Чому не можна встановлювати "буржуйки" у квартирах і яка альтернатива. Відповідає голова Асоціації енергоаудиторів

Чому не можна встановлювати "буржуйки" у квартирах і яка альтернатива. Відповідає голова Асоціації енергоаудиторів

Чому не можна встановлювати "буржуйки" у квартирах і яка альтернатива. Відповідає голова Асоціації енергоаудиторів
Більшість будинків не проєктувалися під димоходи і в них фізично неможливо нормально відвести продукти згорання. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Обираємо пристрій для обігріву для квартир і приватних будинків: піч на дровах чи електрообігрівач? Чи можна встановити "буржуйку" в багатоквартирному будинку та якої оптимальної потужності має бути електронний обігрівач? Про ефективні та безпечні опалювальні пристрої й особливості їхнього використання Українське радіо дізнавалось в голови Асоціації енергоаудиторів України Вадима Литвина.

"Буржуйка" у квартирі: чи можливо встановити

Більшість будинків не проєктувалися під димоходи і в них фізично неможливо нормально відвести продукти згорання. Тож у квартирі від "буржуйки" буде більше шкоди, ніж користі. Продукти згоряння можуть потрапити або до нас у квартиру або до сусідів та призвести до трагічних випадків. Тому мешканцям багатоквартирних будинків варто обрати, наприклад, електропідігрівач. Звісно, обігріти всю квартиру йому не вистачить електричної потужності. Проте підігрівати повітря в одному приміщенні, наприклад в спальні, можливо.

Згідно з державними будівельними нормами пічне опалення допускається застосовувати в житлових будинках до двох поверхів включно. Обов’язок із забезпечення пожежної безпеки в житлових приміщеннях державного, комунального, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів покладається на квартировинаймачів і власників квартир.

Куди можна вивести продукти згоряння у будинках старої забудови?

Дореволюційні будинки проєктувалися під пічне опалення. Але перед тим, як встановити "буржуйку" у такому приміщенні треба провести ревізію димоходів. Дуже часто у вашій квартирі буде камін, а у помешканні зверху вже хтось цей камін чи димохід розібрав, аби збільшити площу. І у вашого каміна фізично немає поєднання з комином, який виходить назовні.

"Якщо ж зробити ревізію, перевірити, що все дійсно працює, є тяга і вона ніде не пошкоджена, теоретично, встановити “буржуйку” можна".

Димохід в приватному будинку: як правильно облаштувати

Якщо говорити про приватний будинок, то там встановлення "буржуйки" організувати простіше, оскільки там можна порівняно недорого влаштувати нормальний димохід. Цей димохід потрібно вивести вище даху для того, щоб була нормальна тяга і люди не отруїлися продуктами горіння.

Тут основне правило: димовідвід має бути виведений на висоту, вищу так званого “конька”Верхнє ребро даху, застосовується для дахів з профнастилу і запобігає попаданню вологи між листи покрівельного матеріалу. даху. Тобто йдеться не про вікно, а достатньо велику висоту. За рахунок цього можна забезпечити його більш-менш прийнятну роботу. "Буржуйка" в приватній будівлі має стояти так, аби поруч не було нічого легкозаймистого, наприклад, штор.

Варто також пам'ятати, що незалежно від якості дров чи вугілля, яке ви використовуєте треба робити прочистку димоходу два рази на рік.

Електрообігрівач та кондиціонер

Встановлюючи в квартирі електрообігрівач, по-перше, слід перевірити проводку: від щитка до своєї квартири, аби там не було скруток, особливо алюмінію з міддю. Тому що нагрівач, який постійно працює, — це додатковий елемент перегріву на контактах і він може стати критичним для нашої проводки.

Правило для квартир — електрообігрівач більше 2 кВт брати не варто
Правило для квартир — електрообігрівач більше 2 кВт брати не варто. ФОТО: Суспільне Чернігів

По-друге, треба перевірити ввідні пристрої, так звані "автоматичні вимикачі", "запобіжники", аби вони були на потужність, яка дозволена на квартиру, і на потужність, яку може витримати проводка.

"Так само слід пам’ятати правило для квартир — електрообігрівач більше 2 кВт брати не варто".

Якщо у вас є кондиціонер, який може працювати на опалення, то бажано поки на вулиці не дуже холодно використовувати його. Він більше ефективний і буде споживати в 1,5-2 рази менше електроенергії на обігрів приміщення. А от при температурах -5-10С він вже не буде нормально працювати.

Читайте також

Який електрообігрівач обрати та як ним користуватися, щоб не було пожежі. Поради ДСНС

100 буржуйок за сім тижнів. Як волонтери "Безпеки Богородчан" майструють обігрівачі для воїнів

Щоб менше включали обігрівачі. У Києві стартує опалювальний сезон

На початок