У Рівному COVID-19 виявили у пацієнтки на гемодіалізі

У Рівному COVID-19 виявили у пацієнтки на гемодіалізі

У Рівному COVID-19 виявили у пацієнтки на гемодіалізі

У Рівному пацієнтка обласної лікарні захворіла на COVID-19 і потрапила до реанімаційної палати інфекційного відділення ЦМЛ. Коронавірус у 63-річної Любові діагностували в неділю, 19 квітня. Зараз жінка в реанімаційній палаті інфекційного відділення Центральної міської лікарні Рівного.

Пані Любов понад 10 років проходить гемодіаліз (один з методів позаниркового очищення крові) в Рівненській обласній лікарні. Заразитися могла саме там, вважає її дочка Наталя.

– З початку карантину мама ходила тричі на тиждень на гемодіаліз, в обласній лікарні при вході міряли температуру завжди, розповідає Наталя.

Коронавірус виявили і в 65-річного батька Наталі. Жінка стверджує, що через складну недугу у мами батьки ні з ким не контактують. На гемодіаліз батько возить маму власним авто, каже Наталя.

– Спочатку захворіла мама. У неї з‘явився кашель у Вербну неділю. А в п’ятницю перед Пасхою піднялася температура – до 39 градусів. У тата температура до 38-ми піднялася у суботу. А в неділю їм методом ПЛР підтвердили коронавірус.

Наталіна мама лікувалась вдома. Сьогодні, у вівторок, вона повинна була пройти гемодіаліз. Але в обласній лікарні, розповідає жінка, сказали, що їм потрібне заключення з інфекційної лікарні.

– Сьогодні вони приїхали в інфекційне відділення, їх відправили самостійно на КТ в інше відділення, туди вони доїжджали машиною. Чекала мама в машині результатів, температура була 39,5. Я скинула заключення з інфекційної в обласну, начмеду на Вайбер, сказали чекати. Що чекати?! Людина помирає в машині.

За годину Наталі повідомили: комп’ютерна томографія виявила пневмонію в обох батьків.

– В обох пневмонія. Тата кладуть в інфекційне, маму в інфекційне в реанімацію, – повідомила Наталя. – Оскільки вона гемодіалізна, вона взагалі нікуди не виїзна, вона прив‘язана до лікарні, тато теж ніде не був в контакті. Я не бачу, де вони могли контактувати з хворими на COVID, крім як в обласній лікарні, – продовжує жінка. – Ще мені сказали в лікарні: ми чули, що у вас є брат, який хворіє. Домисли якісь, щоб себе відмити. Я – одна дитина в сім‘ї. Хворих у мене в сім‘ї немає, крім мами і тата. Батьки живуть самі. Ніхто за кордон не їздив, – каже Наталя. – Був брифінг в ОДА, в мене тоді ще всі були здорові, і я в коментарях питала за гемодіалізне відділення, як вони собі бачать взагалі цю ситуацію. Там люди приїжджають з різних областей, всі сидять в одній малій роздягальні. Я розпитувала, як тестують чи будуть тестувати персонал хоча б гемодіалізного відділення, гемодіалізників-пацієнтів. Тоді не відповіли про протокол, нічого конкретного.

Відмовилася відповідати телефоном на запитання журналістів Суспільного заступниця головного лікаря Рівненської обласної клінічної лікарні Лариса Обуховська, з якою контактувала з питань гемодіалізу для мами і сама Наталя.

– Ну, дивіться. Я не знаю, по-перше, насправді, з ким я розмовляю. Ви знаєте, згідно з законом про журналістську діяльність я маю побачити посвідчення, – сказала Лариса Обуховська журналісту. – Через то я прошу вибачення, але якщо я не знаю, з ким я розмовляю, я не розмовляю.

Натомість на щоденному брифінгу в облдержадміністрації Лариса Обуховська зазначила:

– Безумовно, ми передбачали можливі ризики чи можливі підвищені ризики щодо інфікування що пацієнтів, що медперсоналу при проведенні амбулаторного гемодіалізу. У нашому закладі проходить 151 пацієнт амбулаторний гемодіаліз. Зали працюють у три зміни, а іноді, при необхідності, і в четверту зміну. Тобто рівно стільки разів відбувається зміна пацієнтів у кожному залі.

Пацієнтам міряють температуру і на вході в лікарню, і в відділенні, де проводять діаліз, стверджує Лариса Обуховська.

Відділення детоксикації, де гемодіаз проходить 63-річна хвора на COVID-19 Любов, розташоване навпроти відділення реанімації, яке закрили на карантин після виявлення хворих на коронавірус серед персоналу. Але воно має ще один вхід з іншого боку, розповідає Наталя.

– Шляхи проходження пацієнтів по закладу чітко обмежені, для пацієнтів тільки діалізу, - стверджує Лариса Обуховська. – Створені можливості тримати дистанцію між пацієнтами у місцях, де вони роздягаються. Тобто достатньо місця, щоб пацієнти тримали дистанцію. Пацієнти також обов’язково всі в масках, тобто це контролюється, перевіряється і т.д. Щодо персоналу. Відділення на рівні з приймальним відділенням забезпечено засобами індивідуального захисту абсолютно в повному об’ємі. Надзвичайна увага приділяється санітарно-епідеміологічному режиму закладу. Достатньо що миючих, що дезінфікуючих засобів.

Лариса Обуховська стверджує, що зараз визначений наступний алгоритм надання допомоги пацієнтам на гемодіалізі:

– Якщо пацієнт звертається до сімейного лікаря перед тим, як має йти на черговий діаліз, і якщо у нього є підозра на COVID, уже буде безпосередньо до місяця проживання пацієнта скеровуватися бригада, яка буде вдома брати результати, проводити діагностику ПЛР-методом. Ще хочу сказати, що пацієнти, які заходять до нас на діаліз, тестуються швидкими тестами на COVID. А ПЛР уже буде братися, якщо є клінічні покази.

Наталіній мамі швидкого тесту не робили, бригада для забору матеріалу на ПЛР-тест додому теж не приїздила, стверджує жінка.

– Ми ледь його, той тест, в суботу зробили, – каже Наталя. – Нам його не хотіли робити. Швидка відмовлялася. Казали, щоб обов‘язково сімейний лікар дав направлення і обов‘язково подзвонив сам на швидку. Сімейний лікар це все зробив. І на швидкій сімейному лікарю сказали, щоб лікувалися вдома, що ніхто нікому нічого робити не буде. Потім у батьків все-таки взяли забір на ПЛР-тест в інфекційному відділенні міської лікарні.

У Рівненському обласному лабораторному центрі вивчали епідкартину випадку з інфікованою COVID-19 пацієнткою Рівненської обласної лікарні.

– По цьому випадку нами встановлено таке: джерело жінка, а не її чоловік. Симптоматика у неї з‘явилася 11 квітня, тобто зараження було близько 6 квітня. У чоловіка симптоматика з‘явилася 15 квітня, тобто зараження у нього відбулося пізніше. Це по-перше, – повідомив головний санітарний лікар області Роман Сафонов. – По-друге, щодо тих медиків, яким ми робили ПЛР-тести у відділені гемодіалізному – вони всі чисті. Тобто якщо зараження відбулось у самій лікарні, то воно могло відбутись, але у разі тимчасового перебування в інших приміщеннях цієї лікарні. Стосовно гарантованого доведення факту такого зараження в лікарні, то на цьому етапі це неможливо.

Сьогодні на брифінгу Лариса Обуховська озвучила інформацію, що в області є 204 діалізних амбулаторних пацієнти.

Авторки: Інна Білецька, Алла Садовник

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди