"Воєнний стан? Нічого нового!" Як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини

"Воєнний стан? Нічого нового!" Як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини

"Воєнний стан? Нічого нового!" Як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини
Площа в окупованому Донецьку 22 лютого 2022 року — в день, коли російська влада вирішила визнати Донецьку область як "незалежну державу "ДНР". Фото: Anadolu Agency/Getty Images

Оголошений Путіним "воєнний стан" у "ДНР" та "ЛНР" почав діяти опівночі 20 жовтня. Насправді на окупованих територіях України такий режим діє давно, вважає журналіст та блогер Денис Казанський. Щонайменше — від 24 лютого: там, де його оголосив Київ на початку повномасштабного вторгнення РФ. На значній території — з 2014 року, відколи вони під контролем російських бойовиків. Суспільне розповідає, чим загрожує воєнний стан людям і як відреагували на нього у самопроголошених "ЛНР" та "ДНР".

Реакція людей в окупації

Новину про оголошення Путіним "воєнного стану" у чатах тимчасово окупованих міст та містечок Донецької та Луганської областей зустрічають практичними питаннями та непоодинокими ремарками про те, що "цей стан і так діяв тут".

"Головне — без паніки!" — іронізує один з учасників міського чату Стаханова.

"Яка ж тут паніка… рутина щоденна… живемо в ній вже дев’ятий рік", — відповідає йому інший.

Воєнний стан без паніки: як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини і чим це загрожує
Розмова в міському Telegram-чаті Стаханова.

"Ой, годі вже нагнітати! Обшукувати будуть, а забирати лише в крайньому разі, багато що може змінитися. Побачимо."

"Народ, а які зміни чекають "ДНР" у зв’язку з введенням воєнного стану, наче воно і так тут діяло з березня, і більшість пунктів була в силі", — пише один з користувачів донецького чату.

"Не було в ДНР воєнного стану до 20 жовтня. Принаймні наказів, тільки на словах", — відповідає йому інший.

Воєнний стан без паніки: як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини і чим це згрожує
Листування у міському Telegram-чаті Донецька.

Воєнний стан без паніки: як реагують жителі тимчасово окупованих частин Донеччини та Луганщини і чим це згрожує
Листування у міському Telegram-чаті Донецька.

"Тут і так з дому зайвий раз намагаєшся не виходити, а тепер… У нас тут є обов’язки. Про права тут і не чули. Обов’язок, бачте, який — батьківщину захищати? Яку батьківщину? Від кого? Я — житель України, у мене — український паспорт. І нафіг мені не потрібна ця "рашка". Свобода? Ну, яка тут свобода? Свобода — всередині квартири ходити. Але з урахуванням того, що тепер можуть увірватися в квартиру… Просто узаконили те беззаконня, яке тривало в Донецькій області вісім років. Нічого нового, просто дали повноваження, узаконили цей грабіж", — розповів Суспільному житель Горлівки на умовах анонімності.

"Я думаю, що у повсякденному житті особливо нічого не зміниться. Бо воєнний стан був і до "приєднання до Росії". Думаю, що це ніяк не нашкодить моїй безпеці чи безпеці моєї родини. Все буде, як було. Чи змінилась ситуація в регіоні? Після введення "воєнного стану" стало безпечніше. Раніше обстріли випадали на середину дня, були масованими, були величезні удари. Зараз все відбувається вночі, коли на вулицях нікого нема через комендантську годину, та ППО перехоплює снаряди", — описав ситуацію Іван, який живе у Луганську.

Коментарі української влади

Ватажки "ЛНР" та "ДНР" отримали повноваження захоплювати майно цивільних, коментує "воєнний стан", голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай. Тепер там буде відбуватись "офіційне мародерство", каже він.

Лисичанськ Луганська область
Окупований у 2014 році Лисичанськ, Луганська область, 4 липня 2022 року. Фото: AP

"Будуть великі зміни в бік тотального мародерства. Тому що під час дії цього воєнного стану все будуть забирати у місцевих жителів під егідою "на фронт!" і вже невибірково будуть ставитись до мобілізації чоловіків, а просто всіх поспіль будуть забирати", — реагує на рішення РФ Гайдай.

Він має дані про те, що окупанти вже намагаються відселити всіх людей з будинків, що знаходяться поблизу лінії зіткнення. Це, за його словами, відбувається на ділянці від Сватово до Кремінної: "В районі Шульгінки, наприклад, маємо інформацію, що такі невеликі села, де жила сотня-дві людей, — тотально всіх людей вигнали з будинків. Відправили в сусідні населені пункти. А ці селища вже займають бойовики-зеки, "вагнерівці".

У Маріуполі на підставі "воєнного стану" планують масштабну мобілізацію, заявляє міський голова Вадим Бойченко: "Відправити на фронт можуть до 10 тисяч чоловіків. Також колабораційна влада тепер може «законно» відбирати майно та автівки маріупольців. Залучати жителів до будь-яких робіт без виплати заробітної плати. Жителі окупованих міст, розуміючи це, почали масово виїжджати. Серед них — маріупольці".

За даними радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, 20 жовтня на кордоні біля Новоазовська зросла черга: "Посилена перевірка автівок, речей та документів. Чоловіків, що мають реєстрацію Донецької області та не мають “вагомих причин” для виїзду до Росії, повертають додому. Ніякої мобілізації або паніки. Просто військовий стан", — іронізує Андрющенко.

Що передбачає "воєнний стан"

Президент РФ Путін 19 жовтня повідомив, що підписав укази, якими запровадив воєнний стан на території Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України, де наприкінці вересня провели незаконний референдум про приєднання до РФ. Жодна з цих областей повністю не контролюється російською армією, частини Донецької та Луганської областей захоплені з 2014 року.

Режим воєнного стану передбачає:

  • заборону на виїзд громадян за межі країни;
  • евакуацію об'єктів господарського, соціального та культурного призначення, а також тимчасове відселення мешканців у безпечні райони;
  • введення особливого режиму в'їзду та виїзду на територію, а також обмеження свободи пересування нею;
  • залучення громадян до виконання робіт для потреб оборони, ліквідації наслідків застосування противником зброї, відновлення об'єктів економіки;
  • запровадження комендантської години;
  • вилучення необхідного для потреб оборони майна в організацій та громадян з подальшою виплатою державою його вартості;
  • введення військової цензури у сфері комунікацій, а також контролю за телефонними переговорами.

Також Путін підписав указ про запровадження "режиму максимального рівня реагування на ризики у сфері безпеки" та створення там штабів так званої територіальної оборони.

Режим почав діяти 20 жовтня. Очільник самопроголошеної "Донецької народної республіки" Деніс Пушилін у коментарі до указу заявив, що суттєвих змін у регіоні не відбудеться: мобілізація вже майже закінчена, комендантська година діяла і раніше, а перетин кордону, навпаки, буде спрощений. Як саме, Пушилін не пояснив і не згадав про інші обмеження прав.

Думка оглядача

Денис Казанський, який представляв Донецьку область у Мінській тристоронній контактній групі, називає це рішення грою на публіку.

"Йому (Путіну — ред.) треба щось час від часу показувати ескалацію. Наче він контролює ситуацію. Напевно, сенс цього кроку — показати, що нібито зараз Росія почне воювати", — вважає він.

Денис Казанський
Денис Казанський — блогер та журналіст, співавтор книги "Як Україна втрачала Донбас". Денис Казанський, фото: Суспільне

Казанський нагадує: Україна на підконтрольних територіях оголосила воєнний стан з 24 лютого. В населених пунктах, які окуповані з 2014 року, діє "фактичний воєнний стан".

"Для людей нічого не змінюється. Місцеве населення втратило будь-які права після приходу російської армії, російських найманців. Зараз цей воєнний стан нічного для людей не змінює. Їх як могли там викрасти і розстріляти просто так, тому що їх звинуватили в тому, що вони українці, — так і зараз зможуть. Тому люди на це особливо і не реагують. Вони вже звикли бути в цьому стані чорної зони, сірої зони, де вони — ніхто. Будь-який російський військовий може відібрати життя, це життя нічого не варте", — пояснює Казанський пасивну реакцію людей з Донбасу на новину.

Читайте також

"Доводилось іти з автоматом на танк" — морпіх Руссу про оборону Маріуполя

"Куди нам тікати коли ми вдома, в Херсоні, в Україні" — що кажуть херсонці про оголошену "евакуацію"

"Росія знищила Донбас. Ми будемо про нього згадувати лише з книжок та сюжетів" — Денис Казанський про геноцид регіону

Автори Deep State — про карту боїв, проблеми з Google та роботу з військовими

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок