"Ще один темний день". РФ заблокувала резолюцію Радбезу ООН щодо "приєднання" українських територій

"Ще один темний день". РФ заблокувала резолюцію Радбезу ООН щодо "приєднання" українських територій

Доповнено
"Ще один темний день". РФ заблокувала резолюцію Радбезу ООН щодо "приєднання" українських територій
Засідання Ради безпеки ООН 23 серпня 2022 року, фото: AP

Радбез ООН 30 вересня провів засідання з питань підтримки миру й безпеки в Україні. На ньому голосували за резолюцію, яка закликає не визнавати жодних змін статусу тимчасово окупованих територій України. Таку резолюцію ініціювали США та Албанія після проведення Росією так званих "референдумів" на захоплених українських територіях.

Урешті РФ скористалась правом вето і стала єдиною країною, яка заблокувала резолюцію. Чотири країни — Китай, Індія, Габон і Бразилія – під час голосування утрималися, інші голосували "за".

Суспільне транслювало засідання наживо з українським перекладом, також наводимо основні тези учасників Радбезу.

Авторами резолюції виступили США та Албанія.

Представниця Албанії в ООН зазначила, що "це ще один темний день для Ради Безпеки, для ООН та усього світу".

"Рада Безпеки знову стала заручником в одному й тому самому питанні, з боку однієї й тієї самої держави. Знову Росія використала привілей згідно зі Статутом ООН, який Росія зараз сама зневажає. І саме цей Статут дає постійним членам особливе право підтримувати міжнародний мир та безпеку і міжнародне право, а не блокувати Раду безпеки під час ухвалення рішень".

"Рада безпеки несе відповідальність за попередження агресії, порушень територіальної цілісності та звірств. Ми дуже жалкуємо, що ця резолюція не була ухвалена, бо один з членів наклав на неї вето. Росія, яка вторглася на територію України, не дає Раді зробити все, щоб зупинити агресію", — зазначила представниця Норвегії.

Росія "зловживає" своїм правом вето, щоб захищати свої незаконні дії, заявив представник Сполученого Королівства в ООН Джеймс Каріукі: "Члени Ради Безпеки проголосували по-різному, але одне є очевидним: жоден член Ради Безпеки не визнає російських спроб незаконних анексій українських територій. Вето Росії не змінює цього факту".

Китай утримався від голосування щодо проєкту резолюції. "По-перше, позиція Китаю щодо питання по Україні послідовна та зрозуміла. Суверенітет та територіальна цілісність усіх держав мають бути збережені. Цілі та принципи Статуту ООН мають бути дотримані... По-друге: упродовж понад 7 місяців триває українська криза. І її наслідки, і сама ця криза несуть за собою згубні наслідки. Перспектива затяжної великої кризи викликає також занепокоєння. Китай глибоко стурбований у звʼязку з цією перспективою. Як ми вважаємо, нинішні пріоритети є в тому, щоб докладати зусиль для досягнення деескалації ситуації та спрямувати сторони на дипломатичні перемовини якомога швидше... Третє: Рада безпеки, яка знаходиться у центрі міжнародного механізму колективної безпеки, має зберегти обʼєктивність та неупередженість", — заявив представник Китаю Чжан Цзюнь.

Індія також утрималась. "Ми не маємо вступити в еру війни, варто відновити перемовини для того, щоб забезпечити припинення вогню та урегулювання конфлікту. Позиція Індії чітка та зрозуміла від самого початку. Глобальний мир та порядок стоїть на принципах Статуту ООН, міжнародного права та дотримання суверенітету та територіальної цілісності всіх країн", — заявила представниця Індії в ООН Ручіра Камбодж.

Представник України Сергій Кислиця після голосування і обговорень поставив питання про законність перебування Росії в Радбезі ООН.

"Дорогі колеги, резолюція не була ухвалена тільки через один голос "проти", голос Росії. Ми вже втомилися від постійного повторення того, що дозволяти Росії використовувати право Радянського Союзу накладати вето на рішення Ради Безпеки насправді не дає цьому органу можливості виконувати свою головну місію згідно зі статутом ООН, а саме — підтримання міжнародного миру та безпеки. У цей момент мільйони людей у всьому світі бачать на своїх екранах руйнівні наслідки перебування Росії у Раді Безпеки і те, що Рада безпеки не може ефективно реагувати на загрози безпеці глобального характеру. І ця неспроможність підриває імідж і авторитет ООН в цілому".

"Сьогодні багато хто з нас закликав російського посла поважати Статут ООН. Але дайте мені спитати, чому Російська Федерація має поважати Статут (ООН), якщо Статуту було не дотримано, коли Росії дали зайняти місце постійного члена Ради Безпеки (ООН)", — додав Кислиця.

Дивіться також: Чи можна виключити Росію з Ради Безпеки ООН
На початок