"Ми все одно остерігаємося провокацій" — очільник аграрної конфедерації про початок вивозу зерна з портів України

"Ми все одно остерігаємося провокацій" — очільник аграрної конфедерації про початок вивозу зерна з портів України

"Ми все одно остерігаємося провокацій" — очільник аграрної конфедерації про початок вивозу зерна з портів України
Судно RAZONI із українським збіжжям. Судно Razoni в порту у Чорному морі. Фото: Facebook/Олександр Кубраков

Аграрії та власники суден остерігаються провокацій, незважаючи на те, що поспішають відправити кораблі з українським зерном на експорт, заявив директор "Української аграрної конфедерації" Павло Коваль в ефірі "Українського радіо". За його словами всі учасники ринка хочуть перестрахуватися і подивитися, як пройде перше судно і караван.

Сьогодні вранці відбулась відправка першого від початку повномасштабної війни судна з українським зерном з Одеси. Воно пішло “зеленим” коридором в напрямку Туреччини, а далі — в Африку. Країна призначення — Сомалі.

“Очікується, що перший караван складатиметься із 16 торгових суден. Це ті, які на момент початку агресії були в портах України завантаженими, частково завантаженими, рухалися в пункт завантаження. Це перша фаза”, — зазначив Коваль.

Він нагадав, що угода, що була підписана 22 липня у Стамбулі, за якою здійснюватиметься легальний вивіз зерна та іншого продовольства із портів України, діятиме 120 діб з можливістю пролонгації. "Тому потрібно пришвидшити логістичні процедури. Хоча всі хочуть перестрахуватися і подивитися, як пройде перше судно і караван. Деякі власники суден говорять, що може виникнути складність із наймом команди, як вони будуть справлятися із неконтрольованими мінами в нейтральних водах, які можуть там бути”,— зазначив Коваль.

Замовники українського зерна купуватимуть і новий урожай, і минулорічне збіжжя, якщо воно буде належної якості, зазначив директор "Української аграрної конфедерації".

“Біля 15 млн тонн ми вже зібрали, з них - біля 10 млн тонн - це пшениця, а 3 - ячмінь. Проте для трейдера немає значення, чи це новий врожай, чи старий. Якщо в портах є готове до відвантаження збіжжя минулорічного врожаю, то вони будуть його купувати", — пояснив Коваль.

Наразі безпека вантажів із зерно — це те, що найбільше хвилює учасники експорту української аграрної продукції.

“Кораблі відстежуватимуться за допомогою безпілотників, супутників. Також буде супроводжуючий персонал. Проте ми все одно остерігаємося провокацій, адже ракеті байдуже на супровід, якщо вона влучить в корабель, який буде ціллю провокації, — визнає Павло Коваль. — Нам треба бути до всього готовим. Але якщо буде найменша провокація в портах чи на шляху слідування, то значна частина кораблів, які ще думали, шо можуть стати під завантаження, відмовляться”.

Що відомо

  • 1 серпня судно RAZONI, на борту якого 26 000 тонн кукурудзи, вийшло з Одеського порту під прапором Сьєрра-Леоне та прямує до порту Тріполі у Лівані, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
  • 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
  • 23 липня росіяни атакували Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу "Калібр". У ньому знаходилось зерно, яке мали відправити на експорт
  • Через морські коридори з трьох портів Одещини планують вивозити три мільйони тонн української агропродукції щомісяця

Читайте також

Як виглядатиме "зерновий коридор" з портів Чорного моря. Мапа

Розблокування українських портів: чому це так важливо для світу і де найбільше очікують на українське зерно

На початок