Музей-будинок Дмитра Чижевського відкрили в Олександрії Кіровоградської області. Чим займався цей науковець та які експонати зібрали в музеї?
Дмитро Чижевський був зачинателем української філософії, каже завкафедри мовних і гуманітарних дисциплін Донецького медуніверситету Віталій Ігнатьєв. Він відкрив теорію стилів.
"Стиль українського барокоБароко — літературний і загально-мистецький напрям, що зародився в Італії та Іспанії в середині XVI століття, поширився на інші європейські країни, де існував упродовж XVI—XVIII століть. – це його відкриття. Філологи вважають його філологом, але його професійна діяльність була пов’язана з філософією. Він засновник академічної української філософії та історії філософії як такої. Якщо у 19 столітті були суперечки, чи є українська філософія чи немає, то в 20 столітті завдяки Дмитру Чижевському ми маємо історію філософії. І не просто підібрана історіографія філософів, мислителів, але й виділена особливість, ментальність української філософії".

Дмитро Чижевський народився в 1894 році в Олександрії Кіровоградської області. Прожив там 20 років. Дім-музей його імені розташували у приміщенні, яке придбала родина, коли Дмитру Чижевському було 10 років.

В будинку Чижевських було вісім кімнат: вітальня, де грали на фортепіано, зустрічались з друзями, кабінет Івана Костянтиновича Чижевського – тата Дмитра, розповіла директорка музею Тетяна Шуткіна. "Родина Чижевських була дуже авторитетною в місті. Іван Костянтинович був гласним олександрійського земства. Мама була вчителькою малювання. В родині був культ астрономії – Іван Чижевський був членом французького товариства.
Родина Чижевських жила в будинку, у якому нині музей, впродовж 20 років – з 1904 по 1924. Речі для експозиції передала сестра Дмитра Марія. Це намальований герб родини, автопортрет мами Марії Дмитрівни, табель за навчання Дмитра, фотографії родини. "Фото Дмитра, коли він був гімназистом, студентом, – показала Тетяна Шуткіна. – Світлина, де він зі своїми друзями грає в крокет".
Особливістю цього музею є те, що експонати можна брати в руки. Тетяна Шуткіна припускає, фортепіано більше ста років: "За нашими підрахунками 110 років. Він був виготовлений в Німеччині, такий інструмент міг бути в родині Чижевських. На ньому можуть грати всі, хто вміє і бажає грати, тому що ми хочемо повернути ауру будинку".

Читайте також
- Від стародавніх поховань до міста під землею. Як Нінель Бокій Кіровоградщину досліджувала
- "Не всі швидкі та лікарі повертаються у Кропивницький. Бо це війна". Інтерв'ю з бойовою лікаркою
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб