу ознайомитися із програмами концертів, дізнатись про життя і творчість композиторів (відомих і невідомих) і їхні твори, які звучатимуть в тому чи іншому концерті, дізнатися про підготовку та учасників, ми створили офіційну сторінку "Академія української музики” в мережі Facebook. Всі матеріали (фото, аудіофайли, презентацію, статті, інтерв’ю, тематичні програми) у відкритому доступі. Ця сторінка жива, постійно наповнюється, анонсує подальші концертні програми і дає чіткі вказівки, що робити, щоб потрапити на концерт, як зареєструватися і як долучитися до благодійної програми.

До речі, ми після концертних програм будемо розміщувати на сторінці “Академії” і записи концертних виступів. Післясмак має залишатися.

До речі, ми осучаснили цей проект, щоб було цікаво й молоді. Наприклад, в програмках ми надрукували QR-код, тому коли людина прийде на концерт, вона, скориставшись ним, може отримати одразу всю інформацію і про проект, і про концерт, і про композиторів, і про виконавців тощо.

В концертах звучатиме або класична музика українських композиторів, або народна. Проте, якщо якийсь європейський композитор робить аранжування українського твору, ми теж це будемо використовувати.

Чому українців треба просвіщати щодо української музики?

Просвітництво полягає в тому, що б навчати і давати додаткову інформацію. Нам зараз потрібно просвітництвом займатися в дуже багатьох напрямках, не тільки в площині культури: в історії, освіті тощо. А щодо музичної культури, то якщо оцінити знання українців щодо національної музики, зокрема, класичної, за десятибальною системою, то тут можна поставити оцінку два або три.

Чому цей проєкт має ще назву "Проєкт війни"?

Це продукт війни, тому що це є зброя. Стійкість українців незламна, як і культура, яка формувалася століттями і ми повинні наш культурний інформаційний простір наситити саме українським. Наші здобутки присвоювали, привласнювали, "видавали за своє" довгий час, а 2022 рік показав негайну необхідність розставити крапки над "і", продемонструвати Україні музичну спадщину українців, висвітлити імена українських композиторів, яких обожнював світ, наслухатися сучасних виконавців, які виконають українську музику для українців. Культура – це не менший фронт, який має свої правила. Або навпаки: не має правил. І в цій боротьбі ми маємо виграти.

Розповідає директор музичного коледжу ім. Л.М. Ревуцького Володимир Суховерський

Якщо ми звернемося до нашої першої концертної програми, ми бачимо два прізвища наших земляків: Максима Березовського і Дмитра Бортнянського, які чомусь – як і багато іншого – присвоїли собі наші вороги. Ми мусимо людям це говорити, давати цей продукт і розповідати, що у нас його крали і крадуть безбожно і безбожно брешуть всьому світові. Грати симфонії Березовського і говорити, що це російський композитор – неприпустимо. Він навчався із Моцартом, він такий же шанований, як і Моцарт, але народився він на Чернігівщині, в Глухові, навчався в Глухові, певний час жив в Петербурзі (тоді там була велика група українських митців), писав українську музику і саме те, що він проживав на території Санкт-Петербургу дало чомусь росіянам, нашим ворогам, привід вважати його саме російським композитором. Та він інколи їхнім не був. Він наш. Те ж саме і щодо Дмитра Бортнянського. Його тему ми вже донесли суспільству, що це саме український композитор, але у нас ще багато роботи в цьому напрямку. Це війна за імена. Навіть багато хто з професіоналів вважає, що українська музика пішла з Миколи Лисенка, що він породив Л.М. Ревуцького. Проте, це хибна точка зору. Наша музика пішла від діда-прадіда і звучала ще тоді, коли Московії навіть ще в зачатку не було. Сьогодні треба говорити і кричати, що ми нація саме європейська. І це також мета цього проекту: показати український культурний спадок, який отримала Європа. Ми мусимо не тільки бути переможцями на фронті, ми мусимо бути переможцями і на духовній ниві.

Хто з музикантів приїздитиме до Чернігова і яка саме музика звучатиме?

Володимир Суховерський, директор музичного коледжу ім. Л.М. Ревуцького

В концертах звучатиме або класична музика українських композиторів, або народна. Проте, якщо якийсь європейський композитор робить аранжування українського твору, ми теж це будемо використовувати.

Симфонічний оркестр музичного коледжу ім. Л.М.Ревуцького під керівництвом Заслуженого артиста країни Олександра Шевчука (він не тільки з боку організаторів бере участь у цьому проекті, а щ й як музикант). Серед виконавців і наші земляки Антон Кушнір та його дружина Марія Пухлянко (флейта і фортепіано), це й музиканти – й імениті, й маловідомі – з різних міст України.

До речі, відбудеться прем’єра: три симфонії М. Березовського, їх у Чернігові ще ніколи не виконували. Це буде перше виконання в нашому місті. І це буде в рамках першого концерту проєкту.

Щодо інших концертних програм, то звучатимуть народні пісні, але інструментовані і оброблені німецьким композитором. Це цікавий погляд на наші народні українські пісні.

Ще один концерт буд під Новий рік, і програма буде новорічно-різдвяна.

І буде концерт після нового року, під час якого ми вшановуватимемо митців Чернігівщини. В одному з концертів прозвучить "Прилуцька симфонія" Лева Колодуба, тож наше місто Прилуки оспівано симфонією на рівні Лондона (на кшталт "Лондонської симфонії" Й. Гайдна). Є тільки десяток міст у світі, які мають іменні симфонії.

“Ми також дамо можливість нашим чернігівським композиторам і виконавцям показати свою творчість, щоб вони показали себе, а ми почули їх. Ми піднімаємо цю важливу складову культурного фонду міста і області", – каже Олександр Шевчук

Триватиме проєкт протягом високого концертного сезону (жовтень-травень), концерти відбуватимуться раз на місяць, останньої п’ятниці.

За чий кошт реалізують проєкт?

Розповідає начальник управління культури та туризму ЧМР Олександр Шевчук

Це молода особа, йому років 30+, представник бізнесу з Чернігівщини, який виступив меценатом. Його бажання – побачити питомість української музики в суспільстві сьогодні, під час війни, і допомогти українцям із нею познайомитися. Його ідея – зробити цей проект не разовим, а щорічним. Це як раз приклад цієї української молоді, яка мислить вже інакше, оперує іншими категоріями і розуміє, що сьогодні прибуток заради тільки прибутку – це не цікаво, що в житті є щось інше. І їхній прибуток теж має бути в мистецькій сфері. Це патріотично. Це має стати прикладом для інших меценатів, що ось таким чином треба вкладати в Україну. Я не називаю його прізвища, тому що він сам просить цього не робити, каже: “Мені не цікава публічність, Мені цікаво побачити результат і що я долучився до проекту, який на меті має підняти українську культуру”.

Скільки коштує цей проєкт?

Він не дешевий. Коли ми почали його обговорювати ми бачили одні речі, коли ми почали підготовку – суми стали іншими. А враховуючи, що ми будемо запрошувати виконавців і просуватимемо це медійно, то це вже інша динамічна сума. Ми сподіваємося, що в подальшому до цього проекту долучатимуться інші меценати. Що це стане престижною справою. Адже, що б утримувати такі проекти потрібні немалі кошти. Про конкретні суми можна буде говорити після першого концерту. Проєкт – це не тільки збити концертну програму. Це все, що навколо нього. До речі, ми підготували багато цікавого для тих, хто прийде на концерти.

Чому музична школа стала майданчиком для такого проєкту?

По-перше, там унікальна зала із унікальною акустикою, а по-друге, і це найголовніше, ми маємо рояль Steinway, і це не просто рояль еліткласу, це європейський рівень Чернігова. Маючи такий рояль, наше місто сьогодні відкриває багато дверей, в тому числі європейським іменитим музикантам. Коли музиканти дізнаються, що у нас рояль такого класу, з ними одразу стає дуже легко домовлятися. Цей рояль – наш бонус, чому ми обрали саме сцену музичної школи. Щоб люди зрозуміли клас такого роялю, то його ціна, приблизно, до 200 тисяч євро.

“Щодо зали, то вона колосальна, однозначно одна з найкращих в Україні для камерної інструментальної музики. Не для симфонічної, а саме для камерної. А ми ж саме цією темою і займаємося”, – говорить Володимир Суховерський.

Як буде забезпечена безпека під час сигналу тривоги?

Розповідає директор музичного коледжу ім. Л.М.Ревуцького Володимир Суховерський

Так, сьогодні є основна умова щодо проведення будь-якого заходу – це безпека людей. І те, що була обрана саме музична школа для – це і через питання безпеки. А саме її розташування. Школа знаходиться навпроти будівлі музичного коледжу, який забезпечений укриттям. Отже, обидва навчальні заклади можуть надати укриття тим, хто приходитиме на концерти. Перед концертом ми будемо ділити залу і, якщо лунатиме сирена, концерт ми припиняємо, а людей переводимо одну частину через дорогу до укриття в музичному коледжі, а друга половина спускається безпосередньо в укриття музичної школи. Це дуже важлива складова проекту. Через таку умову і вимогу (кількість людей, яку може прийняти укриття) сучасної ситуації кількість відвідувачів концерту обмежена: до 200 осіб.

"Якщо тривога триватиме кілька годин, то концертна програма переноситься на останню п’ятницю наступного місяця. Умовно кажучи: відмінили концерт в листопаді, він відбудеться в останню п’ятницю грудня. Але всі, хто проплатив вхід на такий концерт, відвідають його обов’язково не в листопаді, а в грудні", – каже Олександр Шевчук

Чому концерти відбуватимуться по п’ятницях?

Розповідає директор музичного коледжу ім. Л.М.Ревуцького Володимир Суховерський

Це не тому, що кінець тижня. Це відродження ще однієї традиції чернігівсьткийх творчих музичних вечорів. В Чернігові було колись до 15 творчих будинків, де щоп’ятниці збиралися музиканти і грали класичну музику. Це наш елітклас: чернігівська музична п’ятниця. Традиція ця від 1864 року. Після відміни кріпацтва пішла така культурна духовна хвиля. Про це в газетах того періоду навіть надруковано. Люди робили собі таке прекрасне дозвілля і ми хочемо спробувати його відродити.

Що таке "умовний квиток" і куди підуть кошти?

Розповідає директор музичного коледжу ім. Л.М.Ревуцького Володимир Суховерський

Із самого початку створення проекту вирішили відійти від поняття “квиток”. Так, вхід на концерт не буде безкоштовним, проте, ідея цього проекту не заробити кошти для міста. Ми пішли іншим шляхом. Так як у нас є меценатська підтримка, то, наприклад, праця музикантів, як і весь проект, фінансуватиметься саме меценатом. А щодо слухачів, то вони мають сплатити певну донацію, підтримавши наші ЗСУ.

Що це і як це зробити? Той, хто вирішив прийти на концерт, має на нашій сторінці "Академія української музики" у Facebook і сплатити, перерахувавши певну суму на один із фондів, на який він сам забажає. Ці фонди відомі, авторитетні. Два фонди всеукраїнські (Фонд Притули і фонд "Повернись живим”) і один фонд місцевий ("Балсанка"). Знайти посилання на них можна внизу сторінки, на одній з афіш. Там будуть зображені QR коди і рахунки. Найменша сума однієї донації – від 100 гривень. Можна перераховувати й більшу суму, але найменша, за умовами проекту – сто гривень. Це і є ціна за умовний квиток. Чому умовний? Тому що коли ви прийдете на концерт, вам потрібно показати тільки скрін платежу, що ви перерахували кошти на підтримку ЗСУ. Щодо цих донацій – підкреслюю – ані організатори, ані меценати, ані виконавці, ані адміністратори доступу не мають! Всі гроші йдуть до фондів, які опікуються нашими ЗСУ.

Але ще одна обов’язкова умова: треба зареєструватися на сторінці за посиланням або QR кодом (їх також можна знайти на сторінці "Академія української музики" на одній з афіш), заповнити коротку форму і прикріпити фото, що засвідчує перерахування коштів на один із фондів). Коли людина зареєструється на концерт, ми цю анкету побачимо, зателефонуємо їй, щоб перепитати, чи буде вона на концерті (хтось може перерахувати кошти, але не збирається відвідувати захід). Нагадую, кількість людей, які можуть відвідати концерт, обмежена.

Чому так? Враховуючи ситуацію в Україні – це пряма підтримка ЗСУ. Таким чином слухач/глядач робить дві добрі справи: знайомиться із українською музикою, долучається до просвітництва, ставши частиною нашого проєкту, і своїм внеском підтримує наших воїнів. Це також про патріотизм.

Чому раніше так активно не говорили про культурний фронт і так активно не діяли щодо просвітництва в музичній сфері?

Розповідає начальник управління культури та туризму ЧМР Олександр Шевчук

Нам ще багато чого потрібно в цьому напрямку зробити. У 2014 році стала падати тінь і тепер ми маємо шанс, щоб українська музична культура могла достукатися до серця і голови кожного українця. Зараз, на цьому патріотичному підйомі, на підйомі кардинальних змін, самі люди потребують чогось свого, національного, сталого (навіть вони самі не розуміють, чого, але свого, українського), а у нас є і механізми, і матеріал, щоб дати, показати, познайомити. Ми не хочемо згаяти такий шанс, навчити своєму, відродити своє, хоча, на жаль, і через таких страшний досвід війни.

Ми все це робимо з однією метою: Україна понад усе!

28 жовтня, 18:00, концертам зала Чернігівської музичної школи №1 ім. С.В. Вільконського відбудеться перший концерт високого музичного сезону в рамках проекту "Академія української музики" – українська музика для українців. Умови шукайте на сторінці проекту "Академія української музики" у Facebook.

Читайте також

Музейна кімната у Прилуцькій лікарні

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок