"Референдуми" як кінець переговорів з Москвою, інструкція на випадок ядерного удару. 217-й день війни. Онлайн

"Референдуми" як кінець переговорів з Москвою, інструкція на випадок ядерного удару. 217-й день війни. Онлайн

Оновлено
"Референдуми" як кінець переговорів з Москвою, інструкція на випадок ядерного удару. 217-й день війни. Онлайн
Фото: Anadolu Agency via Getty Images

28 вересня — 217-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни Росії проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

  • США оголосили про виділення Україні нового пакету допомоги в галузі озброєння на суму 1,1 мільярда доларів. До траншу, зокрема, увійдуть 18 високомобільних артилерійських ракетних систем HIMARS та боєприпаси до них, 150 броньованих машин HMMWV, вантажівки, радари, системи протидії безпілотникам та інше обладнання.
  • Президентка Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн представила новий пакет санкцій проти Росії. Окрім додаткових персональних санкцій ЄК, зокрема, пропонує заборону на імпорт російської продукції на 7 мільярдів євро, додаткові обмеження на надання європейських послуг, заборону громадянам ЄС входити в керівні органи російських державних компаній.
  • У Росії продовжується мобілізація. Перші підрозділи, за даними керівника Луганської ОВА Гайдая, вже прибули на фронт. Австрійський аналітик Том Купер вважає. що найближчим часом РФ може укомплектувати до 70 тисяч нових військових в Україну і робити це кожні 3-4 тижні. Таким чином вони можуть призвати до 1 мільйона.
  • У тимчасово окупованому Криму росіяни роздали близько 1500 повісток. Це була масова роздача у місцях компактного проживання кримських татар. Повістки вручали молоді, а також батькам багатодітних родин.
  • Після завершення фейкового голосування Міністерство закордонних справ України закликало Європу, НАТО та G7 посилити тиск на РФ і збільшити військову допомогу Україні.
  • Російські ЗМІ повідомили про кінець "голосувань" на так званих референдумах на окупованих територіях України щодо приєднання до РФ. В Радбезі ООН заявили, що світ не визнає псевдоголосувань і визнає право на захист Україною своїх територій.

Суспільне завершує текстовий онлайн дня. Хроніку 218 дня війни — читайте тут.

Довкіллю Харківщини внаслідок війни завдано шкоди на 83 млрд грн

Довкіллю Харківщини від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну завдано шкоди на 83 млрд грн. Про це під час брифінгу в Харкові повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець: "Після 24 лютого наші екологічні інспектори вже нарахували 83 млрд грн шкоди довкіллю Харківщини. За засмічення та забруднення ґрунтів – це найбільша шкода – 82 млрд грн. За забруднення повітря внаслідок пожеж – 134 млн грн", — зазначив Стрілець.

За його даними, оцінкою шкоди на Харківщині займаються наразі більше 30 інспекторів обласної екоінспекції, і обраховано поки лише третину кейсів, тож суми збитків зростатимуть.

Міністр наголосив, що від дій окупантів дуже сильно постраждали ліси, є випадок суцільного вигорання 6 тис. га лісу. «Це шкода не лише довкіллю, а й економічному потенціалу наших державних лісових господарств. За час війни на території лісгоспів Харківщини виникло більше 90 пожеж. Збитки, які верифіковані, - 3,4 млн грн. Цифра буде зростати, коли території будуть розміновані, і ми побачимо всю картину», - зауважив Стрілець.

За його інформацією, у небезпеці досі перебувають три національні природні парки: «Дворічанський», «Гомільшанські ліси» та «Слобожанський».

"Дворічанський національний природний парк фактично був окупований з 24 лютого і звільнений 10 вересня. Попереду багато роботи, треба зрозуміти, які збитки. Впевнений, що окупанти ніяк не забезпечували заповідний режим, тому як постраждала екосистема нам потрібно ще встановлювати", — сказав Стрілець.

До вересневого контрнаступу ЗСУ на Харківщині під контролем загарбників перебувало біля 30% території області, наразі – менше 6%.

Війська РФ випустили ракети по Кривому Рогу

Війська РФ випустили ракети Х-59: одна ракета збита, інша влучила в об'єкт цивільної інфраструктури. "Руйнування значні. Триває ліквідація наслідків", — начальник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

Здавайтесь в полон, або боріться на своїх вулицях — Зеленський звернувся до росіян

Володимир Зеленський звернувся до росіян, зокрема мобілізованих на війну проти України. Президент України звернувся російською. Він наголосив, що у росіян є варіант здатись полон, або боротись на своїй землі за свою свободу.

"Що стосується ситуації на фронті, для нас все зрозуміло. Тому я повторюю ще раз... Тем, кто понимает только по-русски. Хотите жить – бегите. Хотите жить – сдавайтесь в плен. Хотите жить – боритесь на своих улицах за свою свободу. У вас и так всё забрали. Или у кого-то из вас есть нефтяные вышки? Есть дворцы? Есть виноградники? А может у вас есть яхты? Или какой-то банк? За что вы вообще боретесь? У вас есть только кредиты, что-то вечером пожрать и теперь мобилизация. Боритесь за своё! Не лезьте на нашу землю, в нашу душу и в нашу культуру", — додав президент.

Над Дніпропетровщиною збили три російські ракети

Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.

"Нещодавній гуркіт у небі — то успішна робота нашої ППО. Військові з повітряного командування "Схід" збили над Дніпропетровщиною три ворожі ракети. Дві над Синельниківським районом, одну — над Криворізьким", — написав Резніченко у Telegram.

МЗС Канади закликало своїх хокеїстів, які виступають у клубах Росії та Білорусі, покинути територію цих країн

Про це пише The Canadian Press.

Наразі за російські та білоруські клуби виступають 44 канадські хокеїсти, ще четверо – за Казахстан.

"Війна президента Путіна в Україні – це війна проти свободи, демократії та права українців та всіх людей визначати своє майбутнє. Як канадці, ми цінуємо ці цінності. Спортсмени, які вирішили грати та асоціювати себе з Росією та Білоруссю, мають пояснити своє рішення громадськості", – наголосили в МЗС Канади.

Латвія закликала своїх громадян негайно залишити територію РФ

Про це міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс написав у Twitter.

"У зв'язку із загостренням міжнародної обстановки повторний і наполегливий заклик. Закликаємо латвійських громадян не відвідувати Росію, а тих, хто перебуває там, залишити її якомога швидше", — зазначив голова МЗС Латвії.

Окупанти у псевдореферендумі порахували дітей та "мертвих душ" — Гайдай

Про це повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Орки намалювали 98% "за" приєднання до РФ і відправили пасічника на уклін в бункер. Коли вони почали рахувати "бюлетені", зрозуміли, що пустих якось багато, тож так захопилися малюванням, що вийшло ніби загалом у "виборах без вибору" взяли участь понад 1,6 млн людей", — повідомив Сергій Гайдай.

За словами Гайдая, у псевдореферендумі "голосів" більше, ніж є людей на тимчасово окупованих територіях. Цифри збігаються, якщо припустити, що на Луганщині "голосували" і діти й "мертві душі".

ППО знищила російські ракети, що були спрямовані на Запоріжжя

Про це повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

"Сьогодні ППО знешкодила ракети, що були запущені в напрямок Запоріжжя та двох сусідніх великих міст. У кожне місто завдяки нашим захисникам не долетіло щонайменше по дві ракети", — написав Cтарух у Telegram.

В Україні створили петицію щодо демобілізації за власним бажанням

Про це йдеться на сайті петицій президента.

"Враховуючи нову реальність російської повномасштабної агресії, невизначеність терміну остаточної перемоги, імовірне збереження російської загрози навіть після завершення війни, а також керуючись Конституцією України та принципом справедливості – необхідно обмежити термін мобілізації кожної окремої людини, а також гарантувати відстрочку від наступної мобілізації для людей, котрі відслужили встановлений термін", – пропонує автор петиції Антон Водяний.

Наразі петиція має майже 4 тисячі підписів з 25 тисяч, до кінця збору лишилось 68 днів.

МЗС Румунії просить своїх громадян покинути країну "якомога швидше"

Про це йдеться у пресрелізі міністерства.

28 вересня МЗС зробило низку роз'яснень румунам, які перебувають в Росії, "в контексті недавніх подій в Російській Федерації, в тому числі в результаті оголошення 21 вересня про часткову мобілізацію", — йдеться в пресрелізі.

МЗС наполегливо рекомендує румунським громадянам уникати несуттєвих поїздок в Російську Федерацію, а тим, хто тимчасово перебуває в цій країні, якомога швидше розглянути питання про виїзд з території Російської Федерації.

Крім того, в МЗС рекомендують румунським громадянам, присутнім на території Російської Федерації, проявляти підвищену увагу, уникати місць, де присутні громадські збори або великі скупчення людей та не брати участь у проведенні можливих акцій протесту або інших демонстрацій, які можуть призвести до вуличного насильства", йдеться в повідомленні Міністерства закордонних справ.

Пентагон офіційно оголосив про виділення допомоги України. Повний список

Як йдеться в пресрелізі Міністерства оборони США, додаткова допомога в галузі безпеки України становитиме близько 1,1 мільярда доларів. Зокрема будуть доставлені:

  • 18 високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS) і сумісних з ними боєприпасів;
  • 150 броньованих багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності (HMMWV);
  • 150 тактичних транспортних засобів для буксирування;
  • 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкого обладнання;
  • два радари для безпілотних літальних апаратів;
  • 20 багатофункціональних радарів;
  • системи протидії безпілотним літальним апаратам;
  • тактичні системи захищеного зв'язку, системи спостереження та оптика;
  • обладнання для знешкодження вибухонебезпечних боєприпасів;
  • бронежилети та інше польове спорядження;

Також допомога включатиме фінансування навчання, технічного обслуговування та життєзабезпечення.

Росіяни атакували ракетами Кривий Ріг

"Кривий Ріг – ракетна атака. Залишайтесь у укриттях. Нічого не знімайте та не викладайте у соцмережі", — повідомив у Telegram керівник військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул.

США оголосять про виділення Україні нового траншу допомоги на $1,1 млрд

Як повідомляє Associated Press, США нададуть Україні додаткову допомогу в розмірі 1,1 мільярда доларів, включаючи фінансування приблизно 18 досконаліших ракетних систем та іншої зброї для протидії безпілотникам РФ.

Останній пакет надається в рамках забезпечення безпеки України. Загальна сума американської допомоги Україні з моменту вступу адміністрації Байдена на посаду досягла майже 17 мільярдів доларів. Офіційні особи надали детальну інформацію про пакет на умовах анонімності, оскільки вона ще не була оприлюднена.

У комплект поставки входять вісімнадцять High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) і "супутні боєприпаси". Пакет також містить 150 броньованих багатоцільових колісних транспортних засобів високої мобільності, 40 вантажівок і 80 причепів для "транспортування важкого обладнання", додаткові радари для безпілотних літальних апаратів та інше обладнання.

Офіційно про допомогу оголосять, як очікується в середу, у зв'язку з тим, що Росія намагається анексувати окуповані райони України, де відбулися організовані Кремлем "референдуми".

Збитки України від агресії РФ у 1,6 рази перевищують ВВП держави

Про це прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив на селекторній нараді з головами ОВА.

"Ситуація зі збитками зафіксована станом на червень. Потреба у коштах, відповідно до цього звіту, 349 млрд доларів, майже 350 млрд. Звичайно, ця сума більше, ніж ВВП нашої держави за минулий рік. В 1,6 раза більше сума, ніж ВВП. Звичайно, ми розуміємо, що у першу чергу фінансові ресурси потрібні на швидку відбудову, на швидке відновлення, на соціальну інфраструктуру, на інфраструктуру критичну, на підготовку до зими", — сказав Шмигаль.

Уряд виділив понад 4 млрд грн на відновлення деокупованих областей

Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Уряд виділив уже понад 4 млрд грн на швидке й критично необхідне відновлення у деокупованих областях. Під час селекторної наради з головами ОВА обговорили використання коштів та залучення додаткових фінансових ресурсів від міжнародних партнерів", — розповів голова уряду.

За інформацією Мінрегіону, загальна кількість об’єктів, яка потребує відновлення у звільнених областях, досягла майже 51 тисячі.

Влада деокупованого Ізюма закликає місцевих евакуюватися з міста на зимовий період

Причиною цього називають серйозні руйнування інфраструктури.

Міська влада організовує безкоштовну евакуацію всіх охочих, з подальшим розселенням в Харківській, Полтавській та інших областях України. Це тимчасовий захід. Саме тому місцевих закликають скористатися цією можливістю до моменту відновлення критичної інфраструктури міста.

Зеленський закликав Трасс посилити підтримку України у відповідь на псевдореферендуми

Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Ліз Трасс.

"Провів розмову з прем’єр-міністеркою Великої Британії Ліз Трасс. Велика Британія завжди була одним із лідерів підтримки України. Очікуємо на лідерство Лондона і в реакції на російські псевдореферендуми. Відповіддю має бути лише посилення військової та фінансової підтримки України", — зазначив Зеленський.

ЗСУ уразили 4 райони зосередження сил РФ та одну станцію ретранслятор

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, за поточну добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки в районах населених пунктів Зайцеве, Майорськ, Залізне, Одрадівка, Миколаївка Друга, Озерянівка, Первомайське, Побєда, Новомихайлівка, Павлівка та Безіменне.

"Для підтримки дій наземних угруповань, авіація Сил оборони протягом доби уразила два опорних пункти противника. Ракетні війська і артилерія уразили командний пункт, чотири райони зосередження живої сили та техніки противника та одну станцію-ретранслятор", — йдеться у повідомленні.

У РФ змушують призовників власним коштом придбати зимову форму та засоби захисту

"У російській федерації та тимчасово окупованих Росією частинах областей України тривають заходи так званої “часткової” мобілізації. У віддалених населених пунктах російської федерації мобілізації підлягає все чоловіче населення визначеної вікової категорії, попри відсутність досвіду проходження військової служби в минулому та бойового досвіду. Непоодинокі випадки мобілізації осіб з інвалідністю, онкохворих, багатодітних батьків та осіб старших за шістдесят років. В окремих регіонах населення намагається чинити спротив такій примусовій мобілізації", — повідомляє Генеральний штаб ЗСУ у вечірньому зведенні.

У Генштабі додали, що на збірних пунктах Бєлгородської та Ростовської областей новоприбулий особовий склад повинен за власний кошт придбати зимову форму одягу та засоби захисту.

"Зберігається тенденція пошуку особами призовного віку способів ухилення від мобілізації. Так, на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, чоловіки, з метою уникнення мобілізації, намагаються відкупитися хабарем, виїхати за кордон Російської Федерації, працевлаштуватись на підприємство критичної інфраструктури або здійснити дрібний злочин", — додали в Генштабі.

За добу від обстрілів РФ постраждали понад 8 населених пунктів

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, за поточну добу росіяни завдали 2 ракетних та 3 авіаційних удари, здійснили понад 6 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Від ударів РФ постраждали понад 8 населених пунктів. Зокрема, Сіверськ, Білогорівка, Мар’їнка, Миколаїв, Вищетарасівка, Тернові Поди, Мирне та Новогригорівка.

На Волинському та Поліському напрямках обстановка залишилася без суттєвих змін. На інших напрямках росіяни здійснили обстріли населених пунктів з танків, мінометів, ствольної та реактивної артилерії:

  • на Сіверському напрямку – в районі населеного пункту Сеньківка Чернігівської області;
  • на Слобожанському напрямку – в районах населених пунктів Стрілеча, Соснівка, Красне, Грушівка та Сенькове;
  • на Краматорському напрямку – Старий Караван, Слов’янськ, Закітне, Діброва та Озерне;
  • на Бахмутському напрямку – Спірне, Сіверськ, Серебрянка, Нью-Йорк, Андріївка, Соледар, Бахмут, Бахмутське, Одрадівка, Зайцеве, Весела Долина, Опитне, Яковлівка, Майорськ, Юр’ївка, Білогорівка, Веселе та Роздолівка;
  • на Авдіївському напрямку – Авдіївка, Опитне, Водяне, Первомайське, Тоненьке, Красногорівка, Карлівка, Мар’їнка, Єлизаветівка, Новомихайлівка, Парасковіївка та Георгіївка;
  • на Новопавлівському напрямку – Павлівка, Микільське, Вугледар, Володимирівка, Єгорівка, Пречистівка, Золота Нива, Шевченко, Новоукраїнка, Велика Новосілка, Нескучне та Времівка;
  • на Запорізькому напрямку обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів. Серед них - Степове, Павлівка, Новопіль, Оріхів, Темирівка, Ольгівське та Гуляйполе.
  • на Південнобузькому напрямку обстрілів з танків, мінометів та ствольної артилерії зазнали понад 25 населених пунктів вздовж лінії зіткнення, зокрема і Нікополь. З метою ведення розвідки, коригування вогню та завдання ударів по об’єктах цивільної інфраструктури росіяни здійснили на даному напрямку до 40 вильотів БпЛА.

На деокупованих територіях Харківщини запрацювали аптеки

У чотирьох деокупованих громадах Харківської області запрацювали аптеки. Йдеться про Балаклію, Барвінкове, Печеніги та Малинівку, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

"[Треба] якнайшвидше забезпечити відновлення роботи аптечної мережі, щоб люди на деокупованих територіях отримали доступ до програми "Доступні ліки", — повідомив Синєгубов.

В ОВА також обговорили забезпечення медзакладів на деокупованих територіях кваліфікованими медиками.

"Відтепер завдяки законодавчим змінам можемо залучати медиків інших областей та іноземних спеціалістів, яких готові спрямувати "Лікарі без кордонів", — сказав Синєгубов.

100 мільйонів євро від Євросоюзу підуть на реконструкції шкіл

Про це заявив під час візиту в Київ комісар ЄС з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівер Варгеї.

"Ми надамо не лише моральну допомогу, ми підтримаємо фінансову допомогу Україні. Зараз ми маємо зосередитися на тому щоб допомогти Україні подолати цю війну. На казначейські рахунки Україні мали прийти 500 мільйонів євро. Ми обговорили як пришвидшити надання Україні 100 мільйонів євро, які були оголошені президентом Єврокомісії. Ці гроші підуть на реконструкції шкіл", — додав Варгеї.

Литва надасть українським військовим 25 тисяч комплектів зимової форми

Як повідомляє Delfi, про це 28 вересня заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас під час презентації ситуації з безпекою країни у литовському Сеймі.

"Найближчими місяцями у литовських підприємств буде закуплено та передано українським військовим зимове обмундирування на пару мільйонів євро, тобто близько 25 тисяч українських військових будуть забезпечені зимовим екіпіруванням", — сказав Анушаускас.

Він також повідомив парламентаріям, що після оголошення Росією часткової мобілізації рівень загрози для Литви не зріс, однак Литва відреагувала підвищенням рівня боєздатності Сил швидкого реагування: "Що означає мобілізація для безпеки нашого регіону? Підвищили рівень пильності Сил швидкого реагування Збройних сил Литви, хоч ознак провокацій немає".

У Харкові на відновлення світла чекають ще близько 9 тисяч сімей

Про це Суспільному сказав речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.

"Більш ніж 50% споживачів від знеструмлених — вже зі світлом. І сьогодні до кінця дня ми плануємо у повному обсязі відновити світло всім споживачам", — повідомив Скічко.

За даними речниці "Харківобленерго" Марини Шевченко, світлом забезпечили понад 9 тисяч споживачів. Електропостачання відновлено на Холодній горі та в районі Залютине. Тривають роботи з відновлення електропостачання у Шевченківському районі та поблизу Іванівки (Холодногірський район). Новобаварський район також зі світлом, за винятком декількох будинків на вул. Полтавський шлях.

У Держдумі РФ пропонують забирати автомобілі тих, хто втік від мобілізації

Про це заявив голова Держдуми Росії В’ячеслав Володін. Він запропонував віддати автомобілі, які на кордоні залишили люди втікаючи від мобілізації. Ці автівки Володін пропонує "віддати сім'ям військових".

"Вже машини залишають. Теж треба подумати, кому ці машини віддати. Може, сім'ям тих хлопців, які поїхали воювати? Це буде правильно", — сказав Володін і додав, що росіяни, які "тікають" від мобілізації, потім повернуться в Росію".

Голова Єврокомісії: новий пакет санкцій заборонятиме громадянам ЄС входити в керівні органи російських компаній

Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала новий пакет санкцій проти РФ.

Він міститиме, зокрема, новий список фізичних та юридичних осіб та подальше обмеження торгівлі. Серед ключових моментів, що пропонує новий пакет: заборони на імпорт російської продукції у розмірі 7 мільярдів євро, додаткові заборони на надання європейських послуг, заборона громадянам ЄС входити в керівні органи російських державних компаній.

Крім того, нові санкції запровадять основу для обмеження цін на нафту.

"Деякі країни, що розвиваються все ще потребують постачання російської нафти за низькими цінами. Це обмеження допоможе скоротити доходи Росії і зберегти стабільність світових енергетичних ринків", — наголосила Урсула фон дер Ляєн.

Росіяни в Криму роздали близько 1500 повісток татарам

Про це заявила представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.

"Працівники військкоматів масово роздають повістки кримським татарам. Це тенденція, яку ми спостерігаємо по всій території Росії – на війну відправляють в першу чергу людей з малонаселених республік, представників корінних народів. Кримських татар Росія мобілізує як найбільш нелояльних до себе мешканців пів острова", – розповіла Ташева.

"Референдуми" як кінець переговорів з Москвою, інструкція на випадок ядерного удару. 217-й день війни. Онлайн
Представниця президента в АРК Таміла Ташева. скрін з відео Офісу президента

Наразі відомо про щонайменше 1500 повісток, які роздали кримським татарам у місцях компактного проживання. Враховуючи той факт, що за останніми даними на території окупованого півострова мешкає 250 – 350 тисяч татар, відсоток мобілізованих корінних жителів високий. Скільки саме чоловіків призвали поки не відомо, бо отримання повісток і явка у військкомат – це різні речі.

"Роздача повісток у Криму мала характер облави. Дуже часто працівники військкоматів візуально визначають, кому дати повістку. Вже відомі факти, коли такий виклик отримували хлопці – 95,96, 97 років народження. Та батькам багатодітних сімей. Часткової мобілізації немає – це тотальна мобілізація на війну проти нашої держави", — зазначила Ташева.

Читайте також: Окупанти у Криму продовжують видавати повістки після оголошення про завершення мобілізаційних заходів

Шольц телефоном запевнив Зеленського у подальшій підтримці

Канцлер ФРН Олаф Шольц провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленський та обмінявся думками щодо військово-політичної та економічної ситуації в Україні, а також можливостей подальшої підтримки, повідомляється на сайті німецького уряду.

"Німеччина не припинить надавати Україні політичну, фінансову та гуманітарну підтримку, а також підтримку у захисті її суверенітету та територіальної цілісності, у т.ч. у вигляді поставок зброї", — наголосив Шольц.

Щодо ситуації на незаконно окупованих Росією територіях Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей, Шольц зазначив, що Німеччина ніколи не визнає результати фіктивних референдумів.

Омбудсмен закликав українців не збирати кошти на лікування військовополонених

"Україна отримує безліч пропозицій щодо лікування та реабілітації бійців, в тому числі із-за кордону. Кошти на це виділено. Ми підтримуємо всі ініціативи по збору коштів для наших захисників, але держава всім їх забезпечує. Бо виходить ситуація, коли спочатку запустили ініціативу, а потім виявляється, що насправді на це не треба окремі кошти", — сказав на брифінгу уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Зеленський подякував Ердогану за позицію щодо невизнання псевдореферендумів

Про це голова держави повідомив у Telegram.

"Мав предметну розмову з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Подякував за незмінну підтримку територіальної цілісності та суверенітету України, а також за принципову позицію щодо невизнання незаконних псевдореферендумів, які Росія провела на окупованих територіях. Ми дуже цінуємо особисту роль пана Ердогана в організації нещодавнього обміну військовополонених і наданні прихистку українським командирам", — зазначив Володимир Зеленський.

Місія ООН щодо розслідування теракту в Оленівку не приїжджала — омбудсмен

Створена генсеком ООН Антоніу Гутеррешем моніторингова місія, яка мала розслідувати теракт в Оленівці, так і не прибула в Україну. Про це на брифінгу заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Він зазначив, що досі не отримав дозволу від РФ приїхати в Оленівку, а російська уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова порадила звертатися не до неї, а до "омбудсмена" "ДНР", бо це "окрема держава, там окремий "омбудсман", який займається цим питанням".

"Щодо Оленівки. На жаль, ми не бачимо приїзду окремої моніторингової місії ООН, створеної рішенням генсека ООН пана Гутерреша. Він створив місію і заявив, що вона швидко приїде в Оленівку і проведе розслідування", — сказав він.

За словами Лубінця, він проаналізував склад цієї місії і передав результати аналізу в ООН.

"Я на фактах показав, де зі складу троє осіб-іноземців вже перебувають під впливом РФ. Не знаю чи ООН сподобався мій аналіз, але наразі, на мій погляд, вони роблять процес заради процесу. Вони наголошують, що звернулися до РФ і чекають дозволу туди (в Оленівку, — ред.) приїхати. Всі притомні люди розуміють, що РФ вже давно прибрала всі докази того воєнного злочину. Інакше ми не можемо це називати", — наголосив омбудсмен.

Лубінець зазначив, що за наявними фактами, за результатами аналізу фото і відеоматеріалів, і українські, і міжнародні експерти зійшлися у думці, що теракт в Оленівці — це операція РФ.

"Це була заздалегідь спланована військова операція РФ для знищення військовослужбовців окремої категорії — "азовців", яких вивели в окремий барак. Після цього, за нашими даними, всередині бараку був підірваний заряд, який дає дуже велику температуру. Жодних обстрілів не було", — сказав він.

Що робити з розбомбленими будинками — уряд розробив алгоритм

Кабінет міністрів затвердив порядок поводження з відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням чи руйнуванням будівель внаслідок війни. Про це повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.

За словами міністра Олексія Чернишова, у порядку прописаний алгоритм прийняття рішень місцевої влади з поводження з відходами від руйнувань будівель та споруд, який допоможе громадам якісно та швидко відновлювати свої території.

"Українці завжди дбайливо, по-господарськи ставляться до своєї оселі, своєї власності, до рідного краю. І це помітно особливо зараз, коли люди у поранених громадах розчищають завали після російських бомбардувань. І громадяни, і бізнес, і місцева влада потребують правил поводження з відходами від руйнувань", — сказав він.

Також проєкт постанови пропонує:

  • визначити поняття "відходи від руйнувань", класифікацію таких відходів, основні операції поводження з відходами від руйнувань та черговість їхнього проведення, а також основні положення щодо організації місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань;
  • встановити Перелік компонентів відходів від руйнувань та можливі шляхи їхнього повторного використання у будівництві, промисловості будівельних матеріалів (виробництві будівельних виробів (продукції).

Зеленський підписав закон про акциз на пальне

Президент Володимир Зеленський підписав закон №7668-д про повернення акцизного податку на пальне. Про це свідчать дані на сайті парламенту.

Закон набирає чинності наступного дня після публікації. Відповідно до ухваленого закону ставки акцизу складатимуть:

  • Бензин — 100 євро за 1000 літрів.
  • Дизель — 100 євро за 1000 літрів.
  • Біопаливо – 100 євро за 1000 літрів.
  • Скраплений газ — 52 євро за 1000 літрів.

ПДВ залишається на рівні 7%.

Водночас закон передбачає, що на пальне для військових акциз встановлений на рівні 0 євро за 1000 літрів. Ця пільга діятиме виключно для Міноборони на період воєнного та надзвичайного стану.

Як розпізнати іранський дрон-камікадзе. Пояснюють в ОК "Південь"

Безпілотники іранського виробництва Shahed-136, за допомогою яких російські військові атакують об'єкти інфраструктури на півдні України, можна розпізнати за характерним звуком під час польоту.

Речниця Оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк під час брифінгу розповіла, характерною ознакою таких дронів також є політ на низькій висоті, саме тому їх складно виявити силам протиповітряної оборони.

"Але вони досить гучні, їх можна почути навіть вночі. Це нагадує звук мотора мопеда чи бензопили. Якщо люди чують такий звук, їм варто йти в укриття та уникати місць, куди можуть бути спрямовані ці дрони", — наголосила Гуменюк.

Вона також додала, що дрони, які росіяни перейменували на "Герань-2", використовують для ураження об’єктів інфраструктури, а не підрозділів чи скупчень людей. При цьому Гуменюк зазначила, що вони не дуже ефективні — з 10 вересня на півдні було виявлено понад 30 цих дронів, з яких 22 збили. Тільки 10 дронів влучили, але не всі ці атаки були результативними.

Пілот винищувача МіГ-29, що захищав Київщину, потрапив до рейтингу Forbes

Журнал Forbes в рамках проєкту "30 до 30" відзначив українського пілота винищувача МіГ-29 Андрія Геруса. Від початку повномасштабного вторгнення, він виконував завдання щодо авіаційного прикриття Києва та Київщини. Про це повідомило Командування Повітряних Сил ЗСУ.

Андрій Герус – Герой України, військовослужбовець бригади тактичної авіації повітряного командування "Центр".

"Андрій з перших хвилин рашистського вторгнення став на захист рідної землі та виконував завдання щодо винищувально-авіаційного прикриття міста Київ, Київщини та України в цілому", – йдеться у повідомленні.

Forbes обирав молодих людей, які наразі захищають Україну й здобувають для неї перемогу, а також тих, хто відбудовуватиме нову державу у майбутньому після перемоги.

1 березня президент Володимир Зеленський надав старшому лейтенанту Андрію Герусу звання Героя України за збитий над Кропивницьким ІЛ-76 з російським десантом.

Україна готує наступні обміни полонених — ГУР

Україна 21 вересня повернула з російського полону 215 військових, зокрема бійців полку "Азов". Наразі паралельно готуються інші обміни, зокрема і в форматі "всіх на всіх".

"Завершився цей обмін і паралельно готуються наступні обміни, вони вже невдовзі будуть. Як всіх на всіх, так і подібні до того, що було нещодавно проведено", — повідомив представник Головного управління розвідки Андрій Юсов під час брифінгу в Media Center Ukraine.

Він наголосив, що умови утримання українських військовополонених не відповідають Женевській конвенції, і додав, що якби представників Червоного Хреста допустили, то таких би випадків не було.

Обстріл школи в Миколаївці: рятувальники вилучили тіло загиблої жінки з-під завалів

У ДСНС повідомили, що рятувальники вилучили тіло загиблої жінки з-під завалів частково зруйнованої будівлі школи у Миколаївці на Донеччині.

"По прибуттю було встановлено, що внаслідок обстрілу (попередньо ракетного удару), сталось часткове руйнування з першого по третій поверхів 3-поверхової будівлі ЗОШ № 1", — повідомили в рятувальники.

В результаті проведення аварійно-рятувальних робіт з-під завалів було вилучено тіло загиблої жінки 1959 р.н. Проведено розбір 50 тон конструктивних елементів будівлі. Роботи завершено.

Командири "Азову" найближчими днями мають зустрітися з рідними — Тимошенко

П'ятеро командирів "Азову", що були звільнені з російського полону в межах обміну 21 вересня і наразі перебувають в Туреччині, найближчими днями зможуть побачитися зі своїми рідними. Про це в ефірі Суспільного повідомив заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко.

"Це важливо і для сімей, і для них самих (командирів Азову — ред.) ", — зазначив він.

Тимошенко запевнив, що українські військові командири у Туреччині забезпечені всіма умовами і підтримують зв'язок з Офісом президента України, зокрема з керівником Офісу Андрієм Єрмаком.

Говорячи також про обмін Віктора Медведчука, представник ОП зазначив, що Медведчук "все ж таки отримає свій вирок", а Україна вже отримала назад своїх військових, а якби кум Путіна залишався в Україні, це б "нічого не дало".

Тимошенко додав, що Україна поповнила "обмінний фонд" після звільнення багатьох територій Харківської області, тож є сподівання, що вдасться провести ще декілька обмінів і повернути з полону всіх українських військових, що власне є завданням президента Зеленського.

"Забудьте про це": Шольц закликав Путіна відмовитись від ідеї ядерного удару по Україні

Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав президента Росії Володимира Путіна відмовитись від ідеї застосування ядерної зброї у війні проти України. Про це він заявив в інтерв’ю Neuen Osnabrücker Zeitung.

"Як і президент США Джозеф Байден, я хочу звернутися до Росії та сказати дуже ясно: забудьте про це", — наголосив Шольц.

Водночас канцлер зазначив, що ніхто не може знати наперед, чи наважиться Путін на такий крок. Він звернув увагу на те, що російський президент продовжує припускатись помилок.

"Путін робить помилку за помилкою. Він міг би негайно покласти край цій війні, вивівши свої війська, а потім розпочавши переговори з Києвом", — сказав Шольц.

Мобілізацію, оголошену Путіним, канцлер визначив як "акт розпачу та панічну реакцію на невдачі російських Збройних сил на сході України".

Олаф Шольц підкреслив, що Німеччина продовжить надавати Україну допомогу, в тому числі зброєю.

"Німеччина у міру своїх можливостей підтримує Україну і водночас робить все можливе, щоб не допустити прямого конфлікту між НАТО та Росією", — зазначив він.

Окрім того, канцлер підкреслив, що Німеччина ніколи не визнає псевдореферендуми, організовані Росією на окупованих територіях України.

"Ми не погодимося з результатами цих фальшивих референдумів і продовжуватимемо підтримувати Україну з незмінною силою", — наголосив Шольц.

СБУ повідомила про підозри шістьом організаторам псевдореферендуму на тимчасово окупованій території Запорізької області

Служба безпеки України продовжує документувати протиправні дії організаторів та учасників фейкового референдуму на тимчасово окупованих територіях півдня України. Про це 28 вересня повідомили в установі.

Зокрема на тимчасово окупованій частині Запорізької області підозру від СБУ отримали:

  • Євген Балицький, "голова військово-цивільної адміністрації Запорізької області";
  • Галина Данильченко, "виконуюча обов’язки мера" Мелітополя;
  • Олександр Сауленко, "голова військово-цивільної адміністрації Бердянська";
  • Галина Катющенко, "голова центральної виборчої комісії» Запорізької області";
  • Андрій Сігута, "голова військово-цивільної адміністрації" Мелітопольського району".
  • Максим Зубарев, "голова Якимівської громади Мелітопольського району".

В Україні створять картки військовополонених

В Україні створять картки військовополонених. Йдеться про особисті сторінки, на яких родичам буде легше відстежувати всі зміни статусу військовополоненого. Про це пресслужба Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими повідомила за підсумками зустрічі з представниками родин українських військовополонених за участю начальника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова.

На зустрічі також обговорили процес лікування, реабілітації та за необхідності – протезування для звільнених з полону, зазначили у пресслужбі.

“Обмін військовополоненими — процес важкий, болючий, але обмін 21 числа відкриває нові можливості для нас. Усіх, хто повертається, держава забезпечує всім необхідним: від речей першої необхідності, до реабілітації та відновлення”, — сказав Буданов.

Приміром, обмін 21 вересня, під час якого було звільнено 215 військових, готувався понад два місяці.

За даними пресслужби, на зустрічі йшлося про прикордонників, морських піхотинців, військових моряків, нацгвардійців, розвідників, військових – як рядових, так і офіцерів, строковиків. Також говорили про тих, кого згідно з Женевськими конвенціями у світі вважають некомбатантами, – українських медиків та, приміром, музикантів оркестру морської піхоти.

В Координаційному штабі наголосили, що некомбатантів потрібно повернути згідно з нормами міжнародного права.

РФ найближчим часом може укомплектувати до 70 тисяч нових військових в Україну — Купер

Протягом наступних 2-4 тижнів можна очікувати, що російські збройні сили укомплектують до 70 тисяч нових військових в Україну, розповів в інтерв'ю Суспільному розповів австрійський аналітик Том Купер.

На думку аналітика, ЗС РФ може збільшувати кількість нових військових кожні 3 або 4 тижні ще на 70 000. Таким чином вони можуть призвати до 1 мільйона.

Читайте повне інтерв'ю: Том Купер — про бої за Лиман, український контрнаступ та ядерну зброю Росії

"Але зараз у них немає інфраструктури, необхідної для проведення мобілізації такої кількості людей. Та через втрати, зокрема, офіцерів і сержантів, у РФ є проблема у тому, щоб знайти людей, які можуть готувати новобранців", — зазначив Том Купер.

Він зазначив, що в РФ також багато організаційних проблем. Наприклад, в армію призивають людей, які працюють на підприємствах, що виробляють техніку для Збройних сил. Водночас Купер зазначив, що їх не можна відправити в бій, тому що компанії, де вони працюють, не будуть працювати належним чином.

"Ми можемо побачити мобілізацію людей з Далекого Сходу, Сибіру та з півдня Росії. Путін знову намагається уникнути проблем із дійсно впливовими росіянами, які перебувають у Москві та Санкт-Петербурзі. Власне, кого спочатку збираються мобілізувати? Тих, хто має досвід, але відмовився доєднуватися до армії в перші 6 місяців війни", — додав він.

З України можуть виїхати ще 5 мільйонів людей — Лібанова

Якщо війна затягнеться, з України можуть виїхати ще 5 мільйонів людей на додачу до 1,2 мільйона українців, які виїхали з країни з 24 лютого.

Про це заявила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова, повідомляє Національне агентство з питань державної служби.

"З 24 лютого до 19 вересня з України виїхали близько 8,4 млн людей. В’їхали за цей час — 7,2 млн. Наразі за кордоном перебувають 1,2 млн людей з України", — сказала вона.

Лібанова припускає, що Україна може додатково втратити щонайменше 500-600 тисяч людей, а максимальна кількість емігрантів може сягнути 5 млн. Цей сценарій, за її словами, стане реальним у випадку затягування війни. За таких умов існує ризик, що після скасування воєнного стану до українок з дітьми почнуть переїздити чоловіки.

"У світі відбувається жорстка конкуренція за трудові ресурси. Європа старішає сильніше за Україну і компенсує це старіння емігрантами. Українці, що виїхали, є добре освіченими, значну їхню частину складають діти шкільного і студентського віку. Відтак, якщо ця хвиля емігрантів пробуде у Європі понад рік, є ризик, що більшість не повернеться додому", — наголосила Лібанова.

Демографиня наголосила на важливості комунікації із українцями за кордоном, аби уникнути найбільш негативного сценарію, бо люди мають відчувати себе українцями і зберігати зв’язки з Україною.

"Для цього потрібні зусилля як на рівні держави, так і – місцевих громад, шкіл, садочків, роботодавців. Важливо, аби роботодавці зберігали зайнятість працівників, які виїхали з України. Інакше після війни втратимо робочу силу", — сказала вона.

Лібанова зазначила, що з початком війни в Україну повернулися близько 180 тисяч чоловіків, які виїхали з країни раніше. І поверталися вони свідомо, із рішенням захищати свою країну.

"На такий рівень свідомості робимо ставку, коли аналізуємо перспективи повернення українців з-за кордону", — наголосила вона.

"Україна має повернути всі свої тимчасово окуповані території" — Зеленський

Україна має повернути всі свої тимчасово окуповані території, і лише тоді можна буде говорити про закінчення війни. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час спілкування зі студентами та викладачами американського Гарвардського університету, інформує пресслужба глави держави.

“Якщо не буде чітко зрозуміло, що ми повернули свою землю, війна закінчилася і ось він — мир, а щось буде завжди під знаком питання, якась не деокупована частина, а інша частина — у якомусь компромісі, то, повірте мені, Росія все одно повертатиметься до окупації нашої землі”, — сказав Зеленський.

За його словами, війна Росії проти України продемонструвала необхідність перезавантаження міжнародних інституцій. Вони мають реагувати швидше, бажано – превентивно, а не чекати поганого результату.

Також можна вірити чи не вірити в погрози Росії щодо застосування ядерної зброї, але світ має не боятися залякувань з боку того чи іншого агресора, сказав президент.

“Бо таких погроз буде ще багато. Щоб їх було менше, має бути системно виписано, якою буде реакція. Навіть на слова чи наміри. Щоб такі військово-політичні керівники боялися навіть думати погрожувати будь-якій державі чим завгодно — ядерною зброєю, чи голодом, чи анексію, чи окупацією”, – пояснив Зеленський.

За його словами, Україна може подати приклад таких змін у системі міжнародної безпеки. Зеленський розповів, що міжнародна робоча група на чолі з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком і колишнім Генсеком НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном напрацювала рекомендації щодо гарантій безпеки для України.

“Ми надіслали їх світовим лідерам і хотіли б їх застосувати. Важливо, щоб країни, які опиняються в небезпеці, за короткий час могли отримати і зброю, і санкції проти агресора, і фінансову допомогу”, — сказав президент.

Ватажок "ДНР" заявив, що їде в Москву, аби завершити "юридичні процедури" фейкового референдуму

Ватажок так званої ДНР Пушилін заявив, що їде до Москви аби завершити всі "юридичні процедури" щодо входження територій Донеччини до складу РФ, пишуть російські ЗМІ.

Також він заявив про намір взяти під контроль усю територію Донеччини. За його словами, російські сили виходять на новий етап ведення бойових дій.

У Міноборони розповіли, чи забезпечені бійці ЗСУ зимовою формою

У Збройних силах України заздалегідь замовили комплекти зимової форми для усіх військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях. Про це йдеться у відповіді Міноборони на запит Суспільного.

Зараз триває видача зимової форми і станом на сьогодні теплим одягом забезпечено близько 50% особового складу.

"Проте забезпечення триває. Найближчим часом від країн-партнерів очікується поставка комплектів зимової форми одягу", — йдеться у відповіді Міноборони.

У відомстві повідомили, що зимову форму закуповували в українських виробників та за контрактами з іноземними компаніями.

"З урахуванням спланованих поставок за укладеними договорами та міжнародної допомоги від країн-партнерів нестачі зимової форми одягу для потреб ЗСУ не передбачається", — зазначили у Міноборони.

Розстріляли 10 евакуаційних авто. СБУ встановила особи п'ятьох військових РФ

​​Служба безпеки України встановила особи п'ятьох російських військових, які обстріляли колону евакуаційних авто з окупованого Гостомеля. Внаслідок обстрілу загинуло п'ятеро людей, ще шестеро дістали тяжкі поранення.

Про це повідомляє пресслужба СБУ.

За даними слідства, до вчинення злочину причетні підрозділи зведеного загону росгвардії з міст Кемерово та Новокузнецька, а також мобільного загону особливого призначення (ОМОН) по Красноярському краю.

"25 лютого цього року вони розстріляли 10 цивільних автомобілів з мирними жителями Гостомеля під час тимчасової окупації селища. Потерпілі намагались евакуюватись із зони бойових дій у напрямку Києва. У результаті ворожого обстрілу загинуло п’ятеро людей, ще шестеро – отримали важкі поранення", — йдеться у повідомленні СБУ.

Зазначається, що росіяни зайняли позиції у Гостомелі. Перебуваючи в районі вулиць Шевченка та Свято-Покровської, військові РФ упродовж понад шести годин розстрілювали легкові автомобілі з місцевими жителями, які намагались евакуюватись.

"Встановлено, що злочинний наказ стріляти по цивільним віддавали командир підрозділу омонівців, його заступник і представник командування росгвардії по Красноярському краю. В результаті розслідування отримано їх установчі дані і контакти. Крім того, ідентифіковано двох підлеглих, які власноруч розстрілювали автоколони", — поінформували в СБУ.

Під час слідства правоохоронці встановили 11 потерпілих і понад 40 свідків злочину. Також призначено 57 експертиз і проведено 9 слідчих експериментів, отримано відео з камер, розташованих поруч із місцем розстрілів, і відеозапис свідка подій.

П’ятьом російським військовослужбовцям заочно повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 — порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством, вчинені за попередньою змовою групою осіб. Покарання за це — від 10 до 15 років позбавлення волі, або довічне ув'язнення.

Нова прем’єрка Італії заявила, що Україна може розраховувати на її підтримку

Джорджа Мелоні, яка очолить італійський уряд після перемоги її партії "Брати Італії" на дострокових парламентських виборах, у розмові з Володимиром Зеленським заявила, що Україна може розраховувати на підтримку Італії.

"Вітаємо Джорджу Мелоні та її політичну силу з перемогою на виборах. Цінуємо сталу підтримку України з боку Італії в боротьбі з російською агресією", — написав Зеленський.

"Шановний президенте Зеленський, ви знаєте, що можете розраховувати на нашу вірну підтримку у справі свободи українського народу. Будьте сильними і бережіть свою непохитну віру!", — написала Мелоні у відповідь.

Раз на кілька днів: військовополонені РФ зможуть дзвонити додому — Мін’юст

Кожен російський військовополонений зможе дзвонити додому раз на кілька днів. Тривалість однієї розмови – до 15 хвилин. Розмови будуть записані та зберігатимуться на сервері. Забезпеченням та організацією проєкту займається Міністерство юстиції України, повідомили у пресслужбі відомства.

“Згідно з Женевськими конвенціями, військовополонені повинні мати можливість спілкуватися з рідними та близькими. Під час Першої та Другої світових воєн цю можливість забезпечувала пошта, зараз крім неї військовополонені можуть скористатися послугами IP-телефонії”, — йдеться у повідомленні пресслужби.

У Мін’юсті також зазначили, що це важливий крок у напрямку дотримання прав військовополонених згідно з нормами Женевських конвенцій.

“Полоненим важливо підтримувати зв’язок з родинами, щоби уникнути депресій та навіть суїцидів”, — пояснили у відомстві.

В Мін’юсті також нагадали, що 11 серпня 2021 року уряд схвалив постанову, яка надає можливість користуватися ІP-телефонією в місцях ув’язнення.

США зробили крок у виділенні 12 мільярдів доларів допомоги для України: на що підуть гроші

Сенат Сполучених Штатів просунувся у питанні виділення Україні фінансової підтримки у розмірі більш як 12 мільярдів доларів для протидії російській агресії. Про це повідомляє The Washington Post.

"Сенат просунувся вперед у законопроєкті про короткострокові витрати, який надасть Україні понад 12 мільярдів доларів", — йдеться у повідомленні.

Голова комітету з асигнувань Палати представників Конгресу США Роза ДеЛауро заявила, що документ продовжить життєво важливе фінансування для потреб України та внутрішніх потреб США до 16 грудня.

"Оскільки Росія проводить фальшиві вибори для анексії частин України, українському народу терміново потрібна наша підтримка, щоб захищати свої сім'ї та глобальну демократію", — наголосила вона.

Палата висунула законопроєкт 72 голосами проти 23, зазначає видання. Додатково документ передбачає виділення мільйонів доларів для Джексона, столиці штату Міссісіпі, що постраждав через повінь, й покликаний розв’язати проблему надання коштів на допомогу при стихійних лихах.

Законопроєкт включає пакет допомоги Україні для боротьби з російським вторгненням.

"Серед коштів є 3 мільярди доларів для надання військової допомоги, включаючи навчання, обладнання, озброєння та матеріально-технічну підтримку; 1,5 мільярда доларів на поповнення американських запасів обладнання Україні чи закордонним країнам, які надали підтримку; та 2,8 мільярда доларів на постійну військову, розвідувальну та іншу оборонну підтримку", — зазначається в дописі.

Додаткові 35 мільйонів доларів підуть на фінансування реагування на "потенційні ядерні та радіологічні інциденти" в Україні та запобігання крадіжці ядерних матеріалів.

Вперше від початку повномасштабного вторгнення. Іноземний гурт зняв у Києві кліп

Австралійський гурт 5 Seconds Of Summer презентував кліп, який зняв у Києві. Це перший іноземний музичний кліп, знятий у столиці України від початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це повідомляється на офіційній Facebook-сторінці.

Над створенням відео на пісню "Bad Omens" працювали українські режисери, актори, оператори й стилісти.

"Це була перша міжнародна зйомка відео в Україні з початку війни, тож ми хочемо подякувати всім причетним до України людям, які зробили це відео можливим. Вони так захоплено знімали це, і ми дуже вдячні, що працювали з ними над цим", — пишуть учасники гурту у Facebook.

Витоки "Північного потоку" є результатом навмисних дій — Боррель

Витоки у газопроводах “Північного потоку” є результатом навмисних дій. Про це йдеться у заяві голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля, оприлюдненій зранку 28 вересня.

“Уся наявна інформація свідчить про те, що ці витоки є результатом навмисних дій. Ми підтримуватимемо будь-яке розслідування, спрямоване на отримання повної ясності щодо того, що сталося і чому, і вживатимемо подальших заходів для підвищення нашої стійкості в енергетичній безпеці”, — йдеться у заяві.

Боррель, зокрема, заявив, що Європейський Союз глибоко стурбований пошкодженням трубопроводів Північний потік 1 і 2, що призвело до витоків у міжнародних водах Балтійського моря.

“Питання безпеки та навколишнього середовища є першочерговими. Ці випадки не є збігом і стосуються всіх нас”, — зазначив Боррель.

За словами Борреля, будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним.

“І на нього буде прийнято рішучу та спільну відповідь”, — додав дипломат.

Батьки полоненого оборонця Маріуполя чекають сина з полону

Батьки полоненого бійця полку Азов Андрія Фоменка з Рівненщини чекають на повернення сина. 24-річний військовий потрапив у полон в Оленівці. Востаннє на зв'язок з рідними виходив ще влітку. Батьки Андрія закликають українську владу та світову спільноту повернути з полону усіх оборонців Маріуполя.

Андрій Фоменко народився у Криму, в десять років переїхав з родиною до села Радухівка Рівненського району. Олена Стафійчук, мама Андрія, розповідає, що син був російськомовним, але швидко вивчив українську і став розмовляти лише нею. У Радухівці він закінчив школу, пізніше здобув вищу освіту за спеціальністю фінансист.

"Він пішов у армію, відслужив. Були ротації, він у Харкові служив, були ротації на схід. У нього там друзі були з Маріуполя, служили разом у Харкові. І от вони вже йому десь розповіли про Азов. І так йому вже потім схотілося", — розповідає мама.

Під час російських бомбардувань Азовсталі Андрій Фоменко отримав поранення у праву руку. З полону хлопець телефонував лише раз, після того зв'язку з ним родина не мала. Батьки сподіваються, що влада обміняє всіх військовополонених з Азовсталі, а поки беруть участь у мітингах та акціях, присвячених полку Азов і самі шукають інформацію про сина.

"Просто обійняти хочеться і не відпускати. Мені здається, що він їсти хотітиме, готувати йому будемо, що він скаже, як малій дитині. Цього не можна описати словами. Це радість душевна. Така буде невимовна радість", — каже батько Андрія Руслан Стафійчук.

Фейкові "референдуми": МЗС закликає посилити тиск на РФ і збільшити військову допомогу Україні

МЗС України після завершення на тимчасово окупованих територіях України фейкових “референдумів” про приєднання до РФ закликало ЄС, НАТО і країни Великої сімки негайно суттєво підвищити тиск на Росію і суттєво збільшити військову допомогу Україні.

В оприлюдненій зранку 28 вересня заяві українського зовнішньополітичного відомства зазначено, що 23-27 вересня РФ організувала пропагандистське дійство під назвою “референдуми” на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України.

“Україна закликає ЄС, НАТО та Групу семи негайно суттєво підвищити тиск на державу-агресора, включно з новими жорсткими санкціями проти Росії та суттєво збільшити військову підтримку України, зокрема надати танки, бойові літаки, бронемашини, далекобійну артилерію, засоби протиповітряної та протиракетної оборони”, — заявили в МЗС.

Росія вдарила ракетами по Запоріжжю

Голова Запорізької ОВА Олександр Старух повідомив, що вранці 28 вересня Росія поцілила трьома ракетами у центр міста Гуляйполе на Запоріжжі, кількість постраждалих уточнюється.

"Ворог поцілив трьома ракетами С-300 в центр міста. Зруйнована будівля, що мала статус історичної пам’ятки. Пошкоджена дорога. Інформація щодо постраждалих уточнюється", — повідомив він.

Окупанти обстріляли школу на Донеччині, у сховищі якої перебували люди

Близько 05:00 ранку 28 вересня російські військові обстріляли школу у Миколаївці, якій було облаштоване сховище для мирних жителів. Під завалами шукають одну людину. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За попередньою інформацією, окупанти вдарили ракетою С-300. У Сховищі на момент удару перебували 12 людей, серед яких двоє дітей та людина з інвалідністю.

"Окупанти цілили просто у будівлю школи. Обвалилися стіни. Але сховище, на щастя, витримало - люди, які там перебували, не постраждали. Досі немає інформації стосовно однієї людини, яка працювала у школі - її пошуки наразі продовжуються", — повідомив Кириленко.

Військові РФ на південному напрямку намагаються втекти додому — ОК "Південь"

Російські збройні формування на південному напрямку зазнають невдач під час своїх спроб наступу, їхні військові деморалізовані та шукають способів здатися в полон, розповіла в ефірі телемарафону на Суспільному керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони "Південь" Наталія Гуменюк.

"На Херсонщині ситуація навколо лінії фронту досить напружена, але контроль залишається за Силами оборони України. Минулої доби окупанти намагалися прорвати танковим взводом нашу оборону, але їх зупиняє навіть вибух протитанкової міни — підірвався один танк, два інших розвернулися і ретирувалися", — розповіла вона і додала, що диверсійні групи росіян також зазнають невдач.

Також окупанти активно користуються чат-ботом "Хочу жити" й телефонною "гарячою лінією", на яку можна звернутися для здачі в полон.

"Проходять багатошарову перевірку і переходять в обмінний фонд, стають під егіду міжнародного гуманітарного права", — розповіла речниця.

Армія РФ наступає в районі Бахмута через політичний тиск — британська розвідка

Як це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки, останніми днями Україна активізувала наступальні операції на північному сході країни, відзначають розвідники.

“Підрозділи повільно просуваються щонайменше на двох напрямках на схід від лінії річок Оскіл і Сіверський Донець, де сили консолідувалися після попереднього наступу на початку місяця”, — йдеться у повідомленні британської розвідки.

За даними розвідників, Росія встановлює більш суттєву оборону, ніж раніше, ймовірно, через те, що українське просування зараз загрожує окупованим частинам Луганської області на тлі завершення голосування на так званому “референдумі” щодо приєднання до Російської Федерації.

Також тривають важкі бої в Херсонській області, де російські сили на правому березі Дніпра залишаються вразливими, повідомили у британській розвідці.

Чи здатні іранські дрони допомогти Росії змінити хід війни: відповідає полковник ЗСУ

Дрони-камікадзе Shahed-136, які отримала Росія від Ірану, навряд серйозно вплинуть на перебіг бойових дій, однак можуть завдати шкоду українським військам та інфраструктурі, розповів в ефірі телемарафону на Суспільному полковник Збройних сил Петро Черник.

Він наголосив, що дрон-камікадзе з бойовою частиною до 40 кілограмів приблизно відповідає 152-міліметровому снаряду та є доволі серйозною ударною зброєю, однак навряд Росія змогла отримати від Ірану більш ніж кілька сотень таких БПЛА.

"А для того, щоб зробити справді перелом хоча б в одній частині фронту з допомогою такої зброї, треба кілька тисяч. Більш ніж упевнений, що цього показника в кілька тисяч насправді немає", — зазначив полковник і додав, що дрон не може змагатися з ракетами за характеристиками.

Черник також переконаний, що найближчими днями українська система ППО виробить якісні алгоритми стосовно знищення цих безпілотників.

"Є хороша новина, що Ізраїль, нарешті, дозволив США надати Україні відповідні антидронові рушниці, які зроблені саме проти боротьби з оцими "Шахідами-136". За кілька тижнів вони у нас з’являться. Моя тверда позиція — стратегічного перелому ця зброя (БПЛА — ред.) не надасть, однак шкоду буде робити. Нехтувати не можна", — наголосив він.

Перші мобілізовані з РФ вже прибули на лінію фронту — Гайдай

Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що минулого тижні в Росії оголосили часткову мобілізацію і перші призовники вже дісталися фронту. Зокрема, поповнення прибуло до підрозділів 1-го танкового полку 2-го мотострілецької дивізії 1-ї танкової армії РФ. Гайдай наголосив, що підготовка мобілізованих не проводилася.

За добу Росія втратила у війні з Україною 400 військових і літак — Генштаб

Станом на ранок 28 вересня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 58 150 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України. За добу росіяни втратили біля 400 військовослужбовців.

Також росіяни втратили:

  • танків — 2312 (+6) од,
  • бойових броньованих машин — 4889(+8) од,
  • артилерійських систем — 1381 (+3) од,
  • РСЗВ — 331 (+0) од,
  • засоби ППО — 175 (+0) од,
  • літаків — 262 (+1) од,
  • гелікоптерів — 224 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня — 989 (+12),
  • крилаті ракети — 242 (+1),
  • кораблі /катери — 15 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн — 3742 (+12) од,
  • спеціальна техніка — 131 (+0).

Найбільших втрат армія РФ зазнала на Краматорському та Донецькому напрямках. Дані уточнюються.

На Донеччині зранку окупанти обстріляли у Миколаївці школу, в якій було облаштоване сховище для цивільних — ОВА

На Донеччині зранку окупанти обстріляли у Миколаївці школу, в якій було облаштоване сховище для цивільних. Про це повідомив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко.

"Обстріл (попередньо, ракетою С300) стався близько 5-ї ранку, у сховищі на той час перебувало дванадцятеро людей, серед яких двоє дітей та людина з інвалідністю", — йдеться у повідомлені.

Обвалилися стіни, але сховище, на щастя, витримало. Люди, які там перебували, не постраждали.

"Досі немає інформації стосовно однієї людини, яка працювала у школі — її пошуки наразі продовжуються", — додав Кириленко.

“Путін догрався” — віцепрем’єр Татарського уряду в екзилі про мобілізацію

Росія, розв’язавши війну в Україні, отримала партизанський рух. Підпалюють воєнкомати, фабрики, заводи, АЗС, пускають потяги під укіс. Про це віцепрем’єр Татарського уряду у вигнанні Рафіз Кашапов заявив Суспільному в ефірі єдиного телемарафону.

За його словами, “Путін догрався”.

“Це тільки Путін каже, що це часткова мобілізація. Насправді — це загальна мобілізація. З Татарстану, приміром, трьох директорів шкіл забрали в армію. Один з них абсолютно хворий, у нього був колись інфаркт. Всі вони були з опозиційними поглядами стосовно влади”, — сказав політик.

Кремль знищує людей з опозиційними поглядами, додав Кашапов.

Він розповів, що в Дагестані триває повномасштабний партизанський рух.

“Бачив в інтернет-ресурсах, що батько підірвав воєнкома за те, що забрали його сина в армію”, — сказав Кашапов.

За його словами, в Татарстані також йдуть протестні акції, але не такі чисельні.

“Тих, хто виходить з протестом, в Казані, Челнах, Нижньокамську, їх одразу загрібають співробітники ОМОНу, спецназу, Росгвардії. В Татарстані народ не дуже піднімається, а в Дагестані молодці. Вони відкрито говорять, що Україна не напала на Росію, влада Росії винна. Ворог номер один для українців — Путін”, — сказав політик.

Як розповів Кашапов, в Татарстані ситуація відрізняється від Дагестану. Жителі залякані. Коли в селах воєнкоми приходять, люди ховаються по підвалах.

В кавказьких республіках — Дагестані Карачаєво-Черкесії, Кабардино-Балкарії, а також в Якутії, Бурятії, Татарстані, Башкортостані почався рух, почали розклеювати листівки, закликати людей до загальних масових дій, розповів Кашапов.

“Поки влада відступила (призупинили мобілізацію в Дагестані — ред.). Хочуть охолодити, щоб не було масштабного партизанського руху, протестних акцій. Думаю, найближчим часом відновлять загальну мобілізацію”, — сказав віцепрем’єр Татарського уряду у вигнанні Рафіз Кашапов.

На Донеччині від обстрілів окупантів загинули п'ятеро людей

Протягом 27 вересня від обстрілів російських окупантів на Донеччині загинули п'ятеро людей, ще десятеро отримали поранення.

Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

Від обстрілів окупантів загинули четверо людей у Кураховому та одна людина у Бахмуті.

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 895 людини, 2267 — отримали поранення. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.

Війська РФ обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини: пошкоджені будинки, ліцей та газогони

У ніч на 28 вересня російські війська обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини з "Градів" та важкої артилерії. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив голова обласної військової адміністрації Валентин Резніченко.

За його словами, по Нікополю ударили тричі. У місті понівечені понад 10 багатоповерхових та приватних будинків, ліцей, зупинка транспорту, газогони та 6 ліній електропередач.

Канада запровадить нові санкції проти Росії через фейкові "референдуми" в Україні — Трюдо

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада має намір запровадити нові санкції через псевдореферендуми Росії в окупованих регіонах України. Про це пише Reuters.

 "Канада не визнає і ніколи не визнає результатів цих фіктивних референдумів або спроби Росії незаконно анексувати українські території", — сказав Трюдо в заяві.

Фейкові "референдуми": Путін діятиме, як і з Кримом у 2014 — ISW

Російська влада заздалегідь визначила та сфальсифікувала рейтинги схвалення та передбачувану явку виборців у фіктивних “референдумах”. Водночас окупанти примушували українських цивільних на окупованих територіях голосувати за приєднання до Росії. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW). За даними аналітиків, президент Росії Володимир Путін, ймовірно, оголосить про анексію Росією окупованої території України 30 вересня.

“Завершення референдумів є останньою передумовою для того, щоб президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію Росією окупованої території України”, — йдеться в аналітичному звіті. Путін, імовірно, зробить цю заяву перед або під час виступу в обох палатах російського парламенту в п'ятницю, 30 вересня. Путін дотримувався подібного підходу, коли він незаконно захопив український Крим у 2014 році: фіктивний референдум, за яким послідував президентський указ про визнання та договір про приєднання, який Федеральні збори Росії офіційно схвалили протягом п’яти днів після фіктивного кримського “референдуму”.

Також повідомляється, що російські війська відправляють новомобілізованих військовослужбовців Західного військового округу на лінію фронту в Херсонській та Харківській областях без попередньої підготовки.

“Навряд чи мобілізовані, пройшовши день-два навчання, суттєво посилять російські позиції, постраждалі від українських контрнаступів на півдні та сході”, — йдеться у звіті.

Російська армія вдвічі зменшила своє корабельне угруповання у Чорному морі

Російське корабельне угруповання у Чорному морі зменшилося вдвічі. Наразі на маневруванні залишили шість одиниць, з яких три — надводні ракетоносії з 24 ракетами типу "Калібр". Про це інформує ОК "Південь".

Один підірвався, два – відступили: штурм танкового взводу військ РФ на Херсонщині був невдалим

У напрямку Чкалове-Безіменне Херсонської й Миколаївської областей російський танковий взвод спробував провести штурмові дії. Один танк підірвався на міні, два – відійшли. Про це повідомив речник Оперативного командування "Південь" Владислав Назаров у підсумковому зведенні за 27 вересня.

За інформацією Південного командування, обстановка в операційній зоні залишається напруженою з динамічним розвитком. Суттєвих змін у складі і положенні російських військ немає, втім вони намагаються підтягнути резерви з кримського напрямку. Протягом доби обстрілювали з мінометів, артилерії і танків позиції ЗСУ і прифронтові райони, завдали три авіаційних і три ракетних удари.

"Авіація ЗСУ завдала п'ять ударів по противнику. А підрозділи протиповітряної оборони знищили безпілотний розвідник типу “Орлан-10” в Херсонському районі, а згодом в Баштанському районі Миколаївщини збили російський штурмовик Су-25", – повідомив Назаров.

За його словами, ракетно-артилерійські підрозділи виконали 250 вогневих завдань, уразивши, зокрема контрольно-спостережний пункт та склад з боєприпасами в Бериславському районі Херсонщини.

Протягом доби російські війська на південному напрямку скоротились на 58 осіб, танк та сім одиниць автомобільної техніки.

За добу українські ППО знищили літак, 6 БпЛА та керовану авіаційну ракету Х-59 — Генштаб

Авіація Сил оборони за добу завдала 17 ударів. Підтверджено ураження 14 районів зосередження живої сили і військової техніки РФ, 3 опорних пунктів і 7 позицій зенітних ракетних комплексів. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 28 вересня.

Крім того, за добу, українські підрозділи протиповітряної оборони знищили літак, 6 БпЛА та керовану авіаційну ракету Х-59 росіян.

Ракетні війська і артилерія уразили 12 районів зосередження живої сили та техніки окупантів, 4 склади з боєприпасами, позиції засобів протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, зокрема, автоматизовану станцію перешкод “Житель”. Загальні втрати наразі уточнюються.

В армію РФ почали прибувати непідготовлені мобілізовані — Генштаб

В російських окупаційних військах розпочався прийом особового складу, призваного за "частковою мобілізацією". Поповнення прибуває непідготовленим. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 28 вересня.

Так, до підрозділів 1 танкового полку 2 мотострілецької дивізії 1 танкової армії, які вибувають до зони бойових дій, прибуло поповнення. Підготовка з ним не проводилася взагалі.

Також військово-політичне керівництво Російської Федерації одночасно з частковою мобілізацією продовжує заходи так званої “самомобілізації”. До підрозділів, що вже воюють в Україні, прибувають особи, засуджені за кримінальні злочини, повідомили у Генштабі.

На фронті тривають обстріли — Генштаб

На Волинському та Поліському напрямках обстановка без суттєвих змін. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 28 вересня.

На інших напрямках військові РФ здійснили обстріли населених пунктів з танків, мінометів та артилерії різних типів.

На Слобожанському напрямку — в районах населених пунктів Стрілеча, Соснівка, Красне та Грушівка.

На Краматорському напрямку — Рідкодуб, Катеринівка і Старий Караван.

На Бахмутському напрямку — Спірне, Сіверськ, Серебрянка, Нью-Йорк, Бахмутське, Весела Долина, Яковлівка, Білогорівка та Роздолівка.

На Авдіївському напрямку — Авдіївка, Бердичі, Опитне, Водяне, Тоненьке, Красногорівка, Карлівка, Мар’їнка та Парасковіївка.

На Новопавлівському та Запорізькому напрямках обстрілів з танків, мінометів та ствольної артилерії зазнали понад 25 населених пунктів. Серед них — Микільське, Вугледар, Пречистівка, Нескучне, Новомиколаївка, Времівка, Темирівка та Ольгівське.

На Південнобузькому напрямку вогневого ураження зазнали більш як 30 населених пунктів вздовж лінії зіткнення. Для розвідки, коригування вогню та завдання ударів по об’єктах цивільної інфраструктури військо РФ здійснило понад 25 вильотів БпЛА.

Від вогню окупантів за добу постраждали понад 40 населених пунктів — Генштаб

Військо РФ обстрілює позиції українських військ вздовж лінії зіткнення, продовжує спроби повної окупації Донецької області та намагається утримати захоплені території і зірвати активні дії Сил оборони на окремих напрямках. Крім того, окупанти намагаються відновити втрачені позиції на окремих напрямках, ведуть повітряну розвідку. Про це інформує Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 28 вересня.

За добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки в районах населених пунктів Зайцеве, Майорськ, Залізне, Миколаївка Друга, Первомайське, Побєда, Новомихайлівка та Безіменне.

Російські військові завдають ударів по цивільній інфраструктурі та помешканнях мирного населення. Залишається загроза авіаційних та ракетних ударів на всій території України.

За добу армія РФ завдала 10 ракетних і 17 авіаційних ударів, здійснила понад 105 обстрілів з РСЗВ. Російські окупанти б’ють і по цивільних об’єктах, порушуючи норми Міжнародного гуманітарного права, закони та звичаї ведення війни.

Від вогню окупантів постраждали понад 40 населених пунктів. Зокрема, Харків, Слов’янськ, Краматорськ, Миколаїв, Авдіївка та Мар’їнка.

США готують новий пакет військової допомоги Україні на 1,1 мільярда доларів — Reuters

Сполучені Штати готують новий пакет військової допомоги Україні на 1,1 мільярда доларів, про який оголосять найближчим часом. Про це пише Reuters з посиланням на заяви офіційних осіб США у вівторок, 27 вересня, на тлі фіктивних “референдумів” в Україні.

Чиновники сказали на умовах анонімності, що пакет буде оголошений найближчими днями, зазначають журналісти.

Пакет включатиме пускові системи HIMARS, супутні боєприпаси, різні типи систем боротьби з безпілотниками та радіолокаційні системи, а також запчастини, навчання та технічну підтримку, повідомило джерело, ознайомлене з планом.

Крім того, Вашингтон готує нову порцію санкцій проти Росії, якщо Москва анексує тимчасово окуповані українські території після оголошення результатів референдуму.

Президент Джо Байден засудив референдуми та пообіцяв, що Сполучені Штати ніколи не визнають результати, нагадує Reuters.

Загалом, Сполучені Штати надали понад 15 мільярдів доларів військової допомоги Україні для її боротьби з Росією, йдеться в матеріалі агентства.

Правоохоронці зафіксували на звільнених від окупантів територіях Харківщини 582 воєнні злочини

Слідчі Нацполіції зафіксували на звільнених від окупантів територіях Харківської області 582 воєнні злочини. Про це повідомила речниця Міністерства внутрішніх справ Альона Матвєєва, передає Укрінформ.

“Починаючи з 23 вересня, слідчі НПУ зафіксували понад 582 воєнні злочини, здійснені окупантами”, — сказала речниця.

За результатами ексгумації тіл з масових поховань біля Ізюма виявили 212 загиблих жінок, понад 190 чоловіків, 5 дітей, 22 українських військових. Стать 12 тіл не ідентифікована.

У Миколаєві біля першої ночі було чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Кіровоградська, Миколаївська області — повітряна тривога.

Україна отримує ізраїльські засоби для боротьби з іранськими дронами — посол

Україна отримала від Сполучених Штатів ізраїльські засоби для боротьби з безпілотниками іранського виробництва, які використовує у війні Росія. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону заявив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук.

"Та ізраїльська промисловість, яка працює в цьому секторі, вона є фактично спільним підприємством зі Сполученими Штатами. І за моєю інформацією, ми саме від Сполучених Штатів вже отримуємо те, що нам потрібно. Знову-таки, не без згоди Ізраїлю", — розповів дипломат.

За словами Корнійчука, дрони, які виробляє Іран, базуються на американських БПЛА, які в минулому вдалося збити іранським військам.

"Вони (Іран — ред.) зробили максимально схожу копію", — зазначив посол.

"Злочинні дії Росії нічого не змінять для України": Зеленський прокоментував "референдуми" на окупованих територіях

Псевдореферендуми, які провела Росія на окупованих територіях України, є фарсом та свідчать про те, що з нинішнім російським президентом Володимиром Путіним немає про що говорити. Про це під час відеозвернення 27 вересня за результатами засідання Радбезу Організації Об’єднаних Націй заявив президент Володимир Зеленський.

"Щойно взяв участь у засіданні Ради Безпеки ООН. Це — спеціальне засідання, скликане за нашою ініціативою. Дякую всім партнерам, які підтримали скликання цього засідання й чітко виступили на захист України та міжнародного права", — зазначив президент.

За його словами, Росія намагається остаточно знищити основи світового порядку.

"Злочин агресії проти нашої держави, фарс на окупованій території, який окупанти називають референдумами, підготовка чергової спроби анексії української території – все це кроки, якими Росія добиває Статут ООН", — підкреслив гарант.

Зеленський зауважив, що реалізація Росією так званого кримського сценарію та чергова спроба анексії української території означатиме, що з чинним президентом Росії немає про що говорити.

"Це чітко й зрозуміло. Будь-які злочинні дії Росії нічого не змінять для України", — сказав він.

Президент наголосив, що Україна визнає Статут ООН та визнаємо базові принципи співжиття народів, а також докладатиме зусиль для того, щоб захистити нормальне життя в Україні, в Європі та у світі.

Зеленський також запевнив, що Україна діятиме, щоб захистити своїх громадян на Херсонщині, у Запорізькій області, на Донбасі, у поки що окупованих районах Харківщини та в Криму.

"Цей фарс на окупованій території не можна назвати навіть імітацією референдумів. Що намалюють замість результату, ми знали заздалегідь. Навіть розвідці не треба було особливо старатися. Погоджені цифри для цього фарсу були вкинуті у засоби масової інформації. Росія навіть не ховається", — зауважив гарант.

Він закликав партнерів надати Україні ще більше оборонної, фінансової та санкційної підтримки.

Україна отримає NASAMS протягом двох місяців — Пентагон

Сполучені Штати передадуть Україні перші зенітно-ракетні комплекси NASAMS орієнтовно протягом наступних двох місяців, заявив представник Міністерства оборони США, бригадний генерал Пет Райдер.

Захист президентів США. Що таке NASAMS

Селище Високопілля на Херсонщині з боями звільнили на початку вересня. «Зайшли українські військові натовпом, мені не вірилось, аж попросила доторкнутись до руки нашого солдата, — каже бабуся Надія, — А він мені: "Хіба не помітно, що свій?"».

Більшість будинків у селищі зруйновані повністю або частково. Під час окупації російські військові використовували їх як казарми. Дім Володимира зайняли «ДНРівці», а йому дали кілька годин, аби зібратись. Тепер він зміг повернутись додому.

У Високопіллі немає світла, води і газу. Комендантський режим триває 17 годин на добу. Це пов'язано з обстрілами з боку російських військових, які трапляються частіше в другій половині дня — зараз лінія фронту за вісім кілометрів звідси. Наш репортаж з Херсонщини.

Вибір редакції

На початок