Не лише відбудова інфраструктури, а й реалізація соціальних проєктів – як Естонія допомагає Житомирщині у часи війни

Не лише відбудова інфраструктури, а й реалізація соціальних проєктів – як Естонія допомагає Житомирщині у часи війни

Не лише відбудова інфраструктури, а й реалізація соціальних проєктів – як Естонія допомагає Житомирщині у часи війни
Житомирські волонтери та представники естонської делегації в студії Українського радіо Житомир разом із ведучою Тетяною Дукач. Житомир, вересень 2022 року. Фото: Українське радіо Житомир

В етері Українського радіо Житомир житомирські волонтери та представниця естонської делегації розповіли, як Естонія допомагає Житомирщині у часи війни – йдеться не лише про відбудову пошкодженої інфраструктури, а й про реалізацію спільних соціальних проєктів.

27 вересня в Житомирі проходив Перший регіональний форум, присвячений відновленню територій Житомирщини, які постраждали внаслідок російської воєнної агресії. Організаторами форуму стало Міністерство інфраструктури України та Посольство Естонської Республіки в Україні. На міжнародному рівні саме Естонія є головним координатором відбудови Житомирщини.

Представниця естонської делегації Тріну Осіновські під час етеру розповіла, що наразі йдеться не лише про відбудову зруйнованих чи пошкоджених об'єктів, а й про низку соціальних проєктів.

Тріну Осіновські є головою гуманітарних активностей Естонської організації "МОНДО". Україну жінка відвідала вперше, але сама організація "МОНДО" співпрацює з українцями від 2014 року.

"МОНДО" працює в Україні з 2014 року з початку російської інвазії – в основному, на східних територіях. Але 24 лютого (2022 року – ред.) ми зрозуміли, що маємо допомагати й іншим областям. Тому почали шукати надійних партнерів, які допомогли б працювати з "кризою внутрішніх переселенців", надавали б їм допомогу та поділяли б пріоритетні напрямки "МОНДО" – психологічну підтримку й освіту. Такими партнерами для нас став фонд "Справжні українці". Попереду в нас ще багато донорської підтримки, багато проєктів, у тому числі, спільних зі "Справжніми українцями". Естонія – дуже маленька країна і територіально має того ж великого сусіда, що й Україна. Не полишає думка, що війна могла б бути в нас, в Естонії. Споглядати наслідки війни наживо – це дуже важко", – каже Тріну.

Представниця благодійного фонду "Справжні Українці" житомирянка Ксенія Лавріна розповідає, що цього літа партнери з Естонії допомогли фонду реалізувати кілька проєктів.

"Наші естонські партнери профінансували діяльність літнього табору із назвою "Враження від літа без війни" для дітей з Херсона, Запоріжжя, Харкова, Бахмута, інших міст. Особлива увага приділялася психологічному розвантаженню дітей і родин загалом, подоланню завданих війною психотравм. Це один з аспектів реалізації нашим фондом проєкту "Будь як вдома". Ще одним проєктом, профінансованим "МОНДО", став фрі-маркет для внутрішніх переселенців. Є й інші проєкти, але вони ще "сирі", тож, зараз озвучувати не буду. Почав працювати проєкт "Доступна освіта": "МОНДО" профінансувала навчання 24 дітей сімей-переселенців та сімей військових, в яких тато і мама при виконання військового обов'язку. Десятеро з цих дітей – садочкового віку: від народження до п'яти років", – говорить Ксенія.

Працюючи з переселенцями, волонтери Фонду допомагають їм соціалізуватися у новому місті.

"Наш open-маркет відвідали близько шестисот сімей, але головною ідеєю було не стільки роздати одяг, скільки долучити переселенців до життя міста, допомогти налагодити контакти, – каже волонтер фонду "Справжні українці" Сергій Трохимишин. – Люди запитували про роботу, де можна винайняти житло, де можна залишити дитину, відбулася певна соціалізація і комунікація всередині груп. Це й було нашою основною метою, а одяг став інструментом привернення їхньої уваги".

Під час форуму з відновлення Житомирщини голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко поінформував, що понад 12 тисяч жителів області тимчасово втратили своє житло. В області пошкоджені понад 2200 приватних будинків, 169 з них повністю зруйновані. У цих будинках проживали п'ять тисяч жителів Житомирщини.

Тріну Осіновські каже, що дорогою до Житомира їхня делегація побувала в Малині та ще кількох місцях регіону і була приємно вражена кількістю вмотивованих людей та організацій, які хочуть відбудовувати свою країну.

Серед низки домовленостей учасники форуму з відновлення Житомирщини також підписали тристоронній меморандум між Житомирською обласною військовою адміністрацією, Овруцькою громадою та Естонським центром міжнародного співробітництва про те, що Естонія опікуватиметься будівництвом нового дитячого садочка в Овручі.

Що відомо

  • Естонія разом із іншими міжнародними партнерами готова долучитися до відбудови 15 інфраструктурних об'єктів на Житомирщині. Про це під час свого візиту до Житомира повідомив перший віцеспікер парламенту Естонії Ханно Певкур.
  • 31 травня на Житомирщині з дипломатичним візитом побували посли Естонії та Латвії і представник посольства Іспанії в Україні – було заявлено, що Латвія та Іспанія також планують долучитися до післявоєнної відбудови Житомирщини.
  • В Овручі на Житомирщині другого серпня заклали капсулу на будівництві дитячого садочка за фінансування уряду Естонії.
  • На кошти європейських країн, зокрема Естонії, на Житомирщині збудують і відновлять кілька інфраструктурних об’єктів, зокрема пошкоджених внаслідок російської агресії. Так, збудують школу та відновлять міст, а на місці зруйнованого центру зайнятості збудують дитячий садок.
  • Понад 100 мільйонів гривень і до дев'яти місяців часу – коли відремонтують міст у Малині на Житомирщині.
  • 27 вересня на Соборній площі Малина голови трьох громад Житомирщини отримали автобуси Iveco Irisbus, передані у якості благодійної допомоги від уряду Естонії.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок