”У партизанському загоні була вся сім’я". Кропивничанка поділилась спогадами про батька-партизана

”У партизанському загоні була вся сім’я". Кропивничанка поділилась спогадами про батька-партизана

”У партизанському загоні була вся сім’я". Кропивничанка поділилась спогадами про батька-партизана
Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому живуть двоє учасників партизанського руху. Це 85-річна Валентина Долженко та 89-річний Іван Анастасьєв. Війна припала на їхнє дитинство. У День партизанської слави, який щорічно відзначають 22 вересня, своїми спогадами з Суспільним поділилась донька командира партизанського загону.

Кропивничанка Валентина Долженко – донька командира партизанського загону Семена Долженка. У 1941 році, коли почав діяти загін, їй було чотири роки. В загоні була мама та двоє старших братів.

"Зв'язок німцям різали. Німці зрозуміли, що проводку зрізають, проклали в землі кабель, а вони і в землі псували його".

Загін діяв з 1941 по 1943 роки на території чотирьох районів Кіровоградщини.

"Коли військова частина підступила до Підлісного зі Знам’янки: звільняла, потім відбулося з’єднання 252 стрілецької дивізії з партизанським загоном. Батько передав боєздатних людей, озброєння".

З розповіді батьків, коли вони брали участь у боях, Валентина жила в лісника, який був зв’язківцем загону, і в багатодітній родині, яку нацисти арештували. З тюрми її визволили партизани, і до кінця війни вона була з батьками. Перемогу зустрічали в тодішньому Кіровограді.

патризани
Командир партизанського загону Семен Долженко. Суспільне Кропивницький

Після війни, розповіла Валентина Долженко, батько описав спогади про свій загін, в якому було майже 250 людей. "Він хотів видати книгу, тут його автобіографія, як створювався партизанський загін і про операції партизанів, про бої з його особистим підписом".

Жінка мріє надрукувати книгу спогадів батька про життя партизанського загону.

патризани
Валентина Долженко мріє надрукувати книгу спогадів батька про життя партизанського загону. Суспільне Кропивницький

Скільки партизанських загонів було на Кіровоградщині, точно невідомо, говорить історик Борис Шевченко. "Якщо послуговуватися радянською історіографією, то це будуть ледве не сотні загонів в Україні, в нашому краї півтора десятки".

Вважає, історія радянського руху опору – одна із найбільш сфальсифікованих тем історії Другої світової війни радянською історичною наукою. "Тому що вони прагнули показати, що весь народ, який потрапив під окупацію, був керований комуністичною партією, в пориві почав чинити опір владі. Насправді, це не так, звичайно, рух опору був. Ми не повинні забувати подвиг тих людей, які дійсно боролися, ризикували своїм життям проти німців".

На меморіальному комплексі "Фортечні вали" вшанували пам'ять загиблих партизанів Другої світової війни. Представники міської і обласної влад, військовослужбовці поклали квіти до могил підпільників, які діяли в роки війни у тодішньому Кіровограді.

Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок