Віра в кіно: рецензія на військову драму Сема Мендеса "1917"

Віра в кіно: рецензія на військову драму Сема Мендеса "1917"

Віра в кіно: рецензія на військову драму Сема Мендеса "1917"

1 серпня свій день народження відсвяткував британський кінематографіст Сем Мендес, який зняв "Красу по-американськи" (він один із шести режисерів в історії кіно, які отримали нагороду "Оскар" за свій дебютний фільм) і частину бондіани "007: Координати Скайфол". Але сьогодні не про них, а про більш доречний для наших часів фільм, без якого не обходиться жодна підбірка найкращих військових стрічок сучасності.

Несувора, але прискіплива кінокритикиня Віра Сивачув в ефірі авторської програми "Віра в Кіно" на Радіо "Промінь" розповідає про військову драму Сема Мендеса "1917", 2020 рік, Велика Британія, США.

Віра в кіно: рецензія на фільм Сема Мендеса "1917"

Сюжет "1917" Сема Мендеса

Перша світова війна. Двоє британських солдатів вирушають із табору з терміновим завданням: сказати "відбій" своїм підрозділам по той бік фронту. Атака має бути скасована, бо відступ німецьких військ – це пастка. Півтори тисячі британських солдатів можуть загинути, якщо хлопці не встигнуть дійти.

А це непросто. Окопи заповнені мертвими, траншеї затоплені, мости підірвані, бліндажі заміновані, а в порожніх будівлях ховаються снайпери. І найважче – посланцям потрібно непомітно перетнути ворожу територію.

Віра в кіно: рецензія на фільм Сема Мендеса "1917"

Чому треба дивитися

Це нестандартне кіно про війну. Готова проміняти двадцять військових екшенів з батальними сценами і лав-сторі на один "1917"! Два сталкери в зоні війни або квест на виживання в реальності Першої світової.

Очевидно, що друга після режисера людина в цьому проєкті – оператор Роджер Дікінс. Здається, що фільм знятий одним, ні – двома кадрами. Хоча насправді це імітація довгого монтажу, а склейки між шматками ретельно замасковані. Зйомка створює максимальний ефект присутності і руху в просторі. Камера йде за героями, наздоганяє, прикриває, падає чи забігає з іншого боку. А тебе, глядача, кидає у візуальний хаос війни – в якому поля бою, підірвані мости, порожні будинки і міста, гори використаних гільз і несподівано – квітуча галявина. Я не фанатка віртуальної реальності. Але від реальності "1917", здається, справді виробляється адреналін.

Також цікаво, як Мендес розставив акторів – майже всі зірки на другорядних ролях (десь промайне полковник Бенедикт Камбербетч чи Колін Ферт в образі генерала). Більшість часу у кадрі двоє молодих акторів (Джордж Маккей і Дін Чарльз Чемпен), які стали відомими саме після "1917".

Віра в кіно: рецензія на фільм Сема Мендеса "1917"

Висновок

Знаю, що ви скажете. Що фільм занадто технічний. Звичайно, за ним не можна вивчати всесвітню історію XX століття чи досліджувати травми війни. Зате можна побачити все очима людини, яка в історії і в цій війні зсередини.

На початку фільму герої Маккея і Чемпена – технічні гравці, в яких є завдання. Потім помічаєш їхні обличчя. Далі емоції – страх, розпач і мужність. А далі починаєш розуміти їхні мотиви боротись, іти і тримати маленьке фото в нагрудній кишені. І якщо у Спілберга весь загін рятував рядового Раяна, то у Мендеса рядовий рятує весь загін.

Більше рецензій на українське та світове кіно

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯ