Карантин і безробіття: як це вплинуло на Рівненщину

Карантин і безробіття: як це вплинуло на Рівненщину

Ексклюзивно
Карантин і безробіття: як це вплинуло на Рівненщину

На Рівненщині за час карантину кількість офіційно зареєстрованих безробітних збільшилась. Частина – це звільнені через закриття закладів працівники, частина – заробітчани, які повернулись додому. Майже 3,5 тисячі людей звернулись до Служби зайнятості з середини березня, понад 600 осіб за час карантину працевлаштували, це дані на середину цього місяця.

Але не усіх, хто звертається, цікавить робота. Вони перечікують карантин, щоб повернутись на старе місце. У Службі зайнятості кажуть: зараз пріоритет – матеріально підтримати тих, хто через коронавірус залишився без заробітку. Про це в інтерв’ю Суспільному розповіла заступниця директора обласного центру зайнятості Тетяна Новорок.

– Які корективи вніс карантин в роботу Служби зайнятості?

– Ми напряму не контактуємо з людьми, які звертаються. Є скриньки, є перелік заяв, які потрібно написати й підготувати, щоб отримати статус безробітного і виплату допомоги по безробіттю. Є можливість подачі документів через електронний зв'язок. Сьогодні Служба зайнятості працює в особливих умовах.

– Скільки людей звернулось до вас за час дії карантину?

– У березні кількість звернень не була більшою, ніж за березень минулого року. Маємо значне збільшення кількості звернень у квітні. Якщо за весь квітень минулого року звернулось 1600 осіб, то на сьогодні (22 квітня,- ред.) вже є 3400 звернень до Центру зайнятості області. У березні, від початку карантину, до нас звернулося 740 осіб, 270 з них – це жителі Рівного. 130 осіб були звільнені у березні, тобто недовго у статусі тих, хто без роботи.

– Аналізували, чому вони опинились у такому статусі?

– Частина підприємств, підприємців під час карантину не працюють, люди звільнилися і прийшли у центр зайнятості. Багато людей повернулося з-за кордону, вони також мають право на отримання статусу безробітного, на матеріальну підтримку на час карантину. Ми аналізували по Рівному, хто звернувся. У березні, наприклад, 50% – це були люди, які звільнилися у березні. Тобто, прийшли до нас 13-14 березня, а на початку місяця звільнилися.

– Вони готові працювати і чи реально їм знайти роботу?

– В базі даних Служби вакансії є. Інша сторона – на час карантину ми запитуємо згоду людини, чи хоче вона, щоб ми підбирали їй роботу, принаймні тих, які вже мають статус безробітного. Частина людей погоджується. Не скажу що багато, але 600 осіб за період карантину ми працевлаштували (дані на середину місяця,-ред.). Це і до надання статусу, і в статусі безробітного. Частина людей розраховує, що карантин закінчиться і відновиться робота підприємств, з яких вони були звільнені. Я думаю, в частини підприємців, які звільнили людей, бо не мають матеріальної можливості платити зарплату, є усна домовленість, що вони візьмуть назад своїх людей на роботу.

– Представників яких спеціальностей зараз найбільше в такому очікуванні?

– Чіткий аналіз зробити не готова. Але найбільше, певно, це – торгівля, сфера обслуговування. Це бармени, офіціанти, повари кондитери – це більшість сфери обслуговування, які сьогодні не працюють. Власне, підбором роботи цікавляться далеко не всі. І ми на сьогодні це як завдання Служби не ставимо. Основне – матеріально підтримати людей, які в умовах коронавірусу залишились без роботи.

– Чи важче зараз стало оформитись у Центрі зайнятості?

Наголошу: йде безконтактний варіант звернень, діє спрощена система подачі документів. Є заява на призначення статусу безробітного, де особа сама вказує всі документи, які потрібно. Заповнює від руки по зразку заяви, в кінці дає підтвердження того, що вона несе відповідальність за достовірність поданих документів. А вже протягом 10 днів після закінчення карантину повинна принести у Центр зайнятості ті документи, які вона вказувала. Прийти, щоб відпрацьовувати наступні кроки і дії з фахівцями центру зайнятості.

– Довго людині потрібно чекати, поки ці документи опрацюють і призначать допомогу?

Двічі-тричі на день фахівці Центру зайнятості забирають документи в скриньках. Роздруковують заяви, які надійшли через електронний зв'язок і вносять їх в систему. На основі цього з першого дня, якщо подані і оформлені правильно всі документи, людині присвоюється статус безробітного. І з першого дня, згідно норм чинного законодавства, людина отримує виплату допомоги по безробіттю.

– На яку суму виплат люди можуть розраховувати?

На рівні держави змінені трішки матеріальні підходи до виплати допомоги. Для незастрахованих, які давно не працювали, можливо і не мають страхового стажу, до 12 березня була передбачена сума 650 гривень. Тобто студент, який закінчив ВПУ, міг звернутися до Центру зайнятості і отримувати пів року по 650 гривень матеріальної виплати. З 12 березня мінімальна виплата для незастрахованих – 1000 гривень щомісяця. Буде зроблено перерахунок всім, хто звернувся з 12 березня. Ця норма буде поширена по дію карантину і місяць після його завершення. Кожна особа, зареєстрована як незастрахована, буде отримувати не 650 гривень, а тисячу гривень. Для застрахованих осіб, які мають незначний стаж, виплата становить 1800 гривень, з першого січня вона не змінилась. Виплата іншим особам, які в статусі безробітного, залежить від страхового стажу, заробітної плати, статті звільнення. Максимальний розмір допомоги – 8400 гривень.

Авторка: Ольга Татаренко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди