Чи купувати обігрівач і як ще підготувати дім до зими. Поради очільника асоціації "Енергоефективні міста України"

Чи купувати обігрівач і як ще підготувати дім до зими. Поради очільника асоціації "Енергоефективні міста України"

Чи купувати обігрівач і як ще підготувати дім до зими. Поради очільника асоціації "Енергоефективні міста України"
Для підготовки до опалювального сезону підприємство "Житомиртеплокомуненерго" будує котельню, яка зменшить використання газу. Житомир, 27 липня 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

Експерти передрікають дуже непростий опалювальний сезон в Україні, щоб пов’язано з прогнозованим дефіцитом енергоносіїв. Як підготувати оселю, які енергоефективні технології є доступними і чи купувати обігрівачі – директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк дав поради в ефірі радіо "Промінь".

Про резервне опалення в приватних будинках

Я би поділив всі будинки на кілька категорій. Перша категорія — це індивідуальна забудова. Там в основному автономне газове або електричне. І там є можливість щось змінити — наприклад, поставити автономний твердопаливний котел.

Я б задумався над формуванням резервного паливного обладнання будинку. Подумайте над тим, щоб доставити ще один котел — тобто, якщо у вас є газовий, то може варто поставити ще й твердопаливний. Якщо в індивідуальному будинку у вас є можливість куди його поставити.

Про електричні обігрівачі в квартирах

Якщо у вас централізоване опалення і ніяких альтернативних варіантів — варто придбати хоча б електрообігрівач. Проте, треба ретельно перевірити стан електричної проводки в будівлі.

Тенденція, котру ми бачимо в Європі і в світі загалом, — все йде до використання місцевих енергетичних джерел. Це і сонячні батареї в максимально можливий спосіб, і вітряні генератори, і опалення через теплові помпи.

Про теплові помпи та сонячні батареї

Теплова помпа — це пристрій, який перекачує тепло з навколишнього середовища в будинок. Якщо ви використовуєте теплову помпу, то на затрачену кіловат-годину електричної енергії ви отримаєте 3-4 кіловат-години теплової. Тобто, ви її не генеруєте, а перекачуєте з навколишнього середовища — працює закон збереження енергії.

Переважно це технологія для приватних будинків. В багатоповерхових будинках потрібні великі помпи. Це інша система опалення, це дорого і довго встановлювати. Тобто, швидко ви цього не зробите.

Потужність, яку споживає багатоповерховий будинок, забезпечити лише сонячними панелями на балконі неможливо. Фактично до опалювального сезону залишилось 2,5 місяці. Тому єдине, що би я наполегливо радив в будинках, підключених до централізованих систем, — задуматись над скороченням втрат.

Способи скорочення енерговитрат в багатоповерхівках

Перше — утеплити двері й вікна (монтажною піною, мінеральною ватою або іншим ізоляційним матеріалом). Познайомитись з сусідами й утеплити загальні двері в під’їзд чи на поверх.

Друге — утеплити труби, котрі йдуть по підвалах і на даху. Перевірити арматуру регулювання на вході. Якщо у вас немає індивідуального теплового пункту, перевірити засувки, щоб вони працювали. Зрозуміти, хто ці засувки регулює і може регулювати. Щоб можна було в оперативному режимі щоденно це регулювати. Бо температура подачі тепла буде знижена цього року. Треба турбуватися про енергоефективність будинку, щоб не втрачати тепло.

Автори: Євген Павлюковський та Саша Франко

Що відомо

  • Україна вже накопичила у своїх підземних сховищах понад 11 млрд кубометрів газу. За словами голови правління Асоціації “Нафта і Газ України” Андрія Закревського, цього мало би вистачити на потреби опалювального сезону. Проте він предрікає проблеми з тиском газу під час транспортуванням газу країною.
  • Місцева влада наразі не підвищуватиме тарифи ні на тепло, ні на гарячу воду. Фіксована ціна на газ залишається до 31 травня 2023 року.
  • 30 червня міністр енергетики Герман Галущенк заявив, що український уряд очікує, що майбутня зима і опалювальний сезон будуть непростими.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок