"Готівки в тролейбусах не буде". Інтерв’ю з заступником міського голови Чернівців про новий тариф та електронний квиток

"Готівки в тролейбусах не буде". Інтерв’ю з заступником міського голови Чернівців про новий тариф та електронний квиток

"Готівки в тролейбусах не буде". Інтерв’ю з заступником міського голови Чернівців про новий тариф та електронний квиток
Суспільне Буковина

З 1 жовтня вартість проїзду в тролейбусах Чернівців становитиме 10 гривень, а знижки за безконтактну оплату не буде. Студенти під час навчального року сплачуватимуть п'ять гривень. Для учнів проїзд буде безплатний.

Як зміна тарифу вплине на якість перевезень, чи забезпечені тролейбуси валідаторами та чому у жовтні скоротять майже сотню кондукторів – про це в інтерв'ю із заступником міського голови Чернівців Ігорем Крохмалем.

— З 1 жовтня тариф на проїзд у тролейбусах становитиме 10 гривень. Чому така вартість?

— Економічно обґрунтований тариф — це 12,25. Пропозиція департаменту та виконкому полягала в тому, що 2,25 гривні відшкодовуватимуть з міського бюджету. І люди сплачуватимуть 10 гривень. Вартість 12,25 розраховується виключно з витрат, які несе наше тролейбусне управління на перевезення одного пасажира. В тарифі закладена і рентабельність, у нашому випадку це приблизно 5%, яка є досить низькою.

— Раніше за проїзд у тролейбусах учні сплачували одну гривню. У проєкті рішення на голосування закладали п'ять гривень. Врешті проголосували за безплатний проїзд. Чому закладали п'ять гривень, коли у сусідніх областях учні їздять безплатно?

— Тролейбусне управління та департамент транспорту пропонували, щоб студенти сплачували сім гривень, а школярі — п'ять. Пропозиція була така, бо розраховували отримувати якнайменше грошей з бюджету і дотуватися. Ініціатива безплатного проїзду школярів і 50% студентів — це ініціатива міського голови.

— Але ці гроші міська рада має відшкодовувати.

— Звичайно, міська рада буде відшкодовувати, як і різницю в тарифі. Але ми вивчили досвід інших міст, в тому числі тих, де запроваджено безплатний проїзд школярів і прийняли таке рішення.

— Скільки відтак для міської ради буде вартувати цей безплатний проїзд для школярів?

— На рік це вартуватиме приблизно 8 мільйонів гривень.

— При електронному розрахунку за проїзд пасажири платили на гривню менше. Чому зараз пільги немає?

— Доцільності такої немає. Зараз поширюють в соціальних мережах це як закид, що ми щось не прорахували. Але ми стверджуємо те, що комунальний транспорт вже запроваджує автоматизовану систему оплати й готівки не буде. Тоді яка доцільність приймати один тариф для готівки, інший — для електронного способу розрахунку? Тоді згодом виконкому треба буде приймати ще одне рішення. Тому один раз ми його впроваджуємо.

— В.о. директора ЧТУ у коментарі Суспільному казав, що в автобусних маршрутах ЧТУ планують встановити тариф 10 гривень, як і у тролейбусах. Чи планують це впроваджувати згодом?

— Є законодавство, якщо електротранспорт — це монополіст. Наше ЧТУ — це монополіст, то на пасажирські перевезення автомобільним транспортом розповсюджується законодавство, яке регулює антимонопольний комітет. Ми не можемо надати таку перевагу нашим автобусам перед приватними перевізниками. Логічно, в них виникне питання: "Чому?". Люди сядуть на автобуси ЧТУ. І це порушення закону. Тому таку ініціативу не підтримали.

— Чи забезпечені наразі усі тролейбуси валідаторами?

— Ми зараз проводимо закупівлю ще додатково 90 валідаторів. Це не тільки для тролейбусів, а й для наших автобусів на маршрутах.

— Коли це зможуть зробити?

— Договір опублікований, перші поставки вже здійснюються. Це неможливо зробити в один день. І ми не могли робити це заздалегідь, бо проводили конкурс. І ймовірно переможець конкурсу мав би свої валідатори встановлювати. Зараз ми будемо отримувати 40 валідаторів в місяць і поступово доукомплектовувати наш транспорт.

— Через перехід на електронний квиток у ЧТУ планували скоротити 95 кондукторів. Скільки скоротили наразі?

— Процедура скорочення ще не почалася. Законодавство передбачає певний термін повідомлення про скорочення. Ми пропонуємо кондукторам перекваліфікуватися та ставати водіями, контролерами чи обіймати інші вакансії. Нам катастрофічно не вистачає водіїв. Наразі точна цифра буде відома після закінчення процедури.

— Коли розпочнуться перші звільнення?

— З жовтня. Більшу частину скоротять у жовтні.

— Чи покращиться якість перевезення після здорожчання тарифу?

— Ми розуміємо, що підприємство завжди отримувало фінансову підтримку. Коли зараз прийняли обґрунтований тариф, підприємство позбавили можливості отримувати фінансову підтримку. І воно переходить на власне забезпечення. Це дуже важливо.

Паралельно ми розуміємо, що здорожчання тягне за собою наше зобов’язання покращити якість транспорту. Зараз ми вже в процесі укладання угоди на перші п'ять нових тролейбусів, які ми придбаємо в цьому році. Також плануємо купити вживані автобуси Mercedes з Європи. Ми розуміємо, що це буде зовсім інша якість та умови. І однозначно з обґрунтованим тарифом ми будемо оновлювати транспорт.

— Чи є розуміння, хто керуватиме ЧТУ?

— Наразі Лисак є в.о. керівника. Побачимо, як підприємство розвивається, як працює.

Що відомо

  • У Чернівцях виконком міськради підвищив вартість проїзду в тролейбусах до 10 гривень. Тариф почне діяти з 1 жовтня. Учні їздитимуть безкоштовно, студенти сплачуватимуть 5 гривень.
  • Раніше у коментарі Суспільному виконувач обов'язків начальника тролейбусного управління Петро Лисак повідомив, що основними причинами зміни тарифу є зростання вартості електроенергії та витрат на зарплату для працівників.
  • Востаннє вартість проїзду в тролейбусах Чернівців підвищували у березні 2020 року – до п'яти гривень. Учні сплачують одну гривню, студенти – три. У разі оплати картою чи смартфоном ціна поїздки складає чотири гривні.
  • З 15 серпня 2022 року вартість проїзду в чернівецьких маршрутках підвищили до 14 гривень. Основними причинами підвищення тарифу є здорожчання вартості палива та запчастин, а також збільшення витрат на зарплати працівникам.

Читайте також

Підвищення вартості проїзду в маршрутках Чернівців: скільки платять в сусідніх областях

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

Вибір редакції

На початок