"Вдвічі більше померли, ніж позаминулого тижня". Лапій про ріст захворюваності на COVID-19 та вакцини

"Вдвічі більше померли, ніж позаминулого тижня". Лапій про ріст захворюваності на COVID-19 та вакцини

Ексклюзивно
"Вдвічі більше померли, ніж позаминулого тижня". Лапій про ріст захворюваності на COVID-19 та вакцини
Бригада швидкої медичної допомоги привезла хвору на коронавірус жінку до лікарні, 24 лютого 2021 р. Фото: УНІАН

Щотижня кількість хворих на коронавірус в Україні збільшується на 30-40%, смертність за минулий тиждень в порівнянні з позаминулим збільшилась на 79%, заявляє імунолог, член експертної групи при МОЗ Федір Лапій. Які вакцини від Covid-19 зараз наявні і чи повернуть в Україні масковий режим він розповів в ефірі радіо "Культура".

Про кількість хворих на коронавірус та смерті

"Ковід відступає від нас улітку. І починає зростати (кількість випадків — ред.) ближче до осені. Зараз ми бачимо його чітке зростання. Ми маємо 44 137 офіційно хворих. Але не всі, хто має ковід, звертаються по допомогу.

Щодо госпіталізації, то на 30-40% щотижня хворих стає більше. Це стосується і випадків смерті. 4 700 випадків госпіталізації було позаминулого тижня з підтвердженим коронавірусом. Минулого тижня було госпіталізовано 6 667. Це говорить про дуже погані тенденції.

Україна має низькі рівні вакцинації серед тих, кого в першу чергу треба вакцинувати. Це люди віком понад 60 років з хронічними захворюваннями, з онко і цукровим діабетом. Ми маємо майже 75% випадків смерті від коронавірусу минулого тижня. І це люди віком понад 60 років".

"Якщо говорити про приріст кількості померлих за минулий тиждень в порівнянні з позаминулим, то це буде 79%. Це вдвічі більше померло, ніж позаминулого тижня. Зустрічаються випадки смерті серед дітей. Але захворюваності на Covid-19 серед них не так багато."

Про щеплення від коронавірусу

"Мої колеги, які опинилися за кордоном і зараз працюють в клініках, говорять про те, що багато людей з групи ризику, які прибули з України, досі не отримали жодного щеплення від коронавірусу. Понад 10 мільйонів людей ми маємо за межами України. І там вперше вони почали отримувати щеплення проти коронавірусу.

Ми маємо дані щодо рівня охоплення серед тих, хто залишився в Україні, бо їхні дані вносяться в електронну систему".

"Ми ледь перетнули 40-відсоткову межу щодо вакцинації однією дозою. Це найнижчі показники серед європейської спільноти".

"В ЄС або США, звідки ми отримуємо наукові твердження про легкий перебіг "Омікрону", дуже високий рівень охоплення вакцинацією серед груп ризику. Вони мають обидві дози вакцини плюс додаткову. Це якраз і пом'якшує перебіг Covid-19. А ми в Україні зараз маємо лише підйом зростання кількості померлих".

Про вакцини від Covid-19 в Україні

"Ми зараз отримуємо вакцину, як гуманітарну допомогу, їх нам надають безоплатно. Ми не проводимо зараз закупівлі. Таким способом до нас надійшло минулого тижня 400 тисяч доз Pfizer. Був великий попит на Pfizer. Але ввозити велику кількість саме цієї вакцини з невеликим терміном придатності не хотілося, щоб нам потім не довелося її викидати.

Також ми маємо понад півтора мільйони доз вакцини інактивованого вірусу CoronaVac від Sinovac. Ще 150 тисяч доз вакцини від Johnson&Johnson Janssen, її достатньо ввести одну дозу".

"На сьогодні є достатньо наукових даних щодо високої і однакової ефективності всіх представлених вакцин. Вони продемонстрували однакову ефективність, коли мова йде про повноцінну вакцинацію у дві дози первинна+одна бустерна".

"Якщо це одна або дві дози, то CoronaVac трохи поступається і ефективність знижується. Але якщо мова йде про дві і більше дози, то це забезпечує однаковий варіант всіх вакцин щодо попередження смерті.

На сьогодні ми говоримо, що для первинної вакцинації і для бустерної можуть бути використані вакцини від різних виробників".

Про бустерну дозу

"Це теж саме, що і ревакцинація. Вакцина вводиться через певний проміжок часу у декілька місяців для відновлення, посилення і подовження захисту, якого ми досягаємо шляхом вакцинації. Перша бустерна вакцинація потрібна. Вона вводиться через п’ять місяців від первинної вакцинації. Для тих, хто потребував додаткової дози, то через три місяці.

Зараз виникає питання про ще одну бустерну дозу для "Омікрона". Це потрібно людям старше 60 із хронічними захворюваннями. Зробити щеплення потрібно після першої бустерної дози через чотири місяці.

Чи потрібна друга бустерна доза молодим людям? Таких досліджень немає. Першу бустерну дозу для молодшого покоління рекомендовано вводити. Друга бустерна доза стала універсальною і також доступною в Україні для всіх".

Про симптоми COVID-19 та ускладення

"Він починається, як і будь-яка застуда. Додається висока температура для віку до 50 років. Від 60 і вище температури може і не бути. Характерний біль в горлі, закладеність носа. На третій день можуть з'явитися проблеми зі смаком і нюхом. COVID небезпечний своїм ураженням органів дихання. Це схоже на зашморг на шиї: відчуття нестачі повітря при свідомості дуже страшне. І це найбільше виражено при коронавірусі.

Збільшується ризик виникнення інфарктів і інсультів як в короткій, так і у віддаленій перспективі. Протягом одного-трьох місяців зростає ризик тромбозів. І це те, що може призводити до смерті. Хвороба дає про себе знати навіть через кілька тижнів, коли ви нею перехворіли.

Є також таке поняття, як тривалий ковід: спостерігається втома, безсилля, проблеми з пам'яттю, увагою. Цей стан характерний після перенесеного коронавірусу.

Варіант коронавірусу "Омікрон" не такий "схильний" до ураження легень в порівнянні з іншими варіантами. Але і до нього не треба ставитися легковажно.

Окрім лабораторних тестів, ви ніяк не розберетеся — чи ковід це, чи ні. Якщо у вашому оточенні підтверджено випадок Covid-19, ви перебували в контакті з цією людиною, то ті симптоми, які розвинулися у вас після контакту з хворим, так звана застуда, це і буде вже ковід".

Читайте також: 5 міфів про вакцинацію проти грипу та COVID-19

Про ситуацію на тимчасово окупованих територіях

"На початку війни у лікарні Вишгородського району вже зверталося багато людей із COVID-19. Лікарі окупованого Мелітополя наприкінці лютого-початку березня не могли передавати дані і обстежувати на коронавірус людей. Але говорили, що кількість хворих чимала. Були навіть смертельні випадки. І родичі не могли забирати тіла померлих через обстріли і російську агресію. Чимала територія України була окупована і експрес-тести туди не могли дійти.

Зараз багато колег виїхали з окупованих територій: з Мелітополя, Бердянська. Наразі інформації щодо захворюваності звідти немає. На деокупованих територіях також зараз зростає захворюваність. Волонтери з мобільними бригадами виїжджають і допомагають проводити тести".

Щодо вакцинації у деокупованих населених пунктах

"Це повноваження місцевого самоврядування як рівня області, так і рівня громади. Є кілька мобільних бригад від волонтерів, аби виїжджати на щойно звільнені території і проводити огляд населення, надавати консультативну допомогу, ліки. Планують таким мобільним бригадам з часом надавати можливість робити щеплення. І це стосуватиметься вакцинації і проти інших інфекційних хвороб".

Читайте також: "Докторе, заховайте мої документи. Спаліть форму" — як працює під окупацією лікарня в Снігурівці

Про масковий режим

"З юридичної точки зору ніхто не буде зараз вимагати носити і одягати маски. Але якщо було вже доведено, що маска ефективно захищає від розповсюдження коронавірусу хворою людиною, то чому б нею зараз не скористатися. Якщо ви самі хочете захиститися, то треба використовувати респіратор другого рівня. Аби убезпечити інших від коронавірусу, то одягайте медичну маску. Бо зараз надати допомогу у стаціонарі значно складніше, ніж це було до 24 лютого".

Читайте також

"Лікар сказав: знеболюйтесь тим, що самі знайдете" — історії онкопацієнтів з окупованих територій

Йодид калію: коли і як правильно приймати пігулки у разі викиду радіації

Мавпяча віспа: що потрібно знати про вірус та чи буде у світі нова пандемія

"Кожна війна є унікальною, але ми бачимо закономірності" — інтерв'ю із директором "Лікарів без кордонів"

На початок