"Радощі і тремтіння єврейського нового року". Юдеї Буковини готуються відзначати Рош га-Шана

"Радощі і тремтіння єврейського нового року". Юдеї Буковини готуються відзначати Рош га-Шана

"Радощі і тремтіння єврейського нового року". Юдеї Буковини готуються відзначати Рош га-Шана
Сурмління у шофар під час святкування Рош га-Шана в Умані. Фото: УНІАН

Ввечері 25 вересня юдеї всього світу розпочинають святкування нового року — Рош га-Шана. Готуватися до свята починають ще за місяць. Цьогоріч юдеї Чернівецької області молитимуть не лише про прощення, але й про мир.

Директор організації “Ложа Бней Бріт Чернівці” Вадим Колотушкін розповів Суспільному, як готуються до нового року євреї Чернівецької громади.

За його словами, підготовка до нового року полягає у молитвах та каятті. В цей період євреї аналізують свої вчинки.

У цей час вирішується доля кожного єврея на наступний рік. Єврей має увійти у новий рік очищеним”, — каже Вадим Колотушкін.

Характерна риса святкування Рош га-Шана — сурмління під час синагогальної служби у шофарШофар — єврейський ритуальний духовий музичний (сигнальний) інструмент, зроблений з рогу тварини. У нього сурмлять під час богослужіння у синагогах на Рош га-Шана (єврейський Новий рік), Йом-Кіпур (Судний день, або День спокутування) і в низці інших випадків.. Ця дія є своєрідним викликом на "божественний суд" і як заклик до покаяння.

"Радощі і тремтіння єврейського нового року". Юдеї Буковини готуються відзначати Рош га-Шана
Вадим Колотушкін. Суспільне Чернівці

Рош га-Шана святкують впродовж двох днів. Юдеї стараються зробити це свято якомога веселішим — заздалегідь готують їжу, запрошують багато людей. В ці дні юдеям заборонено працювати. Також не можна їсти нічого гіркого та кислого, щоб наступний рік був солодким.

На святковій трапезі заведено вмокати хліб у мед, над яким було вимовлено благословення. З медом також їдять яблука. Традиційним привітанням на Рош га-Шана вважається “Шана това у-метука”, що у перекладі означає “Доброго і солодкого вам року”.

Це свято має дві складові. З одного боку ми радіємо та дякуємо Богу, що дожили до цього дня. А з іншого боку це час небесного суду і ми розуміємо, що цей день, коли вирішується наша доля на наступний рік і просимо у Бога, щоб був добрий запис у "Книзі життя"”, — каже Вадим Колотушкін.

Після дводенного святкування починаються “Десять днів каяття”, або “Грізні дні”.

Саме в цей час приймається рішення на небесах і тому ми бажаємо одне одному в цей період доброго запису в "Книгу життя" і доброї печатки на судний день. В цей період запис у "Книзі життя" ще може змінитися. Тому всі в цей період дуже уважно дбають про свою поведінку”, — каже Вадим Колотушкін.

Молитовні служби цими днями повинні вплинути на рішення творця. У богослужінні на свято переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Віряни мають віддати самому собі та богу "духовний звіт" за всі свої вчинки, слова і думки за минулий рік.

Цьогоріч юдеї молитимуться і про мир: "Наші мудреці казали, що якщо немає миру, то немає нічого. Тому в першу чергу ми будемо молити про це".

Завершуються “Грізні дні” святом Йом-Кіпур. Відповідно до Талмуду, в цей день Бог виносить свій вердикт, оцінюючи діяльність людини за весь минулий рік. Традиційно в цей день віряни дотримуються майже 25-годинної відмови від прийому їжі, проводячи велику частину дня в молитвах і відвідуючи синагогу.

Що відомо

  • В Україні свято відомо через паломництво хасидів до могили цадика Нахмана в Умані. Незадовго до своєї смерті засновник течії брацлавського хасидизмуБрацлавські хасиди — послідовники цадика (праведника) Нахмана Брацлавського (1772—1810), одна з гілок хасидського юдаїзму. Нахман вважав основними складовими етики юдаїзму простий спосіб життя, самопожертву, відвертість, щирість, безпосередність у молитвах. Молитви, наголошував Нахман, мають промовлятися мовою їдиш.Найчисленнішими нині є громади брацлавських хасидів у Нью-Йорку, Єрусалимі, Бней-Браці та Цфаті. Їхня діяльність координується Всесвітньою радою. Святе місце Брацлавського хасидизму — могила Нахмана в м. Умань, яку, згідно з його заповітом, на юдейське свято Рош га-Шана відвідують хасиди зі всього світу. закликав усіх своїх послідовників провести свято разом з ним. Його учні, на чолі з Натаном вирішили, що це був заклик до відвідин могили вчителя.
  • У 2022 році Рош га-Шана триватиме із 25 до 27 вересня. У 2021 році на святкування прибуло 30 тисяч паломників, у 2020 – дві з половиною тисячі.
  • Паломників-хасидів закликали уникати приїзду до Умані на святкування Рош га-Шана-2022. Про це йдеться у заяві посольства України в Ізраїлі.

Читайте також

Символи поколінь Ізраїлю. У головній синагозі Буковини встановили вітражі

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок