Будемо прощатися з радянським та імперським минулим — начальник управління культури про перейменування вулиць Миколаєва

Будемо прощатися з радянським та імперським минулим — начальник управління культури про перейменування вулиць Миколаєва

Будемо прощатися з радянським та імперським минулим — начальник управління культури про перейменування вулиць Миколаєва

Вулиця Московська остаточно отримала назву Маріупольська. Перейменування відбувалося в декілька етапів. Першим етапом стало відповідне рішення депутатів міськради, яке ухвалили під час засідання 28 липня. Станом на 24 серпня у місті на перейменування очікують десятки топонімів.

Про це кореспондентам Суспільного розповів начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров.

"Перша "ластівка" цього великого етапу, що очікує на країну, що вже відбувається в країні, в місті. Етап, коли ми будемо прощатися з радянським, з російським імперським минулим. Напевно, це буде довгий етап, це не буде за один день. Ми бачимо, пів року минуло від початку війни й тільки було перше засідання сесії", — каже Юрій Любаров.

Для забезпечення законної процедури перейменування вулиць у Миколаєві необхідно затвердити новий склад топонімічної комісії.

"Новий склад створює міська рада, затверджує склад. І саме перед війною вже був підготовлений проєкт нового рішення, був новий склад топонімічної комісії. Але, на жаль, не дійшов час до цього рішення, і зараз комісія просто не може працювати, адже немає необхідної кількості людей для роботи. Я запитував, чи можемо ми зараз виносити це питання на сесію, але тільки за пів року перша сесія відбулася і були більш оперативні питання. А по-друге, треба оновити склад людей", — сказав Юрій Любаров.

Зі слів очільника управління культури, на Миколаїв чекає довгий етап перейменування.

"Чому буде довгим? По-перше, це все з галузі культури. Топоніміка, назви вулиць, площ — це теж частина великої культури. Великої тому, що охоплює все те, що людина робить. Тому, коли насаджувалося сторіччями, вирощувалося, адже "культура" — це і є "вирощування" дослівно, якщо проросло тут коріннями", — додає Юрій Любаров.

Посадовець розтлумачив походження назви вулиця Московська, яка була перейменована першою.

"У 18-19 століттях, що таке вулиця? Це підказка людині, де вона знаходиться. Якщо вулиця Крива, вона має таку назву тому, що вона крива, якщо вулиця Кладбіщинська, то десь поруч є кладовище, якщо вулиця Спортивна, зараз ми маємо, то десь поруч стадіон або спортивний майданчик. Що таке вулиці Московська, Чернігівська в Миколаєві, зараз це вулиця Шнеєрсона, вона була Чернігівська, Карла Лібкнехта. Це вулиця, по якій їхали в бік Москви, вона дивилася на Москву. Херсонська вулиця — по ній виїжджали до Херсона, Одеська вулиця — до Одеси. Дуже просто. Топоніміка у людей 18 століття була дуже проста", — говорить Юрій Любаров.

У Миколаєві до кінця 19 століття не було жодної вулиці на чиєсь ім’я, каже Юрій Любаров.

"Перша вулиця — це була вулиця Пушкінська. Вулицю Бульварну, що виходила на бульвар, до Інгулу, перейменували на честь Пушкіна. Потім вже з’явилась вулиця Олександрівська. Наприкінці 19 століття була Олександрівська, коли вбили царя Олександра. Потім її швидко перейменували на Соборну. Я, як краєзнавець, взагалі вважаю, що вулиці не повинні мати будь-яке ім’я. Це повинні бути географічні назви. А увічнювати ім’я людей ми повинні в інший спосіб", — розповідає начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини.

За словами посадовця, у черзі на перейменування десятки вулиць міста. Це імена, які пов’язані з радянської або з російською імперіями.

" У "Положенні про перейменування вулиць" і за логікою існування топоніміки, ця людина повинна бути відома і зробити великий внесок або в розвиток міста, такий місцевий герой, або це повинен бути герой національного рівня. Ми не можемо зараз повторювати радянський шлях, щоб в кожному місті в центрі була вулиця Леніна, Радянська тощо. Якщо ми підемо цим шляхом, то що тоді й про які відмінності від радянської імперії ми кажемо", — каже Юрій Любаров.

Що відомо

Вулицю Московську у Миколаєві перейменували на Маріупольську. За відповідне рішення проголосували 39 депутатів з 46-ти зареєстрованих на сесії.

За словами Олександра Сєнкевича, у Миколаєві варто відновити роботу комісії з перейменування топонімів, адже в місті залишилися назви вулиць, які належать до радянської історії або пов’язані з РФ: вулиця Пушкінська, вулиця Гвардійська, вулиця 295-ї стрілкової дивізії тощо.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок