У FIDE розпочали розслідування справи Карлсена та Німанна про шахрайство у шахах. Їм може загрожувати дискваліфікація

У FIDE розпочали розслідування справи Карлсена та Німанна про шахрайство у шахах. Їм може загрожувати дискваліфікація

У FIDE розпочали розслідування справи Карлсена та Німанна про шахрайство у шахах. Їм може загрожувати дискваліфікація
Saint Louis Chess Club

Віцепрезидент FIDE зазначив, що "не заздрить" комісії, яка займатиметься справою, що спричинила скандал у шахах.

Міжнародна федерація шахів (FIDE) призначила комісію, що розслідуватиме справу Маґнуса Карлсена та Ганса Німанна, пов'язану зі звичнуваченнями в шахрайстві, які норвезький чемпіон світу висунув проти американського гросмейстера. Про це повідомляється на офіційному сайті FIDE.

На початку вересня Карлсен зазнав поразки від Німанна на турнірі Sinquefield Cup, після чого одразу знявся, натякнувши на нечесну гру суперника. Пізніше норвежець відмовився грати з американцем уже на онлайн-турнірі Julius Baer Generation Cup.

У відповідь на звинувачення Німанн зізнався, що дійсно в минулому шахраював під час онлайн-матчів, що вважає "найбільшою помилкою у своєму житті", проте стверджує, що ніколи не робив подібного на живих турнірах, та готовий до будь-яких перевірок, аби довести свою невинуватість.

Карлсен, своєю чергою, вважає, що "Німанн вдавався до шахрайства більше – зокрема нещодавно, – ніж визнав публічно", про що чемпіон заявив у окремому зверненні. Також норвежець оголосив, що відтепер не гратиме з Німанном і що володіє інформацією про нього, яку наразі не може озвучити.

Читайте також: "Переконаний, що він шахраював більше, ніж визнав публічно". Карлсен пояснив відмови від партій з американським шахістом

Як відреагували у FIDE

Міжнародна федерація планує перевірити звинувачення в шахрайстві від Карлсена, а також заяви Німанна з цього приводу. FIDE обіцяє "чесний вердикт" та "захист прав обох сторін".

Для цього у FIDE було створено розслідувальну комісію, яка вивчатиме ці звинувачення. До неї ввійшли троє членів комісії чесної гри FIDE: литовська міжнародна майстриня серед жінок і голова комісії Саломея Заксайте, нідерландець Вінсент Ґеєраєц та німець Клаус Девентер. У разі потреби вони також залучатимуть для консультації зовнішніх експертів.

"В інтересах шахової спільноти, ми просимо утриматися від публічних спекуляцій щодо наслідків та потенційних санкцій, поки не буде взято до уваги всіх фактів і розслідування не буде завершено", – зауважила Заксайте.

Віцепрезидент FIDE, норвежець Йоран Аулін-Янссон, у коментарі NRK назвав можливим покаранням для одного з шахістів (якщо когось із них визнають винним у брехні або шахрайстві) тимчасову дискваліфікацію – "у найгіршому випадку". Також він зазначив, що "не заздрить" комісії, якій доведеться з цим розбиратися.

Читайте також: Ізраїльського гросмейстера Ілью Сміріна звільнили з посади коментатора після сексистських висловлювань: що сталося

Що відомо

  • 31-річний Маґнус Карлсен – п'ятиразовий чемпіон світу, який зберігає титул з 2013 року: з того часу, як здолав індійця Вішванатана Ананда. Також йому належать титули чемпіона світу в рапіді та бліці.
  • Карлсен заявив, що не планує захищати титул чемпіона світу з класичних шахів через "нестачу мотивації".
  • Ганс Німанн – 19-річний американський шахіст, який отримав статус гросмейстера в 2021 році. Наразі він посідає 49-те місце в рейтингу FIDE (Карлсен – перший).
На початок