"Фізика — важлива". Викладач з Херсона розповів як виїхав з окупації і створив онлайн-школу

"Фізика — важлива". Викладач з Херсона розповів як виїхав з окупації і створив онлайн-школу

"Фізика — важлива". Викладач з Херсона розповів як виїхав з окупації і створив онлайн-школу
Фото: Максим Пашко/Facebook

Херсонець Максим Пашко співзасновник онлайн-школи з фізики. Створив її разом з колегами, аби діти могли отримувати сучасні знання. А до того Максим разом з родиною провів два місяці в окупації. Що спонукало його залишити рідний Херсон чоловік розповів Суспільному. Далі — пряма мова.

Я завідувач кафедри фізики в Херсонському фізико-технічному ліцеї. Працюю там уже 24 роки, маю багато вихованців серед своїх учнів, які стали призерами всесвітніх олімпіад. Треную збірну України з фізики, один із тренерів цієї команди. В мене на кафедрі працюють 14 фізиків, із них 5 - це мої учні в минулому. Це молодь, яка захистилася, отримала наукові ступені, але обрали повернутися в Херсон і працювати поряд зі мною, вчити талановиту молодь, на яку Херсонщина дуже багата.

Я тривалий час працюю вчителем фізики. Свою роботу дуже люблю, бо йшов до неї тривалий час, змінив багато різних занять, поки не став учителем.

Я обіцяв дружині, що обов'язково виїдемо, коли буду відчувати, що в нас немає ніяких шансів працювати з дітьми надалі в Херсоні.

З Херсона з родиною виїхали 30 квітня, з четвертої спроби. Це було нелегко. Невдалі спроби були дуже тяжкі. Люди, які виїздили, знають, що таке ночувати в полі, що таке по 50-100 блокпостів за добу — з роздяганням, з перемішуванням речей, моральним тиском, перевіркою документів, провокаційними питаннями тощо. Виїхати мене спонукала перш за все моя родина. Я обіцяв дружині, що обов'язково виїдемо, коли буду відчувати, що в нас немає ніяких шансів працювати з дітьми надалі в Херсоні, мати поряд друзів, яким потрібно допомагати і які нам можуть допомогти. І ми розуміли, що з 1 травня нам обіцяють вирубити зв'язок тощо. Тому остаточно вирішили намагатися виїхати та закріпитися десь на вільній території. Бо потрібно думати, як отримати роботу, як підтримати рідний ліцей, який далі працюватиме онлайн — я на це сподіваюся.

З планів було лише їхати в Дніпро. Це місто, яке я дуже поважаю і люблю. Він дуже схожий на Херсон, багато парків, де можна погуляти з дітьми.

В мене досить маленькі діти, тому я багато часу проводжу з ними. У Дніпрі є наші рідні, котрі надали нам житло доти, поки не буде визначено, що країна робитиме з Херсонською областю.

Ми виїздили вже в останніх рядах, багато хто з наших уже виїхали до цього. Багато наших талановитих учнів на той час уже знаходилися поза межами України та навчалися в школах Австрії, Швейцарії, Англії, Німеччини. І вони дзвонили, писали: що це таке, ми не розуміємо — ми виїхали до Європи, а не можемо мати рівень викладання фізики хоча б на третину такий, як мали в Херсонському ФТЛ. Такі ж висновки робили наші колеги з Харківського фізико-математичного ліцею. Вони залишалися вдома, але ж усі знають, у якому стані нині перебуває Харків під постійними обстрілами.

Чому зараз фізика така важлива? Тому, що всі воєнні технології — це фізика. Це й авіація, і радари, балістика, куди поткнися — це фізика.

Ми завжди проводили гуртки, факультативи онлайн, навіть коли навчальний рік уже завершився. Але цього було замало. Ми розуміємо, що ця молодь може бути втрачена для нас, вона може не повернутися не тільки до нас, а й до занять наукою. Будуть менеджери, будуть ще хтось, але це не будуть наші українські вчені, яких потребує наша Батьківщина зараз. Чому зараз фізика така важлива? Тому, що всі воєнні технології — це фізика. Це й авіація, і радари, балістика, куди поткнися — це фізика. І якщо ми не будемо розвивати нашу молодь, то будемо змушені постійно просити ленд-лізу, десь якоїсь зброї, щоб захистити наші кордони від такого небезпечного сусіда.

До нас звернувся наш друг і колега з Нідерландів. Це видатний український учений Олексій Боярський, котрий працює зараз у Нідерландах. Він мав багато аспірантів, які вчилися в Київському університеті, Харківському, а докторську дисертацію поїхали писати за кордон.

Ми створили цей курс фізики — безплатний для учнів, щоб підтримати їх у бажанні займатися фізикою.

Він звернувся до нас із тією ж проблемою — вони дуже стурбовані. Раніше багато талановитих дітей після отримання атестата та якісних знань у Херсоні та Харкові, вступали до вишів, а потім приїздили до них і працювали на всесвітню науку. А зараз ми просто втрачаємо цих дітей. І вони звернулися до нас із пропозицією створити онлайн-школу. Обіцяли всіляку підтримку, якщо буде зібрана команда, яка постійно працює з талановитими учнями, готує спільні команди Херсона та Харкова тощо. Тому ми створили цей курс фізики — безплатний для учнів, щоб підтримати їх у бажанні займатися фізикою.

Школа створена понад місяць тому й постійно розвивається. Зараз ми розуміємо, що потребуємо розширення штату. Є колеги, готові нам допомагати. І є велика кількість задумів щодо цієї школи. Це велика можливість для нас працювати та спілкуватися з молоддю. Спочатку ми планували, що навчатися будуть школярі з Херсона та Харкова. Але поступово до нас приєдналася вся Україна та Європа. Миколаїв, Запоріжжя, Мелітополь, Київ, Львів, Івано-Франківськ, інші міста. І майже половина учнів навчаються за кордоном. Викладають зараз педагоги з Херсона та Харкова, трохи пізніше будуть залучені викладачі з Нідерландів, коли ми підготуємо наших учнів до того, щоб вони були готові сприймати сучасну фізику. Але територіально зараз учителі теж розкидані — Київ, Дніпро, Черкаси, Івано-Франківськ тощо. З Херсона працювати небезпечно, самі розумієте.

Викладають зараз педагоги з Херсона та Харкова, трохи пізніше будуть залучені викладачі з Нідерландів

Поки що є 4 навчальні групи, які охоплюють 8-11 класи. Але найближчим часом плануємо поділити ці групи по дві частини — в одних працюватимуть за поглибленою програмою, а в других новачки наздоганятимуть матеріал. Заняття проходять тричі на тиждень увечері. Акцент перш за все робимо на практичне застосування фізики — на розв'язання задач, на розуміння явищ тощо. Розуміємо, що не всі зможуть працювати щодня, тому даємо домашні завдання, перевіряємо їх, у коментарях відповідаємо на питання. Тобто працюємо для того, щоб дитина відчувала увагу, щоб розуміла, що ми дійсно зацікавлені в її роботі. Ми маємо намір зробити так, щоб цей поглиблений курс фізики був у доступі, щоб у спілкуванні з дітьми вони розуміли, що можуть захопитися цією чарівною наукою.

Навчатися можна навіть маючи лише телефон, хоча це не дуже зручно, звісно. Всі лекції ми викладаємо в zoom, вони є у вільному доступі для тих, хто зареєстрований у школі. Розбір задач, питання, все є. Дитина може навіть перейти з паралелі в паралель.

Ми робили це до війни, робимо зараз і маємо намір робити це після війни.

Ми користуємося благами фізики повсякчас в нашому житті — від кухні до мобільних телефонів. І люди повинні розуміти, що це відкриття, зроблені саме фізиками, і саме їх винаходи відтворені в житті. Тому ми маємо намір якомога швидше об'єднати всіх наших учнів до однієї великої групи, щоб викладати їм сучасну фізику, знівелювати різницю, закладену в шкільній програмі по класах. Ми не конкуруємо з учителями або людьми, які пропонують різні курси з фізики. Просто всі розуміють, що в нашій школі викладають люди, котрі тренують збірну команду України. І роблять це безплатно, заради того, щоб діти здобули якісну освіту з фізики. Ми робили це до війни, робимо зараз і маємо намір робити це після війни. Не покидати нашу країну, а працювати на її благо.

Читайте також:

  • 171 день війни: хроніка подій в Херсонській області.
  • Як діяти вчителям та вихователем, які залишились на окупованій території Херсонщини.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок