В Тернополі ОСББ можуть утеплити свої будинки з Державного фонду енергоефективності

В Тернополі ОСББ можуть утеплити свої будинки з Державного фонду енергоефективності

В Тернополі ОСББ можуть утеплити свої будинки з Державного фонду енергоефективності
Фото: Соломія Струс/Суспільне Тернопіль

ОСББ можуть утеплити свої будинки за програмою Державного фонду енергоефективності. Так люди мають заплатити 20% від вартості проєкту. У Тернополі програмою скористалися 10 ОСББ.

У Тернополі утеплюють будинки за програмою Державного фонду енергоефективності "Енергодім". Згідно з цією програмою, мешканці будинку платять 20% від вартості робіт, 70% оплачує фонд, а ще 10% – міська рада.

Один з будинків, де проводять термомодернізацію, збудований у 80-х роках. Про це розповів голова ОСББ Володимир Виваль.

"Економія буде складати приблизно 50%. Все залежить від працівників "Теплокомуненерго", в кого централізоване опалення, як вони збалансують систему. У цей проєкт також увійшли балансувальні клапани, які дадуть змогу встановити їх на централізованій системі опалення для того, щоб збалансувати систему. А саме, щоб у всіх кімнатах була однакова температура, щоб не було в одній кімнаті перегрів, а в іншій недогрів, стоять лічильники тепловою енергії, згідно яких мали би робити нарахування", – каже голова ОСББ Київська,7 Володимир Виваль.

В Тернополі ОСББ можуть утеплити свої будинки з Державного фонду енергоефективності
Володимир Виваль. Фото: Соломія Струс/Суспільне Тернопіль

Проєкт розробляли в 2021 році, тоді він коштував понад 11 мільйонів гривень. За рік ціни зросли, але оплату для мешканців вирішили не змінювати.

"Ми зменшили обсяг робіт, але залишили людям ті суми, які вони мали би сплатити. Якщо взяти поквартирно, то однокімнатна квартира, це ціни 2021 року – це 6700, двокімнатна – 10 200, трикімнатна – 12700 і п'ятикімнатна – майже 19 тисяч. Але ще раз наголошую – це ціни 2021 року. Якщо сьогодні брати по цінах – це приблизно ще плюс до кожної квартири по 5 тисяч гривень. Щоб розуміли, що з кожним роком йдуть ціни догори. Якщо взяти такий проєкт, коли ми розпочинали це все 5 років тому, то утеплити цей будинок можна було за 4,5 мільйони", – каже Виваль..

Суму, яку мають сплати мешканці, розділили на рік. Платять щомісяця, каже один із мешканців будинку Сергій. Чоловік має трикімнатну квартиру.

"Йде 150-170 кубів газу. Трикімнатна квартира, всюди стоїть індивідуальне опалення, будемо надіятися, що в наступному році платіжки зменшаться і ми трошки на тому виграємо", – каже Сергій.

Виконроб Олександр Дячук розповів, що вже зробили.

"Ця сторона практично закінчена вже, вона в повному обсязі виконана. Ми йдемо до завершення половини будинку", – розповів виконроб.

Всі матеріали, які використовують: пінопласт, клеї та мінеральна вата, згідно з умовами програми, пройшли лабораторні дослідження, розповідає Олександр Дячук. Окрім утеплення фасаду, проєкт передбачає й інші роботи. Тут, наприклад, вже залили відмостку і встановили люки.

Роботи почали 22 лютого, каже Олександр Дячук. Потім ввели воєнний стан, і їх призупинили.

"В перших числах березня ми з великими ризиками почали відновлювати робочий процес. Якби це не почали робити з перших днів, ми би до цих пір не дійшли. Піднялися ціни досить суттєво на матеріали всі. Та й піднялися – це одне, а не було в березні-квітні матеріалів, була дуже мала поставка", – каже Дячук.

В Тернополі ОСББ можуть утеплити свої будинки з Державного фонду енергоефективності
Олександр Дячук. Фото: Соломія Струс/Суспільне Тернопіль

Повністю завершити проєкт планують до грудня, каже виконроб. У Тернополі участь у програмі "Енергодім" беруть 10 ОСББ. Про це розповів міський голова Сергій Надал.

"З 2015 року в Тернополі було запроваджено програму Термомодернізації житлового фонду, яка передбачала комплекс робіт, який пов'язаний з ремонтом даху, утеплення фасаду, ремонт фасаду, заміну вікон на місцях загального користування. Це можна було робити в комплексі, або окремі елементи. По цій програмі 70% коштів фінансувалися за рахунок бюджету міста, 30% за рахунок мешканців багатоповерхового житлового будинку. В цьому році вже другий рік поспіль працює ще цікавіша програма, яка йде по роботі з державним фондом енергоефективності. У зв'язку з воєнним часом фонд енергоефективності вже не буде добавляти нових учасників, програмою зможе скористатися лише цих 10 учасників", – розповів Сергій Надал.

За словами Сергія Надала, програмою Термомодернізації житлового фонду з 2015 року скористалися мешканці 60 будинків Тернополя.

Читайте також

На початок