Перейти до основного змісту
Заявка України в НАТО, спроба Росії "приєднати" українські території. 219-й день війни. Онлайн

Заявка України в НАТО, спроба Росії "приєднати" українські території. 219-й день війни. Онлайн

Оновлено
Заявка України в НАТО, спроба Росії "приєднати" українські території. 219-й день війни. Онлайн
. Наслідки обстрілу російськими військами міста Дніпро, 30 вересня 2022 року. Фото: Дніпропетровська ОВА

30 вересня — 219-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку, заявив президент Володимир Зеленський за підсумками засідання РНБО. Канада та країни Балтії вже підтримали цю заявку.
  • Президент Росії Володимир Путін 30 вересня виступив у Кремлі на церемонії "приєднання" до РФ тимчасово окупованих українських територій. На ній же ватажки самоназваних Л/ДНР Деніс Пушилін, Леонід Пасічник, а також колаборанти Євген Балицький та Володимир Сальдо відповідний документ.
  • Операція з оточення військ РФ під Лиманом ще триває, але переходить до стадії завершення. У Східному управлінні військ ЗСУ зазначили, що "біля Лиману був противник набагато сильніше укріплений, ніж під Харковом, тому, це зайняло час".
  • Зранку 30 вересня військові РФ росіяни випустили 16 ракет по Запоріжжю. Удару, зокрема, було завдано по цивільній гуманітарній колоні на околиці міста. Люди стояли в черзі для виїзду на тимчасово окуповану територію. Відомо про 25 загиблих та 50 поранених. Також 4 ракети влучили по авторинку. 1 жовтня у Запоріжжі та області оголосили днем жалоби.
  • Росіяни двома ракетами "Іскандер-М" вночі обстріляли Дніпро, влучили по місцевому ринку та транспортному підприємству. Загинула 1 особа, 5 осіб постраждали, згоріли 52 автобуси, ще 98 автобусів — пошкоджено.
  • В ніч проти 30 вересня, Миколаїв зазнав ще одного масованого ракетного обстрілу. Дві ракети влучили у 10-поверховий будинок. Одна людина опинилася під завалами — її врятували. Ще 8 поранених, троє з яких у тяжкому стані. Крім того, 29 вересня троє людей загинули внаслідок удару поблизу зупинки громадського транспорту, є пошкодження житлових будинків і електромереж.
  • Президент Росії Путін підписав укази про визнання Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями" після так званих "референдумів".
  • Зеленський скликає термінове засідання РНБО 30 вересня. За словами секретаря РНБО Данілова, розглядатимуть "фундаментальні питання для України".
  • Фінляндія закриває кордон для російських туристів 30 вересня.

Путін підписав "незалежність" Херсонської та Запорізької областей

Путін підписав "укази" про визнання Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями", повідомляють підконтрольні Кремлю ЗМІ.

РФ не контролює ці області, регіони частково окуповані російськими військами. На окупованих територіях росіяни провели незаконні "референдуми".

Завершуємо текстовий онлайн 30 вересня. Хроніку всіх подій 220-го дня війни — читайте тут.

Кислиця поставив питання законності участі Росії в Радбезі ООН

Представник України Сергій Кислиця після голосування і обговорень поставив питання про законність перебування Росії в Радбезі ООН: "Дорогі колеги, резолюція не була ухвалена тільки через один голос "проти", голос Росії. Ми вже втомилися від постійного повторення того, що дозволяти Росії використовувати право Радянського Союзу накладати вето на рішення Ради Безпеки насправді не дає цьому органу можливості виконувати свою головну місію згідно зі статутом ООН, а саме — підтримання міжнародного миру та безпеки. У цей момент мільйони людей у всьому світі бачать на своїх екранах руйнівні наслідки перебування Росії у Раді Безпеки і те, що Рада безпеки не може ефективно реагувати на загрози безпеці глобального характеру. І ця неспроможність підриває імідж і авторитет ООН в цілому".

"Сьогодні багато хто з нас закликав російського посла поважати Статут ООН. Але дайте мені спитати, чому Російська Федерація має поважати Статут (ООН), якщо Статуту було не дотримано, коли Росії дали зайняти місце постійного члена Ради Безпеки (ООН)", — додав Кислиця.

Дивіться також: Чи можна виключити Росію з Ради Безпеки ООН

Небензя заблокував резолюцію в Радбезі ООН щодо невизнання "референдумів"

У Раді Безпеки ООН Росія наклала вето на резолюцію США та Албанії, яка не визнає підсумки "референдумів" у чотирьох регіонах, що "приєдналися" до Росії.

Чотири країни утримались. Серед них Індія та Китай.

Заявка України в НАТО, спроба Росії "приєднати" українські території. 219-й день війни. Онлайн
Посол Росії в ООН Василь Небензя виступає під час засідання Ради Безпеки 23 серпня 2022 р. Фото: АР

Зеленський подякував ЗСУ за Ямпіль і Лиман

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що ЗСУ мають "суттєві результати на сході нашої країни".

"Про це вже достатньо публічної інформації. Всі чули, що відбувається в Лимані Донецької області. Це кроки, які означають для нас багато. І я дякую всім нашим бійцям за реалізацію цього елемента нашого оборонного задуму! Це дуже важливо".

Він відзначив бійців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади і 54-ї окремої механізованої бригади "за незмінну хоробрість і героїзм на Сіверському та Бахмутському напрямках". А також військовослужбовців 214-го окремого стрілецького батальйону, Сил спеціальних операцій і 103-ї окремої бригади тероборони за звільнення Ямполя.

А також ГУР МО та Служби безпеки України.

Читайте також: Битва за Лиман: що відомо про “котел для росіян”

Радбез ООН проводить засідання з питань підтримки миру й безпеки в Україні. На ньому мають голосувати за резолюцію, яка закликатиме не визнавати жодних змін статусу тимчасово окупованих територій України. Таку резолюцію ініціювали США та Албанія після проведення Росією так званих «референдумів» на захоплених українських територіях.

Суспільне транслює засідання наживо з українським перекладом.

Російські окупанти обстріляли цивільну колону біля Куп'янська — військовий

В районі Куп'янська на Харківщині обстріляли колону цивільних машин, є загиблі.

Відео з місця події 30 вересня у Telegram-каналі оприлюднив український військовослужбовець Сергій Філімонов.

На його запису (увага: відео містить кадри із загиблими) — розстріляні та вигорілі чотири легкові автомобілі та фургон на грунтовій дорозі уздовж залізничного полотна. Видно щонайменше п'ятьох вбитих людей у машинах і поруч з ними та останки щонайменше двох пасажирів фургона.

За словами Філімонова, серед загиблих молоді і літні люди, дитина.

Коли саме цивільні машини потрапили під обстріл, у Харківській обласній військовій адміністрації Суспільному протягом дня не відповіли. У прокуратурі Харківщини збирають дані про обставини та наслідки обстрілу.

"На даний момент у нас немає точної інформації щодо обставин цієї події, оскільки це відбулося у зоні активних бойових дій, для встановлення обставин пригоди необхідний додатковий час", — сказав Суспільному речник прокуратури Харківщини Дмитро Чубенко.

Столтенберг розповів про розслідування вибухів на газогонах "Північний потік"

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс підтримує розслідування щодо вибухів на газогонах "Північний потік-1" та "Північний потік-2", та застосовує для збору даних усі наявні ресурси, включаючи літаки й кораблі альянсу.

Про це Столтенберг заявив під час пресконференції 30 вересня.

"Це дуже серйозні речі, серйозні вибухи, які зруйнували частину газопроводу. Ми підтримуємо зусилля розслідувати цей інцидент, визначити факти і визначити, хто за цим стоїть. НАТО і союзники присутні, у нас є морські, авіаційні потенціали в Балтійському морі і це посилає сигнал про нашу готовність захищати нашу інфраструктуру, ми маємо потенціал, ми маємо кораблі, літаки, ми можемо збирати дані для подальшого розслідування", — сказав Генсек.

Він додав, що альянс може використовувати свої ресурси для моніторингу критичної інфраструктури. Також він зазначив, що НАТО "інтенсифікує обмін розвідданими", щоправда, не повідомив між ким. Та запевнив, що в альянсі уже вивчають зібрані дані для пошуку інформації про вибухи.

У всіх областях України оголосили повітряні тривоги.

Тривоги почали оголошувати після 21:00.

Карта повітряних тривог
Фото: Карта повітряних тривог

Українські військові звільнили Дробишеве на Донеччині

Збройні сили України звільнили населений пункт Дробишеве, що у Донецькій області. Про це у Facebook повідомив начальник міської військової адміністрації Краматорська Олександр Гончаренко.

"Краматорськ на зв’язку, наша 81-ша окрема аеромобільна бригада! Хлопці працюють!Слава Героям!", — додав Гончаренко.

Ізраїль не визнає анексію РФ тимчасово окупованих територій України

Ізраїль не визнає анексію Російською Федерацією тимчасово окупованих територій України.

"Ізраїль підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Ми не визнаємо анексію чотирьох областей Росією. Ізраїль неодноразово повторював цю чітку позицію, включно з останніми днями", — йдеться в повідомлені пресслужби Міністерства закордонних справ Ізраїлю.

Київ — повітряна тривога.

Канада підтримує заявку України на вступ до НАТО – МЗС

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі заявила, що підтримує прагнення України щодо вступу в НАТО.

Про це глава МЗС повідомила на спільному брифінгу разом з державним секретарем США Ентоні Блінкеном у Канаді, пише "Голос Америки".

Після того, як Блінкен заявив, що США продовжують підтримувати "політику відкритих дверей НАТО", глава МЗС Канади Мелані Жолі додала: "Ми завжди вірили, що Україна має бути частиною НАТО".

В Одесі чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного. В місті та області тривогу не оголошували.

Ракетні удари по гуманітарній колоні в Запоріжжі: зросла кількість загиблих, серед поранених — 27 правоохоронців

Кількість загиблих внаслідок ракетних ударів по гуманітарній колоні в Запоріжжі 30 вересня зросла до 30. Також збільшилось число поранених — 88. Про це повідомив керівник Нацполіції України Ігор Клименко.

"На жаль, маємо втрати й серед поліцейських. Загинув 36-річний працівник місцевого Управління стратегічних розслідувань. Ще 27 поліцейських Бердянського райуправління отримали поранення, 4 з них — у тяжкому стані. Хлопці були на службі, забезпечували правопорядок".

На місці трагедії продовжують працювати близько 80 фахівців. Слідчі та криміналісти поліції допомагають колегам із СБУ збирати докази.

Путін підписав указ про осінній призов

Президент Росії Володимир Путін підписав указ про осінній призов, який відбудеться з листопада по грудень 2022 року. Призвати мають 120 тисяч людей, повідомляють російські медіа.

Канада та Великобританія розширили санкції проти РФ

У відповідь на анексію територій України Канада ввела санкції щодо 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей та 35 колаборантів з тимчасово окупованих територій. Велика Британія додала голову центробанку Росії Ельвіру Набіулліну у свій санкційний список.

Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі оголосила, що Канада запроваджує нові санкції "у зв’язку з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії в Україну, включаючи фіктивні референдуми та спробу анексії українських територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей".

Канада вводить санкційні заходи щодо 43 російських олігархів, фінансової еліти та членів їхніх сімей та 35 підтримуваних Росією високопосадовців у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.

"Ці особи та організації є співучасниками відчайдушної спроби президента Путіна підірвати принципи державного суверенітету та поділяють відповідальність за безглузде кровопролиття, яке триває по всій Україні", – наголошується у заяві Мелані Жолі.

30 вересня Велика Британія оновила список підсанкційних осіб і додала туди голову центробанку Росії Ельвіру Набіулліну. Як вказується у документі, Набіулліна отримує вигоду або підтримує Уряд Росії. Тому у Великобританії заморожуються її активи та накладається заборона на подорожі до країни.

"Вступ України в НАТО залежить від згоди усіх союзників". Столтенберг прокоментував "приєднання" територій до РФ

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс та союзники не визнають "договори" президента РФ Володимира Путіна про спробу анексії українських територій.

"Донецьк, Луганськ, Запоріжжя та Херсон — Україна. Так як і Крим є Україною", — заявив Столтенберг під час пресконференції 30 вересня.

Столтенберг заявив, що НАТО не є частиною конфлікту, але надаватиме підтримку Україні, щоб вона могла відстоювати право на самооборону, закріплене в статуті ООН. Він також прокоментував заявку України про вступ до Альянсу.

"Кожна демократична країна має право подавати заявки на членство. Ми поважаємо це право. Ми кажемо знову, що НАТО залишається відкритим і ми це показуємо. Союзники НАТО зустрілися у Мадриді і тоді було зроблено чітку заяву, що ми підтримуємо право України обирати свій шлях і вирішувати у які оборонні Альянси вступати. Рішення про це членство має прийматися усіма 30-ма членами, це консенсусне рішення і зараз ми зосереджені на тому, щоб надавати безпосередню підтримку Україні, допомагати захищатися від російського вторгнення і це основна наша мета країн союзників НАТО" — наголосив генсек.

Столтенберг зазначив, що Альянс є оборонним, і "сповнений рішучості захищати і оберігати кожного члена НАТО і кожний дюйм території НАТО".

"Це вирішальний момент. Путін мобілізував більше сотні тисяч осіб до війська займається безрозсудним брязканням ядерною зброєю і тепер нелегально анексував значну частину України. Все це — найбільш серйозна ескалація з початку війни. Ніщо з цього не свідчить про силу, це свідчить про слабкість. Це визнання того, що війна йде не за планом і що Путін повністю провалив свої стратегічні цілі", — додав генсек Альянсу.

Столтенберг також наголосив, що Путін "несе повну відповідальність за цю війну і він відповідає за те, щоб закінчити її".

"Якщо Росія припинить воювати, то буде мир, якщо Україна припинить, то Україна припинить своє існування, як незалежна суверенна країна в Європі", — резюмував очільник Північноатлантичного Альянсу.

"Цей удар був чітко спланований", — міністр МВС про ракетний обстріл гуманітарної колони в Запоріжжі

26 загиблих та 85 — отримали поранення різного ступеню тяжкості внаслідок обстрілу гуманітарної колони в Запоріжжі 30 вересня.

Такі оновлені дані повідомив міністр МВС України Денис Монастирський, який прибув до Запоріжжя на місце ранкового обстрілу.

"Російська армія забрала життя 26 громадян, в тому числі двоє дітей. 11-річні та 14 річні діти Максим та Валерія більше ніколи не побачать своїх батьків. Також загинула їхня мама, а їхня 3-х річна сестричка зараз знаходиться в лікарні, за нею їдуть бабуся і дідусь з Львівської області".

За словами міністра, цей удар був чітко спланований, на тлі заяви Путіна про анексію чотирьох областей, в тому числі Запорізької області:

"Абсолютно свідомо, прокладаючи путь до цієї заяви, традиційно був нанесений цей кривавий удар по цивільним людям. Ми, однозначно, притягнемо до відповідальності всіх, хто вчинив цей злочин. Зараз з'ясовується звідки був вчинений цей постріл. Очевидно, що це було дуже швидко, з напрямку Токмак Запорізької області, або десь поряд".

На місці події впродовж дня працювали: правоохоронні органи, евакуатор, який забирав понівечені внаслідок обстрілу автівки. Були зібрані й осколки від однієї з ракет С-300 якою поцілили у людей.

За фактом обстрілу гуманітарної колони на околиці Запоріжжя, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України - порушення законів та звичаїв війни.

У США оголосили про нові санкції проти Росії, через анексію українських територій

30 вересня управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США внесло у санкційний список 14 осіб в російському військово-промисловому комплексі, включаючи двох міжнародних постачальників, трьох ключових керівників фінансової інфраструктури Росії, найближчих родичів деяких високопоставлених російських чиновників та 278 членів російського парламенту.

До списку потрапили близькі родичі високопоставлених російських чиновників: прем'єр-міністра Михайла Мішустіна, міністра оборони Сергія Шойгу, директора "Росгвардії" Віктора Золотова, заступника голови "Радбезу" Дмитра Медведєва, спікера "Радфеду" Валентини Матвієнко, губернатора Санкт-Петербурга Олександра Беглова і мера Москви Сергія Собяніна.

До списків потрапили й 11 юридичних осіб, у тому числі Рада Федерації.

Санкції Мінфіну США передбачають блокування усієї власності фігурантів списку, що знаходиться на території США. Крім того, будь-які юридичні особи, які належать одному або декільком фігурантам списку хоча б на 50%, також підлягають блокуванню. Мінфін США також попередив про підвищений ризик потрапити під санкції тим, хто намагатиметься надати Росії політичну або економічну підтримку.

Крім того, до списку увійшли підприємства з Білорусі, які постачають продукцію для російської оборонно-промислової бази — це підпріємство "Світлогорське Хімволокно", яке постачає найважливіші матеріали для російської оборонної промисловості та "Сохім" — білоруський державний виробник текстилю та волокон, який експортує продукцію в Росію.

Зеленський закликав Раду ухвалити законопроєкт щодо націоналізації всіх російських активів

30 вересня Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалила рішення про застосування санкцій до фізичних та юридичних осіб Росії. Тепер це рішення має затвердити Верховна Рада. Про це президент Володимир Зеленський заявив у своєму зверненні.

"Сьогодні Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення про застосування санкцій до значущих фізичних та юридичних осіб Росії, які не знайшли в собі мужності виступити на захист людяності та міжнародного права. Або які так, чи інакше, залучені до агресивних кроків проти України й спільноти демократичних народів", – сказав Зеленський.

Президент звернувся до народних депутатів, щоб на наступному засіданні Верховної Ради "без зволікань" було підтримано законопроєкт щодо націоналізації всіх російських активів, що значно спростить цю процедуру.

"Завершуємо демонтаж російського впливу на Україну, Європу та світ", – резюмував президент.

ЄС виділить 2,5 мільярда євро на постачання зброї та амуніції ЗСУ

Європейський Союз профінансував військову допомогу Україні на суму 2,5 мільярди євро на потреби ЗСУ.

"При цьому ЄС вперше у своїй історії фінансує постачання летальної зброї країні, що зазнала нападу. Водночас Євросоюз надає значну безпекову допомогу українським силовим та іншим структурам через фінансовані ним проєкти. МВС, Національна поліція, Генеральна прокуратура, Міністерство юстиції отримують бронежилети, аптечки, транспорт, інше обладнання та програмне забезпечення", — повідомили у Генштабі.

У відомстві зазначили, що ЄС залишається непохитним у підтримці України в її боротьбі за свободу та незалежність.

"Ми готові до діалогу з Росією, але з іншим президентом" — Зеленський

Україна є лідером у переговорних зусиллях. Саме Україна завжди пропонувала Росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних і справедливих умовах. Однак говорити з чинним російським президентом неможливо.

Про це повідомив президент Володимир Зеленський у відеозверненні.

"Україна була й залишається лідером у переговорних зусиллях. Саме наша держава завжди пропонувала Росії домовитися про співіснування на рівних, чесних, гідних і справедливих умовах. Очевидно, що з цим російським президентом це неможливо. Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим Президентом Росії", — повідомив Володимир Зеленський.

В Балаклії ексгумували тіло вбитого під час російської окупації

На кладовищі у звільненому місті Балаклія ексгумували тіло цивільного чоловіка з ушкодженнями, які можуть свідчити про катування.

Криміналісти відкопали останки 29 вересня, повідомили у Головному управлінні поліції Харківщини.

"Попередньо встановлено, що чоловіка вбили та поховали на околиці центрального кладовища в місті Балаклія військовослужбовці рф 5 серпня під час окупації населеного пункту", — повідомила поліція Харківщини.

Попередньо встановлено, що загиблому — близько 50 років, він середнього зросту, одягнений у червону спідню білизну та чорну футболку. Людей, які можуть знати загиблого, просять звертатися до поліції за телефоном 050-416-80-81 (чергова частина ВП № 1 Ізюмського райуправління поліції).

Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку — Зеленський

Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку, заявив президент Володимир Зеленський за підсумками засідання РНБО у відеозверненні.

"Де-факто ми вже пройшли свій шлях до НАТО. Де-факто ми вже довели сумісність зі стандартами Альянсу. Вони реальні для України – реальні на полі бою та в усіх аспектах нашої взаємодії. Сьогодні Україна подає заявку, щоб зробити це де-юре. За процедурою, яка відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти. У пришвидшеному порядку", — зазначив президент.

Президент провів засідання РНБО

Президент Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки і оборони. В Офісі президента повідомили, що члени РНБО розглянули питання про чергові спроби анексії території України та ескалацію збройної агресії з боку РФ.

Голова Донецької ОВА Павло Кириленко, голова Луганської ОВА Сергій Гайдай, голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич і постійний представник президента в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева поінформували учасників засідання про так зване голосування, яке проводила Росія на тимчасово окупованих територіях України. Наголошувалося, що під час фейкових референдумів відбувалися численні порушення та маніпуляції зі списками виборців.

Учасники засідання обговорили заходи, яких необхідно вжити задля забезпечення колективної безпеки євроатлантичного простору та України. Зокрема, це зміцнення та розширення міжнародної коаліції на підтримку України, збільшення військово-технічної допомоги нашій державі, посилення санкційного тиску на Росію, впровадження пропозицій щодо гарантування безпеки на міжнародній арені, активізація стратегії ядерного стримування Росії з боку країн євроатлантичного простору, а також протидія гібридним загрозам, які спричиняє країна-агресор.

Під час промови Путіна в окупованому Криму пролунали сильні вибухи на південному узбережжі

Під час промови російського президента Володимира Путіна 30 вересня по всьому південному березі окупованого Криму пролунали потужні вибухи. Про це повідомляють місцеві мешканці у соцмережах.

Очевидці написали, що дуже сильні вибухи чутно в Ялті на Спартаку, в Алупці, у Гаспрі було два поспіль, а також у Партеніті. Мешканці ПБК кажуть, що таких сильних вибухів до цього не було.

"У Ялті, на Спартаку, дуже було чутно. Перший  раз чую таке… Страшно, шалено… У машині спрацювала сигналізація", — зазначають очевидці.

За їхніми даними, вибухи почалися орієнтовно о 15:30.

В Офісі Президента не дивляться промову Путіна

Речник Офісу президента Сергій Никифоров повідомив Суспільному, що наразі в ОП триває засідання РНБО, а реакція президента Володимира Зеленського буде опублікована у відеозверненні.

Путін та четверо так званих "очільників" окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей підписали "договори" про анексію регіонів.

На церемонії "приєднання" тимчасово окупованих українських територій до РФ ватажки самоназваних Л/ДНР Деніс Пушилін, Леонід Пасічник, а також колаборанти Євген Балицький та Володимир Сальдо підписали документи про "приєднання" регіонів до Росії.

Ракетний удар по Дніпру: під завалами знайшли тіло загиблого працівника, ще одного продовжують шукати

Рятувальники знайшли тіло другого загиблого працівника під завалами транспортного підприємства, куди у ніч на 30 вересня влучила російська ракета. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

"Триває пошукова операція після нічного удару російського «Іскандера». На цей час атака забрала два життя, п’ятеро людей поранені", — написав він.

За словами Резніченка, рятувальники продовжують шукати ще одного зниклого з ночі співробітника АТП.

Путін оголосив про "приєднання" Донбасу, Херсонської і Запорізької областей до РФ і закликав Київ до переговорів

Президент Росії Володимир Путін 30 вересня почав свій виступ у Кремлі на церемонії "приєднання" до РФ тимчасово окупованих українських територій після того, як на них відбулися псевдореферендуми.

На так званій церемонії підписання були присутні високопоставлені російські чиновники, зокрема міністр оборони РФ Сергій Шойгу і глава Чечні Рамзан Кадиров. Водночас патріарх РПЦ Кирил не зміг відвідати захід через позитивний тест на коронавірус.

"Люди свій вибір зробили, однозначний вибір. Сьогодні ми підписуємо договір про прийняття до складу ДНР/ЛНР, Запорізької та Херсонської області. Упевнений, що федеральні збори підтримають конституційні закони про прийняття та утворення в Росії 4-х нових регіонів, 4-х нових суб'єктів Російської Федерації", — сказав Путін на початку свого виступу.

Російський президент також згадав про "трагедію розпаду Радянського Союзу", але наголосив, що "Росія і не прагне повернення до СРСР".

"Люди на Донбасі, в Херсоні і Запоріжжі стають нашими громадянами. Ми закликаємо київський режим припинити всі бойові дії і повернутися за стіл перемовин", — зазначив він і додав, що "вибір народу ми не будемо обговорювати".

Про що говорили під час круглого столу представники нацменшин

В офісі омбудсмена України сьогодні 30 вересня відбувся круглий стіл членів "Ради національних спільнот". Офіційні та неофіційні лідери чеченської, дагестанської, інгушської та інших національних меншин зокрема говорили про проведення Росією незаконної мобілізації кримчан та корінних народів РФ.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров засудив "імперську політику знищення", яку проводить Кремль до корінних народів в Росії та України, а також закликав створити міжвідомчу робочу групу для допомоги кримчанам, які залишили окупований півострів через незаконну мобілізацію.

"Здавайтеся в полон, складайте зброю і переходьте на бік України. Зараз тисячі і тисячі кримчан намагаються перетнути кордон до третіх країн. Це Казахстан, Грузія, балтійські країни, Польща. Люди слухаються, вони уникають призову і намагаються виїхати", — сказав Чубаров.

Член всеукраїнської громадської організації "Національний конгрес вірмен України" Ашот Аванесян водночас заявив, що взагалі не можна допускати, щоб представники етнічних народів були мобілізовані і йшли воювати в Україну.

Корінні народи, за його словами, одразу повинні здаватися в полон, і таку процедуру потрібно створити на законодавчому рівні.

"Мобілізація — це знищення генофонду Дагестану, який не потрібний Кремлю. Для того, щоб донести це до кожного в Дагестані приходиться зіштовхуватися з пропагандистською машиною Кремля", — додав з цього приводу командир дагестанського батальйону ім. Імама Шаміля Магомед Сайпулаєв.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець своєю чергою наголосив, що Російська Федерація хоче перемогти за рахунок інших націй, що насправді є геноцидом нацменшин.

Айдер Рустемов Муфтій Духовного управління мусульман Криму також зауважив, що Росія "дуже потужно" використовує факти релігії.

"Треба негайно відпрацювати цей зелений коридор для Криму. Враховуючи всі проблеми з документами які є у кримчан. Потрібен читкий алгоритм для людей які не змогли відмовитися від мобілізації", — додав Рустемов.

Крім того, представники національних меншин під час круглого столу оприлюднили спільну заяву щодо геноциду Російської Федерації проти корінних народів Росії та України.

Норвегія може закрити кордон для росіян

Міністерка юстиції Норвегії Емілі Енгер Мель заявила, що Осло може запровадити заборону на в'їзд для туристів з Росії. Про це повідомляє Reuters.

"У разі необхідності ми швидко закриємо кордон, і зміни можуть відбутися в найкоротші терміни. У порівнянні з Фінляндією, в Норвегії було небагато прибулих, і ситуація тут інша", — сказала вона.

За словами міністерки, Норвегія також ймовірно розмістить гелікоптер з датчиками, оскільки зараз є підвищений ризик нелегального перетину кордону через мобілізацію в Росії.

Агентство зазначає, що Норвегія, яка не входить до складу ЄС, але входить до європейської Шенгенської зони без паспортів, залишила відкритим свій арктичний кордон з Росією, кількість останніх, що прибувають останнім часом, зросла до кількох сотень людей на день.

Країни ЄС попередньо узгодили нові санкції проти Росії — Reuters

Країни Європейського Союзу досягли попередньої згоди щодо восьмого пакета санкцій проти Росії за ведення війни проти України. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дипломатичні джерела.

Зазначається, що на початку цього тижня виконавча влада ЄС рекомендувала запровадити додаткові обмеження на торгівлю та індивідуальні чорні списки, а також рухатися до — замість негайного ухвалення — обмеження цін на постачання морем російської нафти до третіх країн, переважно застрахованих європейськими компаніями.

Представники 27 країн ЄС у Брюсселі обговорили пропозицію 30 вересня та попередньо її погодили, а остаточне схвалення очікується наступного тижня, повідомили три джерела.

Для ухвалення восьмого пакета санкції 27 країн мають проголосувати одностайно. Якщо їхні розбіжності виявиться занадто складним для подолання, це питання буде передано на зустріч національних лідерів ЄС в Празі 6-7 жовтня, повідомили джерела.

Резніков анонсував "гарні новини" після розмови з міністром оборони США

Міністр оборони України Олексій Резніков провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

"Мав телефонну розмову з Ллойдом Остіном. Обговорили оновлення з передової, Ramstein 6 і способи посилення наших можливостей. Хороші новини будуть оголошені найближчим часом. Ллойд Остін III підтвердив, що США не визнає "референдуми" на тимчасово окупованих територіях України. Українська армія буде продов