Ядерна загроза з боку Росії: як в Одесі облаштовують протирадіаційні укриття

Ядерна загроза з боку Росії: як в Одесі облаштовують протирадіаційні укриття

Ексклюзивно

Росія погрожує Україні ескалацією конфлікту та застосуванням ядерної зброї. Західні аналітики поки не бачать загрози, проте люди починають готуватися до такого сценарію подій, закуповуючи захист та створюючи укриття.

Журналісти Суспільного разом з інженером-проєктувальником відвідали сховища в Одесі та дізналися, якими вони мають бути, аби врятувати людські життя під час ядерного удару.

Невелика ділянка серед одеських катакомб на вулиці Бабеля може слугувати укриттям на випадок ядерного удару. Роман Гонтар разом з місцевими жителями провели до укриття електромережу, облаштували вбиральні, зробили запаси води та продовольства.

"Я вважаю, що близько трьохсот осіб дана локація може розміщувати. Але, також ця локація зв’язується з іншими локаціями. З даної локації є декілька запасних виходів. Найближчий від цього місця, мабуть, в 50-80 метрах звідси".

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Інженер-проєктувальник Антон Жлобніцький запевняє: технічний стан такого укриття, яке заглиблене на 25 метрів під землю, може захистити від радіоактивних опадів:

"У зв’язку з тим, що воно дуже сильно заглиблене і є вхідний тамбур захисний, але відсутні двері, які могли б захищати. Тобто туди поставити двері просто які більш-менш захищали б від проникаючої радіації й ці приміщення дообладнати вентиляцією. Також зробити температурно-вологісний режим більш-менш нормальним і тут можна переховуватись від радіоактивних осадів".

Ядерне укриття в Одесі
Інженер-проєктувальник Антон Жлобніцький.

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Інше укриття розташоване на вулиці Градоначальницькій. Воно з самого початку було спроєктовано як протирадіаційне:

"Тут від самого початку є вентиляція, аварійний вихід, є другий вхід. Плюс тут посилені балки, щоб воно витримало серйозний удар. Раніше тут все було завалено сміттям, але з початком війни звідси вивезли тонни сміття, мешканці потурбувалися про це, обладнали додатково і ЖКС зробив косметичний ремонт", — розповів Андрій Петров, представник ГО "Відкрите суспільство України".

Ядерне укриття в Одесі

Поруч з укриттям також розчистили шахту, яка була закидана сміттям:

"Тобто, якщо вхід завалить, люди можуть через той аварійний вихід вийти сюди. Він укріплений залізобетоном. Якщо ударна хвиля, то його не зламає. Тут не пристосовано для людей з інвалідністю, але люди можуть один одному допомогти і сюди вибратися".

Антон Жлобніцький каже: це протирадіаційне укриття не є сховищем, адже воно не герметичне. Робить акцент і на інших нюансах:

"При вході за ці двері в коридорі має стояти ємність з водою для миття взуття, щоб не заносити забруднені часточки в приміщення, де будуть переховуватись люди".

Ядерне укриття в Одесі

Третє проінспектоване укриття розташоване на вулиці Середній. Тут місцеві облаштували підвальне приміщення під звичайне укриття. Аптечка, запаси води, харчів, вогнегасники, знаряддя для розбору завалів, теплі речі та ковдри — про все це попіклувалися мешканці будинку. Є вентиляція та запасний вихід. Втім, на думку експерта, таке приміщення є найпростішим укриттям:

"Вентиляційні всі входи, канали, вони повинні бути захищені від радіаційного проникнення. Захисні екрани, вони розраховуються на проникнення радіації, там відповідна товщина конструкції. Вона може бути або кам’яна ця стінка, або залізобетонна. Вона повинна стояти перед вентиляцією, щоб прямого випромінювання не було".

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

У підвалі є тріщини та оголена арматура: будівля може не витримати удару, а панелі, які не розраховані на навантаження, зруйнуються.

Як підготуватися до ядерного удару

До потенційної ядерної загрози необхідно готуватись заздалегідь, пояснює фізик-ядерник Олег Затєєв. Окрім продуктів на кілька днів необхідно мати засоби захисту.

"Будь-який одяг, який досить гумовий, має водозахисне покриття, то буде корисним. Тому, якщо є змога придбати гумові чоботи, це треба робити. І особливо треба подумати про протигаз".

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Ядерне укриття в Одесі

Найголовніше – захистити легені. Підійде і тканинна пов’язка. Окрім того, варто мати з собою кишеньковий дозиметр. В Україні доступні два подібні прилади.

"Якщо є можливість придбати будь-який з цих приладів, це дуже добре – їх випускає Львів. Вони коштують не дуже дорого, але у такий небезпечний період як зараз, та і взагалі дуже корисні".

Ядерне укриття в Одесі

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок