Кропивничанка розробляє і шиє форму для жінок-військових

Кропивничанка розробляє і шиє форму для жінок-військових

Доповнено
Кропивничанка розробляє і шиє форму для жінок-військових
Фото: Facebook Марії Боцман/ Колаж: Суспільне Кропивницький

Військову форму для жінок розробляє кравчиня із Кропивницького Марія Боцман. Суспільному жінка розповіла про особливості жіночої форми, її виробництво та переформатування бізнесу під час війни.

Марія Боцман більше 14 років працює з жіночим одягом. Замовлення військових виконує з весни 2022 року, коли у цьому з’явилась потреба.

Про переформатування виробництва

Перехід на військову форму почали з плитоносок: "Познайомилась з людиною, брату якої потрібна була плитоноска. Я раніше й слова такого не чула. Почали разом відшивати їх за зразками, які приносили знайомі. Організували цех. Поступово перейшли до військової форми".

Форму почали шити, бо був попит, сказала Марія Боцман: "Почали питати, чи є форма. Принесли зразок – почали відшивати чоловічу форму. Звернувся чоловік, який служив разом з дружиною, попросив перешити під неї видану форму, бо вона для жінки була незручною. Спробували – зрозуміли, що треба повністю перекроїти її, а цех наш – не ательє, переробляти на постійній основі чоловічу форму немає змоги. Комусь переробляли, комусь відмовляли. Так прийшли до того, що потрібно шити одразу на жінок".

жіноча віськова форма від Марії Боцман кроп
На фото ліворуч – Марія Боцман зі зразком форми для жінок. Суспільне Кропивницький

Особливості жіночої військової форми

Задача – зробити форму, аналогічну чоловічій, але адаптовану під жіночу фігуру – сказала кравчиня: "У жінок вужчі плечі й ширші стегна, тонша талія, відповідно, висота посадки штанів маж бути вищою, менший середній зріст й інші конструктивні моменти".

Кропивничанка розробляє військову форму для жінок
Жіноча форма, розроблена Марією Боцман. facebook.com/equipmentfox

Розробка і тестування форми

Обрали трьох кандидаток різних зросту і комплекції, для них розробили форму: "Зняли мірки, запитали у них про те, щоб вони хотіли отримати в результаті. Зробили викройки, відшили".

Нині, зі слів Марії Боцман, форму тестують: "Перша модель – Ольга з добровольчого батальйону. Вона активно тренується, від неї багато відгуків, кожен – важливий для вдосконалення форми. Друга модель – медсестра Надія. Там теж багато нюансів має бути. Третя – студентка військового закладу. Усі виконують різні завдання, відгуки щодо форми, відповідно, йдуть різні".

Найважливіші властивості тканини, з якої шиють військову форму – вогнестійкість та гігроскопічність, тобто здатність поглитати вологу, сказала кравчиня: "Вони обов’язкові для форми жінок, які обіймають будь-яку посаду в армії. Інші нюанси впливають лише на зовнішній вигляд форми. Ольга, наприклад, каже, що потрібне підсилення наколінників, якась липучка їй заважає – просить прибрати. Сидить на ній форма, каже, добре, їй, загалом, зручно".

Модель Оксана Катана – не військова. Але, сказала, тестує одяг прискіпливо: "Вона не обмежує рухів, сама тканина – цупка, щільна. Мене цікавило, чи зручно буде в наколінниках – дуже зручно. Резинки не тиснуть, що, думаю, дуже потрібно дівчатам, щоб нічого не заважало".

Після завершення тестування перейдуть до серійного виробництва. Щоб максимально покрити потребу у жіночій військовій формі, готові ділитися лекалами з іншими виробництвами, сказала кравчиня: "Наш цех дуже маленький, самі попит задовольнити не зможемо. Будемо просити про допомогу, запрошувати до співпраці. Зараз же основна задача – тестування, щоб зробити форму максимально зручною для жінок, для різних завдань".

За день власними силами можуть виготовляти до п’яти комплектів форми: "Вже на етапі тестування відшиваємо і віддаємо форму діючим військовим, якщо їх вона задовольняє. Розуміємо, що це дає більше відгуків і, відповідно, можливостей вдосконалити її".

Є замовлення і на чоловічу форму, розповіла кравчиня. Найбільша потреба – в зимових куртках. Нині розробляють жіночі моделі. Проблем з тканиною і фурнітурою немає.

Що відомо

  • У жінок в українській армії зʼявиться уніфікована жіноча військова форма. Її розробкою займаються волонтери.
  • Військовий облік для жінок відтермінували на рік.

Читайте також

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб
На початок