Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівців"

Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівців"

Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівців"
На фото Олександр Гуляєв. Джерело: Facebook/ Олександр Гуляєв

Олександр Гуляєв — співзасновник громадської організації, яка ініціювала та допомагала у створенні "Резиденції молоді". Зараз це простір, де можна відвідувати чи організовувати молодіжні заходи, або використовувати приміщення як коворкінг. Саша евакуювався з Донецька після початку війни й у Чернівцях почав займатися молодіжною політикою фактично з нуля.

До Дня молоді він розповів Суспільному, якою є молодіжна політика в Чернівцях.

Що таке молодіжна політика і що вона для тебе?

— Коли ми почали цим займатись, то я взагалі не розумів, що таке молодіжна політика. Коли почав відвідувати різні семінари, зустрічатися з людьми, які займаються молодіжною політикою не тільки в місті, а й по всій Україні, тоді вже отримав базові знання про це.

Завданням молодіжної політики є створення умов, можливостей, форматів для того, щоб молода людина зрозуміла що відбувається у світі. Щоб зрозуміла власні потреби, можливості й бажання, щоб вчилась, розвивалася, розраховувала свої сили й робила помилки, щоб ставала на шлях дорослого життя.

У 2014 році тобі довелось евакуюватись з Донеччини. Зрештою ти приїхав до Чернівців. Чому вирішив тут зайнятись молодіжною політикою?

— У 2014 році, як почалась війна, ми з Донецька евакуювалися в Херсон. Я згадав, що вів особистий щоденник у той час. Я записував всі переживання і своє бачення цієї ситуації. У мене були записки, як влада має працювати з молоддю, щоб не допускати подібних воєн у майбутньому.

У Херсоні я закінчив школу і вирішував, куди вступати далі. Обрав Чернівці, бо тут гарно. Тут гарний університет з високим рейтингом.У мене не було плану приїхати сюди, вчитися, займатися суспільно-політичними справами, я був просто активним студентом. Мені здається, що все, чим я займався, зокрема і студентське самоврядування — це вже була молодіжна політика. Також я був в громадській організації “Дипломатичний центр”. Її голова паралельно займався створенням молодіжного центру "Резиденції молоді". Я вирішив запропонувати допомогу — почав шукати активних людей, які змогли мені допомогти. Так сформувалася команда.

З чого починали роботу в напрямі молодіжної політики?

— Під час створення "Резиденції молоді" ми з командою зрозуміли, що хочемо залучити молодь до місцевих суспільно-політичних питань. Ми поставили собі завдання налагодити кращу комунікацію молоді з місцевою владою та державними структурами й створили різні проєкти в цьому напрямку.

Ще три роки тому я думав буде легко тут створити молодіжний центр, тим паче, якщо є гроші. Увірватися в кабінет і сказати: “Слухайте, ми багато чого напридумували: ось концепт, ось дизайн. Ми все знаємо, лише виділіть грошей". Таке бачення на комунікацію з владою у більшості молодих людей. Але згодом виник формат молодіжних рад — це консультативно-дорадчий орган.

Чого тобі не вистачало в молодіжній політиці Чернівців?

— В першу чергу, я вважаю, що місто — це якийсь простір: там де ми можемо гуляти, сидіти, відпочивати. Я бачив, що цього не вистачало в місті. У мене були внутрішні бажання створити якийсь проєкт від нуля до ста. Це бачення збіглося з баченням нашої місцевої влади. Ми їх об'єднали. Враховуючи питання бюрократії, бюджет, ремонт, реєстрацію і всі інші процеси, ми створили Резиденцію за 2,5 роки. Я думав, це вирішиться за пів року максимум.

Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівці"
Ремонт приміщення молодіжного центру. Суспільне Чернівці

Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівці"
Відкриття молодіжного центру. Суспільне Чернівці

Вкладали гроші на ремонт ті, які виділили з міського бюджету, чи залучали ще грантові?

— Ми подалися на програму "Будуємо Україну разом". Вони погодилися допомогти нам з двома кімнатами. Це були гроші з міського бюджету і від" Будуємо Україну разом". Сюди приїжджали волонтери з усієї країни. Матеріали та інструменти закупили з представниками міськради й комунальних служб. Після цього почали оновлювати опалення, електрику, вікна. Лише на ремонт витратили приблизно 2,5 мільйона гривень. Меблі та облаштування були за гроші донорів, також ми подавались на гранти. Через "Резиденцію молоді" проходить дуже багато молодих організацій, які не мали до цього місця, де їм збиратися, де їм організовувати заходи. Перебуваючи в Резиденції, вони користуються новими меблями та технікою для заходів, вони спілкуються з лояльним персоналом.

Якою є молодіжна політика в Чернівцях — інтерв'ю зі співзасновником ГО "Центр молоді Чернівці"
Так виглядає Резиденція молоді зараз. Фото ілюстративне. Джерело: Суспільне Чернівці

Ти є співзасновником громадської організації “Центр молоді Чернівців”. Для чого її створили та з ким?

— Треба було створити організацію, яка б відповідала за приміщення молодіжного центру "Резиденція молоді". Ми вирішили назватися співзвучно — "Центром молоді Чернівців". Це дуже крута команда, бо кожен залучений у своїх галузях — хтось у проєктному менеджменті, хтось у вирішенні справ, хтось в організації заходів.

Для створення резиденції молоді потрібно було комунікувати з міською радою. Чи не було до вас зверхнього ставлення через те, що ви юні?

— Я не вірю в ейджизм, якщо ти зробив достатньо, аби тебе не знецінювали через вік. Ми з самого початку поводились дуже впевнено і думали, що нам всі повинні. Але добре, що ми одразу зрозуміли, що треба діяти на правилах влади. Ми навчилися спілкуватися та бути впевненими в тому, що пропонуємо. Була ситуація з обласною державною адміністрацією, коли у людей не було часу, не хотіли відповідати, уникали розмов, зустрічей. Але я думаю, так було не тільки з молодими людьми. Для мене це стало викликом, прикладом неправильної комунікації.

Хто має дбати за розвиток молодіжної політики?

— Я не хочу, щоб розвиток молодіжної політики брали на свій контроль депутати та чиновники. Я не хочу, щоб вони вирішували, що нам потрібно і на що будуть виділятися гроші. Від держави нам потрібні сприятливі умови діяти на законних умовах. До прикладу, молодь хоче собі майданчик, але не може викупити ділянку комвласності чи побудувати власними силами, умовно, скейт-парк, але це в силах місцевої влади. Хочу, аби влада дослухалась до бажань молоді.

Чи існує корупція у сфері молодіжної політики та у сфері молодіжних громадських організацій?

— За ті об’єкти, за які відповідав я, корупції не було. Можливо було нераціональне використання грошей. Якщо молода людина бачить, що відбувається щось неправомірне і закриває на це очі, то вона привчається до системи й стає до неї толерантною.

Толерантність до корупції потрібно опрацьовувати вже.

Читайте також

У Чернівцях випускник склав мультипредметний тест на максимальні 600 балів

Дивіться Суспільне Чернівці у Youtube: новини, історії та репортажі

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected]

На початок