60 діб та 416 тисяч гривень застави: обрали запобіжний захід тероборонівцям через вибух на Валу в Чернігові

60 діб та 416 тисяч гривень застави: обрали запобіжний захід тероборонівцям через вибух на Валу в Чернігові

Доповнено
60 діб та 416 тисяч гривень застави: обрали запобіжний захід тероборонівцям через вибух на Валу в Чернігові
ФОТО: Суспільне Чернігів

6 вересня в Деснянському районному суді міста Чернігів обрали запобіжний захід тероборонівцям у справі про травмування людей на Валу 3 вересня. Суд призначив обом тримання під вартою протягом 60 діб з правом внесення застави у розмірі 416 тисяч гривень.

Один з них — командир кулеметного відділення взводу військової частини, військовослужбовці якої, за версією слідства, привезли зброю на ярмарок 3 вересня.

Його звинувачують у порушенні вимог інструкції про організацію обліку й зберігання стрілецької зброї та боєприпасів.

"Діючи неупереджено зі злочинною недбалістю, 03.09.2022 року не проконтролював, яку саме зброю та боєприпаси військовослужбовцями вказаної військової частини надано на демонстрацію цивільному населенню, не вжив заходів щодо недопущення демонстрації військовослужбовцями вказаної військової частини на масовому заході в парковій зоні РПГ-26, яка у військовій частині не обліковується й за військовослужбовцями вказаної частини не закріплена", — зазначає сторона обвинувачення.

Адвокат підозрюваного Олег Костюк зазначає, що РПГ-26, який, за версією слідства, здетонував, не був на балансі військової частини, зараз невідомо, яким чином цей боєприпас міг потрапити на демонстраційний стіл на ярмарку. З його слів, слідство це не встановило.

60 діб та 416 тисяч гривень застави: обрали запобіжний захід одному з тероборонівців через вибух на Валу в Чернігові
Адвокат підозрюваного Олег Костюк. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Прокурор посилається на порушення моїм підзахисним численних правових актів, пов’язаних з організацією обліку зберігання й видачі зброї, та не звертає увагу суду на те, що ці правові акти стосуються того озброєння, яке перебуває на обліку в конкретного військовослужбовця, частини або ЗСУ. З даних, отриманих в ході першочергових слідчих дій, вбачається, що РПГ-26 з’явився на столі, де перебувала зброя, яка надана була для огляду мешканцям міста Чернігова, невідомо звідки і ким туди принесена".

Підозрюваний апелює до запису з камер спостереження художнього музею. З його слів, він мав зафіксувати, що під час розвантаження зброї РПГ-26 серед неї не було.

"Якщо ви кажете, що я приніс зброю – чому камера не зафіксувала той момент, коли я заїхав прямо на площу і вивантажував з машини зброю. Там має бути чітко видно, що я вивантажив на стіл, і поклав свою зброю без боєприпасів. Це раз, по-друге, чому не вказано, хто зняв чеку? Бо не кожна людина це може зробити, навіть з присутніх тут. Не кажучи про дитину".
60 діб та 416 тисяч гривень застави: обрали запобіжний захід одному з тероборонівців через вибух на Валу в Чернігові
Підозрюваний, якому обрали запобіжний захід. ФОТО: Суспільне Чернігів

Адвокат Олег Костюк додає, що його підзахисний не був присутнім під час здійснення пострілу, тож не міг йому запобігти.

"Щодо невиконання інструкцій – ми наполягаємо на своїх доводах, оскільки їх можна виконати виключно тоді, коли ти контролюєш ввірене тобі озброєння або таке, що надійшло в межах твого усвідомлення, що воно надійшло. Якщо людина перебуває в іншій точці, й не знає, що хтось приніс, в даному випадку РПГ, й поклав на стіл, вона не зобов’язана і не може цього контролювати, оскільки це поза її увагою відбулося".

Обвинувачений каже, що під час вибуху був на обіді.

"На цей момент я був на обіді. В момент вистрілу прибіг туди, підбіг до дитини разом зі своїми хлопцями – чому про це не вказано? Труба лежала за столом. Чека лежала на столі, окуляри лежали на столі".

Другий тероборонівець — старший сержант, стрілець-зенітник зенітно-ракетного відділення роти вогневої підтримки. Його підозрюють в тому, що він передав 10-річному хлопчику РПГ-26 та дозволив натиснути на гачок.

"Діючи необережно та зі злочинною недбалістю він взяв зі столу для демонстрації зброї РПГ-26 та не переконавшись, що остання перебуває у похідному, а не у бойовому положенні, передав для огляду 10-річному хлопчику, який здійснив постріл. Внаслідок цього кілька дітей отримали травми різного ступеню тяжкості", — каже прокурор.

Другого підозрюваного на прохання захисника з лави підсудних супроводили ближче до адвоката. Він погано чує через контузію, яку отримав внаслідок вибуху на благодійному ярмарку.

"В момент вибуху я був стороною біля хлопчика, якби я крок зробив, мені б знесло голову, та і все. Це виходить, що я сам зняв чеку, дав йому, щоб він мене застрелив", — говорить другий тероборонівець.

На думку його адвоката Сергія Кутукова, те що військовий травмувався в результаті спрацювання реактивної протитанкової гранати, явно свідчить, що він не очікував і не знав, що вона знаходиться у бойовому стані.

За версією слідства, саме він давав РПГ в руки шестикласнику та дозволив натиснути спусковий гачок, що під час допитів підтвердив і сам хлопчик, і свідки, зокрема, серед військових. Чоловік говорить: на ярмарок приїхав останнім, коли вся зброя вже була викладена на стіл.

"Ну на момент, коли я заходив, цього РПГ на столі не було. А після обіду, коли ми прийшли, більше всього, що з’явився цей гранатомет. Я нічого дитині не передавав, я ж кажу, я відношення до зброї й того, що на столі привезли, не маю".

Суд ухвалив рішення про тримання під вартою обох підозрюваних протягом наступних двох місяців з можливістю внесення застави у 416 тисяч гривень. Зі слів захисників військових, обидва планують подавати апеляційну скаргу. Нагадаємо, чоловікам інкримінують порушення правил поводження зі зброєю, санкція статті передбачає до 10 років позбавлення волі.

Нагадаємо, що внаслідок детонування одного з боєприпасів, який трапився 3 вересня на Валу у Чернігові під час благодійного ярмарку, травмувалися восьмеро дітей (віком від 2 до 12 років), двоє з яких перебувають у дитячій лікарні, шестеро дорослих цивільних та один військовий, який нині у військовому шпиталі.

Окрім дворічного хлопчика, постраждали чотирирічний та тринадцятирічний хлопці, які отримали акустичну травму – так зване оглушення. Семирічному в лікарні наклали шви на руку, також у нього діагностували струс мозку. Нині дитина госпіталізована. Двоє братів, 10 й 12 років, уже відпустили додому. У старшого – травма тулуба.

Також чернігівська спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Центрального регіону здійснюватиме процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом порушення правил поводження зі зброєю (ч. 2 ст. 414 КК України).

За підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, затримали двох людей, які причетні до вибуху. Про це у своєму вечірньому зверненні повідомив Президент України Володимир Зеленський.

За інформацією ДБР, військовослужбовцям повідомили про підозру у порушенні правил поводження зі зброєю, що заподіяло тілесні ушкодження кільком особам (ч.2 ст. 414 КК України). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років.

Повну хронологію подій 3 вересня, в результаті вибуху на Валу, можна прочитати в нашому матеріалі.

Читайте також:

Чи були в організаторів дозволи на проведення ярмарку в Чернігові, під час якого здетонував боєприпас

На початок