Із початком повномасштабної війни Миколаївський зоопарк зіткнувся з рядом труднощів та проблем — нестача корму, безпека працівників та тварин, організація роботи колективу в умовах бойових дій тощо. Попри майже щоденні обстріли міста заклад продовжив свою роботу — приймає відвідувачів, утримує власну колекцію та тварин, яких віддали люди через вимушену евакуацію.
Як зоопарк зустрів війну та чим живе заклад зараз, розповів директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий в інтерв’ю на телеканалі "МАРТ".
За словами Володимира Топчия, 24 лютого першочерговою задачею для нього, як для керівника, було зберегти колектив зоопарку. Без фахівців не було б кому готувати, годувати, прибирати та доглядати за тваринами.
"Люди — це головне. Нам вдалося зберегти колектив — поїхали з міста не більше 15-ти співробітників з понад 200. Ті, хто залишився, спочатку ночували в зоопарку, щоб зранку встати, погодувати, поприбирати, приготувати. Тобто це повсякденна робота, яка вимагає витримки та сміливості, тому я дуже вдячний людям, котрі й зараз працюють в зоопарку та працювали всі ці місяці війни під обстрілами та бомбардуваннями", — сказав Володимир Топчий.

У жовтні 2021 року, коли російські війська ще масово не перетнули кордон України, в зоопарку почали накопичувати корм для тварин. У лютому всі склади були заповнені. Проте, зі слів Топчия, і цього виявилося замало, оскільки постачальники корму залишились на окупованій території. Але запас дав закладу змогу протриматися певний проміжок часу.
"Тоді ми звернулися по допомогу до містян. Треба відзначити, що зоопарк тоді був закритий для відвідувачів. Повз зоопарк йшла старенька і в неї була торбинка з яблуками, вона зайшла й каже: "Я знаю, що ці яблука тобі потрібні, візьми". Я відповів, що кілограм яблук потрібен і їй, на що вона сказала "Ні, візьми, то тваринкам". Ми взяли ці яблука, це було важливо для неї. Приходили люди: "У мене є 200 гривень, ми хочемо внести в касу зоопарку для підтримки". Це було дуже важливо, допомога саме від звичайних людей", — розповів Топчий.

У травні заклад підписав угоди з новими постачальниками, до цього моменту тварин годували виключно тим, що приносили та передавали люди. Паралельно із цим містяни почали купляти електронні квитки — таким чином донатили для зоопарку. До акції майже одразу долучилась вся Україна, каже Володимир Топчий, а згодом гроші почали надходити й з різних країн світу — Сполучені Штати, Франція, Японія тощо. Станом на 16 жовтня, за словами Топчия, зоопарк продовжує закуповувати корм для тварин виключно за ці гроші.
"Завдяки цим донатам ми живимо й зараз (станом на 16 жовтня — ред.). Комунальні послуги ми просимо місто, щоб оплачувало, з міського бюджету, а корм зоопарк оплачує повністю з цих грошей. До того ж з цієї суми ми заплатили 15 мільйонів гривень податку до міського бюджету", — розповів директор зоопарку.
З 24 лютого зоопарк вісім разів уразило під час обстрілів міста, але жодна з ракет не розірвалась на території закладу. З уламків російських снарядів зробили окрему експозицію, відкриту для відвідувачів.

"Коли ми приходили на роботу зранку, бачили на території ракети, що не розірвалися. Зараз вже до цього звикли. У нас ціла колекція ракет різних, страшних, і зараз люди ходять на них дивитися, ми таблички поробили. Це документи і вони залишаться на території зоопарку, як свідчення того, в який час живе зоопарк", — розповів Володимир Топчий.
Коли люди почали масово виїжджати з міста, в зоопарку почали приймати й домашніх улюбленців — в закладі їх годують, за ними доглядають. В цілому зоопарк прийняв понад 450 різних тварин — плазуни, папуги, гризуни, парнокопитні, рідкісні риби тощо.

"Люди приносили своїх тварин до нас. Відмовити їм в цьому не можна. Дитина плаче, на руках тримає шиншилу: "Ми обов’язково за нею повернемося, ви тільки бережіть її". Навіть поні, яких до нас привезли з Посад-Покровського, вони теж живуть у нас в зоопарку. Щойно вилікується їхній господар і буде куди їх віддати, звісно ж, віддамо. Все, що принесли до зоопарку, все здорове та збережене. Ми їх годуємо, за ними доглядаємо. Це частина нашої зоопарківської родини", — сказав Володимир Топчий.

16 квітня 2022 року заклад відзначив 121 рік з моменту заснування. Станом на 16 жовтня зоопарк відкритий для відвідування щосуботи та щонеділі. Людей, охочих прогулятися територією та подивитися на тварин, відчутно менше, каже Топчий, але відвідувачі все одно є.
"Люди приходять, іноді заходять до мене, тиснуть руку, дякують. Знайомий каже: "В тебе ж тут як філіал раю на землі, ракети тільки по території лежать". Ситуація змінюється і змінюється на краще. Ми збережемо наш зоопарк", — сказав Володимир Топчий.
Читайте також
Ювілей в окупації: регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса", що на Миколаївщині, відзначає 30-річчя
"Проста українська скіфська баба". На сцені Миколаївського драмтеатру представили моновиставу
Побут та завдання на позиціях. Історії захисника та захисниці з Миколаївщини
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.