Почесному громадянину Чуднова поету Павлу Ральченку посмертно присвоїли літературно-мистецьку премію імені Миколи Сома. Диплом лауреата передали його родині. Про це Суспільному розповіла очільниця відділу культури, молоді та спорту Чуднівської міськради Людмила Кучмій.
За її словами, літературно-мистецьку премію імені Миколи Сома за 2021 рік Павлу Ральченку посмертно присудили ще на початку 2022 року, однак через воєнний стан організувати офіційне вручення премії змогли лише зараз.
"Спочатку цю подію планували відзначити в Чуднові. Однак повномасштабна війна з Росією перекреслили всі плани, тому дату вручення премії перенесли. І вже у серпні чуднівську делегацію у складі працівників культури, міської бібліотеки та членів місцевого козацького товариства запросили до Білої Церкви. Там зібралися члени комісії з присудження премії, а також її голова – заслужений працівник культури Анатолій Кульчицький – та президент Київської обласної торгово-промислової палати Олександр Рябоконь. Вони офіційно вручили нам нагороду, яку ми передали родині Павла Ральченка", – каже Людмила Кучмій.


Літературно-мистецька премія імені українського поета Миколи Сома, заснована Українським фондом культури, Білоцерківським міським відділенням Українського фонду культури та Київською обласною торгово-промисловою палатою, присуджується вшосте. Її лауреатів визначають за творчі здобутки в трьох номінаціях: лірична поезія, масова пісня, сатира і гумор.

Павлу Ральченку премію присудили за книгу поезій "На землю падала сльоза". Це посмертна поетична збірка поета, підготовлена і видана його рідними, друзями та шанувальниками творчості.
"При житті Павла Сергійовича побачили світ три поетичні збірки, однак у його творчому доробку було ще чимало ненадрукованих віршів, – розповідає дружина поета Яніна Ральченко. – Після його раптової смерті 18 червня 2009 року я зібрала та систематизувала всі рукописи. Чоловік завжди ділився зі мною своїми поетичними напрацюваннями, і я була однією з перших, кому він читав свої віршовані рядки. За допомогою наших друзів вдалось видати ще дві збірки – "Осінній сполох горобини" з віршами про Чуднів та "На землю падала сльоза", куди увійшла поезія на тему любові до рідного краю і родини, посвяти друзям та українському козацтву. Приємно, що ця книга отримала визнання".


Павло Ральченко народився на Черкащині четвертого листопада 1949 року. Після закінчення Київського інженерно-будівельного інституту тривалий час жив і працював у Білій Церкві і лише у 2001 році переїхав із родиною у Чуднів. Він мав активну життєву позицію, був членом районного літературно-мистецького об’єднання "Джерело" та писарем у Чуднівському козацькому товаристві імені Северина Наливайка.
"Павло Сергійович добросовісно вів усю канцелярську роботу, – говорить почесний отаман козацького товариства Леонід Момот. – Ретельно складав протоколи та допомагав формувати порядок денний наших зібрань, оновлював списки членів товариства, вчасно запрошував їх на збори та різні заходи. Наші козаки дуже поважали його. Він був талановитим поетом і написав текст гімну нашого козацького товариства".

На вірші Павла Ральченка написано понад 50 пісень, кілька з яких стали дипломантами обласних та всеукраїнських пісенних конкурсів, а також неодноразово звучали в програмах національного радіо.
Читайте також
- Дві тисячі будівельних скоб для бліндажів виготовили та відправили на передову жителі Чуднівщини.
- Жителі Вільшанської громади щодня відправляють воїнам ЗСУ домашні страви та м'ясні, рибні й грибні консерви власного виробництва.
- У Чуднові День міста вперше відзначали за перенесеною датою, а також вперше провели святкування у форматі онлайн.
- Жительки села Троща Вільшанської громади облаштували у будинку культури кімнату, де у вільний від роботи час безкоштовно шиють екосумки для своїх односельців.
Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber