100 років не було церкви: як у селі на Чернігівщині відновили храм та створили релігійну громаду

100 років не було церкви: як у селі на Чернігівщині відновили храм та створили релігійну громаду

100 років не було церкви: як у селі на Чернігівщині відновили храм та створили релігійну громаду
ФОТО: Суспільне Чернігів

Відновив церкву, яку сто років тому зруйнувала радянська влада. У селі Серединка, що на Чернігівщині, військовий капелан Олександр Мужук відновив Храм Різдва Пресвятої Богородиці. Тепер служба проходить у спортивній залі сільської школи, яку закрили десять років тому. Саме на місці школи у 1644 році була освячена церква, яку у 1920-му зруйнувала радянська влада.

Вже рік, як у храмі Різдва Пресвятої Богородиці, який знаходиться у колишній спортивній залі школи села Серединка службу веде військовий капелан Олександр Мужук. Йому 70 років. Він проходив службу у радянській армії, а у 2016-му році став священником та їздив на схід України капеланом. З Чернігова до Серединки приїжджав збирати гриби впродовж двадцяти років, зараз залишився тут жити.

Олександр Мужук
Олександр Мужук. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Я звільнився зі служби капеланської та думав вже буду відпочивати, буду ходити на рибалку та по гриби. Черговий раз, коли я сюди приїхав півтора року тому і дізнався, що тут немає церкви, почав з людьми розмови. А люди кажуть: "Ми підемо туди, де раніше була церква". На цьому місці стояла церква, яка у 1644 році була освячена", — каже настоятель храму.

Під нове приміщення для церкви громада віддала будівлю колишньої школи. За словами старости округу Володимира Нагорного, ця школа не використовувалась близько 10 років.

"Торік до нас приїхав батюшка Олександр і запропонував створити релігійну громаду. Це люди підтримали й наша міська влада дозволила йому використовувати частину приміщення для відбудови храму. Отець Олександр своєю завзятістю дуже швидко почав ці роботи та створив релігійну громаду", — говорить староста.

Володимир Нагорний
Володимир Нагорний. ФОТО: Суспільне Чернігів

Після повномасштабного вторгнення Росії на територію України, Олександр одразу пішов до територіальної оборони Чернігова.

"Десь біля 9-ї години я подзвонив Євстратію і він мене благословив на капелана бригади тероборони. З 24 лютого по сьогоднішній день я капелан бригади тероборони", — зазначає настоятель храму.

Своїми силами разом з побратимом чоловік облаштував іконостас у новій церкві, який найближчим часом мають освятити.

Сергій Бордієнко
Сергій Бордієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів
"Це дуже приємна та визначна подія для серединців. В цей час непростий, коли йде війна й однозначно духовне життя — це, як духовний фронт, теж іде боротьба і дуже важливо, на мій погляд, цей час використати, щоб у нас становлення Православної церкви України відбувалося якомога швидше", — говорить побратим Сергій Бородієнко.

Ікони до храму принесли місцеві жителі та сам священник. Є тут й ікона Ісуса Христа, яку повернули до храму через 100 років після його закриття. Її до храму приніс місцевий житель Петро, вона переходила із рук в руки.

Місцевий мешканець Петро
Місцевий мешканець Петро. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Вона досталася одній людині, він пішов на фронт — хата згоріла, ікона залишилася. Жінка його поїхала в Омськ і віддала нам ікону, вона у нас стояла. Грім ударив, телевізор розбився, а ікона залишилась. Коли мати померла, я її забрав у Чернігів на 5-й поверх, тому що нічого цінного не було окрім ікони. Вона у мене 20 років простояла і коли церква українська відкрилася я її віддав", — каже Петро.

Наразі у приміщені немає тепла, але Олександр говорить, що буде і надалі займатися оснащенням храму.

Детальніше дивіться у сюжеті:

Читайте також:

На Чернігівщині неповнолітнього засудили за підпал церкви

На початок