Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Міжнародного дня джазу

Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Міжнародного дня джазу

Олексій Коган радить 10 легендарних альбомів до Міжнародного дня джазу

Коли ми хочемо почути музику свободи, ми вмикаємо джаз; коли ми слухаємо джаз, в думках з’являється ім’я Олексія Когана. Один із найвідоміших радіоведучих України, резидент UA: Радіо Промінь, автор численної кількості передач, зокрема "Година меломана", розказав Суспільному, які 10 альбомів можна вважати легендарними в історії джазу.

Добірка підходить не лише для святкування Міжнародного дня джазу (30 квітня), а й для затишного вечора вдома або особливого романтичного настрою, та й навіть для роботи чи прослуховування за кермом – джаз ідеально пасує до всього. А тим паче дбайливо відібраний перелік від найавторитетнішого джазового експерта України.

“Виокремити з-поміж усього джазового доробку 10 альбомів – це певна провокація. Мені краще було б посидіти 5-6 годин і представити вам 100 найкращих альбомів. 10 – це завжди така цифра, в яку неможливо вмістити найгідніших представників, але я спробую”, – сказав Коган.

1. Miles Davis “Kind of blue”

Якщо говорити про легендарні альбоми на сьогодні, для мене це передусім Miles Davis “Kind of blue”. Запис цього альбому було завершено 22 квітня 61 рік тому. Слухати з нього пропоную “Blue and green” – знамениту п’єсу Bill Evans, яку присвоїв собі Miles Davis і неперевершено виконав у компанії John Coltrane, того ж таки Bill Evans, Paul Chambers та Jimmy Cobb – це музика на віки.

2. John Coltrane “The Gentle Side of John Coltrane”

Усі критики, мабуть, сказали б, що якщо говорити про месію джазу John Coltrane, це була б платівка – “Love supreme”. Я ж дуже люблю альбом “The Gentle Side of John Coltrane”, в ньому розкривається лірична сторона автора. А що послухати, обирайте із цього альбому самі.

3. Charlie Haden and Liberation Music Orchestra “Silence”

Ще один диск, який вплинув на моє життя, і, можна сказати, змінив його, це диск Charlie Haden and Liberation Music Orchestra, а саме “The Ballad of the Fallen”. Дуже важлива робота, яка нагадує нам про всі страшні війни. І ця платівка у 1983 році була присвячена усім загиблим на усіх війнах, які були на Землі – “Silence” – все, з чого починається і чим закінчується життя.

4. Chat Baker “As Time Goes By”

Варто зазначити, в цьому переліку немає перших і останніх місць, усі названі альбоми – найкращі. Chat Baker – людина, яка грала на трубі, наче співала, і співала, наче грала на трубі. Пропоную платівку під назвою “As time goes by”, це один із останніх альбомів музиканта. А послухати раджу знамениту баладу “I`m a Fool to Want You”. Так, як Baker, її не співав і не грав на трубі ніхто.

5. Carmen McRae sings Thelonious Monk

Далі вокальний джаз. Моя улюблена на всі часи Carmen McRae, неперевершена Carmen, із альбомом на музику Thelonious Monk. Я пропоную послухати баладу “Round Midnight”, а в цілому цей альбом можна слухати з першої до останньої ноти.

6. Bill Evans “Affinity”

Мабуть, наулюбленіший мій піаніст Bill Evans. Альбом “Affinity” 1979 року, який був записаний квінтетом разом із легендарним виконавцем на губній гармоніці Toots Thielemans. Раджу послухати "Jesus’ Last Ballad".

7. Herbie Hancock “Possibilities”

Якщо говорити про музику сучасну, джаз не може замикатися в рамках свого стилю. На мою думку, сучасний джаз має інтегруватися. І це вже кілька разів, зокрема і в 2008 році, довів Herbie Hancock, який видав альбом під назвою “Possibilities”. Він запропонував опрацювати джазові речі музикантам, які виконують поп-музику. З цього альбому я рекомендую баладу Billie Holiday “Don't explain” (тут нічого не треба пояснювати), яку Herbie Hancock записав із молодими поп-зірками американської музики: співачкою Lisa Hannigan та співаком Damien Rice.

8. Quincy Jones “Handel's Messiah: A Soulful Celebration”

Класична музика в джазових версіях завжди мене цікавила, тому пропоную вам епохальний альбом 1992 року, який ініціював і записав легендарний музичний космополіт Quincy Jones. Музика з цього альбому належить Георгу Фрідріху Генделю, альбом вийшов якраз тоді, коли виповнилося 250 років, з того року, як Гендель створив свою знамениту “Месію”. Альбом називається “Handel's Messiah: A Soulful Celebration”. Тобто святкування від душі – послухайте, як відомі артисти грають і співають класичну музику.

9. Stefano Bollani “Carioca”

Досі ми не згадали про європейських музикантів. Я хочу згадати віртуоза, шоумена, піаніста і клавішника, який, до речі, бував в Україні, Stefano Bollani. Кілька років тому Stefano Bollani записав альбом “Carioca”, де він висловив своє бачення бразильської музики разом із музикантами цієї країни. Альбом вийшов дуже гарним. Подейкують, що після цього Stefano Bollani став почесним громадянином Бразилії, хоча, припускаю, що це може бути легендою. Назва “Carioca” у перекладі із португальської означає людину, яка народилася у Ріо-де-Жанейро. Послухати пропоную п’єсу під назвою “Luz Negra”.

10. Ryuichi Sakamoto “Three”

Можливо, це не джаз. Це видатний японський саундмастер, композитор, аранжувальник, піаніст, в основі його музики завжди імпровізація. Автор іноді не дуже зрозумілої музики, численних звукових доріжок до кінострічок і ліричних п’єс – Ryuichi Sakamoto. Один із найкращих альбомів Ryuichi, який мені подобається, це альбом під назвою “Three”. Він записав його разом із друзями: віолончелістом Jaques Morelenbaum та скрипалькою Judy Kang. А що слухати: п’єсу, яка стала головною темою кінострічки “Babel” – “Bibo No Aozora”, що в перекладі з японської означає “Сині небеси”.

11. Ryuichi Sakamoto “Glenn Gould Gathering”

І нехай буде бонусний 11 диск. Він знову пов’язаний із класичною музикою і має назву “Glenn Gould Gathering”, де Ryuichi Sakamoto й інші сучасні музиканти згадали видатного Йогана Себастьяна Баха та одного з найкращих виконавців його музики – Glenn Gould. Мені здається доречним згадати Баха у Міжнародний День джазу, оскільки дуже багато музикантів, і не лише джазових, вважають Баха найвидатнішим імпровізатором усіх часів та народів.

Бажаю усім джазу в житті і життя у джазі. Щиро ваш, Олексій Коган. Слухайте гарну музику, слухайте UA: Радіо Промінь – і буде вам щастя.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад