"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині
Масове поховання в Ізюмі. Вересень 2022. Фото: Офіс президента

Поліція Харківської області відновила роботу на деокупованих територіях. На 14 вересня слідчі зафіксували понад 40 проваджень та виявили вже понад 20 тіл вбитих цивільних, 18 з яких — поки невпізнаних.

Які злочини фіксують, що відомо про катування жителів Харківщини окупантами та з якими заявами звертаються до правоохоронців, в ефірі "Українського радіо Харків" розказав начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов.

"Такі жахіття могли вчиняти тільки нелюди"

Які наслідки окупації побачили ви та ваші колеги на визволених територіях?

Наслідки жахливі. Ми щодня, щогодини фіксуємо воєнні злочини рашистів, які вони вчиняли під час окупації. Для цього залучені 707 поліцейських Харківщини та інших областей.

Ця робота забезпечується за чотирма напрямками: Балаклійський, Куп’янський, Ізюмський та Золочівський. Заходи з перевірки вже проведені у 66 населених пунктах, де проживає понад 40 тис. цивільних. Розгорнуто понад 13 пунктів перевірки, поліція працює на блокпостах, проводить щоденну роботу по розмінуванню територій. Проведено понад 49 виїздів та обстежено територію понад 225 га. Вибухотехніки вилучили 1143 вибухонебезпечних предмети та 48 знищили.

Ми приділяємо особливу увагу заходам перевірки, в ході яких виявляємо колаборантів.

Скільки злочинів окупантів вже зафіксувала поліція?

З початку деокупації ми вже зареєстрували 40 таких кримінальних проваджень, з них 36 — це порушення законів та звичаїв війни. На превеликий жаль, виявили 21 тіло цивільних, з яких 18, станом на 14 вересня, є неопізнаними. Важко описати словами кожну подію та кожен факт, який ми реєструємо. Це насправді жахіття, яке можна порівняти лише з діями нацистів у Другій світовій війні.

Як приклад, я наведу 2-3 справи, які особисто мене найбільше вразили. По-перше, це виявлення двох тіл, які були поховані на початку березня у селищі Гракове Чугуївського району, яке на той час було окуповане.

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині
Деокуповане Гракове. 9 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

До цивільного місцевого мешканця зайшли у будинок, вибивши двері, троє військових РФ. Загрожуючи розстріляти або прострелити коліно, довели його до місця, де він побачив тіла двох людей. Вони змусили його разом з іншим місцевим поховати тіла, що він і зробив. Коли він їх ховав, побачив, що в них були відрізані вуха, тобто мали місце катування, які вчиняли рашисти.

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині
Деокуповане Гракове. 9 вересня 2022 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне

Слідчі оглянули місце поховання, вилучили тіла, зареєстроване кримінальне провадження, тіла направлені на судово-медичну експертизу для встановлення причин смерті. Попереднім оглядом встановлено наявність кульових отворів у головах обох тіл.

Наступний факт — ще більш кричущий. Це виявлення так званих катувальних таборів у Балаклії. Після деокупації та огляду місцевого відділку поліції та будівлі навпроти, яка належить "БалДруку", виявили, що там рашисти утримували цивільних.

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині
Відділок поліції у деокупованій Балаклії. 12 вересня 2022 року. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

Коли ми встановили їх та допитали в якості свідків, відкрилися жахіття, які мали місце у цих локаціях: у відділку рашисти утримували понад 40 людей, яких хапали на вулиці, іноді отримували інформацію, що вони є родичами військовослужбовців ЗСУ.

Одного з цивільних затримали, проводячи в нього вдома обшук за те, що побачили фото його брата у військовій формі. Його тримали у відділку 46 діб. Вони утримувались у нелюдських умовах, рашисти їх катували електричним струмом, сильно били.

Відомий факт, коли забили до смерті мешканця Балаклії і передали ритуальній службі, обмотаного ганчірками, щоб вони його поховали, це зробили у закритій труні.

Побачивши це на власні очі, можу сказати, що такі жахіття могли вчиняти тільки нелюди. Аналогічні кімнати утримання у клітках, які вони перетягли з будівлі суду, були у підвалі "БалДруку", який вони називали "військовою комендатурою". Знайдені дроти, які вони під’єднували до телефона, що виробляв електричну напругу, під’єднували до пальців, рук затриманих цивільних. Також там були протигази.

Читайте також: У звільнених містах Харківщини виявили 10 російських катівень — Нацполіція

Днями ми починаємо працювати в Ізюмі, Вовчанську та Куп’янську, і, за моєю інформацією, там також рашисти влаштовували катівні.

"Перевіряємо інформацію про зґвалтування"

Можливо є якісь свідчення, чому окупанти хапали людей? Це було вибірково чи всіх підряд, хто їм не сподобався візуально?

Як пояснюють люди, які там перебували, затримати могли будь-кого, навіть людину, яка проходила повз відділку поліції й не сподобалася окупантам. Вони її могли визнати коригувальником та помістити у цю катівню.

Там утримували навіть жінок, наприклад, вчительку початкових класів. Їх били. Ми перевіряємо інформацію про зґвалтування

Таких звернень поки немає, але від жінок, які там були, є інформація, що це відбувалося. Для жінки дуже важко звернутись до поліції й повідомити про ці факти. Прошу людей з деокупованих територій: звертайтесь до працівників поліції, які працюють на місцях.

З якими заявами звертаються люди на деокупованих територіях?

Щоденно звертаються, зокрема, з фіксації руйнувань. Цю роботу поліція теж проводить спільно з СБУ та прокурорами на місцях. Проводяться огляди місця подій, фіксуються збитки. По фактах катувань, тортур, вбивств цивільних одразу приймаємо невідкладні заходи. Стосовно мародерства, крадіжок, побутових злочинів — масово не фіксуємо. Основне — фіксування воєнних злочинів рашистів.

Втрачене майно та зрадники

Що з відділками поліції, документацією на окупованих територіях?

Частина документів під час окупації була вивезена. Майно, документи, які не змогли вивезти через брак часу, звісно, були фактично знищені. У Балаклійському відділі поліції рашисти у деяких кабінетах зривали лінолеум, обдирали стіни, створили гармидер, звалище.

"Це насправді жахіття": розмова зі слідчим, який фіксує злочини окупантів на Харківщині
У селі Залізничне знайшли вбитих під час окупації чотирьох людей. Фото: Поліція Харківщини

Чи ведеться розслідування щодо поліцейських, які стали колаборантами чи якось співпрацювали з окупантами?

Однозначно. Управління внутрішньої безпеки, Державне бюро розслідувань проводить перевірку і по тих поліцейських, які працювали з окупантами. Таких небагато, але вони є. Ці люди повинні понести сувору відповідальність згідно з законом.

Чи повертаються до роботи поліцейські громад? Можливо, поліція потребує таких працівників на громадських засадах?

Відділки та відділення повертаються на свої зони обслуговування і працюють на місцях, в тому числі й поліцейські офіцери громади.

Читайте також

Поліція Харківщини відновлює роботу на деокупованій території регіону: телефони

Піротехніки знешкодили близько 100 боєприпасів у деокупованій Балаклії на Харківщині

На початок