Мовний закон: 17,8% звернень до мовного уповноваженого були через порушення зовнішньої реклами

Мовний закон: 17,8% звернень до мовного уповноваженого були через порушення зовнішньої реклами

Мовний закон: 17,8% звернень до мовного уповноваженого були через порушення зовнішньої реклами
Тарас Кремінь. Фото: Єлизавета Серватинська, Суспільне

Серед звернень громадян про порушення мовного закону 17,8% стосувались порушень зовнішньої реклами, вивісок, написів. Про це повідомляє пресслужба уповноваженого із захисту державної мови.

"За 9 місяців 2022 року секретаріатом уповноваженого зареєстровано 2177 звернень громадян про порушення мовного закону. З них 17,8% стосувались порушень зовнішньої реклами, вивісок, написів. Серед них — розміщення вивісок з написом недержавною мовою на фасадах будівель ресторанів, магазинів, автомайстерень, салонів краси", — йдеться у повідомленні.

На початку лютого уповноважений Тарас Кремінь звернувся до міських голів низки населених пунктів, в яких були зафіксовані порушення мовного законодавства при розміщенні зовнішньої реклами та вивісок з вимогою їх усунення. Після цього виявлену зовнішню рекламу демонтували, зазначили у пресслужбі.

Як нагадали в Офісі мовного уповноваженого, відповідно до 32 статті Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” мовою реклами, включаючи рекламу на телебаченні і радіо, є державна мова. Ці вимоги поширюються на всі визначені види реклами незалежно від способу її розміщення та змісту (внутрішню, зовнішню, рекламу на транспорті, політичну, соціальну рекламу тощо).

Відповідно до закону:

  • у друкованих засобах масової інформації, що видаються однією з офіційних мов Європейського Союзу, допускається розміщення реклами тією мовою, якою видається такий друкований засіб масової інформації;
  • телерадіоорганізації закордонного мовлення, телерадіоорганізації, що ведуть мовлення однією або кількома офіційними мовами ЄС, поряд із державною мовою можуть розміщувати рекламу офіційними мовами Європейського Союзу;
  • особливості використання в рекламі кримськотатарської мови, інших мов корінних народів, національних меншин України встановлюються законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України.

Щодо вивісок, то, відповідно до статті 28 мовного Закону, інформація для загального ознайомлення, подається державною мовою, якщо інше не встановлено цим Законом. Йдеться про оголошення, зокрема ті, які містять публічну пропозицію укласти договір, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи. А також про іншу публічно розміщену текстову, візуальну і звукову інформацію, що використовується або може використовуватися для інформування необмеженого кола осіб про товари, роботи, послуги, певних суб’єктів господарювання, посадових, службових осіб підприємств або органів державної влади, органів місцевого самоврядування.

Верховна рада 25 квітня 2019 року ухвалила закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Його статті впроваджуються в дію поетапно. Переважна більшість його норм набула чинності 16 липня 2019 року.

Читайте також

Каховська ГЕС замінована, іранські дрони в Криму, відключення світла. 240 день війни. Онлайн

На початок