"Нова фаза війни йде проти всіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому, і за це буде покарання" — голова ПАРЄ

"Нова фаза війни йде проти всіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому, і за це буде покарання" — голова ПАРЄ

"Нова фаза війни йде проти всіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому, і за це буде покарання" — голова ПАРЄ
Голова ПАРЄ Тіні Кокс, фото: Facebook.com / TinyKoxSP

Цього тижня Парламентська асамблея Ради Європи стала першою міжнародною організацією, яка визнала нинішній російський режим терористичним. ПАРЄ ухвалила резолюцію під назвою "Подальша ескалація агресії Російської Федерації проти України". Її підтримали 99 делегатів, один — утримався. Більше про це — в ексклюзивному інтерв’ю голови ПАРЄ Тіні Кокса, яке він дав Українському радіо 12 жовтня.

Як би ви описали роль Ради Європи щодо стримування Росії після початку повномасштабного вторгнення в Україну?

Після початку російської агресії проти України наша Асамблея разом з Комітетом міністрів та членами-представниками вирішили, що ми повинні, можливо, виключити Росію, адже вона перетнула червоні лінії. Наша організація була заснована для збереження та просування миру. Коли ви розпочинаєте пряму агресію щодо сусіда — робите протилежне. Тож, ми мусили виключити Росію. І ми повинні зробити усе можливе, щоб допомогти Україні, яка є членом ПАРЄ.

ПАРЄ — організація, яка стежить за дотриманням прав людини та демократії. Ми не забезпечуємо фінансово або зброєю, але ми допомагаємо Україні експертизою, досвідом. І пізніше, коли війна завершиться, допоможемо відбудувати країну.

Невдовзі після російського вторгнення я зустрічався зі спікером Верховної Ради та з парламентськими делегаціями. Після цього ми послали декілька місій нашої асамблеї до України, щоб дізнатися, що відбувається на фронті. Дізналися про воєнні злочини. Зараз ми допомагаємо українській судовій гілці зібрати докази, що потім знадобляться для звершення правосуддя.

Також ми постійно контактуємо з українською делегацією у ПАРЄ, у якій головує Марія Мезенцева. Україна — член Асамблеї, тому вона заслуговує усього, що ми можемо зробити. Сподіваюсь, це відповідь на ваше питання.

"Нова фаза війни йде проти всіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому, і за це буде покарання" — голова ПАРЄ
Українська делегація в ПАРЄ. Фото: Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Росія більше не є членом Ради Європи. Як цей факт впливає на можливість притягнути її до відповідальності?

Ми виключили Росію з ПАРЄ, але зобов’язання РФ, як колишнього члена Асамблеї — дотримуватися норм міжнародного права, залишаються незмінними. Як колишній член Ради Європи вона має забезпечувати та зберігати мир, поважати права інших членів Асамблеї та дотримуватися законів, що були створенні багато років тому.

Ми — як Рада Європи та Асамблея, намагаємося зробити зрозумілим для російської влади та президента: якщо ви не дотримуєтесь міжнародного права і своїх зобов’язань та розпочинаєте війну, здійснюєте воєнні злочини та злочини проти людяності — будете покарані та притягнуті до відповідальності.

Ми говорили з українськими партнерами та міжнародними організаціями про Спеціальний трибунал, який розслідуватиме воєнні злочини Росії, які поки що до кінця не регулюються міжнародним правом. Та про те, яку роль ми можемо грати у створенні такого трибуналу.

Читайте також: "Країна та армія "натівського" стандарту": 5 питань про заявку України на вступ до НАТО

Рада Європи надіслала в Україну експертів для допомоги в розслідуванні російських злочинів. Які у них завдання?

Разом з українською владою будемо дивитися, що, де, коли і як ми можемо зробити та як наші експерти можуть допомогти українській судовій системі. Ми працюємо не лише з українською владою, але й і з міжнародними організаціями такими, як Міжнародний Кримінальний Суд, щоб зрозуміти, де та на яких умовах може бути організований майбутній Трибунал для розслідування російської агресії і яка у ньому буде роль Ради Європи.

Чи коректно буде сказати, що експерти Ради Європи нададуть розслідуванням додаткової легітимності та неупередженості? Адже російські медіа кажуть про упередженість українських розслідувань.

Я не покладаюся на те, що написано у російських медіа. Вони брешуть, і жертви медіапропаганди не лише українці, а й росіяни. Близько 20 тисяч росіян зараз у в’язниці через виступи проти влади РФ. Минулого понеділка ми від Асамблеї нагородили спеціальною нагородою за боротьбу за права людей російського опозиційного політика Владіміра Кара-Мурзу. Він відомий опонент Путіна і зараз має постати перед російським судом лише за те, що висловився проти агресії РФ.

Я впевнений, Україна може впоратися з розслідуванням. Звісно, якщо ми можемо чимось допомогти — зробимо це. Але якщо хтось говорить, що Україна не впорається, я б сказав: "Не вірте російській пропаганді, а вірте своїй владі та Раді Європи".

"Нова фаза війни йде проти всіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому, і за це буде покарання" — голова ПАРЄ
Онлайн виступ президента України Володимира Зеленського у ПАРЄ 13 жовтня 2022 року, фото: AP

Коли злочини зберуть та задокументують, як забезпечити правосуддя та гарантувати покарання винних?

Російські злочини вже задокументовані кваліфікованими українськими організаціями, які допомагають українській судовій системі. Одній з них дали Нобелівську премію миру. Ми номінували ще одну українську організацію — "Коаліція "Україна. П’ята ранку". Вони працювали з багатьма волонтерами, щоб зібрати докази воєнних злочинів і злочинів проти людяності РФ. Коли буде зібрана база, ми зможемо конкретно розглядати ці справи або на рівні судової системи України, або інші 45 країн-членів допоможуть.

Читайте також: "Росія не може накласти вето на правду" — Саманта Павер про війну та програми допомоги українцям

Що ви можете сказати про дискусії в ході сесій Парламентської асамблеї Ради Європи? Наприклад, інколи ми бачимо дещо відмінні погляди на дії Росії в Угорщині та деяких інших країнах.

Країни-члени ПАРЄ — єдині у прагненні допомогти Україні. Ми спільно виключили Росію з асамблеї. Це рішення було прийняте закритим голосуванням. Ми ніколи ще не приймали таке рішення раніше. Наша Асамблея, навіть попри певні суперечності, єдина у бажанні, щоб ця війна закінчилася. Територіальна цілісність та суверенітет України не обговорюються. Росія має вивести війська з української території. Гадаю, усі 46 членів ПАРЄ єдині у цьому.

Як слід трактувати удари Росії по об’єктах критичної інфраструктури в Україні?

Ракетні обстріли українських міст Росією — воєнний злочин. Це має розслідуватися відповідним чином. Коли це сталося, я разом з ірландським міністром закордонних справ, який зараз головує у Раді Європи, та з генеральним секретарем Ради Європи зробив відповідну заяву у ПАРЄ. Ми висловили думку, що нова фаза війни йде проти усіх зобов’язань до миру, які давала Росія у минулому.

Те, що сталося на початку цього тижня, буде розслідуване, як новий воєнний злочин, вчинений Російською Федерацією, її президентом, її урядом та парламентом. Ніхто не уникне відповідальності. Ті, хто вчинили злочини, будуть покарані.

Читайте також

Видалити "ракову пухлину". Чи можна виключити Росію з Радбезу ООН

Трибунал для Путіна. Як російське керівництво відповість за злочини в Україні

"Без правосуддя зцілення після війни ніколи не настане" — військова журналістка Жанін ді Джованні

"Росія вдалася до кожного зі шляхів геноциду" — Тімоті Снайдер про російський фашизм, майбутнє України та Зеленського

На початок