Грузія, Казахстан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах

Грузія, Казахстан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах

Грузія, Казахстан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Росіяни перетинають російсько-грузинський кордон на контрольно-пропускному пункті "Верхній Ларс" у Північній Осетії, 28 вересня 2022 року, фото: AP

Президент РФ Володимир Путін 21 вересня підписав указ про проведення часткової мобілізації у Росії. Лише за наступні п'ять днів, як повідомляють ЗМІ із посиланням на джерела у ФСБ, із РФ виїхали понад 260 тисяч чоловіків. І доки в Кремлі планують закривати свої кордони, росіяни штурмують кордони сусідніх держав.

Черги, повістки та "антиросійський документ": що відбувається на кордоні з Грузією

Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Черга на російсько-грузинському кордоні, контрольно-пропускний пункт "Верхній Ларс", 25 вересня 2022 року, фото: Getty Images

За даними Міністерства внутрішніх справ Грузії, з 17 по 26 вересня до Грузії з РФ виїхали 78 тисяч росіян.

Як пише російський ТАСС, 27 вересня кордон у Північній Осетії перетнули близько 5,5 тисяч автомобілів, серед них 3,6 тисячі легкових. Також російські ЗМІ із посиланням на пресслужбу ФСБ пишуть, що росіяни перетинають грузинський кордон на велосипедах, самокатах та мопедах.

В МВС Північної Осетії заявили, що на кордоні РФ та Грузії хочуть розгорнути мобілізаційний пункт військкомату. Спочатку повідомлялося, що повістки видаватимуть лише місцевим жителям регіону, проте станом на вечір 27 вересня ЗМІ із посиланням на очевидців пишуть, що на контрольно-пропускному пункті "Верхній Ларс" повістки видають росіянам з різних регіонів.

При цьому користувачі соціальних мереж повідомляють, що для перетину кордону грузинська сторона пропонує росіянам підписати документ про визнання РФ державою-агресором. Приклад бланка такого документа оприлюднив також заступник голови фракції "Єдина Росія" Євген Ревенко.

Як пишуть "РИАНовости", спікер Держдуми РФ Вячеслав Володін вже доручив "розібратися з ситуацією" і заявив, що підписання російськими громадянами такого антиросійського документа є злочином.

Читайте також: На грузинсько-російський кордон пригнали БТР, всі КПП переведено у цілодобовий режим — ЗМІ

ЗМІ також пишуть, що у пробках на кордоні з Грузією чергують волонтери: вони привозять воду, їжу та ліки.

Водночас у Грузії опозиція пропонує ввести спеціальний збір для громадян РФ, а активісти грузинської опозиційної партії "Дроа" 28 вересня вийшли на акцію протесту проти в'їзду російських громадян на територію Грузії.

Казахстан прийняв майже 100 тисяч росіян, але деяких може повернути назад

Грузія, Казахстан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Казахстан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Російсько-казахський кордон, пункт пропуску "Сирим", 27 вересня 2022 року, фото: Getty Images

З 21 по 27 вересня близько 98 тисяч російських громадян виїхали до Казахстану, передає "Інтерфакс" із посиланням на комітет міграційної служби МВС республіки.

Згодом міністр внутрішніх справ Казахстану Марат Ахметжанов заявив, що країна зможе видати РФ ухилянтів, якщо проти громадянина було порушено кримінальну справу і його було оголошено в міжнародний розшук. Розшук же росіян військкоматами РФ не є правовою підставою для їхньої видачі з республіки.

Міноборони РФ у відповідь на цю заяву повідомило, що не направляло і не планує направляти жодних звернень до Казахстану щодо видачі росіян.

Водночас президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що республіка має підтримати росіян та гарантувати їм безпеку, адже вони "змушені їхати через безвихідну ситуацію, яка склалася".

The Bell пише, що станом на 28 вересня черги з автомобілів на кордоні з Казахстаном є, але менші ніж на грузинському кордоні, зокрема на контрольно-пропускному пункті "Вишнівка" у Волгоградській області стоять близько 400 машин. На перевірку кожної машини йде близько 45 хвилин.

Водночас російські телеграм-канали публікують інформацію, що росіяни на кордоні Оренбурзької області та Казахстану будують тимчасові табори і змушені чекати перетину кордону протягом кількох діб.

Фінляндія планує побудувати паркан на кордоні з Росією

Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Російсько-фінський кордон, контрольно-пропускний пункт Ваалімаа, 28 вересня 2022 року, фото: Getty Images

За даними прикордонної служби Фінляндії, у період з 21 по 26 вересня до країни через кордон через кордон з РФ в'їхали понад 43,5 тисячі осіб. Російська служба BBC повідомляє, що за останній тиждень кількість росіян, які в'їжджають до Фінляндії, зросла на 80%.

Читайте також: Мобілізація: росіяни готові платити 20 тисяч доларів за місце у приватному літаку, щоб утекти з РФ

На тлі такого збільшення кількості росіян, що бажають в'їхати до країни, прикордонна служба Фінляндії рекомендувала побудувати фізичний бар’єр на частині кордону з РФ.

Запропонована огорожа охоплюватиме від 10 до 20 відсотків східного кордону Фінляндії, або від 130 до 260 кілометрів, повідомив начальник прикордонної служби Фінляндії Пасі Костамоваара. Це обійдеться в сотні мільйонів євро. Більшу частину буде побудовано на південно-східній частині кордону, де є найбільший потік росіян.

Водночас зазначається, що будівництво може зайняти два-три роки, і у короткостроковій перспективі мало що зміниться.

Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Російсько-фінський кордон, контрольно-пропускний пункт Ваалімаа, 22 вересня 2022 року, фото: Getty Images

При цьому, як пише Delfi, в Росії пропонують трансфер до Фінляндії за 1350 євро. Раніше, 26 вересня, повідомлялось, що черга на російсько-фінському кордоні досягла п'яти кілометрів. Найбільший трафік спостерігається на прикордонних пунктах Ваалімаа, Нуйджамаа та Іматра.

Крім того, станом на вечір 28 вересня повідомляється про відкриття росіянами мобільного військкомату на кордоні з Фінляндією.

За інформацію видання 47news, біля пункту пропуску "Торфяновка" на російсько-фінському кордоні працюють мобільні пункти відбору на військову службу. Інформацію про це виданню підтвердили в адміністрації Виборзького району.

Норвегія: лише один пропускний пункт і трансфер за 70 тисяч рублів

Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Ілюстративне фото: Unsplash

На російсько-норвезькому кордоні діє лише один контрольно-пропускний пункт, що з'єднує село Нікель Мурманської області РФ з норвезьким містом Кіркенес. Як пише The Bell, це найменш популярний напрямок виїзду з Росії.

ЗМІ з посиланням на норвезьку поліцію пишуть, що кількість тих, хто перетинає кордон на контрольно-пропускному пункті Стургскуг останніми днями збільшилась, проте загальний рівень охочих в'їхати до Фінляндії з РФ невисокий — принаймні нижчий звичайного рівня до пандемії COVID-19.

Водночас BBC опублікувало історію чоловіка, що виїхав з Росії до Кіркенесу. За словами Михайла (ім'я на вимогу героя змінено), на російсько-норвезькому кордоні наразі чергують військові, при перетині ставлять додаткові питання.

Загалом перевірка документів зайняла близько двох годин, ще півтори години Михайло чекав у "накопичувачі", куди направляють всі російські автомобілі. Також росіянин розповів, що пішки кордон проходити заборонено, однак деякі перетинають контрольно-пропускний пункт велосипедами.

За місце у трансферному автобусі з Мурманська до Кіркенеса Михайло заплатив 70 тисяч рублів. The Bell пише, що для порівняння у 2020 році таке ж місце коштувало 1500 рублів.

Надзвичайна ситуація у Латвії

Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах
Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Латвія, Норвегія: куди росіяни тікають від мобілізації та що відбувається на кордонах. Ілюстративне фото: Unsplash

Уряд Латвії оголосив надзвичайну ситуацію з 28 вересня до 26 грудня в регіонах поблизу з Росією та закрив один з прикордонних переходів.

Видання Delfi пише, що надзвичайну ситуацію оголосили в Алуксненському, Балвському та Лудзенському краях. Також уряд доручив закрити прикордонний перехід у Педедзе, а Державній прикордонній охороні посилити контроль на латвійсько-російському кордоні та ретельніше перевіряти громадян РФ, які прибувають до Латвії.

У латвійському Міністерстві внутрішніх справ зауважили, що після оголошеної в Росії часткової мобілізації багато росіян намагаються покинути країну, і у відомстві вважають, що це може привести до того, що ситуація на латвійсько-російському кордоні може різко змінитися. Також в МВС припустили, росіяни намагатимуться перетнути кордон нелегально.

Міністр внутрішніх справ Крістап Еклонс раніше заявляв, що мобілізація в Росії не є підставою для надання притулку в Латвії.

Що відомо

  • Президент РФ Володимир Путін 21 вересня підписав указ про проведення часткової мобілізації у Росії. У зверненні до росіян він зазначив, що лінія зіткнення в зоні "спеціальної військової операції" перевищує тисячу кілометрів, при цьому союзні сили протистоять "не тільки неонацистським формуванням, а фактично всій військовій машині колективного Заходу", що загрожує існуванню РФ.
  • Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що в ході мобілізації буде призвано 300 тисяч резервістів, які пройдуть підготовку перед відправкою в зону "СВО". Заклик не торкнеться студентів та військовослужбовців-строковиків, мобілізації підлягають лише громадяни, які пройшли військову службу та мають військово-облікову спеціальність. Мобілізація проводиться "насамперед для контролю над звільненими під час "спецоперації" територіями".
  • На тлі оголошення мобілізації по усій Росії пройшли акції протесту. Також в Росії почалися підпали адміністрацій і військкоматів.

Читайте також

Чи вплине "часткова мобілізація" в Росії на війну в Україні

“Путін догрався” — віцепрем’єр Татарського уряду в екзилі про мобілізацію

Мобілізація в РФ: Ростовську область закрили на в'їзд і виїзд — Генштаб

На початок