"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку

"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку

"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку
Олена Столпакова з молодшою донькою та місце їх поховання в Ізюмі Фото: Радіо свобода | Олена Столпакова/Instagram

На стихійному кладовищі в Ізюмі, яке утворилося за час окупації міста російською армією, з-посеред 445 могил з хрестами — поховання родини Столпакових. 31-річна Олена, її чоловік, доньки, а також батьки загинули 9 березня після удару РФ по житловій п'ятиповерхівці. У будинку, за свідченнями місцевих, загинули близько пів сотні людей.

"Мама двох чудових дівчаток"

Родина Олени Столпакової жила в Ізюмі на Першотравневій, 2 багато років: в одному під'їзді, але на різних поверхах жили батьки Олени та її власна родина — чоловік Дмитро та доньки Саша та Олеся, розповідає однокласниця Олени Анастасія.

"Вона була креативною дівчиною завжди: полюбляла співати танцювати, у школі ми завжди влаштовували танці або якісь інші заходи, і Лєна завжди брала участь, як постановник танців або ж співала. Ще вона була активісткою, будь-які заходи у місті без неї не проходили. В неї було дуже багато друзів. Вона була дуже впевненою у собі, розумною та щирою", — згадує подругу Анастасія.

Молодша донька Олени Олеся цього року збиралася йти у перший клас — у квітні їй мало виповнитися 6 років, старша Олександра у серпні мала святкувати дев'ятий день народження.

родина столпакових
Олена Столпакова з доньками. Фото: Олена Столпакова/Instagram

Про себе у соцмережах Олена писала так: "Мама двох чудових дівчаток". Свої дописи жінка присвячувала дітям, чоловіку та друзям.

родина столпакових
Олена Столпакова з чоловіком Дмитром. Фото: Олена Столпакова/Instagram

"Разом з чоловіком та дітьми вони завжди проводили активно свої вихідні. Чоловік у неї грав у футбол, тому на кожному матчі вона обов'язково була присутня для підтримки — як справжня жінка свого чоловіка", — говорить однокласниця Столпакової.

Тіла витягнув і поховав однокласник

З Оленою Анастасія вчилася з 1 класу та спілкувалася й після випуску зі школи, розповідає — востаннє говорили після новорічних свят, планували зібратися з однокласниками. З початку вторгнення РФ в Україну жінки зв'язок втратили, про загибель подруги та її рідних Анастасія дізналася ще у березні, але не хотіла в це вірити.

"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку
На могили родини Олени приносили квіти. Фото: Суспільне | Дмитро Лубінець

"Про їх смерть я дізналась десь після 12 березня, але до останнього не вірила, поки мій однокласник сам не сказав, що він витягнув їх з-під завалів та поховав. Він просто допомагав розбирати завали й весь час був в Ізюмі", — каже Анастасія.

родина столпакових
Будинок №2 на вулиці Першотравневій. 16 вересня 2022 року. Фото: Тетяна Федоркова/Суспільне

родина столпакових
Будинок в Ізюмі на Харківщині після російських окупації. 16 вересня 2022 року. Фото: Тетяна Федоркова/Суспільне

Олена та її близькі загинули, коли ховалися від обстрілів в підвалі.

"Це була звичайна багатоповерхівка. Олена жила разом з батьками в одному під'їзді, але на різних поверхах, тому вони й опинилися в одному підвалі. Один хлопчик казав, що якраз напередодні він всім запропонував тікати з будинку на інший бік річки, тому одна частина людей все-таки залишила цей підвал, а інша, де була Олена, не схотіли й в той же день їх і обстріляли", — переповідає однокласниця.

Загинули близько 50 сусідів

Сусід Олени по будинку з другого поверху Олександр Чвалун, який 9 березня був на дачі, каже, що тіла дітей Олени та дітей з іншої родини, яка загинула у підвалі, знайшли одразу.

"Дітей Жихарьових (дівоче прізвище Олени — Жихарьова — авт.) знайшли одразу. А так всіх діставати, почали розкопувати через місяць. Коли розкопували, діставали мертвих людей, а я їх знаю, мене звали їх впізнати, я був на межі зриву", — сказав Олександр.

У будинку №2 на вулиці Першотравневій нині вціліли два крайні під'їзди, інші — зруйновані вщент. На весь будинок лишалася одна жителька. Усі квартири — без вікон та дверей, ті, що не зруйновані вибухами, розграбували окупанти.

"Ми їх називали "лугандоси". Це мародери з мародерів — інакше не скажу. Вони залазили, з вікон викидали килими, ковдри, подушки. Мародерили і буряти: заїдуть до магазину, наберуть ящик пива, щось ще зберуть. Пропали й дві-три дівчини нібито у центрі", — розказав Олександр, який залишається в Ізюмі.

У будинку загинули не лише три покоління родини Олени Столпакової, а й інші родини з дітьми, говорить їхня сусідка Тетяна, мати якої теж загинула у підвалі Першотравневої, 2.

"Була сім'я Кравченків, їх загинуло 7, Ольга та Віталій були молодими батьками, вони з трьома дітьми загинули. Їхня мама, бабуся теж загинули. Вони всі загинули разом з моєю мамою. Ми не знаємо точно, але близько 50 людей тоді загинули", — говорить Тетяна.

Тіла ексгумуватимуть протягом двох тижнів

Мер Ізюма Валерій Марченко 18 вересня сказав, що ексгумація тіл зі стихійного кладовища в Ізюмі, де були поховані Олена та її рідні, триватиме близько двох тижнів.

"Працівники всіх служб проводять ексгумацію, викопують похованих. Якщо є можливість, їх ідентифікують, всіх відправляють в Харків для подальших робіт. Ця робота буде проводитися ще майже два тижні, тому що поховань дуже багато. Поки нових не знайшли, але кажуть, що такі є, тому їх шукають", — розповів мер Ізюма.

За даними поліції Харківщини, протягом 17 вересня ексгумували з могил 17 людей. На ранок 18 вересня кількість тіл, які відправили на експертизу, — 59: 16 чоловіків, 26 жінок, 17 військовослужбовців.

"На окремих тілах загиблих виявлені ознаки катування — фрагменти мотузок на шиї та інших частинах тіла, переломи кінцівок тощо", — повідомили в поліції.

Що відомо

  • 15 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що після деокупації Ізюма Харківської області у місті виявили поховання людей.
  • У Мінреінтеграції повідомили, що в місті Ізюм в межах операції по розшуку загиблих розпочалася ексгумація тіл на локаціях масового поховання. За наявними даними, кількість загиблих в Ізюмі може перевищувати число жертв у Бучі.
  • За даними CNN, Організація Об’єднаних Націй направить команду до місця масових поховань в Ізюмі, виявлених після звільнення міста від російської окупації.
  • Володимир Зеленський наголосив, що країни світу мають відреагувати на масові вбивства та інші воєнні злочини, які вчинили російські збройні формування в Ізюмі під час окупації міста.
На початок