Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи

Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи

Ексклюзивно
Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи
Суспільне Суми

Медик Ярослав Борисенко з перших днів повномасштабного наступу РФ надавав допомогу в окупованій Боромлі, а згодом у Бахмуті. Де зустрів війну, як рятував життя під кулями та як навчився миритися зі смертю пацієнта, лікар Сумського обласного центру екстреної допомоги та медицини катастроф, інструктор Всеукраїнської ради реанімації розповів Суспільному.

Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи
Фото: Ярослава Борисенка

- Скільки років працюєте лікарем екстреної медичної допомоги?

- У 2007-му закінчив медичний інститут і працював педіатром. 2012 року отримав сертифікат лікаря медицини невідкладних станів, а до цього працював фельдшером.

- Чому медицина невідкладних станів?

- Я родом з Донецької області, з Краматорська. Мене по розподілу направили в Тростянець лікарем-педіатром. В той час зарплата лікаря-педіатра була 450 гривень. Я приїхав – зарплата мала. Спочатку жив у лікарні, доводилося підробляти. Пішов працювати на "швидку" фельдшером. Мені подобалися невідкладні стани. Потім я одружився, моя дружина працювала і працює фельдшером на "швидкій". І тому, мабуть я залишився. Тут більше момент несподіванки. Привід до виклику відомий, але ми не знаємо, коли приїдемо, чи добре до нас будуть налаштовані пацієнт або його родичі. Дуже часто викликають на одну проблему, а коли приїжджаєш, то там все набагато гірше чи простіше. Це така своєрідна лотерея і на багатьох викликах отримуєш дозу адреналіну. І це, мабуть, затягує.

- Робота на "швидкій" – це командна робота, як доводиться спрацьовуватись?

- Більшість бригад насправді працює одним складом, тобто люди вже спрацьовані. Я, наприклад, працюю виїзним лікарем на півставки і у мене графік може бути різний. Майже кожного разу працюю з новими людьми. З більшістю я вже перепрацював за ці 4 роки у Сумах, але подекуди це сповільнює командну взаємодію. Я працюю ще інструктором в навчально-тренувальному відділі при нашому центрі і в останні роки ми намагаємося привити стандартизовану схему огляду та надання допомоги, щоб всі робили все однаково за алгоритмом і за правилами. Так працює більшість цивілізованих країн і ми цього прагнемо. З більшістю наших працівників, які пройшли відповідні курси, більше порозуміння.

Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи
Фото: Ярослава Борисенка

- Надання допомоги у мирний та військовий час чим відрізняється?

- За ступенем небезпеки – так. Але сказати, що важче переключитися з травмованих після ДТП на травмованих після вибуху міни – то ні. Бо люди всі однакові: однаково стікають кров’ю, однаково помирають, нажаль. В плані надання допомоги є певні особливості, але вони не сильно відрізняються. А небезпека і комунікація з росіянами, коли ми проїжджали через блокпости, додає новизни. А в плані надання допомоги – на 95% все відповідає стандартам, які ми виконували до цього. Я і в мирний час надавав допомогу при ампутаціях, вогнепальних пораненнях. Звісно, не в такій кількості були мінно-вибухові травми, але я під час війни ще жодного разу не побачив якихось нових травмувань або ушкоджень.

Початок повномасштабної війни та дорога до Сум

- З 24 лютого як змінилося Ваше життя, робота?

- Війну ми відчули вже 24 лютого. Того дня ми були в Кремінці на змаганнях бригад екстреної допомоги. Бачили, що ситуація стає більш важкою, але сподівалися, що все буде добре. Пізно лягли, бо готували завдання, 24 лютого мали о шостій ранку виїжджати на локацію. Але після п’ятої ранку ми з дружиною почули тупіт по коридору готелю. Стукали у кожні двері. До наших дверей ще не дійшли, але вже зрозуміли. Всі зібралися в актовій залі, бо люди були з різних областей, майже з усієї України. Вирішували, як кому добиратися. За годину ми вже виїхали. Проїжджали через усю країну, через Київ, бачили перші наслідки бомбардувань, дим у деяких містах. Добиралися майже добу. Вночі приїхали на Сумщину, по її території вже активно їздили російські війська. Переночували на одному з наших пунктів базування. Наступного ранку поїхали на Суми, хоча знали, що місто вже частково оточене. Ми їхали і побачили колону росіян: танки, БТРи, "Урали", артилерія, десь близько 150 одиниць техніки. Проїжджали повз неї і не знали, що робити: стояти на узбіччі, вмикати аварійку, їхати. Ми проїхали повз цю армаду і зрозуміли, наскільки це небезпечно.

- Дружина також поїхала з Вами? Не хотіла залишитися?

- Ми ж обидва медики і навіть такий варіант не розглядали. Ми розуміли, що потрібна наша допомога на місці. Ми навіть це не обговорювали.

- Приїхали до Сум – і що далі?

- Намагалися зрозуміти, що потрібно робити: бігти в магазин закуплятися харчами чи збирати речі. Базові речі зібрали, щоб віднести на роботу на випадок, якщо б там довелося жити. На станції швидкої допомоги вже розпочалися переформатування на військовий лад. Формувалися бригади з чоловіків, які заздалегідь дали згоду, що будуть виїжджати в умовно небезпечні місця, бо цивільна швидка не повинна виїжджати в так звану "червону зону", але хто знає, де впаде снаряд. Таких бригад було декілька. Вони виїжджали на виклики, супроводжували гуманітарні конвої з Сумщини на Полтавщину, виїздили до поранених. І до росіян виїжджали наші бригади, але по факту більшість із них вже були мертві.

- Засоби захисту були у вас?

- На початок війни у нас не було ні бронежилетів, ні касок. Ми активно намагалися їх дістати: вийшли на волонтерів, наше керівництво, безумовно, нам допомагало. Ми взяли шість бронежилетів для цих бригад і тимчасово використовували ті, що взяли у волонтерів. Згодом на Сумщину привезли 100 комплектів бронежилетів.

Зустріч з російським танками та допомога пораненій у Боромлі

- Ваш перший виїзд був у Боромлю?

- Перший такий, що запам’ятався. Ми виїжджали за пораненими по місту, я два рази їздив на Полтавщину, супроводжував гумконвой, а безпосередньо близький контакт із російськими солдатами відбувся, коли ми поїхали на виклик у Боромлю. Коли виїжджали на Полтавщину чи якісь села, ми розуміли, що в сусідній посадці сидять росіяни – не бачили, не розмовляли, але знали, що вони поруч. А безпосереднє спілкування відбулося під час виклику у Боромлю.

Суспільне Суми
Під’їхали до танка – він почав на нас дуло наводити. Ми з іншого боку об’їхали – і дуло за нами.
Ярослав Борисенко

- Як Ви з ними спілкувалися?

- В той день, коли ми їхали, був організований гуманітарний коридор. Жителі Тростянця, Боромлі мали виїжджати на Полтавщину через Суми. І, їдучи на виклик, ми не були впевнені, але знали, що є "зелений коридор" і не повинно бути якихось великих проблем під час поїздки. Біля Гребениківки ми з’їжджали з пагорба і не бачили, що там. А піднявшись побачили, що там стоїть 2 БТРи російських. Я попросив водія зменшити швидкість. Ми повільно до них під’їхали, нас зупинили. Запитали, хто такі. Відповіли: "швидка". Тим більше, і одяг, і машина на це вказували. Запитали, куди ми їдемо. Спочатку намагався розмовляти з ними українською, але вони клеїли дурня, постійно перепитували і я перейшов на російську, щоб уникнути конфліктних ситуацій. Вони заявили, що про жодні "зелені коридори" нічого не знають, є лише наказ відкривати вогонь на ураження. Я говорю, що ми ж "швидка". "Ви б і нас розстріляли?" Вони відповіли: "Якщо б ви їхали швидше, то б ми вас розстріляли, бо не знаємо хто там їде". Вони обстежили наш автомобіль, забрали цигарки та ліхтарики. Дозволи їхати далі, але на прохання попередити інших, відповіли, що з ними немає зв’язку. Ми поїхали далі.

По дорозі в посадці бачили російську артилерію, проїжджали повз російські танки. Під’їхали до танка – він почав на нас дуло наводити. Ми з іншого боку об’їхали – і дуло за нами. Зупинилися, згодом виліз російський танкіст і посмішкою сказав, щоб проїжджали. Далі бачили ще багато російських солдатів, але нас не зупиняли. І безпосередньо біля заправки, на в’їзді в Боромлю (там стяв блокпост, на якому були вже не росіяни, а луганчани чи донеччани – вони відрізнялися за мовою, за одягом) ми показали документи, показали, що в машині. Вони нас пропустили і ми нарешті поїхали до пораненої. Їхали у два рази довше, ніж доїхали б у мирний час.

- У якому стані виявили постраждалу?

- Вона була у важкому стані, втратила багато крові. У боромлянській лікарні певну допомогу їй вже надали. На зворотному шляху один раз тільки проїжджали повз росіян – на виїзді з Боромлі. А там, де ми зустріли оту купу з танками, лише в посадці стояли ГРАДи і стріляли у бік Сум.

- А як під обстрілами їхали?

- Безпосередньо в нас не стріляли. Ми просто бачили, що снаряди летять в бік Сум. Коли доїхали до Старого села, то на одній з точок, де зустрічають гуманітарний конвой наші бригади, були вирви в асфальті від снарядів. Коли ми їхали в Боромлю, їх ще не було. Якщо б ми їхали хвилин на 15 пізніше, мабуть потрапили б під обстріл.

Робота під обстрілами у Бахмуті

- Чи виїздили з Сумської області?

- На початку травня ми повинні були забрати з "Азовсталі" поранених бійців, тоді ще велися перемовини. Було більше 100 бригад екстреної допомоги зі всієї України, від Сумщини – п’ять. Нас зібрали у Запоріжжі. Але з росіянами не вдалося домовитися. Ми там побули 4 дні і повернулися. А у серпні я був у складі першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Пирогова. Ми виїжджали у Бахмут, забирали поранених і перевозили їх. До лінії фронту було декілька кілометрів, місто обстрілювалося. Звісно, не в окопі сидиш, але і біля лікарні були обстріли, де ми працювали. Але я вважаю, що ми доволі непогано там допомогли. Та бригада, з якою їздив я і фельдшер із Сум Дмитро Довгополов, забирала найважчих постраждалих. Навіть були випадки реанімації під час транспортування.

Лікар із Сумщини Ярослав Борисенко розповів про роботу екстреної меддопомоги в мирний та воєнний часи
Фото: Ярослава Борисенка

- А скільки таких виїздів взагалі могло бути за добу?

- Подекуди ми в машині перевозили по 5-7 поранених, якщо вони були легкі. А були постраждалі важкі, тоді ми могли везти лише одного. За один виклик ми могли відвезти 7 військовослужбовців і це займало 2 години. Одного важкого пацієнта везли до Краматорська близько 5 годин. За місяць, який ми були там, наша бригада перевезла приблизно 70-100 поранених. Ми базувалися в Часовому Яру і виїздили в Бахмут.

- Ще поїдете на передову?

- Складне запитання. Звісно, хочеться допомогти, але в цивільному житті теж є хворі люди, які потребують допомоги. Ми періодично реалізуємо проєкти з МОЗ з навчання в лікарнях. Нещодавно провели сім курсів для Сумської обласної лікарні. Повинні працювати цивільна і військова медицини. Я вийшов на роботу, незабаром поїду у відрядження до США для обміну досвідом.

Фото: Ярослава Борисенка
Шкода всіх, але емоції заважають. Я навчився за ці роки, бо бачив багато смертей і в цивільному, і у військовому житті. На все життя запам’ятав першу дитину, яка вмерла, коли я працював педіатром.
Ярослав Борисенко

- Вас відзначено державною нагородою, як до цього ставитеся?

- Це мабуть найвища відзнака для лікаря. Наскільки мені відомо, я наймолодший Заслужений лікар України на Сумщині. Сподіваюся, що цю нагороду я заслужив, бо такі нагороди так просто не дають.

-Що дає сили жити і рухатися вперед?

- Я люблю жити за планом, в мене є певний план того, що я повинен зробити і це мені допомагає в житті. Наразі планів дуже багато: дописуємо книжку, навчаюся в аспірантурі. Ще дуже багато чого потрібно зробити і немає часу боятися. До жахіть війни я ставлюся професійно: шкода всіх, але емоції заважають надавати допомогу. Я навчився за ці роки, бо бачив багато смертей і в цивільному, і у військовому житті. На все життя запам’ятав першу дитину, яка вмерла, коли я працював педіатром. З часом навчився це відділяти. Я вмію якісно надавати допомогу – я її надаю. А, якщо я буду плакати і жалітися, то це буде відволікати. Коли повернувся з Бахмута чи з блокпоста під Боромлею, розумів, що могло статися по-іншому. Але це вже починаєш осмислювати, коли знаходишся в умовній безпеці. Ми ж не самогубці. Але навчився якось відділяти ці емоції і це допомагає.

Читайте також

  • Супроводжували бригаду наведеним дулом російського танку. Спогади медиків, які допомагали людям в окупації
  • "Ми маємо боротись": Лілія Ступіна, дівчина полоненого бійця "Азовсталі"
  • Як виглядає село Боромля на Сумщині, яке звільнили від російської окупації
  • Мародерство та руйнування. Як пережили окупацію мешканці Боромлі та Новгородського

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок