У Польщі пропонують скасувати вибори президента та продовжити його повноваження

У Польщі пропонують скасувати вибори президента та продовжити його повноваження

У Польщі пропонують скасувати вибори президента та продовжити його повноваження
Twitter президента Польщі

Правляча партія Польщі "Право і справедливість" запропонувала зміни до конституції країни, які передбачають скасування запланованих на 2020 рік президентських виборів через пандемію та продовження каденції чинного президента Анджея Дуди на два роки.

Як підкреслює видання Gazeta Wyborcza, законопроєкт вкрай короткий і містить лише три абзаци. Він відтворює ідеї колишнього віцепрем'єра Польщі та лідера партії "Згода" Ярослава Говіна.

Законопроєкт пропонує внести зміни до статті 127 Конституції та подовжити термін президентських повноважень до 7 років. Зараз каденція президента Польщі складає 5 років. Запропоновані зміни стосуються терміну чинного президента країни Анджея Дуди та мають скасувати заплановані на 10 травня президентські вибори, проведення яких опинилося під загрозою через пандемію коронавірусу.

"У ситуації безпрецедентної загрози правовій і суспільній безпеці громадян Республіки Польща, пов'язаної із ризиком COVID-19, необхідно системно збільшувати гарантії незалежності та неупередженості президента", — йдеться у тексті.

Водночас законопроєкт не дозволятиме Дуді після закінчення його каденції обиратися повторно.

"Мета змін — збільшити конституційні гарантії незалежності та неупередженості президента, якого обиратимуть на посаду тільки один раз, на один термін не довше, ніж 7 років", — наголошується у законопроєкті.

Для ухвалення змін до Конституції необхідно, щоби проєкт отримав 2/3 голосів польського Сейму, після чого він також має бути ухвалений Сенатом.

Раніше під приводом пандемії розширені повноваження отримав прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Згідно з прийнятим законом, Орбан зможе фактично одноосібно керувати країною, а уряд матиме право продовжити надзвичайний стан без голосування в парламенті.

Що відомо

На початок