Домашнє насильство під час війни: яка ситуація в Одеській області, куди звертатися і де отримати захист

Домашнє насильство під час війни: яка ситуація в Одеській області, куди звертатися і де отримати захист

Ексклюзивно
Домашнє насильство під час війни: яка ситуація в Одеській області, куди звертатися і де отримати захист
Фото ілюстративне. Джерело: Unsplash

В перші місяці після початку повномасштабної війни кількість звернень від жителів Одещини щодо домашнього насилля не зросла. Однак влітку ситуація змінилась — пік прийшовся на серпень. Зокрема, побільшало звернень від чоловіків літнього віку.

Як війна вплинула на ситуацію з домашнім насильством в регіоні, на яку допомогу можуть розраховувати ті, хто його зазнав, та який вплив матиме ратифікація Україною Стамбульської конвенції розповіла в ефірі "Українське радіо. Одеса" директорка департаменту національної гарячої лінії ГО “Ла Страда-Україна” Альона Кривуляк.

В Одесі за вісім місяців 2022 року до поліції надійшло понад 6,7 тисяч дзвінків стосовно домашнього насильства. Переважно повідомлення надходили від жінок — майже 3,5 тисячі. За словами Альони Кривуляк, у перші місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну на їх гарячу лінію був спад звернень, а от найбільше дзвінків надійшло в серпні. При чому побільшало випадків звернень чоловіків поважного віку, які скаржаться на домашнє насильство від дітей, онуків або родичів, що приїхали з прифронтової зони чи окупованих територій.

Розкажіть, будь ласка, про динаміку звернень мешканців Одеси і Одещини з приводу домашнього насильства після 24 лютого.

Одеський регіон, як і до початку повного масштабної війни, є одним із доволі активних регіонів, які звертаються на гарячу лінію по випадкам домашнього насильства, гендерно зумовленого насильства.

Я би не говорила, що Одеська область якась мегакримінальна порівняно з іншими областями і що в ньому пікова ситуація з домашнім насильством. Він вирізняється тим, що тут дуже добре проводиться просвітницька робота. Працюють і державні структури, і громадський сектор.

В Одесі для дітей поліцейських організували розвиваючий майстер-клас. ФОТО

Наприклад, навіть в школах, незважаючи на формат навчання — дистанційний чи очний, з дітьми проговорюють щодо профілактики насильства. Відповідно, можна говорити, що з маленького віку дитина обізнана, куди потрібно звернутися, якщо, наприклад, стосовно неї вчиняється домашнє насильство. В той же самий час в порівнянні з багатьма регіонами України правоохоронні органи Одещини показують доволі непогані результати реагування на випадки домашнього насильства.

А хто і з чим зазвичай звертається звертається на вашу гарячу лінію?

77% — це звернення від жінок і, відповідно, 23 — звернення від чоловіків. Хоча в період повномасштабної війни кількість звернень від чоловіків, які постраждали від домашнього насильства, зросла проти періоду до 24 лютого. Тут якраз ми говоримо про чоловіків поважного віку, які часто потерпають від насильства з боку своїх дорослих дітей, дорослих онуків або, наприклад, родичів, які приїхали до Одеської області з зони активних бойових дій або з тимчасово непідконтрольних Україні територій.

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну кількість звернень зросла чи зменшилась?

В період з кінця лютого, березня і навіть початок квітня ми в принципі не бачили зростання кількості звернень, а, навпаки, бачили спад. Це було дуже логічно, тому що велика частина жінок і дітей виїздили за кордон. Але вже в літні місяці ми почали спостерігати підвищення кількості звернень, і серпень взагалі був найактивніший по зверненнях. Це не тільки по Одеському регіону, а в принципі по багатьох регіонах України.

Дехто вже повернувся, тому що питання зі школою вирішувалися, хтось не зміг адаптувати і знайти роботу і вирішив повернутись додому. Плюс туга за домом, рідним містом і рідною домівкою дуже велика. Ще, наприклад, чоловіки пішли боронити нашу країну і в цей час жінки залишаються одні з дитиною. В них багато переживань, особливо коли довгий час чоловік не виходить на зв'язок, і починають себе накручувати, у таких хиткий нестабільний емоційний стан, і вони дійсно дозволяють собі там зриватися на дітях і в плані психологічного насильства, і в плані фізичного.

І такі звернення ми маємо не тільки від дітей, а й, зокрема, і від самих жінок, коли вони говорять, що не можуть взяти себе руки, не можуть контролювати свій емоційний стан, не хочуть кричати на дитину, але просто не знають як впоратися зі своїми емоціями.

Домашнє насильство під час війни: яка ситуація в Одеській області, куди звертатися і де отримати захист
Статистика звернень до національної гарячої лінії щодо домашнього насильства в Україні. Фото: “Ла Страда-Україна”

Яку допомогу може отримати людина, яка зазнала домашнього насильства?

Насамперед ми надаємо психологічні, правові консультації і також інформацію по конкретним організаціям, як державним, так і міжнародним, та громадським по регіону. Наприклад, куди можна очно звернутися за допомогою, де можна отримати притулок для постраждалих від домашнього насильства, як комунікувати з правоохоронними органами, що писати в заяві, якої допомоги просити.

Чи є в Україні випадки притягнення до відповідальності за психологічне насильство?

Вже є. Звичайно переважно все-таки притягують до кримінальної відповідальності за факти сексуального насильства, фізичного насильства, трошки рідше економічного і значно рідше психологічного. Однак за психологічне насильство також карають.

Здебільшого велика кількість постраждалих, які стикаються саме з випадками психологічного насильства, не повідомляють про те, що такі ситуації відбуваються, через те, що досить часто вони самі не ідентифікують це як насильство. Насправді психологічне насильство відповідно до законодавства — це такий же самий вид насильства, як й будь-які інші. Часто самі постраждалі кажуть, що зазнали такого морального тиску, що було би набагато легше пережити фізичне насильство.

Як жертві домашнього насильства звернутися за допомогою, який має бути алгоритм дій?

Найголовніше — звернутись до правоохоронців. Ви можете викликати поліцію за номером 102 і попросити, щоб до вас надіслали спеціальну мобільну групу з протидії домашньому насильству. Раніше вона називалася “Поліна”. Навіть якщо ви скажете кодову фразу “Поліна”, оператор лінії 102 зрозуміє, що вам потрібно спеціальна група. В Одеському регіоні вони є, добре обізнані як реагувати і як допомагати в ситуаціях домашнього насильства. Можна звернутися до дільничного офіцера поліції або до районного відділу поліції і написати заяву на кривдника.

В Одесі відкриють новий притулок для жінок із дітьми, які зіштовхнулися з домашнім насиллям

Ви можете розраховувати на допомогу центру соціальних послуг. Тому якщо, наприклад, потрібна психологічна допомога, потрібне направлення до притулку для постраждалих від домашнього насильства, ви можете звернутися до центру соціальних послуг й отримати допомогу, яку вони пропонують на безоплатній основі..

Також варто усвідомлювати, що в Україні кожна людина незалежно від віку й від статі, яка постраждала від домашнього насильства, має право на безкоштовного державного адвоката. Таких адвокатів надають в тих же центрах безоплатної правової допомоги.

В Одесі є притулки або так звані "шелтери" для постраждалих від домашнього насильства. Жінка разом з дітьми може абсолютно на безоплатній основі проживати в них до трьох місяців або довше, залежно від ситуації. І вже там отримувати і послуги психолога, і послуги соціального працівника чи юриста, якщо це буде необхідно.

Домашнє насильство під час війни: яка ситуація в Одеській області, куди звертатися і де отримати захист
Шелтер для тих, хто зазнав домашнього або сексуального насильства, відкритий у вересні 2022 року, Рівне. Фото: Православна Церква України

В Одесі ми, до речі, добре партнеримось з громадською організацією “Віра, Надія, Любов”, які ефективно допомагають постраждалим і займаються профілактикою домашнього насильства. Вони на базі своєї організації мають притулок для тих, хто потребує його.

Наскільки ратифікація Стамбульської конвенції допомагає в захисті постраждалих від домашнього насильства?

Насправді ратифікація Стамбульської конвенції має дуже багато переваг якраз у захисті постраждалих, які на сьогоднішній день абсолютно не були відображені в нашому законодавстві. Це от якраз ситуації, які стосуються переслідувань, коли, наприклад, жінки виїхали за кордон, а чоловіки залишилися в Україні і просто тероризують жінок. Наприклад, постійно телефонують, пишуть різноманітні неприємні речі, намагаються дістати через родичів, які залишилися в Україні. Виходить, що жінка однаково не перебуває у безпеці, незважаючи на те, що фізичну відстань.

Право на життя без насилля. Що таке Стамбульська конвенція

На сьогоднішній день врегулювати це питання на законодавчому рівні неможливо. Але за допомогою ратифікації Стамбульської конвенції це можна змінити.

Ну і, звичайно, збільшувати ресурси допомоги для постраждалих від домашнього насильства. Зараз в країні, Одеса тут не виключення, недостатньо спеціалізованих притулків. Згідно з Стамбульською конвенцією має бути один притулок на 10 000 населення.

Куди звертатися в Одесі та області тим, хто зазнає домашнього насилля:

  • Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, телефон: 1547.
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, телефон: 116 123 та 0 800 500 335.
  • Центр допомоги особам, які постраждали від насильства, в тому числі за ознакою статі, у Приморському, Київському та Малиновському районах міста, телефон: 705-54-12;
  • Центр допомоги особам, які постраждали від насильства у Суворовському районі міста, телефон: 763-04-40;
  • Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, телефон: 793-46-04;
  • Центр по роботі з кривдниками, телефон: 784-92-65;
  • Кімната, дружньої до опитування дітей, телефон: 797-29-79;
  • Муніципальна гаряча лінія, телефон: 73-73-103.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок