81 рік від початку масових розстрілів. У Києві вшановують жертв Бабиного Яру

81 рік від початку масових розстрілів. У Києві вшановують жертв Бабиного Яру

81 рік від початку масових розстрілів. У Києві вшановують жертв Бабиного Яру
Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

29 вересня минає 81 рік від початку масових розстрілів мирного населення в урочищі Бабин Яр під час німецької окупації Києва у 1941-43 роках. З цієї нагоди біля символічної синагоги "Місце для роздумів" в Бабиному Яру відбулася спільна міжрелігійна молитва.

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, у заході взяли участь представники Національного історико-меморіального заповіднику "Бабин Яр", Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр", Головний рабин України Моше Раувен Азман, міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, мер Києва Віталій Кличко, депутати Верховної Ради та Київської міської ради, а також посли Німеччини, США та Польщі.

У Києві вшановують жертв Бабиного Яру
Міністр культури Олександр Ткаченко, мер Києва Віталій Кличко та послині Німеччини та США запалили свічки біля символічної синагоги "Місце для роздумів". Фото: Дарія Кінша / Суспільне

Під час німецької окупації Києва урочище Бабин Яр стало місцем масових розстрілів. Наприкінці вересня 1941 лише за два дні нацисти розстріляли понад 33 тисячі євреїв, сказав Головний рабин України Моше Раувен Азман.

У Києві вшановують жертв Бабиного Яру
Головний рабин України Моше Раувен Азман та мер Києва Віталій Кличко. Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

"Це було перше місце масового вбивства. Вони (нацисти — ред.) побачили, що вони можуть спокійно вбивати беззахисних людей і після цього були Бухенвальднацистський концентраційний табір, розташований за 6 миль від міста Ваймар в Тюринґії в центральній Німеччині. Заснований гітлерівцями влітку 1937 року і діяв 8 років, до 1945 року. В Бухенвальді за весь період його існування відбували ув'язнення близько 250 тис. людей різних національностей, з них понад 55 тис. було закатовано., Треблінка2 концтабори: Треблінка-1 (так званий «трудовий табір») і Треблінка-2 (винищувальний табір). Табори були організовані нацистами на території окупованої Польщі недалеко від села Треблінка. Табір діяв з 22 липня 1942 до жовтня 1943. За різними джерелами, всього в Треблінці було вбито понад понад 850 000 людей. Оскільки останні відомі дані відносяться до 31 грудня 1942 року, а концтабір діяв до жовтня 1943 року, кількість жертв, ймовірно, набагато вища і ОсвенцимМісто, неподалік якого розташовувався один з найбільших нацистських концтаборів "Аушвіц". Сучасні історики збігаються у думці, що в Аушвіці знищили принаймні від 1,1 до 1,6 млн людей, значну частину з яких становили євреї.. Це місце святе. Тут були вбиті, за різними оцінками, від 100 до 200 тисяч людей. І світ мовчав. І це сьогодні відбувається в Україні, сьогодні Україна бореться за свою незалежність, сьогодні теж відбуваються звірячі вбивства, які здійснює російська армія. Але весь світ це знає і весь світ з Україною", — розповів Моше Раувен Азман.

Жертвами Бабиного Яру стали понад 100 тисяч людей: євреї, поляки, роми, дорослі і діти, наголосив мер Києва Віталій Кличко.

У Києві вшановують жертв Бабиного Яру
Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

"Ми шануємо пам'ять безвинно загиблих, шануємо пам'ять праведників, які ризикуючи своїм життям врятували тисячі людей, ніколи не забудемо. Шануємо і сьогодні згадуємо всіх тих, хто загинув. І будемо робити все для того, щоб перемогти в цій війні без сенсу, яку розв'язала Росія проти України, проти українців", — сказав Кличко.

Через російську військову агресію заходи із розвитку історико-меморіального заповідника і меморіального центру "Бабин Яр" довелося відкласти, повідомив під час виступу міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

У Києві вшановують жертв Бабиного Яру
Інсталяція "Чорний куб часу". Фото: Дар'я Кінша / Суспільне

"Ніхто не чекав минулого року, що ми відзначати 81-річнуцю будемо під час війни, яку ми всі тут переживаємо. Те, що нацисти робили 81 рік тому, роблять на цій землі росіяни. Ви бачили поховання в Ізюмі нещодавно, розстріляні люди в Бучі і в Маріуполі, але ми це переживемо. Ці дні болю переживемо також і будемо вшановувати пам'ять нових загиблих, які на території Бабиного Яру були під час цієї війни", — наголосив урядовець.

Що відомо

  • 81 рік тому у Києві відбулись масові розстріли у Бабиному Яру. 29-30 вересня 1941 року дні було вбито 33 771 людину. Всього, за словами істориків, за два роки окупації нацистами Києва там загинуло понад 100 тисяч людей. Половину із них складали євреї.

Читайте також

"Понад 70 тисяч розстріляних за два роки" Дорога смерті: про трагедію Бабиного Яру

Бабин Яр: радянські міфи та українська дійсність. Інтерв’ю з істориком Віталієм Нахмановичем

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" запустив проєкт Мартиролога "Закриті очі"

На початок