Лінгвоцид. Мовний омбудсмен розповів про знищення української мови на окупованих територіях

Лінгвоцид. Мовний омбудсмен розповів про знищення української мови на окупованих територіях

Лінгвоцид. Мовний омбудсмен розповів про знищення української мови на окупованих територіях
. Мовний омбудсман Тарас Кремінь. Фото: Тарас Кремінь /Instagram

Лінгвоцид української мови — це явище, що пов'язане зі спотворенням та витісненням мови на окупованих територіях. Як один із параметрів геноциду, заподіяний російською армією, процес лінгвоциду засуджений світовою спільнотою. За останні два роки в Україні зібрали матеріали, що доводять цей процес на окупованих територіях.

Про це заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в ефірі загальнонаціонального марафону на Суспільному.

"Що стосується лінгвоциду, ми за ці два роки зібрали надзвичайно велику кількість матеріалів. Всі вони передані до міжнародних правозахисних організацій і правоохоронних органів. З 24 лютого нами задокументовано теж величезну кількість таких проявів, які мали місце на окупованих територіях. Тому поняття, пов'язані з лінгвоцидом, це предмет мого звернення до постійного представника України в ЄСПЛ", — розповів Тарас Кремінь.

Він сподівається, що зібрані його командою матеріали будуть долучені до міжнародного позову проти Російської Федерації.

Окремо мовний омбудсмен пояснив, що саме означає лінгвоцид.

"З моменту окупації частини української території, українська мова почала витіснятися, в тому числі зі сфери освіти. Передовсім — це вилучення або спалення книжок, перепідготовка педагогічних працівників, нав’язування шкільних програм відповідно до російського освітнього законодавства. Це проведення, так званих "уроків миру", де розповідали про "денацифікацію" вже 1 вересня, про те, що України "не існує" та багато інших російських наративів. Це злочини проти освітян, системи освіти, громадян України", — зазначив Кремінь.

Він додав, що явище лінгвоциду покриває не лише освіту, а й культуру та інформацію для загального ознайомлення (вивіски, оголошення і т.д.)

"Я сподіваюся і вірю, і звертаюся до всіх громадян тих сіл, містечок і міст України, які визволили ЗСУ, з тим, щоб вони надсилали матеріали про факти освітнього геноциду, власне лінгвоциду на окупованих донедавна територіях і на нашу адресу, і до правоохоронних органів. Чим більше таких фактів буде, тим сильніше буде наша позиція в міжнародних судових інстанціях", — закликав уповноважений із захисту державної мови.

Читайте також

У Росії анонсували вихід підручника з "класичної української мови". В Україні відреагували

З 16 липня за порушення мовного законодавства каратимуть попередженням або штрафом — Кремінь

На початок