Під ключ. Досі актуальні класичні й модерні твори про Синю Бороду

Під ключ. Досі актуальні класичні й модерні твори про Синю Бороду

Під ключ. Досі актуальні класичні й модерні твори про Синю Бороду

Давня казка про маніяка-ґвалтівника-серійного убивцю на прізвисько Синя Борода полонить увагу читачів уже кілька століть. Аж так, що Синя Борода перетворився з літературного персонажа (який мав історичний прототип) на узагальнений образ. Тобто став художнім героєм, який хтось колись вигадав, але чимало відтоді книжок про нього написали, отож він не належить нікому і кожному. Топосами стають ті образи, що зазивають з глибин наші страхи і сподівання. Смертельна небезпека й ізольована кімната, наказ нікуди не ходити і ретельно дезінфікувати ужиткові речі. Злегка актуально? Досі актуально? Боюся, завжди актуально.

Обирайте із запропонованих 25 історій про Синю Бороду ту, яка вам до смаку.

Шарль Перро, "Синя Борода". Казка. Лицар Синя Борода вкотре одружується. Куди поділися попередні сім дружин, хтозна. Нареченій лицар дає ключа від таємної кімнати, але просить туди не заходити. Жінка порушує заборону і знаходить в кімнаті тіла попередниць. Ключ падає з її рук і замащується кров’ю. Так Синя Борода дізнається правду, дружина мусить померти. Останньої миті бідолаху рятують її сестра Анна та брати. Вдова Синьої Бороди успадковує його шалені статки. Казку цю Перро не вигадав, а записав. Але йому належить новий фінал: вдова купує братам капітанські чини та повторно одружується, і тепер уже сама обирає, з ким. Казочка про маніяка й емансипатку.

Один-в-один казка Перро – Людвіг Тік, "Лицар Синя Борода". П’єса.

Євгенія Марлітт, "Синя Борода". Повість. Лілі приїздить в гості до старшої подруги. Тітка Бербель народилася однорукою – колись її батько образив дівчину, божився віддати руку-серце і обманув, гріх батька пав на доньку. А у тітки новина – по сусідству є темний зловісний будинок, в якому усамітнився заможний чоловік і тримає там під замком, напевно, коханку. Вони – далекі родичі Бербель, їхні родини давно ворогують. Однорука стара вимагає, щоб легковажна Лілі і не думала гуляти поблизу таємничого маєтку. Саме це Лілі тут же й робить. Між тим сусід виявляється дотепним добре вихованим розумником, до того ж – героєм війни. У казки з’являється надія на геппі-енд.

Читайте також: "Дівчача проза, яка (не) пройшла випробування часом"
Генрі Кларк. Ілюстрація до казки "Синя борода", 1922 рік

Генрі Кларк. Ілюстрація до казки "Синя борода", 1922 рік

Елізабет Гаскелл, "Сіра жінка". Роман. Донька фермера Анна Шерер одружується з багатієм де ла Туреєм. Той контролює кожен крок дружини, наймає їй слуг-тюремників, забороняє контакти з зовнішнім світом. Анна вагітніє. За пару місяців до пологів вона дізнається, що її чоловік очолює банду убивць-грабіжників і винен у смерті своєї першої дружини. Турей погрожує вбивством, якщо жінка оприлюднить інформацію королівським стражам. Анна воліє втекти, її переслідують, помилково вбивають жінку, схожу на неї. Їй вдається врятуватися і навіть повторно одружитися з доброю людиною. Але Анна майже втратила ґлузд, а її донька живе з тавром "прокляте сім’я". Відповідальність за злочини поширюється і на жертву.

Ежен Сю, "Хвацький гасконець". Роман. Синя Борода – жінка. За три роки тричі овдовіла. Має від двадцяти до шістдесяти років (саме так). У світі з’являється в щільній чорній масці. Товаришує з сусідом-людожером. Багата, як чорт, з ним і знається. Хто має намір зазіхнути на спокій удови, отримує в попередження отруєну стрілу. Авантюриста Крустіяка це не зупиняє, він пробирається в палац до жінки і спостерігає там справжнісінький шабаш. Ледь рятується втечею, пробирається "зайцем" на шхуну "Єдиноріг", де підбиває інших мандрівників викрити таємницю маніячки. Авантюристів у фіналі покусали коти. Страшна історія, кажуть, стає смішною, якщо за злодійку в ній жінка. Ну, нині смішно.

Вільям Теккерей, "Привид Синьої Бороди". Оповідання. Після смерті Синьої Бороди його вдова довго тужила, пошила десятки суконь з чорної бумазеї і навіть не приймала візитерів. Братів вона не хоче бачити і пам’ятає Синю Бороду як "найкращого з чоловіків", а його дружини померли всі як одна від "хвороби в області шиї". За серце і дохід удови починають суперечку військовий і стряпчий. Військовий зветься Чорна Борода, і він жінці небайдужий (за ефектом імпринтингу, мабуть). І навіть кілька показових спроб самогубства від стряпчого не похитнули скорботну вдову. Жіночка звертається до некроманта, щоб попросити у мертвого злочинця шлюбної поради. От не сприймають британські леді серійних убивць серйозно, що поробиш.

Читайте також: "Як читати комікси, якщо не відрізняєш Флеша від Аквамена"
Уолтер Крейн. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1873 рік

Уолтер Крейн. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1873 рік

Моріс Метерлінк, "Аріана і Синя Борода". П’єса. До замку Синьої Бороди приїздить його шоста дружина. Аріана – прекрасна чужинка, їй всі щиро співчувають, селяни хочуть врятувати її від злодія. Дівчина вирішує, що інші жони загинули, бо боялися порушити волю Бороди. Отже, їй конче треба знайти секретну кімнату. Убиті дружини тут, до речі, вміють оживати і співають ночами тужливі пісні. Їхні співи гіпнотизують. Аріана звільняє посестер-сирен, які молилися про прихід Спасительки. Так, казка про Синю Бороду перетворилася на міф про Друге Пришестя. І тепер Месія – жінка. Тільки звільнені полонянки нікуди йти не хочуть.

Анатоль Франц, "Сім дружин Синьої Бороди". Новела-есе. Перро люто все перебрехав: Синя Борода насправді був невинною жертвою найманих убивць. По правді було так: багатий аристократ де Монрагу мав таку чорну бороду, що вона здавалася синьою, а ще мав готичний маєток і силу-силенну дружин. Одна спилася, друга втекла з цирком, третя хвора була і скоро померла, ще одну звів монах-ґвалтівник тощо, тощо. Борода ж був доброю і нещасливою людиною, а з нього такого монстра зліпили! Історію пишуть не переможці, а ті, хто уміє розказувати страшилки.

За честь Синьої Бороди вступився ще один автор, який наполіг: не горла перерізав, а отруював, не за п’ять днів, а за кілька місяців, і не милих дружин, а надокучливих бабів – Антон Чехов, "Мої дружини", памфлет.

Беатрікс Поттер, "Сестра Анна". Повість-казка. До замку Синьої Бороди чергову наречену (тут вона – восьма) супроводжує сестра. Події розгортаються на протистоянні бунтівниці Анни і сестри Фатіми, яку виховали смиренною. У цьому творі встигли подружитися два сюжети: казки Шахерезади, що мусить померти, але рятується через цікавість убивці, й сюжет про Синю Бороду, де цікавість і стає причиною смерті. Але все буде добре. Своячениця Бороди викриває наміри злодія, організовує втечу з замку (Фатіма ж готова померти). Барон – контрабандист, до речі. А ключа від таємної кімнати тут ніхто жінкам не віддає, Анна сама вираховує схованку барона, коли помічає, що вікон на фасаді замку більше, ніж кімнат усередині. Детективний метод!

Читайте також: "Ти з якого району, малий? Різні книжки про різні райони Києва"
Уолтер Крейн. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1873 рік

Уолтер Крейн. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1873 рік

Анрі Рен’є, "Шосте одруження Синьої Бороди". Оповідання. Лірично налаштованому мандрівнику-мрійнику літня наглядачка кладовища пропонує відвідати руїни замку лицаря Карноєцького, Синього Бороди. Поведінка наглядачки не залишає сумнівів: вона – примара останньої дружини, тієї, що вціліла. Попри те, що у всіх сюжетах Борода – багач, який дарує жінкам кімнати з золотом і діамантами, в цій версії він вбиває дружин, щоб заволодіти їхніми пишними сукнями. Трансвестит-еротоман. І відтоді голі тіні шастають руїнами замку. Рен’є детально описує передсмертні муки голих жінок, яких убиває той, хто кохає, але не може не спричинити їм біль. Дуже романтична замальовка, але підозріло скидається на тортур-порно.

Сильвія Таунсенд Ворнер, "Дочка Синьої Бороди". Новела. Третя дружина Бороди встигла народити доньку. Тож здається, що вона померла під час пологів, а не була убита. Дівчинку відправили на виховання. Пані тепер заміжня, статечна, але їй не дає спокою таємниця батькової страшної кімнати. Донька з чоловіком повертаються до родового замку, який тут розташований не у Бретані, а на Близькому Сході. Прагнення розгадати таємницю Синьої Бороди майже руйнує шлюб його доньки. До всього: виявляється, нема там аж такого секрету. А подружжя вирішує стати астрономами, бо як нема містичного на землі, то воно є на небі. Питання, які на цьому матеріалі до Ворнер на ставили: якщо чоловік є паскудним мужем, чи робить його це автоматично поганим батьком? Чи стає зло, спричинене одній жінці, злочином проти всього жіноцтва?

Макс Фріш, "Синя Борода". Роман. Пана Шаада судять за вбивство: жінку задушили краваткою. Вона була колишньою дружиною Шаада, але на момент трагедії вони вже були розлучені. До того ж це була сьома його дружина, не щастило чоловікові в шлюбах (все встиг: зараз йому п’ятдесят чотири). Його викликають до суду як свідка, але краватка виявляється його власністю. Втім, підозри в убивстві з Шаада зняли за браком доказів. Тоді він сам зізнається в злочині – і бреше. На суді є й інші свідки, зокрема колишні дружини героя, за їхніми показаннями можна реконструювати життя Синьої Бороди. На диво пересічне. Фелікс Шаад не спромігся зробити коханих жінок щасливими, а Фріш написав мучительну книжку про непозбувне почуття дурної провини.

Кір Буличьов, "Синя Борода". Флеш-новела. Сьома дружина отримає прохання не заходити в потаємну кімнату. Порушує слово, дане чоловікові, і знаходить в кімнаті шість розчленованих жіночих трупів. На ранок доктор Кямілев розбирає чергову модель жінки-андроїда, в якій ніяк не вдається коректно прописати програму "свобода волі". За цією версією у андроїдів нема проблем з емпатією, але от із цікавістю – біда.

Курт Воннегут, "Синя Борода". Роман. Художник Рабо Карабекян походить з родини, яка пережила геноцид вірмен. Має власну травму: воював на фронтах Другої світової. Втратив око. Нещодавно овдовів. Рабо сам розповідає свою історію. Він живе в усамітненому будиночку разом із Цирцеєю, якій не дозволено заходити в господарчу прибудову поруч з маєтком. Там він працює. Жіночка начебто і не готова порушити заборону, але Рабо сам провокує її – його роботі треба свідок. Остання картина Рабо зветься "Настала черга жінок". До цього роману не було дивиною, що чергова дружина знайде в секретній кімнаті. Але Воннегут не любить відповідати чиїмсь очікуванням.

Гюстав Доре. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1862 рік

Гюстав Доре. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1862 рік

Ще один твір, де маніяк – це художник-галерєїст-колекціонер, і він так бачить: Дональд Бартельми, "Синя Борода", оповідання.

Джон Апдайк, "Синя Борода в Ірландії". Оповідання. Джордж і Вівієн подорожують Ірландією. Юна жінка в захваті від поїздки. Як феміністка вона залишає за собою право контролювати всі аспекти мандрівки. Як дружина, на двадцять років молодша за чоловіка, залишає право на сварки з будь-якого приводу. І підозріливо часто називає Джорджа садистом і катом. Вівієн – четверта Джорджева дружина. І він уже готовий овдовіти. У кожного з них вистає таємниць. Джорджа починають повільно дратувати лекції про тиск патріархату, він пропонує довгу пішу прогулянку. Ні, нічого детективного не станеться: їхні стосунки не такі близькі, щоб убивати одне одного.

Джейн Кемпіон, "Піаніно". Роман. Фермер із Нової Зеландії виписує собі з материка дружину. Жінка німа, вона просто припинила говорити одного дня. Але є люди, які її буцімто чують на певному емпатично-телепатичному рівні. Таким був батько її доньки, народженої поза шлюбом. Нині Ада опиняється в любовному трикутнику, її законний чоловік уміє її чути, зате її коханець має до неї "заплямованого ключа". В містечку ставлять аматорську виставу за сюжетом "Синьої Бороди", Ада уже порушила табу, їй не уникнути покарання. Кемпіон безжальна: покаранням для Ади стане розділене кохання, що потребує відректися себе.

Василь Шкляр, "Ключ". Роман. Журналіст Андрій отримує в подарунок ключа від квартири, господар якої після цього зникає. Квартира під дуже символічним номером "13" по вулиці Рогнідинській. Рогнеда – одна з дружин Володимира, яку він зґвалтував і після народження дітей відіслав подалі. Подарунок доречний, бо Андрію нема де жити. Таємниця ж зниклого господаря не дає спокою. А Саватій той – збочена мерзота. Андрій починає розслідування, в якому йому допомагає Оксана, разом вони викривають кримінальну мережу і злочини Саватія. Жінки в переспівах Синьої Бороди довго не живуть. Андрія звинувачують у загибелі коханки. Головна думка: не перешкоджати природному перебігу подій, навіть якщо останній включає насильницьку смерть. Наприкінці твору Андрій передає ключа наступному орендатору. Шоу має тривати.

Маргарет Етвуд, "Яйце Синьої Бороди". Оповідання. Салі й Ед – подружжя за сорок. Салі опікується домом, підпрацьовує в трастовій компанії і для саморозвитку записується на курси письменницької майстерності. Там вона отримує завдання написати оповідання-варіацію на тему казки про Синю Бороду та береться перебирати можливі версії події. Дружина не відчиняє кімнату. Дружина знаходить в кімнаті щось страшніше за розчленовані тіла. Кімната виявляється порожньою. Ми слідкуємо за рухом Саліної уяви і поступово розуміємо, що у тихого і непомітного Еда є таємниця, про яку дружина здогадується, але ще не готова її озвучувати, бо тоді доведеться брати контроль над неприйнятною ситуацією. Що гіршого за масові убивства жінок може зробити законний чоловік?

Гюстав Доре. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1862 рік

Гюстав Доре. Ілюстрація до казки "Синя Борода", 1862 рік

Амелі Нотомб, "Синя Борода". Роман. Сатурніна озивається на оголошення про оренду. Величезна кімната в престижному районі Парижа здається за копійки. Жінок на співбесіду з власником приходить сила-силенна. Бо умови найму: жити в кімнаті має молода гарненька пані. Власник житла – ексцентричний іспанець дон Елеміріо – не виходить з будинку. Попередні мешканки орендованої квартири не помирали, але просто зникали. Сатурніна в’їздить до апартаментів. Вона бельгійка, до речі. Між бельгійцями й іспанцями, нагадаю, кілька століть ворожої неприязні. Іспанець починає очаровувати Сатурніну вечерями, одягом, вином, музикою і бесідами. Він не приховує, що дівчина має через певний час за це все розплатитися. Вона має десять днів, щоб змінити сюжет казки. Відтепер Синя Борода – не хижак, який убиває жіночі мрії, в домашній улюбленець, який учить мріяти по-новому.

Ще один твір, де обраниця Синьої Бороди не поступається йому в збоченості, партнерка по життю, партнерка по злочину – Джойс Керол Оутс, "Синьобородий коханець", флеш-новела.

Анжела Картер, "Кривава кімната". Повість. Дівчина готується одружитись із Синьою Бородою. Їй сімнадцять, вона наївна талановита піаністка, єдина дитина бідної удови. Заможний літній маркіз, який кілька місяців тому втретє овдовів, привозить юну дружину на острів, в усамітнений замок (не рахуючи сотні слуг і сліпого настройщика піаніно). Маркіза вабить незайманість обраниці і та "печатка хтивості", яку він розгледів на ній. Він починає розбещувати дівчину, вона не проти. За цією версією смерті попередніх дружин стали наслідками "занадто винахідливого сексу". Нова дружина, звісно, знаходить "червону кімнату Крістіана Ґрея" в замку Бороди і мусить умерти. Від загибелі її рятує матір. А було би краще просто запам’ятати стоп-слово.

Героїня Урсули Вернон з оповідання "Дружина Синьої Бороди" так взагалі відмовилася брати ключа від секретного приміщення і прожила тридцять років у вдалому шлюбі. А коли овдовіла (природним шляхом), зробила в червоній кімнаті ремонт.

Стівен Кінг, "Щасливий шлюб". Повість. Дарсі вийшла заміж за Боба, бухгалтера-нумізмата. Баланс інтересів і низький поріг стресу – запорука щасливих шлюбів. І ці двоє разом щасливі. Минуло 27 років. Одного дня Дарсі зайшла в Бобів "барліг", де надибала колекцію БДСМ-порно. Зупинитися б, але жінка продовжила ритися в його речах. І от перед нею – документи незнайомки, що вона бачила в новинах інформацію про її зникнення. Боб – серійний убивця, висновок очевидний, а що з цим робити, незрозуміло. Документи, які знайшла Дарсі, належали одинадцятій жертві маніяка, якого преса прозвала Біді. Трясця, віддана дружина всього ж лише батарейки для ТБ-пульту шукала! Ото краще б книжку яку почитала.

Читайте також: "Спитай у класиків дитячої літератури. Як знайти відповіді на дорослі питання у дитячих книжках"
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше