П'ять місяців ховався від мобілізації в Алчевську. Історія українця, що вибрався з окупованої Луганщини в Чехію

П'ять місяців ховався від мобілізації в Алчевську. Історія українця, що вибрався з окупованої Луганщини в Чехію

Ексклюзивно
П'ять місяців ховався від мобілізації в Алчевську. Історія українця, що вибрався з окупованої Луганщини в Чехію
Фото з особистого архіву героя

Уродженець Алчевська Сергій від початку повномасштабного вторгнення п'ять з половиною місяців ховався від мобілізації на дачі, що розташована біля Ісаківського водосховища. Потім вибирався з окупованої території до сім'ї у Чехію. Про настрої людей в Алчевську і про виїзд з тимчасово окупованої Луганської області через Москву до Європи чоловік розповів Суспільному.

Сергію 52 роки. Він корінний житель Алчевська. Ще кілька місяців тому чоловік був в окупації, але йому вдалося виїхати. Зараз він у безпеці, в Європі, та прізвище просить не називати — хоче зберігти анонімність.

Вісім років тому його рідний Алчевськ на Луганщині окупували. Вісім років чоловік залишався у місті.

"Була надія, що ось-ось Україна переможе. Було шкода дачу, побудовану власноруч, квартиру, машину. Тут у мене була робота. Хоча діти ще з 2014 року жили у вільній Україні, в іншій області — закінчили виш, одружились", — говорить Сергій.

24 лютого 2022 року, каже, стало зрозуміло: час вибиратись. Наступного дня сказав на роботі, що звільняється. Згадує: вмовляли залишитися, обіцяли підвищення зарплатні та бронь від мобілізації.

"Але я ж не дурний, розумів, до чого йдеться. Одне слово — війна. Потім прийшли на те підприємство військові й забрали усіх. А з комбінату у липні, кажуть, що чоловіки з вікон цеху вистрибували й тикали від "могилізації". Зараз в Алчевську навіть вантажників немає в супермаркетах — все роблять жінки. АМК (Алчевський металургійний комбінат — ред.) якось пихкає: працювати немає кому, одна домна працює, киснево-конверторний цех і один прокат — ЛУ-1 або ЛУ-2. Вулиці порожні. Чоловіків рідко можна зустріти. Інколи інвалід або старий якийсь пройде. Все стало сірим. Місто вимирає", — розповідає чоловік.

П'ять з половиною місяців Сергій провів на дачі на Ісаківському водосховищі, ховаючись від мобілізації. Згадує, що навіть весною та влітку людей на городах не було: нічого не садили, все заросло бур'янами. Тільки бачив багато літаків, що летіли на Сєвєродонецьк.

Ісаківське водосховище розташоване неподалік міста Алчевськ
Ісаківське водосховище розташоване неподалік міста Алчевськ, тут Сергій провів понад п'ять місяців. Фото з особистого архіву героя
"Ото летять (літаки — ред.) у березні — таке враження, що над головою прямо. Я не боягуз, але я боявся дуже, хоча різне в житті бачив. Потім, коли дали нам (Україні — ред.) озброєння західне, то пішла активність орків на спад. Бачу летять, а не повертаються — аж на серці радість, значить відліталися, падлюки! Прилітати стало по базах їхніх, я сам бачив. Потім їх взагалі не стало — росіян — тільки наші, місцеві "вояки", їх трьохсотими привозили на ті ж бази, де вони раніше дислокувалися. Схоже, що лікувати їх було нікому і нічим. Що мені допомагало вижити? Віра в перемогу України й любов до України", — згадує Сергій.

В цей час дружина Сергія перебувала разом з дітьми за кордоном і саме вона наполягла, щоб чоловік виїхав. Тим більше мобілізаційні облави стали більш щільними. Дізналися про маршрут через Росію: вартість поїздки — 22 тисячі рублів з людини (це приблизно 13 тисияч гривень або 350 доларів). Сергію прийшлося продати коштовну річ, щоб зібрати цю суму.

"Мені дали контакти перевізника, і він відвіз нас, чотирьох чоловіків, легковим автомобілем "козячими стежками" до с. Піщанка Ростовської області. Звідки ми перейшли на кордон з Ростовською областю. Там росіяни організували блок-пост, де ФСБ перевіряло чоловіків: роздягали по пояс, шукали татуювання з українською символікою, дивилися на сліди від автомата, бронежилету. Перевіряли смартфони на наявність фото і відео, дивилися акаунти в соцмережах. Ставили такі питання: "Як ви ставитися до Путіна, до спецоперації? Це спеціальна операція чи війна? Чи були ви у РФ, що там робили?" Мені пощастило, бо мене не роздягали і спитали тільки про ліки, які я віз. І про те, що збираюся робити у РФ. Я відповів, як підказав водій, що їду на заробітки", — розповідає Сергій.

Ще одна порада, яку дали чоловіку: мати номери телефонів росіян (друзів, родичів). Через них на блок-посту теж перевіряли. Далі Сергій мав намір їхати в Донецьк, але таксист порадив йому не витрачати час і одразу їхати на російський кордон, в бік Ізвариного, минаючи митницю так званої Луганської народної республіки. Також перевізник порадив оформити міграційну карту, щоб не було проблем у РФ. Далі Сергій вирушив у Новошахтинськ, потім — у Москву.

"У мене була одна мрія: лягти спати. Я дістав паспорт "ЛНР", щоб не "світити" український. На ресепшені мені сказали: "Цей документ не котирується". Тоді я дістав паспорт України. "О, а цей взагалі не котирується. Дано розпорядження з паспортами "Л/ДНР" і України не селити до готелю. Якщо я вас поселю, то залишуся без роботи". Так сказав адміністратор. Жодні мої вмовляння й аргументи про ніч і дощ не діяли. Єдине, що мені дали, адресу іншого хостела. Я вийшов у дощ і поїхав шукати місце, щоб переночувати. В одному хостелі мене таки зголосилися таємно поселити, але, коли я побачив кімнату і тих, хто там був — а це якісь злодюжки, вирішив, що ночувати там небезпечно і пішов геть", — каже Сергій.

Знайти місце допомогла дружина, яка через приятельку влаштувала чоловіка на ночівлю в офісі. Його господар — українець, він дозволив дві доби побути у приміщенні охоронця, відпочити перед дорогою за кордон.

В Чехію Сергій добирався автобусом з автовокзалу "Северные ворота". Квиток Москва-Прага коштував 15,5 тисяч рублів. Як згадує чоловік, вони швидко пройшли російсько-латвійський кордон. В автобусі були не тільки росіяни й українці, ще були італійці, французи.

"В Ризі диспетчер, до якого я звернувся з питаннями, здивувався через те, що ми приїхали на кілька годин раніше, ніж зазвичай. Поруч з кімнатою диспетчера були двері кімнати з українськими волонтерами. Вони мене нагодували, підказали, де зала для очікування транспорту. Для українців вона була безкоштовною. Доїхав я спокійно, мене зустріли рідні. Я дуже радію, що вибрався з окупації. Поруч моя родина, я працевлаштувався. Все добре", — говорить Сергій.
Понад п'ять місяців ховався від мобілізації в Алчевську. Історія чоловіка, що вибрався з окупації в Чехію
Фото з особистого архіву героя
"Все одно моя Батьківщина — це Україна. Я дуже хочу повернутися, і діти мої теж хочуть повернутися. Але не в Алчевськ. Він отруєний "русским миром". Звичайно, що не усі там люблять Путіна. Відсотків 25 — це ті, що люблять Україну, вірять, що вона повернеться. Інші 25 відсотків — це жертви "зомбоящика" і пропаганди, там вже нічого не зробиш. Решта — люди, яким все одно, яка влада, які прапори: була б горілка і закуска. Але я вірю, що Україна переможе".

Авторка: Ірина Коваль

Читайте також

"Ми хочемо жити вдома". Історія лікаря, який тричі рятував маленьких вихованців від війни

"Сєвєродонецькі павучки" плетуть Перемогу!" Історія волонтерки, яка мріє пофарбувати своє місто в синьо-жовті кольори

"Мрію повернутися додому, в рідний український Сєвєродонецьк". Історія волонтерки Червоного Хреста

"Поки що основне моє завдання, щоб мої діти були в безпеці!" Історія мами і її двох доньок, яким нікуди повертатися

"Куди їхати, чим добиратися, ніхто не знав!" Історія мами – виховательки, яка вміє втілювати дитячі мрії

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Вибір редакції

На початок